Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie jak temp zadana 40 stopni to od tej temp moduluje do 42 stopni i się wyłącza. Przy delcie 7 załącza się przy 33 stopni.  Przy czym nie trzyma cały czas  delty 7 na koniec przed wyłączeniem jest delta 5. Zaraz po wyłączeniu temp spada do temp powrotu czyli 37 stopni  i jak spadnie o 4 stopnie czyli 33 to się załącza. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ta delta, nie jest delta tylko histerezą. Jeżeli pompa nie jest w stanie utrzymać się na mocy min i zaczyna taktować to... itd... Histereza dla podłogówki ze wzg na bezwładność lepsza bliższa 5K, dla grzejników, by ograniczyć ilość start/stopów lepiej dać 7-8K. Faktyczna delta wody na skraplaczu jest zaprogramowana na 5K i tu nie ma co regulować, jest to optymalne ekonomicznie i stanowi pewien konsensus w chłodnictwie/ogrzewnictwie. Zmniejszanie jej to większe nakłady na pompowanie wody, zmniejszanie to większe koszty na sprężanie czynnika, jedno i drugie nieracjonalne ekonomicznie. 

Edytowane przez Vlad24
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, że delta na CO to histereza bo pompa dąży do utrzymania różnicy  miedzy zasilaniem i powrotem do zadanej delty w końcowej fazie dopiero ją zmniejsza po przekroczeniu zadanej temperatury.

Delta 7 na grzejnikach to nie tylko ograniczenie startów, ale też trochę większy COP  bo zaraz po uruchomieniu jest chłodniejsza woda. W połączeniu szeregowym bufora kiedy pompa steruje deltą na kaloryferach zauważysz różnicę. Ja testowałem nawet na delcie 3 i dużo gorszy COP niż na 5 ale kaloryfery grzały mocniej. Pomimo że można było obniżyć temperaturę na delcie 3 to i tak bardziej ekonomicznie wychodzi na delcie 7 przy zadanej wyższej temperaturze. 

Na CWU to histereza.  

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem świadkiem dziwnego zachowania PC, otóż z pracy na CO przestawiła się nagle na CWU mimo że temp. zbiornika CWU była osiągnięta, taka jak zadana czyli 47 st. potem początkowo grzała wodę niższym parametrem de facto ja schladzajac następnie dogrzała do zadanej, wie ktoś o co tu chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może defrost miałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do defrostu potrzeba ileś tam ciepła i algorytmy w PC kombinują skąd to brać- dawniej najprostszym sposobem była grzałka el, a teraz np "pożyczają" z bojlera, który w późniejszym okresie dogrzewają z powrotem.

Ciepło może też być brane z bufora, lub instalacji CO, ale bojler jest pewniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz histerezę zasobnika ? 

Jakiś harmonogram cwu masz ustawiony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tego nie ruszamy, kolejne pytanie, czy termostaty grzejnikowe odkrecone na max uposledzaja przepływ w porównaniu do zwykłych zaworów? bo mam kilka grzejników które zawsze będą otwarte na max, wszystkie grzeją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Ruszamy jeśli źle ustawione.

2. Ja wywaliłem termostaty bo były niedogrzane kaloryfery i zamontowałem kulkowe. Instalacja starego typu. Każdy zawór zmniejsza przepływ. Tylko jeden bardziej drugi mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek767 napisał(a):

Co oznaczają te cyfry 0x96 ? 

IMG_20231119_092444.jpg

To jest standardowe ustawienie wydajności pompy i nie powinno Cię to korcić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek767 napisał(a):

Czyli tego nie ruszamy, kolejne pytanie, czy termostaty grzejnikowe odkrecone na max uposledzaja przepływ w porównaniu do zwykłych zaworów? bo mam kilka grzejników które zawsze będą otwarte na max, wszystkie grzeją. 

Jest coś takiego jak regulacja wstępna na grzejnikach  i tym trzeba trochę popracować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma ustawione na 0x6F

To może wytłumaczę Ci dokładnie. Koło tego symbolu na górze pisze działanie Przechodzimy strzałką w prawo i zmieniamy na włączone Patrzymy jaki jest przepływ ma być 28l/m Jeżeli jest nie prawidłowy to robimy z powrotem  wył i strzałkom w lewo przechodzimy na symbol przepływu i strzałką w dól lub w górę ustawiamy prawidłowy przepływ żeby sprawdzić jaki jest znowu w prawo i włącz.    Nie może być mniejszy niż 28 l/m

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sambor napisał(a):

Jest coś takiego jak regulacja wstępna na grzejnikach  i tym trzeba trochę popracować

Możesz jaśniej

13 minut temu, cezario1 napisał(a):

Ja ma ustawione na 0x6F

To może wytłumaczę Ci dokładnie. Koło tego symbolu na górze pisze działanie Przechodzimy strzałką w prawo i zmieniamy na włączone Patrzymy jaki jest przepływ ma być 28l/m Jeżeli jest nie prawidłowy to robimy z powrotem  wył i strzałkom w lewo przechodzimy na symbol przepływu i strzałką w dól lub w górę ustawiamy prawidłowy przepływ żeby sprawdzić jaki jest znowu w prawo i włącz.    

A jaki miałeś przepływ na ustawieniu fabrycznym 0x96 , ba ja mam ok 30,5l/ min? Skad wartość 28? 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26l/m Ja bym nie zmieniał, może być. Nie może być tylko mniejszy jaki potrzebuje pompa.

Daje się trochę większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać - teraz Ponownie potrzebna wasza pomoc.

PC Mitsubishi Zubadan 

Instalator po montażu PC uruchomił mi grzanie budynku według krzywej grzewczej.

są dostępne trzy sposoby grzania

1 - Grzanie według czujnika,czyli tutaj chyba chodzi o termostat pokojowy

2-Grzanie według sztywnych nastaw, tutaj chyba chodzi o ustawienie temperatury wody tłoczonej do grzejników cały czas

3-Grzanie według krzywej grzewczej ,i tak grzeje, oczywiście instalator to ustawił i stwierdził że tak będzie dobrze

Pytanie do was,czy to faktycznie dobry sposób grzania budynku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już wcześniej tłumaczyliśmy Ci.    

Regulator i głowiczki mogą zwiększyć taktowanie pompy więc niektórzy instalatorzy niechętnie to zakładają.

Jak nie pasuje grzać według ustawień instalatora to grzej według czujnika, termostatu pokojowy jeżeli taki masz. Twoja pompa i twoje pieniądze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.