Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.11.2023 o 15:25, czeslaw napisał(a):

Oldeq17, a jak duzy dom będziesz ogrzewał tym Zubadanem?

Pytanie powinno brzmieć, jakie ma dom zapotrzebowanie na ciepło.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już łatwiej nie można zadać pytania. Ile metrów będziesz ogrzewał. Swoj, sąsiada, kochanki i z ilu pięter nie ma znaczenia. Ile metrów kwadratowych. I ile ten dom potrzebuje ciepła zgodnie ze stroną cieplo.app

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej pompy tylko ze słyszenia.

Ja bym podłączył szeregowo Czyli woda z pompy idzie prosto na CO a powrót z CO do bufora i z bufora do pompy. Bufor będzie służył do defrostu pompy czyli rozmrażania. Sterowanie albo krzywą grzewczą albo pompa ma też sterownik pokojowy z funkcją adaptacji. Powinno pójść na pompie obiegowej w pompie ciepła.( Nie wiem jaka tam jest ale raczej jej nie zajedziesz bo masz grawitację , u mnie działa na takich samych obrotach jak przez bufor) Pompa lepiej trzyma deltę na kaloryferach czyli różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem. Może być zamontowany mniejszy bufor np 60l.

Druga opcja to połączenie równoległe, czyli woda z pompy wpada do górnej części bufora a wraca od dołu bufora. Z bufora na CO wypływa górą a wraca dołem. Musi być założona wtenczas dodatkowa poma obiegowa, która może być podłączona do twojego sterownika pokojowego. Niestety woda w buforze może się mieszać mniej lub bardziej i  z bufora woda idzie na kaloryfery trochę mniej ciepła więc musisz ustawić na buforze większą temp. czyli większe zużycie prądu mniejszy COP. Bufor musi być raczej duży ja bym dał od 200 do 300l.

Masz grzejniki aluminiowe to bardzo dobrze.

Mogą Ci zrobić dwie opcje tylko zaworami będziesz musiał przełączyć żeby zasilanie nie szło przez bufor lub szło. Ja mam tak zrobione bo nie wiedziałem jak będzie lepiej w praktyce.

Ja mam dom o powierzchni do ogrzania 165 m ocieplony  po modernizacji na czyste powietrze. Zapotrzebowanie na ciepło 23000 kw wyszło z ciepła App i pompa 9kw  mogła by być trochę słabsza. Tylko to jest najmniejszy  T-cap Panasonica.

Nie wiem dlaczego tak dużą pompę Ci dobrali mają 8 i 10 kw w ofercie. Dom domowi nie równy. Strefa klimatyczna też się liczy.

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oldeq17 napisał(a):

Przemysław85- 160 m

cezario1- co do twojego pytania nr.6

w moim przypadku...jak powinni to zrobić.

No to będziesz miał przewymiarowana pompę i to dość solidnie. Mam Zubadana 10 KW i uważam że przy moim metrażu i ociepleniu 8 KW dałaby radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oprócz garażu Twój dom jest ocieplony?

Jeżeli chodzi o wyliczenia, na Ciepło Wlasciwe wpisz rzetelni dane Twojego budynku i będziesz miał w miarę dokładne dane odnośnie mocy potrzebnej do grzania.

A wracając do Zubadana 12 KW to mój kolega ma  takiego, ale jago dom dosc dobrze ocieplony ma prawie 300 m2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oldeq17 napisał(a):

cezario1- no tak, tylko jak fachowcy przyjadą montować PC to przecież nie będę im podpowiadać jak mają to zrobić.

czesław- po przeliczeniu fachowca wyszła PC 14kw ale to ja zdecydowałem że ma być 12kw warunek że docieple garaż pod budynkiem

To po co zakładałeś temat ,,Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła" Koledze z forum też założyli i doradzili fachowcy a teraz będą przerabiać.

Fachowcy robią tak jak im najprościej i żeby wyrwać jak najwięcej kasy. Może lepiej jak się na tym nie znasz to z nimi nie dyskutuj. Powinno wcześniej być uzgodnione gdzie i jak montować, wielkość bufora itp. Powinni zrobić wizję lokalną.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezario1- temat założyłem tak jak większość,nic to nie kosztuje, można się dowiedzieć z tego Forum ciekawych info...o instalacji (CO) co i jak...np.dla takich co lubią coś żeby wszystko działało jak należy,np..... mój szwagier założył PC i nic dalej go nie interesuje, czy dobrze czy źle to jest zrobione, byle by grzało,jak poszedłem do garażu zobaczyć jak to ma zrobione to ( łomatko ) czujnik z bufora wyjęty ,pytam weź ten czujnik wsadź do środka i zatkaj np .. pianką.... Odpowiedz,a tam...... co do mojego tematu, to też im nie pozwolę zrobić szybko i byle jak,dlatego potrzebne mi trochę informacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 15:07, cezario1 napisał(a):

Pompa dobra, nadaje się do tej instalacji.

Wydaje mi się, że będziesz musiał zaufać firmie montującej Ci pompę.

Pamiętaj, że głowiczki na kaloryferach i regulator pokojowy zwiększają taktowanie a co za tym idzie skracają żywotność pompy i pobór prądu (pompa przy starcie pobiera więcej prądu a po pewnym czasie jego zużycie maleje)   także zamiast zaoszczędzić możesz stracić. Ale najlepiej niech podejmie decyzje instalator. U mnie pompa działa tak że 30 minut grzeje a 1 godzinę jest wyłączona i tylko pompka działa. Jak nastawię temp 38 stopni to wyłącza się przy 40 a załącza przy 31 stopni. Ustawiona delta 7   Przy niskiej temperaturze wody 31 stopni jest większy COP a jak dochodzi do 40 stopni to znacząco się zmniejsza czyli większy pobór prądu. Zasada działania pompy jest inna niż kotła na węgiel i gaz. U mnie w domu się dziwią że kaloryfery zimne a w domu ciepło a przedtem było inaczej na gazie. Ustawienie krzywej grzewczej to łatwa sprawa tylko, że długotrwała bo ustawiasz w najcieplejszy i najzimniejszy dzień zimy żeby była odpowiednia temp w domu. Możesz sobie w każdej chwili zmienić nie zmieniając krzywej u mnie 5 stopni więcej lub mniej temperaturę wody. Nawet  dziadkowie dają radę.

Najwięcej zależy od instalatora jak Ci wszystko skonfiguruje bo on zna pompę i widzi instalację CO jak masz już termostat to go najprawdopodobniej zostawi , więc chyba za dużo to tu nie wymyślimy.

To ile przy takich ustawieniach masz Wł-wył sprężarki na dobę w stosunku do godzin pracy? Obecnie bawię się krzywą ty pewnie masz to już za sobą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

 

Liczba włączeń i wyłączeń zmienia się w zależności od temperatury na dworze i zapotrzebowania budynku na ciepło. Na wyświetlaczu mam trochę więcej godzin pracy niż wyłączeń i włączeń z tendencja zniżkową włączeń i wyłączeń. Na chwilę obecną 2 godziny pracuje pompa a godzinę 1.30 - 1.45 jest wyłączona. Trochę mam obawy czy nie za długo pracuje sprężarka. Niestety jeżeli wyłączę tryb cichy to bardzo leci COP z 5 na 4 wartość dobowa na dzień dzisiejszy, ale będzie włączona sprężarka krócej . Ma 610l wody w instalacji z buforem więc ma co grzać. Ja mam inaczej zrobione CWO czyli grzeje się zimą cały czas tak jak kaloryfer a latem tylko CWO bez CO. Przy temp nastawionej CO 38 stopni wodę nagrzeje w CWO przy niższej  CWO trzeba grzać osobno. Standardowo pompa grzeje albo CO albo CWO i może to powodować większą ilość wł-wył .

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli grzejesz na stałej grzewczej? U mnie nadal jest przewaga wlaczen do godz. pracy mimo przerobionej instalacji, wczoraj 17 :10, grzeje na krzywej, dzisiaj zwiększyłem deltę z 5 na 7 , zobaczymy 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje na krzywej trochę ją ostatnio skorygowałem +12 stopni = 36 było 37 a -10 stopni  = 41 było 42 Jak przyjdą mrozy to raczej ją skoryguję na  42 - 43 Do zera jest idealnie tak jak teraz czyli 22-23 stopnie w domu Zależy czy słońce coś nagrzeje przez okna. Wszystko zależy od domu i instalacji. Ile wody jakie grzejniki i jak dużo przewymiarowane.

W Panasonicu na grzejniki dają deltę 7 a na podłogówkę 5. Jedno wł- wył na godzinę to bardzo dobry wynik.  Mnie uczyli, że lepiej nastawić 1 stopień więcej i deltę 7 zamiast 5.

W trybie cichym zmniejszysz liczbę wł-wył na godzinę.

Ja mam 10 kw fotowoltaiki na starych zasadach więc patrze żeby była w domu komfortowa temperatura. Za prąd raczej nie będę płacił.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie cichym mniejszy COP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2023 o 15:41, Kordjano napisał(a):

W trybie cichym mniejszy COP .

Ale Ty masz inną pompę 7 kw  nie t-cap 9kw i większą powierzchnię do ogrzania. T-cap ma 2 wentylatory i większy parownik, wymiennik i inaczej jest skonstruowana. W trybie cichym jest większy cop.  

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki gorzej od podłogówki oddają ciepło dlatego ustawiają deltę 7. Delta to różnica temp. wody pomiędzy zasilaniem i powrotem. Powoduje też że pompa później się załączy w tym przypadku o 2 stopnie przy niższej temperaturze na powrocie wody. W podłączeniu bufora szeregowym pompa steruje deltą na grzejnikach. W połączeniu równoległym  steruje tylko buforem a grzejnikami sterujesz ustawiając szybkość pompy obiegowej. Trzeba to tak zgrać żeby woda jak najmniej mieszała się w buforze.       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam grzejniki, a bufor zapięty trójpunktowo (tzw. 3T). Pompka za buforem na auto (daje ok 1,1m3/h), a w jedn. wewn. na okres przejściowy obniżyłem na III bieg i przepływ 19l/min więc w miarę się wyrównały (na IV biegu było 23, V nie używam).W Zubadanach masz możliwość skorzystania z autoadaptacji przy wykorzystaniu termostatu pokojowego (nieoryginalny termostat w tym przypadku odpada), do tego melcloud albo alternatywna apka i wtedy masz podgląd na wszystko co istotne. Tutaj wrzucałem przykładowe odczyty:

 

Dane zużycia en.el. mam rzeczywiste - podpięte wyjście impulsowe licznika do Zubadana, ale i bez tego wskazywane dane poboru i produkcji są dość dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Panasonicu t-cap nie ma regulacji pompy biegami Sama sobie automatycznie dobiera obroty pompy w zależności od zapotrzebowania na przepływ. Dlatego lepiej steruje w połączeniu szeregowym bufora deltą na kaloryferach i w samej pompie.

Trochę jestem zaskoczony, że w Zubadana jest rozwiązanie jak w Chińskich tanich pompach (niektóre wcale nie mają pompy obiegowej tylko sterowanie nią wł-wył a pompę trzeba dołożyć)

W Panasonicu też masz możliwość skorzystania z autoadaptacji przy wykorzystaniu termostatu pokojowego tylko że  krzywa działa lepiej. Aplikacja na telefon też jest.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezario-Jeśli mam deltę 7 i według krzywej PC  ma zasilac 40 st, to kiedy wyłączy się pompa  i kiedy ponownie włączy? Wiem ze chodzi o temperatury zasilania i powrotu ale jak to dokładnie jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cezario1 napisał(a):

W Panasonicu t-cap nie ma regulacji pompy biegami Sama sobie automatycznie dobiera obroty pompy w zależności od zapotrzebowania na przepływ. Dlatego lepiej steruje w połączeniu szeregowym bufora deltą na kaloryferach i w samej pompie.

Trochę jestem zaskoczony, że w Zubadana jest rozwiązanie jak w Chińskich tanich pompach (niektóre wcale nie mają pompy obiegowej tylko sterowanie nią wł-wył a pompę trzeba dołożyć)

W Panasonicu też masz możliwość skorzystania z autoadaptacji przy wykorzystaniu termostatu pokojowego tylko że  krzywa działa lepiej. Aplikacja na telefon też jest.

Nie znam algorytmu autoadaptacji w Panasonicu - być może to bardziej marketingowy zabieg dla mniej wtajemniczonych użytkowników, nieradzących sobie z krzywą.

Ja bufora w szeregu nie chciałem - dla eliminowania mieszania wody w buforze poszedłem właśnie w układ 3T.

Co do pompy w Zubadanie to kiedyś znalazłem info od CNC cyt. stary bo zdaje się z 2017r: "Pompa obiegowa jest 5 biegowa, ale pompa nie musi nią sterować ponieważ logika sterowania jest inna niż w Daikin czy Panasonic.
Mitsubishi nie pilnuje delty i może delta być większa niż 5st.C dlatego jak sprężarka się rozpędza to pompa nie musi chodzić na maksa i brać 130W.
Zupełnie inna logina sterowania dlatego mitsubishi nie zmienia biegów pompy obiegowej.
"

Ktoś też gdzieś pisał, że Zubadan 'pilnuje' delty 5, ale faktycznie tak nie jest (może monobloki), przynajmniej odkąd mam statystyki rysowane to najczęściej utrzymuje się w przedziale 2,5-3,5C. Ps. u mnie w jedn. wewn. EHSD-YM9D siedzi obiegówka Grundfos UPM3 15-75 130

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek767 napisał(a):

Cezario-Jeśli mam deltę 7 i według krzywej PC  ma zasilac 40 st, to kiedy wyłączy się pompa  i kiedy ponownie włączy? Wiem ze chodzi o temperatury zasilania i powrotu ale jak to dokładnie jest? 

Daje Ci na wyjściu 40 st. i pompa uruchamia się na pewien zaszyty dla tej PC i delty przepływ, czyli np. na 15L/min. U mnie dla delty 4, jest to 25l/min, a dla delty 5 startuje z 20l/min.

I teraz tak, PC pracuje sobie z ta zadana 40C i monitoruje powrót. Jak powrót jest o 1C wyżej od powrotu przewidzianego dla delty, to zaczyna swój algorytm modulowania. I te czary mary wyglądają tak, że obniża częstotliwość sprężarki o ileś tam Hz i zmniejsza przepływ o ileś tam dziesiątych Litra na minutę, jak nie ma efektu na powrocie, to zmniejsza dalej. I tak może zmniejszać dopóki nie zjedzie do minimum sprężania (u mnie 19Hz i min przepływu, u mnie 9L/min. i tak sobie pracuje na minimum. Jak temperatura powrotu jeszcze wzrośnie do 2 st powyżej zakładanego powrotu, to PC się wyłączy i pompka będzie cały czas działać na minimum, dopóki temp powrotu nie spadnie o 2C poniżej założonego przez krzywą.

 

uff tak z grubsza.

a tak to wygląda na wykresach, bez temperatur powrotu

 

Ta przerywana praca na początku wykresów, to są defrosty, wczoraj w ciągu doby było ich 18 szt. masakra. Grzałka wciągnęła 7,5kWh na te defrosty. Tam gdzie pompka obiegowa wali na 30L/min to jest defrost., co by nie było powinienem pisać po polsku, odszranianie.

image.thumb.png.cbe41e78b105ea261ec13feeb2ffc5e0.png

Edytowane przez esselite
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, esselite napisał(a):

Jak powrót jest o 1C wyżej od powrotu przewidzianego dla delty, to zaczyna swój algorytm modulowania.

Czyli przy zasilaniu np40 st. I delcie 7 będzie to 34 st? 

 

21 minut temu, esselite napisał(a):

jak temperatura powrotu jeszcze wzrośnie do 2 st powyżej zakładanego powrotu, to PC się wyłączy i

Tutaj mamy 35 st powrót

 

23 minuty temu, esselite napisał(a):

PC się wyłączy i pompka będzie cały czas działać na minimum, dopóki temp powrotu nie spadnie o 2C poniżej założonego przez krzywą.

Tego nie ogarniam,  czyli jaką? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek767 napisał(a):
34 minuty temu, esselite napisał(a):

PC się wyłączy i pompka będzie cały czas działać na minimum, dopóki temp powrotu nie spadnie o 2C poniżej założonego przez krzywą.

Tego nie ogarniam,  czyli jaką? 

No ta temperatura zaplanowanego powrotu jest zmienna, zależna od temperatury zasilania zadanej przez krzywą grzewczą, jak grzejesz krzywą. Dla uproszenia można przyjąć, że jeżeli temp. jest stała i masz zawsze 40C zadane na zasilaniu, to docelowa temp powrotu przy delcie 7C, jest 33C. Wtedy pompa się wyłączy przy osiągnięciu 35C na powrocie przez jakieś kilka minut, nie wiem dokładnie ile.

Jak temp powrotu spadnie do 31C przez ileś minut, to PC się włączy znowu. Tak działa to na tych marginesach 2 st C, A pompka obiegowa cały czas tłoczy wodę, żeby widzieć , jak bardzo woda w rurkach się wychładza i kiedy znowu odpalić grzanie.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.