Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeniesienie bufora na powrót


Tedisan
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jestem po pierwszym sezonie z pompą ciepła Samsung EHS Mono 8 kW i myślę nad kilkoma poprawkami w instalacji:

1) Czy zawór zwrotny przed pompką tłoczącą wodę do wymiennika PC jest konieczny? Jest to instalacja z buforem równolegle;

2) Zauważyłem niemałą stratę (4-5*C i więcej) z tytułu posiadania dość sporego (300L) bufora stąd chciałbym przenieść go na powrót, obecnie mam trzy układy oddzielnie, "górne" wyjście z bufora prowadzi na grzejniki na piętro, wejście pod nim prowadzi na parter na podłogówkę przez zawór 3D, przed zasileniem bufora z PC mam zawór 3D do obsługi CWU. Czy możliwe jest bezpośrednie skierowanie wody z PC na grzejniki (wyższy parametr), przeniesienie bufora na powrót z grzejników i pozostawienie zasilenia podłogówki w tym samym miejscu w buforze? Czy da się to hydraulicznie wyrównać? W praktyce- jedna pompa będzie pchać wodę z bufora na powrocie do jednostki, druga za jednostką będzie pchać wodę w grzejniki (nie wiem czy jedna pompa w tym miejscu nie wystarczy), na powrocie kolejna pompa będzie pchać wodę na podłogówkę przez zawór 3D a przed zasileniem grzejników będzie kolejny zawór 3D do obsługi CWU. Czyli wariacja układu 3T. ///// EDIT- wróć, nie 3T, meus error. Chociaż taki układ mógłby też się spisać?

Będę wdzięczny za wskazówki,

@sambor jakbyś rzucił okiem na powyższe, byłbym rad gdybyś podpowiedział czy to ma sens,

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Tedisan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, gwoli wyjaśnienia ZZ za zaworem 3D na podłogę mam prawidłowo, źle go narysowałem. Co do naczynia przeponowego, nie jestem w stanie go tak umieścić na "czwórniku" z zasileniem grzejników, czy to rzeczywiście konieczne? (grupę z naczyniem połączyłem z wyjściem bufora rurą fi16 i jest w zupełnie innym miejscu niż na schemacie). 

Edytowane przez Tedisan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ten schemat. Przepływy przez obieg grzejnikowy mogą okazać się niewystarczające dla PC. Powrót z grzejników to będzie zasilanie bufora, więc musi trafiać do bufora od góry. Obieg CWU nie może się odbywać z udziałem bufora, musi być wpięty między bufor, a PC. Zawór zwrotny zbędny, a monoblok to ...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba dać zawór nadmiarowo upustowy .

10 godzin temu, Vlad24 napisał(a):

 Obieg CWU nie może się odbywać z udziałem bufora, musi być wpięty między bufor, a PC. 

A dla czego nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, ale niepotrzebnie grzejesz bufor do wysokiej temperatury potrzebnej przy CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilasz bezpośrednio wężownice cwu a powrót z tej wężownicy na górę bufora jak i powrót z grzejników ,

Ta woda w tym buforze nie zginie ,zasili podłogę pompę ciepła , do defrostu będzie ile tej wody w tym buforze jest ? 

Bufor i tak jest nagrzany temperaturą z powrotu grzejników ileż wyżej ci sie nagrzeje podczas ładowania cwu do 40st góra 45 st . 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Vlad24 napisał(a):

, a monoblok to ...

Tylko tego nie rozumie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to nie jest schemat z buforem na powrocie (szeregowo) a bardziej  „tradycyjny” w funkcji sprzegla, rozniacy sie podlaczeniem zasilania „poza” buforem.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma króćce i w połowie bufora to można grzać połowę . 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za dyskusję, 

W dniu 19.08.2023 o 10:48, Vlad24 napisał(a):

Bez sensu ten schemat. Przepływy przez obieg grzejnikowy mogą okazać się niewystarczające dla PC. Powrót z grzejników to będzie zasilanie bufora, więc musi trafiać do bufora od góry. Obieg CWU nie może się odbywać z udziałem bufora, musi być wpięty między bufor, a PC. Zawór zwrotny zbędny, a monoblok to ...

Co masz na myśli pisząc, że przepływy mogą okazać się niewystarczające? Powrót z grzejników celowo pomyślałem by umieścić pod zasileniem podłogówki tak by właśnie z tego powrotu brała sobie wodę (temperatura circa 40*C pod parametr max 32*C). Uwaga z obiegiem CWU trafna, rzeczywiście lepiej podpiąć go bezpośrednio by zwiększyć wydajność PC ale czy wtedy i tak nie będzie pompa ciągnąć wody z bufora?

 

22 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Zasilasz bezpośrednio wężownice cwu a powrót z tej wężownicy na górę bufora jak i powrót z grzejników ,

Ta woda w tym buforze nie zginie ,zasili podłogę pompę ciepła , do defrostu będzie ile tej wody w tym buforze jest ? 

Bufor i tak jest nagrzany temperaturą z powrotu grzejników ileż wyżej ci sie nagrzeje podczas ładowania cwu do 40st góra 45 st . 

 

Kolego jest w tym sporo racji, by obieg CWU zrobić nie-przez-bufor, wydaje mi się, że wtedy PC będzie z większą wydajnością CWU grzać (jedyna obawa opisana wyżej)

 

22 godziny temu, PioBin napisał(a):

Tylko tego nie rozumie…

Chodziło o "gówno", jak mniemam.

 

9 godzin temu, sambor napisał(a):

W tym układzie jest bufor 300l, więc trochę za duży aby podłączyć go na powrocie do PC. 

Ale dla chcącego ( kasiastego) można zrobić wszystko, tylko po co.

Sambor od początku pisałem, że chcę zwiększyć efektywność działania (patrz- oszczędzić kaskę) więc fajnie gdybyś do tego właśnie się odniósł, poprawiłeś mój schemat, mogłeś napisać parę słów, że nie da on mi oczekiwanych oszczędności albo, że jest bez sensu, cokolwiek więcej, poza tym mam to właśnie tak podłączone:

9 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Jak ma króćce i w połowie bufora to można grzać połowę . 

Dwa dolne króćce mam zarezerwowane na wymiennik płytowy do innego ogrzewania.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz schemat buforu na powrocie , 1 obieg grzejny+ CWU- to schemat Panasonica

Bufor w tym przypadku zapewnia większy zład wody wymagany do defrostu.

image.thumb.jpeg.8c9ca7bd5fcb4ebc39293802ddb06a45.jpeg

Zasilanie bojlera jest po za buforem, więc powrót też może być po za buforem, ale to mało istotne - czy przed czy za buforem nie ma znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z delta podczas grzania CWU jeśli powrót idzie przez bufor ? W mojej pompie by to nie przeszło ,  bo jak niby pompa miałaby sobie liczyć ile wchodzi na wężownice a ile wychodzi , skoro temp wody bufora zakłócała by prawdziwy odczyt , a na początku grzania CWU  mogłoby dość do sytuacji gdzie powrót jest cieplejszy od zasilania , taka tam moja sugestia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ameno25 napisał(a):

A co z delta podczas grzania CWU jeśli powrót idzie przez bufor ? W mojej pompie by to nie przeszło ,  bo jak niby pompa miałaby sobie liczyć ile wchodzi na wężownice a ile wychodzi , skoro temp wody bufora zakłócała by prawdziwy odczyt , a na początku grzania CWU  mogłoby dość do sytuacji gdzie powrót jest cieplejszy od zasilania , taka tam moja sugestia .

Nie wiem czy pompa to aż tak zaawansowane urządzenie, że liczy sobie wchodzące i wychodzące ciepło. Moja ma czujnik w CWU i... grzeje do zadanej, jak zacznie od cieplejszej wody to najpierw trochę wychłodzi bufor a potem zacznie grzać sprężarką. 

Odcięcie bufora na powrocie wiązałoby się z montażem dodatkowego naczynia przeponowego bo stanowiłoby oddzielny kompletnie obieg, tak mniemam.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze podbiję temat .

Zasilanie grzejników bezpośrednie jest 

Zasilanie bufora dla podłogówki jest

zasilanie cwu z pominięciem bufora jest 

jedna pompa mniej .

G.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kordjano napisał(a):

Zasilanie grzejników bezpośrednie jest 

A co za zawor nad buforem? Bo albo pojdzie w grzejniki albo w bufor zalezy gdzie latwiej, a raczej w bufor latwiej niz w grzejniki. Jak to cos bedzie zamkniete to pojdzie w grzejniki ale wroci iles tam i dopiero tym zasilymy podlogowke, wiec wracamy do „poczatku”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by go przykręcił do połowy tak żeby tylko troszku szło na bufor , albo dać nadmiarowo upusowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.