Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeniesienie bufora na powrót


Tedisan
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.08.2023 o 10:06, Vlad24 napisał(a):

Jaki przewidujesz w tej syt przepływ? 

Rozumiem, że jako świadomy użytkownik uwzględniasz wydajność swojej pompy, opory instalacji rurowej, opory wymiennika płytowego, kvs filtrów, separatora, zaworów strefowego i upustowego.

Pompa pchająca wodę do PC sama będzie regulować sobie przepływ sygnałem PWM, pewnie logika pompy chce by działała ona w systemie nadążnym, tak to nazwijmy, i w zależności od deltyT będzie regulować przepływ, zawór ustawię tak by nie puszczał wody gdy obieg grzejnikowy "pracuje" a wodę puszczał gdy pompa na obieg grzejnikowy się wyłączy. KVS-y brałem możliwie największe we wszystkich podzespołach, z dużym zapasem, opory w tak niedużej instalacji chyba nie są jakoś bardzo istotne, poza tym zbudowałem ją i modernizuję od sześciu lat (od kiedy się wprowadziliśmy) wraz z wypruciem grzejników na parterze i montażem 100% podłogówki i nigdy z niewyrównaniem czy odbiorami nie miałem problemów, rury w układzie grzejnikowym mam z gradacją od największych średnic prowadzących do pionów (dwa, na skrajnych ścianach domu), rozmiar mniejsze piony, rozmiar mniejsze odejścia od pionów do grzejników.

Poza tym, kolego, właściwie prawie każdy Twój post jest wprost obraźliwy bądź nacechowany negatywnie, "Monoblok to...", "schemat bez sensu" itp., nie wiem co u Ciebie nie gra czy prostu tak już masz, do tego co chwilę wrzucasz nowe "wrzutki" w stylu, przestawianie łóżek, kvs-y, samoistne przełączanie się w chłodzenie czy 90% szansę na rozszczelnienie w poście powyżej (byłoby bardzo głośno o tego typu awariach i raczej nikt by tego układu już nie stosował). Wolałbym byś tym wątku nie zabierał już głosu, z góry dzięki. A co do:

16 godzin temu, Vlad24 napisał(a):

Zdaje się to autor oczekuje on nas propozycji, przedstawiając stan obecny i swoje widzenie przyszłości. Trudno od niego wymagać znajomości różnych zawiłości funkcjonowania PC i żądać schematu docelowego, Gdyby je znał i potrafił go stworzyć ,to by nie szukał pomocy na forum.

Jak już wcześniej napisałem, dowiedziałem się wszystkiego co mi było potrzebne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2023 o 11:34, sambor napisał(a):

Nie musi być na górze bufora.

Wtrące tylko, że nawet nie powinno być ze wzgledu na grawitacyjne podgrzewanie wody w naczyniu i wynikające z tego straty ciepła.🙂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 22.08.2023 o 16:27, sambor napisał(a):

Nie ważne jak podłączysz, ale zawsze pompa z jednej strony - ta np od PC musi mieć większy wydatek od sumy wydatków wszystkich pomp pracujących na odbiorach.

Inaczej całość idzie się j...ć, szczególnie jak ktoś napcha zaw zwrotnych nie tam gdzie trzeba.

Bez problemu można zrobić 2 lub wiecej obiegów z buforem na powrocie, sam robiłem taki układ ( 3 obiegów ) na sterownikach niezależnych dla PC skośnookiej 16kW.

Poniżej Panasonic - 2 obiegi , bufor na powrocie, tu najważniejszy jest wihajsterek oznaczony na schemacie H8, bez tego ni cholery nie działa prawidłowo.

image.thumb.jpeg.01418824d7b34f4bf9670fe1373a63c0.jpeg

Sambor hej, na dniach biorę się za zmiany w kotłowni, przyznam szczerze, że jest na tyle ciepło, że przepalanie kominkiem z DGP właściwie wystarcza do pewnie i minus 5*C a na razie na polu okolice minus 2 więc nie spieszyłem się, zawory, pompy i sprzęt leży i cierpliwie czeka :-)

Chciałbym spytać Cię o wspomniane przez Ciebie instalacje na oddzielnych sterownikach bo tak będzie u mnie w przypadku obiegu na podłogę. Co się dzieje w sytuacji gdy pompa przełącza się na grzanie CWU a obieg podłogowy, z mieszaczem, ten na oddzielnym sterowaniu, śmiga sobie dalej bo go to nic właściwie nie obchodzi? W takim wypadku sterownik podmieszania reaguje otwieraniem zaworu i odcina podmieszanie z powrotu więc jedyny ratunek żeby zachować obieg, czy pompa będzie się miała dobrze? Jedynym ratunkiem zdaje się wstawienie kolejnego baypassa z kolejnym zaworem nadmiarowym za podmieszaniem ale kosztuje on swoje...

Stąd powstał właśnie mój pomysł na podłączenie osobnego obiegu na podłogówkę do bufora zamontowanego szeregowo na powrocie z grzejników, wtedy w przypadku przejścia pompy w tryb grzania CWU podłoga robi sobie pętlę z samym buforem. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć jednoznacznie, czy takie rozwiązanie ma szansę zadziałać? Oraz czy wtedy potrzebne są dodatkowe ZZ? Jeśli tak, gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, pisałem o tym w poście wyżej, #53, mi też bardzo podoba się ów układ ale co z pompą podłogową pracującą na oddzielnym sterowniku jak układ przełączy się w tryb grzania CWU i zaworem 3D zamknie drogę na grzejniki? Ta pompa sama się nie wyłączy, będzie próbować tłoczyć, spali się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrob wylacznik pompki podlogi przy tym 3D,užyc styku termostatu w podlogowym sterowniku,czy inny sposob wykumac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to też nie jest zły plan ale, jeśli @sambor myślisz, że 3T to lepsze rozwiązanie, to czy taki układ ma sens? Pominąłem część armatury, chodzi mi o sam schemat działania: image.thumb.jpeg.b624a041be3676fcd168eb4055a394c7.jpeg

Chciałem zredukować ilość pomp do dwóch ale jest to właściwie najmniejszy problem. Jeśli dobrze to rozkminiam,  PC przełączy się w grzanie CWU oraz wyłączy pompę grzejnikową ale pompa podłogowa będzie ciągnąć z bufora (w miejscu rozgałęzienia przy zasileniu. Tylko czy wtedy powinien być zamontowany ZZ u dołu bufora przy miejscu gdzie łączy się powrót z CWU?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć Panowie, 

Trochę mi się zeszło z opisywanymi tu zmianami ale w końcu dorwałem trzy wolne dni i przerobiłem jak opisywałem wyżej, co zaszło:

* zmiana głównej pompy obiegowej tłoczącej wodę do jednostki na nową z obsługą sygnału PWM

* zmiana zbiornika CWU na wysoki, z dwiema wężownicami spiętymi w jedną (wcześniej niższy o dużo mniejszej powierzchni wymiany, typowy dla kotłów na paliwo stałe)

* zmiana podłączenia bufora z funkcji sprzęgła na układ 3-rurowy

* ograniczenie aktywnej części bufora do połowy (ok 150L) przez podłączenie powrotów właśnie w połowie wysokości

 

Po dwóch tygodniach obserwacji petarda, COP z pomiędzy 2.0 a 2.5 wskoczył na poziomu 3.0 - 3.7 w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki za dyskusję i dobre rady. Wszystkiego dobrego w nowym roku. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.