Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor na zasilaniu czy powrocie


dz1q86

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie kierunek przepływu nie ma tu żadnego znaczenia. Strzałka umieszczona na zaworze może mylić, ale istotne jest tylko to, że kanał AB jest tu wspólny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć. Dziś dołączyłem, także proszę o wyrozumiałość - jeśli temat nieodpowiedni, dajcie znać.
Niedawno zainstalowano u mnie pompę ciepła (Atlantic Alfea Excellia A.I. 11kW split) - dom ocieplony, podpiwniczony ok 200m2 ogrzewana powierzchnia w tym:

1) ok 100m2 podłogówka (termostaty w pokojach), 40m2 grzejniki z termostatami - temperatura ustawiona na 22oC

2) ok 60m2 piwnica - grzejniki temperatura ok 17-18oC na termostatach

Zastanawiam się czy takie podłączenie bufora ma sens? Reszta instalacji chyba ok?
Nie bardzo mi to pasuje w porównaniu z tym co tu podsyłaliście.

Przy aktualnych temperaturach 0-5oC pompa dosyć często się włącza, nawet 3-4 razy na godzinę. Z panelu sterowania widzę, że pomimo gdy temperatura wyjścia z pompy dojdzie do ok 42-45oC (obecnie nastawa z krzywej 41oC), na powrocie jest 30-32oC cały czas, a w domu większość obiegów zamknięta, co jakiś czas 1-2 się włączają, żeby utrzymać temperaturę. Pompa jak nagrzeje na wyjściu do tych ok 45oC to się wyłącza, jak temperatura na powrocie spada do 29oC to się włącza i tak w kółko.

Obawiam się zużycia pompy, a przy tym wysokiego zyużycia energii - Podlicznik na pompę wraz z instalacją pokazuje między 30kWh a 40kWh na dzień i nie wiem gdzie szukać nieefektywności/błędów. Pomóżcie proszę.

1161023516_Instalacjaschemat.png.f9cb449bd263b3df6889b1e79abbbd74.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sam80 napisał(a):

temperatura wyjścia z pompy dojdzie do ok 42-45oC (obecnie nastawa z krzywej 41oC), na powrocie jest 30-32oC cały czas, a w domu większość obiegów zamknięta

Maly przeplyw.

Delta temperatur o tym  swiadczy i opis. Zmniejsz zdecydowanie temperature na krzywej grzewczej PC. Petle sie otworza i przeplyw wzrosnie. Kaloryfery beda bardzo delikatnie cieple i cale a nie tylko u gory. Podlogowke jesli nie masz na zaworze automatycznym tez trzeba bedzie skorygowac (w koncu to manual).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin
Zmniejszyłem po Twoim poście o 5oC i tak zostawiłem do 8:00 dziś (wtedy sczytuję licznik).
Więcej pętli (2-4) było naraz otwartych w ciągu dnia, temperatura w pokojach ok (nadal 22oC).
Jeśli chodzi o zużycie to niestety wzrosło - po 24h było 43kWh.

Obniżyłem dziś rano o kolejne 2 stopnie, będę obserwował co się będzie działo.
Niestety ten sterownik chyba nie podaje ilości cykli włączenia pompy na dzień (albo ja ślepy jestem i nie mogę tego znaleźć), także tak trochę 'na czuja' notuję ile razy pompa się włącza. Przydało by się jeszcze wiedzieć jak długie są te cykle pracy.

@Patrol
Grzejniki Purmo (compact? wrzucam zdjęcie), wcześniej miałem piec na ekogroszek to zostały. Nigdy jakoś mocno ich nie grzałem i było ok (Wcześniej miałem temperaturę 35 - 45oC na wyjściu pieca). Teraz póki co jeszcze dają radę i oczekiwane 22oC w pokojach jest.IMG_20221229_082603.thumb.jpg.9a076ec661a7f694293276e7914eb48a.jpg

Jeśli chodzi o zawór nadmiarowo upustowy, to nie ma. Obserwowałem ciśnienie na instalacji od kilku dni i waha się między 1,5 a 1,7 bar w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zakres temp. na grzejniki ok, tzn. jak możesz jeszcze obniżyć to tym lepiej, ale zostaje inna kwestia- średnice rur, bo bez zaworu nadm.-upust. cały przepływ leci w odbiory. Bufor u Ciebie zwiększa tylko zład/ nie pełni roli sprzęgła.

Niektórzy ratują się harmonogramem i grzeją w określonych przedziałach czasowych, ale tu już indywidualne preferencje i komfort decydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy ta instalacja jest dobrze zaprojektowana, i czy coś nie powinno być zmienione.
Będę dziś częściej obserwował sterownik, ale mam wrażenie, że temperatura powrotu jest zbyt niska w stosunku do tego co wychodzi z pompy bo nawet przy dłuższym cyklu (po ok 40 minutach) widzę że jest na wyjściu np 36-37oC a na powrocie zaledwie 27oC.

Co prawda nie znam się, ale tak na logikę, to przy dłuższym cyklu nie powinny temperatury być bardziej zbliżone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny. Stad obnizenie temperatury zasilania i tym samym wymuszenie wiekszego przeplywu aby zachowac ta sama moc cieplna.

Jest pewien limit tego przeplywu jak wspomnial kolega wyzej. Instalacja (albo jej czesc) moze nie pozwolic na wiekszy przeplyw (male srednice rur lub armatury) i co rownie wazne ten zbyt duzy przeplyw moze byc slyszalny i destrukcyjny dla samej instalacji. Obserwuj i szukaj kompromisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same rury powinny być ok, Instalacja pierwotna była robiona 5 lat temu z myślą, że w przyszłości będzie pompa ciepła. Całość robiła ta sama firma co wcześniej (nawet ten sam instalator).

Rozumiem, że co do samej instalacji pompy nie macie zastrzeżeń, i za bardzo tego (w teorii) efektywniej rozwiązać nie można?

Będę obserwował co się dziś będzie działo, i dam znać jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na samym początku tematu miałeś odpowiedź że ta instalacja nie będzie działała prawidłowo. Czemu nie przerobisz tego bufora na połączenie 4 rurowe? Dużo pracy to nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.