Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Zwrotny Na Powrocie


bpiter79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie pytanie: czy stosuje się zawór zwrotny na powrocie do kotła za zaworem 4D? Czy jest to zgodne ze sztuką? Czy są jakieś przepisy, które zabraniają montażu zaworu 4D na powrocie instalacji do kotła?

Pytam, bo mam problem z instalacją. Piec na ekogroszek, 100% podłogówka, dwa wyjścia z kotła: pierwsze na podłogę (pompa 25/60), drugie wyjście na CWU + drabinki w łazienkach (pompa 25/40). Wszystko spięte w jeden powrót. Problem pojawia się, gdy załącza się pompa CWU, a zawór 4D jest ustawiony na 0 lub niewiele wyżej (pewnie na innym ustawieniu będzie tak samo). Pomimo przydławienia przepływu w obiegu CWU woda cofa się przez zawór 4D z powrotem do pieca drugim zasilaniem. 

Myślałem o dodaniu zaworu zwrotnego na powrocie do pieca za zaworem 4D. Czy to dobre rozwiązanie? Mój instalator twierdzi, że montowanie takiego zaworu na powrocie jest NIEDOPUSZCZALNE. Czy ma rację? Jak inaczej rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten powrot z cwu to powinien byc wpiety osobno a nie w rure od zaworu 4d. Ja mam tak i zjawisko o ktorym piszesz nie zachodzi.

 

to po prawej to powrot z cwu.32b8ef4419cee1935157a2069851d807.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót CWU wepnij jak najbliżej kotła i najlepiej w konfiguracji trójnika jak u kolegi wyżej, czyli CWU wpływa przelotowo. Jak warunki na to nie pozwalają, to spięcie powrotów powinno być wykonane na trójniku o średnicy króćca kotła i dopiero za nim redukcje na miedź.

 

Ten 4D jest za mały do ochrony powrotu przepływem grawitacyjnym, a jeśli całe ogrzewanie jest w podłodze, to żaden 4D bez pompy kotłowej sobie nie poradzi. Być może zamysłem była stała praca pompy CWU, to wtedy ratuje sytuację powrotu.

 

Zawór zwrotny na powrocie nie ma sensu. ZZ zakłada się by nie dopuścić do odwrotnego przepływu, gdy pompa stoi, a ten fragment obiegu powinien być trwale otwarty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D uważam nie jest za mały. Jest 5/4, króćce też, rura też. Mam ciepłomierz na obejściu na rurze 1', pewnie to jest przyczyną. Przenieść powrotu CWU nie dam rady. Pompa CWU będzie chodzić non stop dogrzewają powrót. Czy już nic innego nie da się zrobić? Czy założenie ZZ na powrocie będzie dużym błędem i zagrożeniem dla życia mieszkańców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie w swoim imieniu teraz. Czy zawór zwrotny na powrocie z CWU(bańki są w domu a kotłownia w innym budynku) ma sens. Pytam bo jak pompa od CWU nie chodzi to rura powrotna do wysokości 2m się nagrzewa jakby woda cofała się powrotem z CWU z powrotu 4d. Chyba, że tak ma być i nie jest to jakieś niepokojące zjawisko. Dodam, że za pompą cwu mam zawór zwrotny już. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja wygląda na nową i pewnie cieplomierz był od razu i nie miałes okazji sprawdzić bez niego? A masz jakieś zawory do jego odcięcia i sprawdzenia instalacji bez niego? Na moje niefachowe oko rzeczywiście może stawiać duży opór hydrauliczny i łatwiej wodzie wrócić poprzez 4D do kotła.

Abstrahując od tego czy wolno tam wstawić ZZ czy nie - tak jak chcialeś - to wydaje mi się ze może nie pomóc bo będzie na niego napierała woda z pompki CWU i go zamykała co może spowodować że dla pompki podłogowej łatwiej będzie kręcić tą samą wodę za zaworem niż pobierać część ciepłej i oddawać poprzez ZZ do kotła. Ale nie wiadomo, zależy od oporów w instalacji.

Może jakimś rozwiązaniem byłoby wstawienie jeszcze jednej pompki zamiast ZZ i podłączenie jej do tych samych styków co pompa podlogowa i wyregulowanie jej tak samo. Albo przenieść powrót CWU jak najbliżej kotła nie mierząc ciepła na CWU.

Ale tak mi się tylko wydaje, mogę się mylić, może ktoś z kolegów poda jakieś madrzejsze i tańsze rozwiązanie.

A ta rura do naczynia nie powinna iść od zasilania a nie powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem bez ciepłomierza, mam zawory odcinające, ale nie sprawdzę w najbliższym czasie, bo nie ma mnie w domu, a nie wiem kiedy wrócę.

 

Na początku też byłem zdziwiony, że ta rura do zbiornika wyrównawczego  idzie z powrotu, ale poczytałem i tak też może być.

 

Takie rozwiązanie podsunął mi użytkownik innego forum. Wszystko z jednego zasilania,  pompa kotłowa na bajpasie. Czy takie cuś ma sens? http://forum.bolecki.pl/index.php?action=dlattach;topic=750.0;attach=5701;image

Edytowane przez bpiter79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wyrównawcze powinno być podpięte bezpośrednio pod wyjście z kotła. Wpięte w powrót nie pełni żadnej ochrony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ten zaproponowany układ ma szansę zadziałać ale nie wiem czy tak się robi czy nie. Zwolni Ci się jeden krociec to podepnij tam naczynie. Jeśli masz kocioł z rusztem i ktoś porządnie napali drewnem to możesz podgotować i słabo może byc z naczyniem na powrocie, ono teraz chroni instalację tylko przed wzrostem objętości wody, jak by zagotowało to para nie ma swobodnego ujścia i może Ci wywalić połowę wody z kotła albo pół.... budynku...

A masz jakąś regulację przepływu dla CWU? Bo w te drabinki chyba nie bardzo będzie chciała iść woda.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HGW :D.

Zawory odcinające chyba nie bardzo nadają się do regulacji, z tego co czytam lepiej grzybkowe lub zasuwa.

Sprawdzisz to będziesz wiedział, najwyżej wymienisz :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze patrzę na jeden i drugi układ i moja wyobraźnia mówi mi ze Twój oryginalny układ z dolozoną pompką pomiędzy 4D a powrotem CWU będzie mniej wrażliwy na położenie zaworu.

Np. jeśli zrobiłbys tak jak Ci zaproponowano a zawór będzie całkowicie otwarty (może nigdy nie będzie) to pompka CWU będzie tloczyć wodę w stronę pompki podłogowej i na obieg CWU nic nie pójdzie albo niewiele, czyli im bardziej otwarty zawór tym gorzej grzeje CWU, nie mówiąc juz o drabinkach ;).

Nie mam ani wiedzy ani doświadczenia, tylko wyobraźnię i oczywiście mogę się mylić.

Tylko teoretyzuję żeby nie było ;)

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć pompki na powrót nie dam rady, brak miejsca. Zawór 4D obniża temp. na podłogówkę (100%), więc więcej jak na 5 pewnie nie będzie otwarty. 

Jeśli teraz pompka CWU pracując dogrzewa i bojler i drabinki też działają, to dlaczego nie miałyby działać po przeróbce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanie: czy stosuje się zawór zwrotny na powrocie do kotła za zaworem 4D? Czy jest to zgodne ze sztuką? Czy są jakieś przepisy, które zabraniają montażu zaworu 4D na powrocie instalacji do kotła?

Pytam, bo mam problem z instalacją. Piec na ekogroszek, 100% podłogówka, dwa wyjścia z kotła: pierwsze na podłogę (pompa 25/60), drugie wyjście na CWU + drabinki w łazienkach (pompa 25/40). Wszystko spięte w jeden powrót. Problem pojawia się, gdy załącza się pompa CWU, a zawór 4D jest ustawiony na 0 lub niewiele wyżej (pewnie na innym ustawieniu będzie tak samo). Pomimo przydławienia przepływu w obiegu CWU woda cofa się przez zawór 4D z powrotem do pieca drugim zasilaniem. 

Myślałem o dodaniu zaworu zwrotnego na powrocie do pieca za zaworem 4D. Czy to dobre rozwiązanie? Mój instalator twierdzi, że montowanie takiego zaworu na powrocie jest NIEDOPUSZCZALNE. Czy ma rację? Jak inaczej rozwiązać ten problem?

na powrocie za zaworem 4D nie wolno instalować żadnych zaworów zwrotnych. zaburzał by tylko powrót wody do kotła. W.g. schematu powodem zaburzenia przepływu mogą być drabinki które podłączyłeś za pompą CWU. Proponuję zainstalować zawór zwrotny przed pompą zasilającą cwu. Gdy pompa pracuje grzeje wodę ale też "chroni "powrót kotła. Przy postoju woda nie płynie nie chłodząc niepotrzebnie układu. Zawór D 4 ustala tylko temperaturę maksymalną na podłogówkę mieszając wodę ciepłą i chłodną do wartości zadanej.  Drabinki jako układ grzewczy należy zasilić z układu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odświeżam trochę temat odnośnie zaworu zwrotnego. W mojej instalacji nie było miejsca na zawór zwrotny za pompa kotłową. Nie ma go również za pompą na grzejniki. Czy w takiej konfiguracji bez zaworów zaznaczonych na zielono ma prawo to działać ok, czy jednak muszę dołożyć te zawory? Na powrocie do kotła ledwo zmieściłem pompę 130mm i filtr, musiałbym wszystko z 10 cm do góry dać, wszystkie wejścia i wyjscia podnieść.

Schemat poprawiony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.