Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zaworem ATV


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem w tym układzie brak regulacji hydraulicznej obiegów - są bardzo wydajne pompy i tu pytanie - czy są aż takie potrzebne?

Nie znam mocy kotła, ani powierzchni grzanej.

Ten zaw 3-D ochrony powrotu o rozmiarze 5/4" sugeruje, że moc kotła to ponad 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor kupiłem taki bo takie było zrobione przyłącze do pieca więc dostosowałem zawór do reszty . Kociol na pellet 20 KW Krzaczek  dom ma 180 pow grzanej jest 14  grzejnikow aluminiowychpo dwadzieścia żeberek każdy  z termostatami  2 drabinki w łazienkach (plus podłogówki18 m2) Dom dobrze ocieplony . Pompa na dom chodzi na min  pokazuje 2 m podnoszenia tak żeby tylko dało radę ciepło dojść do podłogówki a pompa kotłowa na 2 BIEGU . Kolega Cesario twierdzi że mam za mały kociol z  czym bym się nie zgodził  no ale zdanie każdy może mieć inne 

Czyli gdyby była mniejsza średnica tego zaworu atv to by lepiej działało?  Bo albo wyciągnę środek i tak zostawie i mam gdzieś ten ciepły powrót  albo kupie esbe  ten regulowany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz bieg pompy na kocioł, tej na powrocie.

Nie wiem czy masz możliwość regulacji wstępnej na zaworach grzejnikowych, ale warto ją wykonać.

Nie wiem co to znaczy "dom dobrze ocieplony", dobrze to pojęcie abstrakcyjne - dla jednego 5cm supremy , dla innego 20cm styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 cm o dobrej lambdzie  poddasze 30 cm wełny na przekładkę plus folia odbijająca  ciepło ale w sumie co to ma większe znaczenie najwyżej piec by częściej  się włączał  a temp powinien osiągać bez problemu w tym ukl  . Pompę jeśli dawałem na min to na górze sprzęgła temp leci w dół  np jeśli zawór 3 d na instalacje  jest już całkiem otw  I szla temp powiedzmy  40 stopni  to jeśli zmniejszyłem bieg powiedzmy na 1 (płynna regulacja ) to temp spada na wyjściu instalacji do 33 

Ale może ja to źle rozumie spróbuję rąk zrobic i napisxe jak dlugo schodzi mu się nagrzać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście kupowałem termostaty z kryzowaniem zkryzuje mocniej te najbliżej pieca te trochę dalej tylko trochę przykręcę te najdalej zostawię  tak jak sa Wstępnie dzięki odezwę się jak bede widział co wyszło z tej operacji 

A jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje co sądzisz gdybym wstawił dodatkowo zawór grzybkowy na wejściu do zaworu 3 drogowego z powrotu instalacji w celu regulacji zaciągania zimnej wody z instalacji chodzi mi o to że ten zawór ma strasznie duza bezwładność dopiero jak się całkiem otworzy zaczyna zaciągać ciepla wodę i mam Ust na 47 stopni a on jest prawie cały otw skala pod automatem wskazuje nr 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,Nie rozumiem za bardzo  zawór 3 d ale jakiej firmy nie wiem  bo dawali to z dotacji a na nim nie pisze  wyjścia ma 5.4 z redukowane na cal później już idzie miedź    dalej to już tylko pompa zaworu zwrotnego nie ma żadnego za pompa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobione czekamy na efekty zawór grzybkowy dodany na powrocie zaworu 3 d grzejniki wstępnie zkryzowane zobaczymy czy wszystkie teraz będą dalej grzały i będę się brał za regulacje przepływów przy kotle 

20240208_202208.jpg

20240208_202225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawa wygląda następująca wielkich efektów nie osiągnąłem. Stwierdziłem że wyciągnę wkladnlke tego zaworu ATV na próbę i spróbuję po przez samo sprzęgło  realizowac ochronę powrotu  i nagrzewanie kotla ale nie jestem w stanie ust przepływów na  istanlacje dałem na min tak żeby dala zasilić wszystkie odbiorniki ciepła pompę kotłowa zazucilem drugie tyle mocniej i nic piec leci na leb na szyję lub stoi w miejscu  . Szczerze do dupy cala ta technologia żeby trzeba było tak kombinować żeby piec się rozgrzał nic tylko go w kosmos wypier....  . Założone sprzego zawór ATV a to bydlę dalej nie jest w stanie Sobie poradzić z odrobiną zimnej wody debilizm technologiczny i tyle . Podczas wyciągania tej wkładki ATV okazało się że nie chce wyjść była zacięta ( zawor zakładany przed sezonem pracował 3 miesiące) zastanawiam się nad ESBE  Z WKLADKA 60 STOPNI  MOZE WTEDY TEN ZŁOM  BEDZIE DAWAL RADE tylko jaki kvs tego zaworu wziąć  ALBO NAJLEPEIJ JAKI MODEL ??? Rury mam 1. 1/4 na obiegu kotłowym wiadomo można zastosować redukcję chyba lepeij przerobić na mniejsA średnicę to to uczynię bez najmniejszego problemu dla swego świętego spokoju .  Chyba że całkiem inne rozwiązanie zastosować??? Jeśli tak to jakie ,??? Stawiam dobra flachę za pozbycie się problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o zawór mieszający za sprzęgłem.Nie wolno się sugerować średnica rur(że jaka średnica taki zawor-to błąd)Wg mnie powinien być o Kvs=4 (choć i to może być za dużo)np ESBE VRG132 nr kat 11602200 do tego siłownik 3punkt.serii ARA 600.Nie wiadomo jakiego producenta jest aktualnie zamontowany zawór 3D nie dość że jest "10ciokrotnie" przewymiarowany to nie można stwierdzić czy dobrze jest w nim ustawione zawieradlo.Nie wiem czy dodanie zaworu grzybowego wpłynie na poprawne działanie zaworu,nie spotkałem się z takim rozwiązaniem)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie zaworu grzybkowego dało tyle że teraz przy ok 47 stopniach na instalacje jest siłownik w połowie przedtem był według skali zaworu na ósemce także pomogło zwieradlo jest dobrze ust sprawdzałem spłaczenie przy zamkniętym zaworze jest na rurze wyjściowej od sprzęgła a jak się otwiera kieruje się w stronę powrotu z grzejników.  Mnie denerwuje to że tyle kasy wydałem a piec nie może sobie dalej poradzić z odrobiną zimnej wody to jest dla mnie nie do przyjęcia zaworu 3 drogowego bym nie ruszał na instalacji bo to raczej wiele nie zmieni chodzi o zawór temperaturowy na kotle aktualnie wyciągnąłem tą wkladke I próbuje dojść ładu na przepływach ale zastawiam się nad zaworem temp esbe tylko jakim ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty w tej instalacji to masz jakieś zawory zwrotne? Bo bez nich to choćbyś na głowie stanął to nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem pytałem na forum czy to ma znaczenie niby nie . Patrzyłem też na inne sprzęgła to ja tu zależności nie widzę 

Rysunki są na necie takie jakie są ale  na sprzegle o węższych króćcach pisze kociol a na szerszych instalacją także jest dobrze 

Na razie próbuje z przepływami kotłowa dałem na full zobaczymy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak nic z tego nie będzie i tyle podpowiedzcie jak poprawić ta instalacje . Nie lubie jak hest coś nie tak jesli wielkości Kvs  zaworow czy  to  3 -drogowego  na zassilaniu czy to temperaturowego na powrocie są za duże to mnie naprowadźcie  wymienię tę najwyżej sprzedam może ktoś kupi mało używane w sumie było.  Zawor temp skłaniam się ku esbe 60 stopni ale widzę że są też wersję regulowane to jakaś nowość ? Może lepszy bo można ZMienić nastawy ? Co do siłownika raczej nowy nic tu nie zmieni ?po prostu ustawia  zadana temp i tyle chyba że są jakieś nowinki lub inne rozwiązania jestem otwarty na wszelkie porady bo mnie to najprościej w świecie denerwuje stan który obecnie jest .Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak z tym zaworem temperaturowym esbe lepiej założyć 

Zawór temperaturowy regulowany 

ESBE VTC 422  1" 50-70°C 51060600 kvs 4.5 czy może taki ZAWÓR TEMPERATUROWY ESBE VTC511 1' 50 STOPNI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno 422 nie jest tak trwały(pewnie przez ta możliwość zmiany nastawy temp) 511 ma najmniejszy Kvs=9 jest stosowany do większych kotłów.Moze wystarczy VTC serii 300?np.VTC 312 gwint zewn.1" Kvs=3,2 producent podaje że dla kotłów do 30kW Swoją drogą ciekawe jaki należy przyjmować spadek temp.delta t przy tego typu zaworze w układzie np kocioł bufor 10? 15?)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to całe kvs psuje cala robotę jak i zawor 3 drogowy tak i zawor temperaturowy jest przewymiarowany jeśli dobrze zrozumiałem.forumowiczow jeszcze dopytam w sklepie ale skłaniam się ku 3.2 kvs lub 4.5 kvs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być Kvs=4,5 i zawór ESBE to pozostaje tylko VTC 422 O ile dobór zaworu typu VRG jest jasny bo polega na poprowadzenia pionowej prostej od mocy instalacji jaka ma zasilac do odpowiedniej delta T i z punktu przecięcia pozioma linie do zakresu spadku ciśnienia w granicach 3-15kPa Przewymiarowane tego typu zaworu jest niepożądane bo grozi nieprecyzyjna regulacja temp.oraz szybkim zużyciem silownika.Natomiast w przypadku zaworu VTC to właściwie nie wiem jak go należy dobierać i czym grozi jego przewymiarowanie.Z nomogramu VTC można odczytać spadek ciśnienia dla danego zaworu przy określeniu mocy źródła ciepła i delta T Np. dla zaworu VTC 511 9Kvs mocy kotła 20kW i delcie powiedzmy 15K spadek ciśnienia na tym zaworze jest znikomy ale jakie stąd wnioski,nie wiem)Jedynie z nomogramu zaworu VTC można się dowiedzieć jaki jest spadek ciśnienia dla danego zaworu która to wartość oprócz spadku ciśnienia źródła ciepła i bufora ewentualnie innych elementów występujących w tym obiegu jest potrzebna do doboru pompy obiegowej

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.