Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zaworem ATV


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy zamontowałem u ojca w instalacji przy kotle na pellet sprzęgło hydrauliczne z zaworem mieszającym i zaworem ATV na powrocie. Pojawia się jednak problem z prawidłową pracą zaworu ATV. W mojej ocenie nie utrzymuje on nominalnej temperatury 55 stopni. Nadmienię że w swojej instalacji mam zrobione identycznie i tu nie ma żadnego problemu, do uzyskania temperatury 55 na zaworze ATV jest on cały czas zamknięty po jej przekroczeniu zaczyna się otwierać i dopiero ładować sprzęgło, przez co utrzymuje mi temperaturę na powrocie na minimum 55 stopni.

U ojca zaś, podczas pracy pompy CO powrót osiąga temperaturę dużo niższą niż temperatura kotła, co w mojej ocenie świadczy o nieprawidłowym działaniu zaworu ATV, który w mojej ocenie do uzyskania nominalnej temperatury 55 stopni powinien wysprzęglić obieg grzejnikowy i ładowanie sprzęgła, on jednak pobiera chłodniejszą wodę z powrotu sprzęgła.

 

 

 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę reklamował te zawory ATV. Chciałem się tylko upewnić czy dobrze doczytałem że zawór 55 stopni to jest jego temperatura nominalna, przy której następuje dopiero otwarcie. Bo w mojej instalacji tak też to działa i dlatego temperatura powrotu u mnie nie spada poniżej 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rafał78 napisał(a):

U ojca zaś, podczas pracy pompy CO powrót osiąga temperaturę dużo niższą niż temperatura kotła, co w mojej ocenie świadczy o nieprawidłowym działaniu zaworu ATV, który w mojej ocenie do uzyskania nominalnej temperatury 55 stopni powinien wysprzęglić obieg grzejnikowy i ładowanie sprzęgła, on jednak pobiera chłodniejszą wodę z powrotu sprzęgła.

Wiesz, to zależy jaka jest temperatura kotła. Bo jeżeli na kotle masz 70 to czy 50 jest dużo niższa? Na powrocie nie powinno spaść poniżej powiedzmy 55C. Ale ja bym sprawdził czy masz na pewno ATV55. Bo są różne wkładki wyregulowane na różne temperatury. Co do drugiego pytania, tak ten zawór zaczyna się otwierać przy 55 i uzyskuje pełne otwarcie przy 65. Kiedyś czytałem że są też zawory szybkie uzyskujące pełne otwarcie przy temperaturze +5C od bazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Zawór Afriso ATV 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej instalacji mam Wita Delta na 1 biegu stałoobrotowa wartość. U ojca mam Grundfos identycznie ustawiona. Próbowałem też innych nastawień i nie na żadnych zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zawory 1 ". 

W mojej instalacji kupowałem osobiście. U ojca sprzęgło i zawory ATV i 3D zamawiałem u kolegi @tomekb 

 

Tą pompą grundfos jest na śrubunkach 1"

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa lata temu kupowałem taki zawór ATV. Spisuje się tak jak chciałem. Dopóki temperatura powrotu nie uzyska 55 stopni, sprzęgło się nie ładuje. Kocioł chodzi na krótkim obiegu. Po osiągnięciu 55, zawór ATV zaczyna otwierać powrót ze sprzęgła, tym samym następuje jego ładowanie.

IMG20230509171043.jpg

IMG20230509170946.jpg

IMG20230509172141.jpg

IMG20230509172150.jpg

U taty jak wcześniej pisałem zastosowałem zakupiony u kolegi z forum zestaw, i jest tam zastosowany zawór ATV 55 stopni chociaż troszeczkę wygląda inaczej, możliwe że to nowa wersja.

IMG_20230509_173110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor miałem zakupione dwa te zestawy, czyli dwa sprzęgła z zaworami kompletne. Z racji że drugiego zestawu nie mam jeszcze u teścia wykorzystanego, to przełożyłem u ojca ten zawór ATV i okazało się że pracują również wadliwie. Czy możliwe, że oba trafiły wadliwe. Czy obecne (a jak wcześniej pisałem są inne niż te które kupowałem 2 lata temu zamknij) są tak niedokładne i gorszej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór ATV 335 55 stopni. 

Pomiar powrotu przez sterownik jest ok. Jak wyłączę pompę CO to temp. powrotu rośnie. Gdy kocioł jest w czuwaniu, temperatura zasilania i powrotu się równa, bo pracuje cały czas pompa kotłowa. Wszystko jednak wskazuje na wadliwe zawory ATV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zaworami jest coś na rzeczy , ja mam ATV 55 st a wygląda że przy 45 st już puszcza ,kupiony rok temu , w szklarni mam 50 st i dopóki 50 st nie osiągnie nic nie puści a w szklarni jest trzy lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamowałem w afriso te zawory. Dzisiaj otrzymałem informację z serwisu, że faktycznie w teście temperatura nominalna zaworu była niższa niż deklarowana, dokonano wymiany wkładki i zawór został do mnie z powrotem przesłany. Czekam zatem na przesyłkę, poinformuje Was po jego montażu czy spełnia moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Nadal problem z tym ATV. U mnie w instalacji mam afriso ATV 55 stopni starszego modelu i działa jak powinien. U ojca, pomimo wymiany wkładki, którą otrzymałem od producenta, zawór nadal nie pracuje prawidłowo. Wszystko jest okej gdy nie pracuje pompa CO. Jak pompa co zostaje włączona to automatycznie temperatura powrotu spada do np.  46 stopni. U mnie a ATV stabilnie utrzymuje 55. Dopóki nie nagrzeje powrotu do 55 nie ładuje sprzęgła, tym samym krążąca woda w instalacji CO i w sprzęgle nie wpływa do kotła, bo zawór ATV właśnie odcina ten powrót i robi krótki obieg. Czy faktycznie może być wada tego zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam 

Mam u siebie dokladnie taki sam problem z Atv 55 st. Instalacja bardzo zblizona sprzeglo rozdzielacz i na powrocie grupa ochrony afriso z atv 55 st. Powrot rowniez spada w momencie kiedy zaczyna pracować pompa co na podlogówkę...i bardzo dlugo sie nagrzewa. Czy udalo sie rozwiązac problwm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

I jak problem rozwiązany z tym ATV bo  mam taki sam problem z tym zaworem temp spada nawet do 47 stopni a.wkladka jest 55 stopni . Bo już się zastanawiałem. Na wymianę wkładki na 60 stopni skoro puszczą wcześniej to może by akurat wyposrodkowal jej błąd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, te nowe zawory ATV sprawiają nam widocznie takie problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy szukałem ATV dla siebie, to pamiętam informację znalezioną w necie, że wskazana temperatura (tu 55stC) to temperatura przy którym zawór jest otwarty pelnoprzeplywowo, na 100%swoich możliwości.

Jednocześnie zawór otwiera się już od znacznie niższej temperatury, ale nie chcę strzelać, że jest to 10stC mniej, bo nie mam pewności..

Gdyby tak było, to jakiś minimalny przepływ byłby już od (powiedzmy) 45stC a pełny przepływ w nominalnej temperaturze zaworu - 55stC.. 

Edytowane przez zadra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, on zaczyna się otwierać przy 55, pełny przepływ przy 65 albo 60 w zależności od wkładki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest dokładnie w afriso, ale w Esbe w zaw VTC nominalna temp powoduje otwarcie ok 50% prześwitu , a w konkretnym przypadku ( moim) VTC 511 60C zaczyna puszczać od 55C, a pełne otwarcie jest przy ok 70C.

Sprawdzałem to wielokrotnie i inaczej nie da rady.

Zaraz ktoś spyta jak to sprawdzałem ?

Już odpowiadam - ciepłomierzem, jest w nim opcja pomiaru przepływu i np u mnie przy 55C mam ok 100l/h, przy 60C, niby nominał ok 380-400l/h, a przy 70C jest już 1200l/h.

Pompa Wilo 25/40 elektroniczna, pracująca na stałym ciśnieniu, starszy model sprzed 9 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor a podpowiedz co zrobic. Takim fantem Zawór AtV 55 stopni 5.4 cala  (do sprzęgła sred rur 5.4 a za sprzęgłem 1 cal z przejściem na miedź ) ogólnie piec się nagrzewa gdy pracuje sam a jak się otworzy zawór 3 drogowy na instalacje to spadnie  do 59 stopnina kotle  na powrocie trzyma te 49 stopni I więcej nie pójdzie . Pompy ustawione na stała charakterystyka co ciekawe jeśli  pompę kotłowa dam na niższy 1 to na wyjściu instalacji temp spada w dół   (temp na grzejniki )  pomimo zwiększenia dla sprawdzenie tylko obrotów pompy za sprzęgłem temp nie wzrośnie.  Agdy dam pompę kotłowa na 2 bieg to temp na sprzegle na wyjście na grzejniki zaczyna rosnąć .  Jak wczoraj zakręciłem nitkę od powrotu sprzęgła to pompa kotłowa zwolniła  ale temp kotła zaczęła rosnąć  wszystkie sitka wyczyszczone pompy  nawet rozkręcałem żeby sprawdzić stan wirników i nie wiem czy wywalic ten atv i mieć w D ten ciepły powrót czy coś źle wykonałem projekt jest zaciągnięty z tego forum  dorzucam foty 

20240131_154701.jpg

20240207_203608.jpg

Tylko nie patrzcie na ten zakręcony zawór na powrocie bo to była próba  i pompa na zasilaniu jest yonos pico 25-6 źle ja opisałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.