Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa do nowego domu


Elamisio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post , choć forum przeglądam od dawna , więc witam wszystkich serdecznie.

Potrzebuję pomocy w wyborze pompy ciepła monoblok do mojego nowego domu parterowego pow. grzana 116 m2 sama podłogówka , ściany gazobeton + grafit 20cm, strop drewniany 30 cm wełny 0,033, okna trzy szyby,dwa rozdzielacze z rotametrami 8 i 9 obwodów 1100m rury fi 16 , zasobnik 200 L cztery osoby . OZC zrobione dla III strefy bilans mocy co 4,4 kw + 1 kw na cwu.Czy pompa 6kw będzie odpowiednia , czy taka Daikin Altherma 3 M EDLA06E3V3 monoblok będzie ok ? czy może coś innego? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie zapotrzebowanie na energię i będziesz pewny, czy mocy wystarczy.

Ja do domu o ok 50m2 większej powierzchni potrzebuję 5kW

 

Twoja 6`tka na oko powinna spokojnie sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na energie policzone wychodzi 4,4 kw na samo co.

Dziś dostałem dwie wyceny jedna na Pereko  Termostar eco 9 kw , druga na Aristona |
Nimbus Flex S Net R32 5 kw. Zapomniałem napisać że najprawdopodobniej z tej pompy będę chciał ogrzewać jeszcze dwa pomieszczenia w budynku gospodarczym tak aby utrzymać temperaturę około 5-8 * dlatego też myślę o 6kw.

A co myślicie o tych markach warte uwagi ,czy szukać w ogóle szukać czegoś innego.  Narobiło się tych firm że człowiek głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam bym wybierał poszedłbym, albo w Panasonica, albo w najtańszego Haiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Elamisio napisał(a):

 

A co myślicie o tych markach warte uwagi ,czy szukać w ogóle szukać czegoś innego.  Narobiło się tych firm że człowiek głupieje.

Ja żeby nie głupieć wybrałem panasonika , jest wiele filmików z gościem Karolem ,wiec nie miałem problemu jak to podłączyć by działało dobrze  ,uruchomić we własnym zakresie jak co poustawiać , jak sobie zrobić przegląd ,serwis itd .

Te wszystkie wynalazki to nie wiadomo , kasy chcą w cale nie mało a pewności nie ma że będzie to dobrze się sprawowało .

Przykładem jest mój sąsiad założyli mu jakiegoś chinola , bufor 800l ,do tego ma piec gazowy no i panele ,myślał że pewnie z tych paneli zagrzeje ten bufor za dnia a póżniej będzie grzał i grzał przez noc . Niestety kręci nosem że coś COP słaby .

No i co z tego że instalacja schludnie wykonana ,że kasy wypierniczył , że fachowców miał , teraz dzwoni za nimi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi , chyba faktycznie będę celował w panasonica tylko 5 kw czy większy 7kw bo 6 to raczej nie ma tej firmy. Jeszcze po głowie chodzi m ten daikin marka nie najgorsza a cena też w miarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to 5kw powinno być ok , zapotrzebowania na cwu sie nie dodaje , pompa i tak nie grzeje cwu i cu na raz ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Althermy 4, 6 i 8 to te same bebechy tylko programowo ograniczone i gdybyś szedł w Daikina to uważaj na rodzaj grzałki, bo można trafić na jednofazową 6kW (max 26A)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, bo na jednej fazie w domku jednorodzinnym zapodać grzałkę 6kW to już grubo, nawet jak jest stopniowanie 3+3 to nie wykorzystasz raczej tej pełnej mocy. Pytanie tylko jakie są różnice w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie potrzebuję jakiś schemat jak podłączyć pompę do mojej instalacji . Wybór padł na daikina 6kw , pompa będzie stała zaraz pod ścianą maszynowni więc rurami od pompy wchodzę prosto do pomieszczenia , dwa rozdzielacze do podłogówki 8i 9 sekcji obok siebie  od pompy do nich jest jakieś 5m po drodze zasobnik cwu 200l.Planuje podłączyć to miedzią fi 28 bez dodatkowej pompy obiegowej i bez bufora (chyba że jednak będą potrzebne) rury po wierzchu bez wkuwania , czy rozdzielacze mogę podłączyć na trójnikach ? czy zrobić to jeszcze jakoś inaczej?. Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2023 o 13:31, Elamisio napisał(a):

Panowie potrzebuję jakiś schemat jak podłączyć pompę do mojej instalacji . Wybór padł na daikina 6kw , pompa będzie stała zaraz pod ścianą maszynowni więc rurami od pompy wchodzę prosto do pomieszczenia , dwa rozdzielacze do podłogówki 8i 9 sekcji obok siebie  od pompy do nich jest jakieś 5m po drodze zasobnik cwu 200l.Planuje podłączyć to miedzią fi 28 bez dodatkowej pompy obiegowej i bez bufora (chyba że jednak będą potrzebne) rury po wierzchu bez wkuwania , czy rozdzielacze mogę podłączyć na trójnikach ? czy zrobić to jeszcze jakoś inaczej?. Będę wdzięczny za pomoc.

Panowie oczywiście odpłatnie jak cos to na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To monoblok, więc filozofii nie ma.

Rury możesz połączyć przez trójniki

W instrukcji jest schemat podłączenia, choć ja bym dał mały bufor ( ok 50l) na powrocie do PC, aby defrosty były lepsze, obowiązkowo filtr na powrocie.

Dodatkowo dałbym też na zewnątrz , przed PC zawory przeciwzamrożeniowe np prod Callefi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Montaż pc w zeszłym roku upadł ale teraz już będę ją podłączał i chciałbym się  upewnić czy taki schemat jak znalazłem bedzie odpowiedni

https://domeko24sklep.pl/userdata/public/assets//schemat bufor na powrocie.png

zaworu nadmiarowo upustowego bym nie dawał , będzie podłogówka bez żadnych siłowników na rozdzielaczach, na zewnątrz zamontuję zawory antyzamrożeniowe .

Czy bufor jest wpięty w odpowiednim miejscu , czy nie powinien być miedzy pc a trójnikiem na zasobnik?

I jeszcze jedno pytanie , pompę będę podłączał prawdopodobnie rurami ze stali węglowej na zaciski 28mm lub polutuję miedź też 28mm , czy zawory dać 1" czy może lepiej 1 1//4" żeby nie dławiły przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest prawidłowy , jak to pompa 5kw to calowe będą ok zawór 3d przełączający dał bym 5/4 cala ,przy buforze 50l nic złego się nie stanie jak   powrót z zasobnika cwu puścisz przez bufor , lepiej do defrostu jak się trafi przy grzaniu cwu ,przynajmniej tak mi się zdaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi , podpowiedzcie jeszcze w kwestii zaworu nadmiarowo-upustowego czy może być zaraz za buforem czy lepiej bliżej rozdzielaczy (są dwa jeden za drugim złapane na trójnikach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jeszcze alternatywy dla zaworów antyzamrożeniowych i zdania są podzielone i już głupieje czy zostawić zawory czy jednak zastosować coś takiego https://perfexim.pl/strona-glowna/produkty/pha-saz-2/ , co waszym zdaniem lepsze ?

i jeszcze pytanko odnośnie filtrów czy przy samej podłogówce stosować separatory czy wystarczą zwykłe filtry i odpowietrzniki automatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory antyzamrożeniowe sobie daruj bo oprócz nich musiałbyś dokupić zawór automatycznego napełniania , lepszą opcją jest dolanie glikolu propylenowego ale tylko tyle aby do minus 5-6 stopni ani grama więcej , takie stężenie nie pozwoli wodzie zamarznąć tylko zżelować lekko ale to nie przeszkadza aby pompa obiegowa to przepchła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.