Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa do nowego domu


Elamisio

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie poszedłbym w ten układ wymuszania obiegu. Jest skuteczniejszy i bardziej bezpieczny niż zlewanie wody z układu, bez gwarancji że cała woda zleci i nic nie zostanie w układzie. Można taki układ zrobić na gotowym zestawie pompowym, ale tańszym i bardziej skutecznym sterowaniu bezpośrednio z akumulatora, z niewielkim stycznikiem który zwiera styki po zaniku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, omama napisał(a):

Zawory antyzamrożeniowe sobie daruj bo oprócz nich musiałbyś dokupić zawór automatycznego napełniania , lepszą opcją jest dolanie glikolu propylenowego ale tylko tyle aby do minus 5-6 stopni ani grama więcej , takie stężenie nie pozwoli wodzie zamarznąć tylko zżelować lekko ale to nie przeszkadza aby pompa obiegowa to przepchła.

Kolego @omama skąd takie "mądrości" wyciągasz?

Może lepiej posolić wodę w układzie - morze przecież nie zamarza, nawet do -20C.

PS

Kolego @Andrzej_M_ chyba cię uprzedziłem w odpowiedzi na ten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast wydawać pieniądze na zabezpieczenia to lepiej będzie kupić agregat prądotwórczy z funkcją automatycznego uruchomienia się po zaniku prądu?

Do tego PC dużego nie potrzeba. 

Ma kolega jakieś alternatywne źródło ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kupować agregat jak najzwyklejszy UPS wystarczy do "kręcenia" pompką. Koszt raptem 150-300zł i problem rozwiązany. Można nawet używany i stary akumulator kwasowy od auta. Pochodzi pewnie z tydzień bez prądu z sieci.

 

PS

Nie czepiajcie sie moderatorów. Wywalił to wywalił.

W kosz poszły też bzdury Bernarda, więc jest 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał(a):

Można taki układ zrobić na gotowym zestawie pompowym, ale tańszym i bardziej skutecznym sterowaniu bezpośrednio z akumulatora, z niewielkim stycznikiem który zwiera styki po zaniku zasilania.

Mam coś podobnego na pompce akwariowej - działa dobrze 

Jednak zpowodu  wysokiej czasem temperatury jak palę wkotle a na dworze mróż i pompa nie pracuje przejdę na pompkę do paliwa bo jest metalowa. Akumulator 60 Ah zapewni mi ponad 90 godzin tej pracy . Załacza to termostat od zamrażarki ustawiany od 30 do -30 C - mam ustawione na 15 C na rurze powrotu - Jak sezon sie skończy odłączę aku po prostu  

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak nie masz drugiego źródła ogrzewania to agregatem ogrzejesz chociaż wyjdzie drogo.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz absolutnie rację, ale wtedy sobie trzeba sprawę przemyśleć, bo nie każdy agregat ma czysty sinus, który może być potrzebny do poprawnej pracy PC. Tutaj nie wnikałem w szczegóły, więc raczej teoretyzuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak nie masz drugiego źródła ogrzewania to agregatem ogrzejesz chociaż wyjdzie drogo.

Dla długotrwałych wyłączeń  to  jedyne wyjście jak nie ma alternatywnego żródła ale jak do tej pory takie kilkudbniowe wyłączenia nawet w mrozy raczej się nie zdarzają . 

A nawet przepompowując tylko wodę z mieszkania da się  kilkanaście godzin utrzymać pompę przy życiu. 

Zawory antyzmrożeniowe  spuszczają wodę bardzo bardzo powoli i wg ich twórców ten ruch jest zupeełnie wystarczający  więc mieszanie wody o temp około 30 C  może trwać baaaaardzo długo zanim cały dom wymarznie poniżej 4 C  jakie sa ustawione na owych zaworach. 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Andrzej_M_ jak zależy na pisaniu tutaj to się zarejestruj od nowa pod inną nazwą i po problemie.

Oczywiście polecam pisać z wymogami forum.

9 minut temu, o6483256 napisał(a):

ale wtedy sobie trzeba sprawę przemyśleć, bo nie każdy agregat ma czysty sinus, który może być potrzebny do poprawnej pracy PC.

Są agregaty do których można podłączyć elektronikę (telewizor. komputer, lodówkę itp) Do tych tanich chińskich supermarketowych będzie problem z podłączeniem PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki agregat ma sens jeżeli są częste wyłączenia prądu. Bierzcie pod uwagę usterkę samej pompy, i co wtedy? Agregat będzie zasilał wszystko oprócz tej wspomnianej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, cezario1 napisał(a):

Ma kolega jakieś alternatywne źródło ogrzewania?

Mam kominek z dgp więc jakoś dam radę,  wyłączenia prądu w mojej okolicy zdarzają się sporadycznie ,no chyba że zerwie linie to już niema rady.Po waszych podpowiedziach będę raczej kombinował z jakimś akumulatorem , tylko w tym temacie jestem zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 24.03.2024 o 21:14, cezario1 napisał(a):

Było tutaj na forum jak to zrobić Może koledzy podpowiedzą gdzie jest gotowe rozwiązanie.

Szukam i znaleźć nie mogę więc będę wdzięczny za jakąś podpowiedz gdzie ,jak to znaleźć.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Elamisio napisał(a):

.Po waszych podpowiedziach będę raczej kombinował z jakimś akumulatorem , tylko w tym temacie jestem zielony.

Ale tu nie ma żadnej filozofii , nawet dla zielonego Ups akumulator i pompka na bajpasie .

Ja tak zapytam jeszcze , co producent akceptuje do gwarancji ? 

Chyba że ją olewasz?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla całkiem zielonych pozostaje gotowy zestaw do montażu w instalację, lub wpięcie pompki obiegowej i UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Ja tak zapytam jeszcze , co producent akceptuje do gwarancji ? 

Chyba że ją olewasz?

Gwarancji nie olewam zabezpieczenie mechaniczne musi być więc zawory muszę zamontować a pompkę  na bajpasie chyba też zamontuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad splitem ? hydraulicznie też zamontujesz  sam a instalator podepnie rurki z gazem , uruchomi i gwarancje podbije i problem z głowy , te zawory anty , ups -y też swoje kosztują .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa już kupiona i miała być montowana w zeszłym roku ale wyszło jak wyszło. Zaworów nie ominę i muszę wstawić a pompkę na bajpasie jeżeli zamontuję to tak jak podpowiadał carinus chyba wyjdzie najtaniej choć wiadomo zebrać wszystko do kupy to robi się spora kwota . Dzięki za podpowiedzi z hydrauliką już  sobie poradzę jeszcze elektryk będzie musiał się wykazać 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie czy wężownica 2,6m2 w zasobniku cwu 200 L i pompie 6kw to przesada? czy taki  zamawiać. Niby na stronach z zasobnikami piszą że na każdy 1 kW mocy pompy powinno przypadać 0,20-0,25 m2 powierzchni wężownicy ale wtedy wychodzi strasznie mała , a na forum każdy pisze żeby brać jak największą więc już sam nie wiem co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydujące są wytyczne producenta PC, to co podajesz (0,2-0,25) jest wartością minimalną dla PC.

Jak wężownica jest większa to z jednej strony lepiej - szybciej się woda nagrzewa, ale sam bojler jest droższy, dodatkowo trzeba sprawdzić czy te 200l pojemności to netto czy brutto, gdyż tak duża wężownica ma sporą objętość, która nie wchodzi w objętość CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest jeszcze żeby ta wężownica miała dobry przepływ. Ludzie tu piszą że kupili bojler z wężownicą o małym przekroju w dodatku jeszcze karbowaną i wyrzuca im błąd przepływu. Zastanów sie nad kupnem KOSPEL SWP 200 ma przyłącze 1 cal {według mnie to minimum) jeżeli bedzie cena przystępna to można brać.

 

W dniu 25.03.2024 o 22:23, Elamisio napisał(a):

jeszcze elektryk będzie musiał się wykazać 

Z elektryką to prosta sprawa wszystko masz w instrukcji montażu nawet jaki przekrój kabla przy jego dłudości od rozdzielni. W Panasonicu podłącza sie jedną fazę pod bezpiecznik od kompresora i sterowania PC a drugą pod bezpiecznik od grzałki. Czyli L1 , L2, N, PE Problem to możesz mieć z podłączeniem sterowania.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz większą powierzchnię (ewent. opcja szeregowego połączenia dwóch wężownic). Mój zasobnik 200L ma wężownicę 3,5m2, długość 23m i fi22 - żadnych problemów z przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pojemność to faktycznie większość podają pojemność brutto i na to zwracam uwagę , jeśli chodzi o wężownicę to sprawa wyjaśniona (duża) . Mam dwa zasobniki Tesy i Atlantic) na oku w dobrej cenie  wężownica 2,60m2 przyłącza jeden ma 1 1/2" drugi 1 1/4" ,pojemność netto nie wychodzi źle lecz zastanawia mnie jeszcze jedno a mianowicie tuleja do czujnika temperatury Atlantic ma tylko jedną na górze Tesy ma trzy ,pytanie w której części zbiornika najkorzystniej go umieścić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.