Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki zestaw wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

W danych z ZE nie ma błędu. Błędnie liczysz te zużycie.

7 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Czyli zużyłem na pranie 0,142kWh z sieci 0,532kWh poszło z PV

To że z sieci pobrałeś 0,142kWh, nie znaczy że za to zapłacisz. W ten sposób to właśnie bilansują.

Przykład:

  • wyprodukowałeś 10kWh
  • zużyłeś na pranie 5kWh
  • pobrałeś 3kWh
  • oddałeś 8kWh

Wynik jest taki, że od tego co oddałeś w ciągu jednej godziny odejmujesz to co pobrałeś w ciągu jednej godziny.

8kWh - 3kWh = 5kWh To jest Twoje rozliczenie za godzinę w której pralka pobierała prąd. Nie płacisz za przesył, nie tracisz 20% za to że energia była przechowana w magazynie. Jakby była odwrotna sytuacja, to wtedy te kWh będą brane pod uwagę do rozliczenia. W magazynie masz 8kWh - 20% = 6,4kWh do dyspozycji

Przykład:

  • Między 10:00 a 11:00 produkujesz 8kWh
  • Między 11:00 a 12:00 produkujesz 2kWh
  • Pranie robisz między 11:00 a 12:00 i zużywasz 5kWh
  • Między 11:00 a 12:00 pobierasz 3kWh
  • Oddałeś 8kWh

Tutaj wynik jest trochę inny

  • Pierwsza godzina wyprodukowane i oddane 8kWh
  • Druga godzina wyprodukowane 2kWh, a 0kWh oddanych. Wszystko poszło na autokonsumpcję
  • Dodatkowo pobrałeś 3kWh

W magazynie z pierwszej godziny masz 8kWh - 20% = 6,4kWh do dyspozycji

W drugiej godzinie nic nie wysłałeś, a dodatkowo pobrałeś 3kWh

Wynik z dwóch godzin: 6,4kWh - 3kWh = 3,4kWh

O to mi chodzi. Większość nie zwraca na to uwagi, ale pranie 40-to minutowe lepiej rozpocząć na początku godziny ze słońcem. (te kWh są oczywiście tutaj bardzo zawyżone na potrzeby łatwiejszego przedstawienia przykładu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam "magazynu", mam rozliczenie wg nowego systemu.

Czyli to, że licznik pokazuje pobrane kWh, to nic nie znaczy?  Rozliczenie jest godzinowe, skoro to nic nie znaczy to z "trąby" są te wykresy.

Powiedzmy, że oddałem między 11-12 4kWh.

To się zgadza na wykresie. Teraz klikam na pobraną i... mam np 0,5kWh, tzn, że co?

Przepraszam, ale jakiś "przymulony" dzisiaj jestem 👍😉

 

Nie miałby chłop inteligentnego licznika, nie miałby problemu 😂 

 

 

Pobrałem csv (w sumie to samo co na wykresie, bo cóż innego miałoby być)

10.40- 11-39 praca pralki

image.png.53d31f6331be2acf9d47479f13c572cc.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyna zmiana jest taka, że masz bilansowanie godzinowe. Wtedy masz coś takiego jak w pierwszym przykładzie.

Patrząc na Twoje wykresy, to w momencie prania nie zapłacisz za ani jeden wat, bo i w jednej i drugiej godzinie miałeś więcej oddane, niż pobrane. A wyprodukowane miałeś oczywiście jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co z tymi słupkami poboru, podczas prania? 

Bo jednak jakieś się pojawiły, a wcześniej i później mam 0.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się pojawiły słupki, to pobierałeś energię z sieci. Ale to nie znaczy, że za nią zapłacisz. Miałeś większy export niż import w ciągu godziny. Na tym polega bilansowanie. Może grzałka się w tym czasie włączyła. Grzałka bierze prąd z jednej fazy, a PV dają prąd na trzy fazy. Grzałkę zapewne masz 2kW w pralce. PV dawało 5,6kW, to rozłożyło się na trzy fazy, czyli po około 1,86kW. Musiał być pobór w którymś momencie. Na wykresie to widać, ale na rachunku już nie, bo zadziałało bilansowanie. Prościej już się nie da.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do tego samego wniosku doszedłem. Licznik sam w sobie i wykresy na portalu pokazują energię niezbilansowaną, czyli potrafi pokazać zużycie na jednej fazie, gdy na pozostałych jest eksport.

To są (chyba) czyste dane, jeszcze nie przetworzone (tak mi się wydaje).

 

Faktury za energię elektryczną, nie mam od kilku miesięcy mimo wielokrotnych reklamacji 😂

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też reklamowałem że chcę im kasę zapłacić. 🙂 

Co do tych danych w systemie, to one na 100% są czyste, bez żadnych przeliczeń itp.

Dane (odczyty z licznika), to jedna sprawa, a rozliczenie tych danych (bilansowanie itp) to druga sprawa.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie przy okazji gdzie dorwac wniosek o likwidację licznika w pge? 

Mam 2, jeden 1f prawie nie używany, więcej place za jego utrzymanie niż za rachunki. 

Wszedłem na pge dystrybucja ale tam coś znaleźć to masakra. Znalazłem "oświadczenie o odstąpieniu od umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej" ale jak otwieram plik to mam w nim "oświadczenie o odstapieniu od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem" a przecież to co innego. Napisałem do ebok, że nie mogę znaleźć prawidłowego pliku, to dostałem formułę, że odpowiedni wniosek mam złożyć w odprawienim biurze i tyle i przewodnik z adresami załączyli, a wniosku nie. 

Masakra, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Najtańszy, z tym czego potrzebujesz to Sofar.

Z aku podłączysz co Ci się żywnie podoba (wysokonapięciowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może, ale licznik produkcję energii będzie liczył jako zużycie. 

 

Musi być dwukierunkowy, żeby to miało sens.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się wykonać taki układ że stary licznik nie będzie liczył produkcji jako zużycie wystarczy całą produkcję zużyć na potrzeby własne tzn zatrzymać skonsumować przed licznikiem tak żeby nic nie przeszło poza licznik .Nie oznacza to jednak że jest to legalne rozwiązanie bo instalacja powinna być zgłoszona do ZE jeżeli synchronizujemy się z siecią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor odpowiedz nam, skąd biorą się twoje pomysły? O ile w kwestiach hydraulicznych doradzasz naprawdę dobrze, o tyle tutaj błądzisz jak dziecko we mgle.

Nie kombinuj im prościej tym lepiej. Stawiasz instalację on-grid, zgłaszasz do ZE, oni mają 30 dni na wymianę licznika i korzystasz z dobrodziejstw PV. Za pół roku dostaniesz 6tyś zł z programu, a w przyszłym odliczysz 17% jako ulge termomodernizacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie rozważa najprostszy system fotowoltaiczny ongrid który działa bez zgłoszenia zasila cały dom a resztę nadmiaru produkcji z paneli PV przekazuje płynnie strażnikiem mocy do grzałki .W takim układzie ma najskuteczniejsze i tanie  rozwiązanie bo ma wykorzystaną całą moc z paneli PV niż gdyby podgrzewał tylko samą wodę w CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje praktycznie tyle samo co w instalacji on-grid ze zgłoszenie, a nie może wziąć dofinasowania i zwrotu z podatku. Gdzie logika?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrot z podatku to chyba jest? Instalacja nie musi byc ongrid.

Offgrid jest lub nie falownik zalezy co to ma robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zwrotu podatku nie trzeba mieć on-grid. Do dotacji już tak.

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

O ile w kwestiach hydraulicznych doradzasz naprawdę dobrze, o tyle tutaj błądzisz jak dziecko we mgle.

Lepiej tutaj błądzić, niż zrobić takie błędy jak ja zrobiłem na początku.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie - dwa stringi, czy jeden - sumaryczna moc na dachu taka sama, napięcie max dopuszczalne nie jest przekraczane.

Wg mnie 1 lepszy, ale potencjalny wykonawca chce dać dwa.

Oj chyba go pogonie, zanim zacznie robić.

A jak wy macie w swoich elektrowniach PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj specyfikację falownika i paneli. Z reguły (to zależy od sprzętu) falowniki najlepiej się czują, jak mają podane około 600V. Drugiego stringa będziesz mógł sobie wykorzystać w przyszłości na przykład na wschodnią lub zachodnią stronę. Bez podnoszenia mocy falownika możesz uzyskać większą produkcję. Wszystko oczywiście zależy od usytuowania domu. Może nie być możliwości z takim "mykiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zależy od sprzętu. Lepiej jak są dwa identyczne, ale obecny sprzęt radzi sobie bez problemu z różnym napięciem.

Ja też mam różne napięcia, bo miałem dokładane panele. Jakby były wszystkie takie same, to puściłbym to jednym stringiem.

 

image.thumb.png.15f601f16a9baf1b6db125d555b422a4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.