Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, awiator napisał(a):

@wacio1967 mógłbyś podać jakąś podstawę lub powiedzieć gdzie takie uprawnienie wyrobić. Większość źródeł, ktore przeczytałem mówi o uprawnieniach SEP E i D oraz UDT przy czym to drugie nie jest wymagane podczas montażu na własne potrzeby. 

Teraz się zgadza SEP D+E. Podstawowe SEP nie nadaje uprawnień do odbioru. UDT nie jest obowiązkowe do montażu PV. Ponoć jest mile widziane przez inwestora. Z tym że inwestor raczej nie wie co to UDT. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold napisał(a):

,,, trzeba będzie podjąć decyzję bo czas ucieka niestety dla mnie dobrze że słońca nie ma bo bym oszalał .


Polecam regularne picie naparu z liści melisy
Zapewne nieznacznie wytłumi u Ciebie porywcze reakcje, nieadekwatne do aktualnej sytuacji. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold napisał(a):

dobrze że słońca nie ma bo bym oszalał

Nie ładnie tak kolegom żałować. 🙂 

Pisałeś że masz miejsce na 30kW. Dam Ci jeszcze jedną zagwozdkę. 🙂 Domyślam się że masz dużo terenu, to może tracker ? Można zaoszczędzić 1/3 paneli. Aby się to opłacało, to trackera musiałbyś sam zbudować.

Można też zrobić namiastkę trakera i zrobić regulowaną konstrukcję. Na zimę stoi pod kątem 75*, na wiosnę i jesień pod kątem 45*, a na lato 15*. Uzyskujesz dodatkowo około 15% więcej energii w ciągu roku.

Ja mam takie dwa w jednym. Na dachu 6,6kWp, a na ścianie 2,6kWp. Te na ścianie będą przerabiane na ruchome, aby w lecie większy uzysk był na nich. W tej chwili w lecie 70% dają z tego co mogą dać.

image.png.c2de738cb4f6f7d5e2c55273b8436a0b.png

12 minut temu, carinus napisał(a):

Warto dla jednorazowej imprezy starać sie o takie uprawnienia?

Uprawnienia pewnie są od lat, tylko na forum nie były dopisane dwie kluczowe literki. 🙂 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie ma problemu ze zwiększaniem mocy paneli pow. 10kWp jak było na starych zasadach. Trakery są wyjściem dla starych właścicieli żeby zwiększyć produkcję bez zwiększania mocy paneli, ale mam na myśli traker elewacja/azymut, sama regulacja kąta elewacji tworzy więcej problemów niż pożytku. Myślałem nad tym rozwiązaniem, ale dałem sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):


Polecam regularne picie naparu z liści melisy
Zapewne nieznacznie wytłumi u Ciebie porywcze reakcje, nieadekwatne do aktualnej sytuacji. 

Ale prądu z tych paneli pod wiatą a nie na wiacie nie będę miał pijąc meliskę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty najpierw dobrze wszystko przemyśl, bo teraz to się miotasz jak ryba na haczyku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, carinus napisał(a):

sama regulacja kąta elewacji tworzy więcej problemów niż pożytku

Właśnie o tym myślę. Mam dwie opcje.

1. Budowa zadaszenia i na nim oprzeć całą konstrukcje. Panele w całości przesuwałby się na specjalnych szynach po zadaszeniu i elewacji. Ustawianie ręczne, lub bardziej zaawansowane, to regulacja silnikiem elektrycznym. Przy elektrycznym byłaby dodatkowa opcja składania przy dużym wietrze.

2. Konstrukcja wisząca na elewacji. Składany trójkąt regulowany ręcznie, lub elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z pracy właśnie kończy budowę trenera z panelami 6kWp. Materiał w większości z odzysku czyli złomu odpadowego. Nie chcę tej roboty i tych kosztow, niemalych z resztą. Policzyłem że podobny uzysk z tych 6kWp mam po dolozeniu 2-3 dodatkowych paneli bez stresu i utrzymywaniu mechanizmów w ciągłej sprawności. Pogoda obecnie jest mocno nieprzewidywalna, wiatry coraz silniejsze. Już raz zerwalo mi kilka paneli, jeden popekal ale pracuje.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Można też zrobić namiastkę trakera i zrobić regulowaną konstrukcję. Na zimę stoi pod kątem 75*, na wiosnę i jesień pod kątem 45*, a na lato 15*. Uzyskujesz dodatkowo około 15% więcej energii w ciągu roku.

Żeby te 15% nie odbiło Ci się czkawką jak zrobisz taki konkretny żagiel. Zwróć uwagę co się dzieje z talerzem anteny satelitarnej przy mocnych wiatrach ( pobserwuj), a on ma stosunkowo małą powierzchnię, jest konkretnie zamocowany i jest z blachy odpowiednio przetłoczonej. Konstrukcja paneli PV jest znacznie słabsza i stanowi dużo większy opór dla wiatru ze względu na powierzchnię, a ilość paneli zwiększa ten opór. I nie chodzi tu o samo mocowanie/kotwy, które możesz zrobić solidne, ale konstrukcję samych paneli - mogą popękać w środku i tych 15% możesz nie osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat warty rozważenie gdy montujemy na gruncie w otoczeniu zapewniającym ochronę przed porywistym wiatrem. Wtedy nawet sama regulacja elewacji ma gwarancję bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy silnych wiatrach  najlepiej  trackera  położyć poziomo a tu np świeci nam ładnie słońce i po zysku nawet melisa nie pomoże na nerwy .Też kiedyś miałem zamiar budować trackera ale szybko mi przeszło wystarczy dołożyć kilka paneli więcej jak piszą kol. wyżej. Ja mam stringi mniej więcej rozłożone od południowego wschodu  na południe i południowy zachód wolałem żeby energia bardziej rozkładała się w ciągu całego dnia niż pełna moc w szczycie .W sumie to też o tym zadecydował układ miejsca montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piecuch19 napisał(a):

Konstrukcja paneli PV jest znacznie słabsza i stanowi dużo większy opór dla wiatru ze względu na powierzchnię

Dlatego cały czas się zastanawiam nad tym rozwiązaniem. Teraz wiszą pionowo i nic im nie dolega. Dają mniej mocy.

Zastanawiam się też nad inną opcją. Dźwignąć to do góry, a na dole dołożyć jeszcze jeden rząd paneli. Część by na stałe była podpięta pod grzałkę (w zimie CO, w lecie CWU). Druga część do falownika który w zimie jest nie wykorzystany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech dalej wiszą, tak jak wisiały. 

Dołóż paneli na trawniku też sztywno zamontowanych i po sprawie. Szkoda nerwów na mechaniczne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą ogólnie uzyski mamy mizerne co nie oznacza że trzeba całkowicie rezygnować z produkcji. Ja staram się skupiać całość na jedną fazę zasilająca źródła grzania domu. Wtedy mam prawie 100% autokonsumpcji, zawsze to w moich warunkach ok. 100kWh do przodu w zimowym miesiącu.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szakallo napisał(a):

jak świeci słońce to te panele na elewacji wcale nie mają dużo gorszych zysków

W lecie jest duża różnica. Są całkowicie źle skierowane. Dlatego są tak powieszone, aby w sezonach przejściowych miały najlepszy uzysk, a nie były narażone na wiatry. Do tego są przewymiarowane do sterownika który grzeje wodę do CO. W okresach przejściowych sterownik pracuje na 110%, więc jest ok. Natężenie dochodzi do wartości granicznej. Tylko kilka razy się włączyło zabezpieczenie. 

Brakuje mi kilku kWp aby bilans wyszedł na zero, dlatego kombinuję i stąd te moje dziwne pomysły. W zeszłym roku jak leciałem tylko na EE, to za cały rok ogrzanie, CWU i światło wyszło 3200 zł. Teraz cena dwa razy wyższa i mnie to nie satysfakcjonuje. Z drugiej strony już mam prawie 10kWp i nie mogę (nie chcę) przekroczyć tej bariery, bo z 0,8 zrobi się 0,7. Szukam jak to z optymalizować i wykorzystać jak największą ilość na autokonsumpcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967Jak nie będziesz o tym trąbił wszystkim w okolicy i wywalisz od razu 30kWp, to nikt nie będzie dociekał ile masz na dachu czy ścianie. Wszystko z umiarem a będziesz zadowolony. My Cię nie podkablujemy... chyba.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych falownikach, można ustawić ile max produkcji ma pchać w sieć, więc jak dołoży parę paneli, to kto to sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się to co masz zamontowane i zgłoszone. Dołożyć sobie nawet 30kWp i korzystać jako offgrid nikt Ci nie zabroni. 🙂 Tylko co mi po offgrid w zimie ? Potrzebuję magazynu, który w lecie naładuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off-grid w zimie podpinasz pod on-grid uzyski są tak małe że nie przekroczysz mocy umownych a baterie podtrzymujesz buforowo i wykorzystujesz przy braku prądu z sieci.Latem przepinasz na offgid i więcej jesteś wstanie z ongrid wtłoczyć w sieć do magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podpięty osobny licznik dwukierunkowy ktory prowadzi też bilansowanie miedzyfazowe. Sprawdzam jakie mam stany magazynowe i wiem ile mogę wcisnąć żeby nie przeginać pały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że moim magazynem jest Tauron. Nie mam swoich baterii. Mam magazyn w postaci bufora ciepła. W zimie offgrid pcha całą energię do BC. W lecie ten offgrid przepinam na ongrid i pcham do Taurona. Muszę teraz tak wykombinować, aby te 10kW co mam starczyło na tyle, aby w lecie nabić tauron, bez przekraczania na tyle, aby starczyło na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup PC do grzania.

 

Np Panasonica za 16tyś:

https://allegro.pl/oferta/panasonic-7kw-wh-mdc07j3e5-monoblok-pompa-ciepla-13214031389

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbliżę się do bilansu zerowego, to po co pakować się w typowe PC ?

Prędzej dokupię klime z grzaniem. To też obniży rachunek i zbliży bilans do 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.