Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup pompy ciepła i realne koszty użytkowania


Pablos14

Rekomendowane odpowiedzi

Mój kolega jest na etapie uzbrajania domu w instalację ogrzewania. Ma to być tylko podłogówka w domu parterowym o powierzchni podłogi ok 120 m.kw. Koncepcja ogrzewania domu to piec gazowy Boscha Cerapur  -kondensat . Cena całości to ok 35 tyś zł (piec+instalacja+ rozdzielacz+ wykonanie przyłącza + zasobnik i projekt instalacji). Ostatnio przed świętami zaczął zastanawiać się nad  droższą inwestycją  typu pompa ciepła woda - woda lub woda powietrze. Pompa ciepła Viesmann lub Buderus .. Działka ma ok 900 m powierzchni i na zakopanie rur jest ok 26 m od domu do płotu  + powrót czyli ok 52 m. Jak dowiedział się od gościa co mu to proponował to koszt całości ok 62 tyś zł czyli prawie 2 razy więcej.  W domu ma niestety małą kotłownię o powierzchni ok 4  m kw. wiec to jest trochę mało jak stwierdził fachowiec. Owszem jest jeszcze droższa alternatywa - gruntowy wymiennik ciepła ze studniami wierconymi ale koszt zwiększa się o ok 6 tys zł pod warunkiem że będzie tam  żródło wodonośne choć wg . sąsiadów tak jest bo mają studnie na ok 12 kręgów ?

Co o tym sądzicie i jakie są faktyczne koszty eksploatacji takiego systemu. ?  Czy eksploatacja wychodzi  korzystnie czy tylko na papierze.?

Czy na chwilę obecną warte jest poniesienie takich kosztów czy jednak nie lepiej pozostać przy tradycyjnym piecu  gazowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Gruntówka ma sens i to całkiem niezły pod jednym warunkiem , nie dać sobie wcisnąć tego wariactwa z wierceniami tylko samemu zrobić poziome koszt 1/10 ceny odwiertów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak sam zrobi wymiennik poziomy a później będą problemy z jego wydajnością to goście od PC rozłożą ręce i powiedzą że to już nie ich wina. Bezpiecznie jest zamontować powietrze-woda nawet kosztem trochę większego zużycia energii bo raptem może wyjdzie z 20% różnicy na eksplatacji co przy rocznych kosztach na CO+CWU może dać np. 500 zł różnicy. A jak do tego doliczy się jeszcze koszty serwisowania glikolu to... ??? No i koszty inwestycyjne przynajmniej przez pół albo i lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są koszty  serwisowania glikolu bo o tym nikt mu nie mówił. ?

Zresztą jak dzisiaj z nim rozmawiałem to dostał nową wycenę od innej firmy  ze sprzętem Panasonica lub Buderusa tańsze o ok 5000 zł przy systemie  powietrze -woda. Cena całości na poziomie ok 56500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Przy takich cenach np 56 tys za same grzanie to ja chyba bym rozważał powrót do bloków i pozbywam się 90 procent wydatków bo posiadanie domu to z tego co sam obserwuję dziura bez dna , byle bubek za byle co chce kasy że się odechciewa , za 56 tys masz czynsz na 10 lat a to tylko koszt głupiego grzania a reszta ???.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, berthold61 napisał:

ja chyba bym rozważał powrót do bloków i pozbywam się 90 procent wydatków bo posiadanie domu to z tego co sam obserwuję dziura bez dna

Pojechałeś po bandzie. Wyborna porada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No sory ale ja po ziemi chodzę i do PC za 80 tys się nie bedę modlił , ma być ciepło i stosunkowo tanim kosztem , nie mam tej mani aby zadłużać się na 40 lat byle pokazać że jestem chojrak , czasem pływamy w obłokach a potem hm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sadze ze to cena czyli 56000 sporo za duza.Obecnie wolevpiec gazowy ,a różnice przeznaczyć na gaz i pewnie to.starczy na co nsjmniej 10 lat ogrzewania domu i grzania wody.Tak tez jemu to powiedzialem ,ze 56 tys to o co najmniej 10 tys za dużo  bo ktoś kto mu to oferuje chce sporo zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wliczyli w ten system, czy to obejmuje też wykonanie podłogówki ale to i tak moim zdaniem cena z kosmosu jak na powierzchnie 120 mkw.
Nie wnikając w szczegóły oceniam ze rozsądna cena za złożenie kotłowni z zasobnikiem CWU na 120 mkw z pompą powietrze - woda LG to tak 20-25 tyś. Cena zależna głównie od wielkości i jakosci zasobnika bo można chcieć np. nierdzewny.  Nie liczę w tym ułożenia rurek w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość instalacji czyli rozprowadzanie wody,instalacja ogrzewania podłogowego w domu i garażu ,pompa ciepła  z zasobnikiem 200 l, bufor do pompy i cala instalacja hydrauliczna z rozdzielacze i sterowaniem  pogodowym. W garażu teoretycznie nie bedzie pidlogowki tylko przewymiarowany grzejnik oby ciągnął na 30 stopni Celsjusza.Dodatkowo miał być gruntowy wymienił ciepłą ale to chyba upada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja jest porządną 20 cm styro ściany zewnętrzne  grafit  lambda 0,32 posadzka ma mieć 20 cm  A strop nad parterem  pewnie tyle samo.Na tym on nie oszczędza.W cenie ,która miał było jeszcze przyłącze gazu do domu 25 m wraz z rozprowadzeniem.Na chwile obecną jak z nim przed chwila rozmawiałem  chce pozostać przy tradycyjnym  rozwiązaniu kocioł gazowy i zasobnik 200 l bo jednak koszty go trochę przygniotly .W przypadku  gazu do ogrzwania ma koszty na poziomie 30 tys zl czyli sporo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zlał pompę ciepła  i pozostaje przy tradycyjnej koncepcji  kocioł gazowy  Junkers Cerapur  ,zasobnik 200 l ,podogowka na całości  domu + 2 grzejniki tradycyjne w 2 łazienkach dodatkowo z grzankami.Pozostaje jeszcze garaż  i tam jeszcze jest kwestia otwarta.Wg. wyceny za całość ze sterowaniem  pidlogowki przewodowo ,złożeniem rur +rozprowadzanie wody  z punktami pod osprzęt  typu pralka ,zmywarka i inne sprzęty  koszt na poziomie ok 22000 wraz z przyłączam gazowym do domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę ciepła PW można zawsze dołożyć jako drugie zródło ogrzewania  np tania przeróbka z klimatyzatora   7 kW jest nawet firma która to wykonuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcus312 napisał:

jest nawet firma która to wykonuje.

Jaka ? Podlinkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał:

,,,, Podlinkuj.

Kolega @marcus312 to Ślązak.
Więc wykorzystując zasoby internetu domniemywam, że kolega miał na myśli blog na YouTube prowadzony na sposób "trochę niepoważny".
Takie czasy nastały, by zaistnieć medialnie w przestrzeni internetowej, to należy z siebie "głupka" zrobić.

 źródło:
https://www.youtube.com/channel/UCbEBAtA3vqpLxTLtwvSATXQ/videos 



ps.
 @berthold61 mnie ubiegł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.