Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile kw można przesłać 2 calową rurą.


PredatorC

Rekomendowane odpowiedzi

Wbrew pozorom jest to trudne pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników.

W jakim czasie.

Przy jakim ciśnieniu.

Jaka temperatura.

Izolacja rury (strata ciepła)

Na jaką odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że mam kocioł np. 20kw i rurę 2 cale.
Mam kocioł 30kw i rurę 2 cale.

Mam kocioł 50kw i rurę 2 cale. 
Przy jakiej mocy kotła kw  nie nadążą grawitacyjnie wypływać z kotła z uwagi na zbyt niską przepustowość rury 2 cale? 
Ciśnienie atmosferyczne.

Długość 1.5 metra

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PredatorC

Pobaw sie:

Kalkulator Projektanta - zawsze sprawdzone obliczenia - Dobór średnic rurociągów - instalacje wodne

Kalkulator oporów hydraulicznych (kan-therm.com)

Ciśnienie dyspozycyjne natomiast wytworzone przez kocioł wynika z rożnicy temperatur (gęstości wody) i wysokości instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co mamy liczyc? Sama rure 2” o dlugosci 1,5m…???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PredatorC napisał(a):

Chodzi mi o to, że mam kocioł np. 20kw i rurę 2 cale.
Mam kocioł 30kw i rurę 2 cale.

Mam kocioł 50kw i rurę 2 cale. 

Przy jakiej mocy kotła kw  nie nadążą grawitacyjnie wypływać z kotła z uwagi na zbyt niską przepustowość rury 2 cale? 

To się raczej nie uda, ale częściową podpowiedź masz już wyliczoną przez producenta kotła, właśnie na grawitację.

Te duże średnice króciaków przyłączeniowych, przy kotłach, które tak często są redukowane zaraz na śrubunku przez inwestorów, są właśnie  odpowiedzią na tak zadane pytanie.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czyli mówisz, że lepiej dać rurę 3 cale od kotła do bufora by się nie gotowało jak nie będzie prądu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na serio to jaką rurę dać żeby moc szła grawitacyjnie i woda się nie gotowała? 2 cale czy 3 cale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie widzi całości instalacji, rozmiaru wyjścia z kotła i ewentualnych możliwych kryzowań po drodze jakimiś dziwnymi elementami. Prowadź takim przekrojem jaki wychodzi z kotła. Po co np. dawać rurę 3'' gdy kocioł ma wyprowadzenia 1''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozmiar wyjścia z kotła dowolny.

Rozmiar wejścia na bufor dowolny.

Rura 50cm kolanko rura 1 metr do bufora. 
I rura 1 metr od powrotu do bufora kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1/4 cala też kocioł pójdzie na grawitacji bez gotowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pompa to bez problemu 45- 50kW, bez pompy decyduje różnica temperatur - zasilanie powrót - przy różnicy 10C, różnicy między we i wy z kotła =1m np dla 70C/60C to przepłynie ok 25-30kW ciepła.

Wzory były podane w załączniku do postu #7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tyle że kocioł ma chodzić na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, carinus napisał(a):

Na 1/4 cala też kocioł pójdzie na grawitacji bez gotowania?

Źle napisałem. Chodziło mi o krócce 2 cale lub większe. 

 

2 godziny temu, sambor napisał(a):

Podałem 2 wersje z pompą i bez pompy- tu ważna jest różnica temperatur między zasilaniem a powrotem.

Czyli jak na górze bufora będzie już 90 to woda przestanie krążyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak na dole bufora będzie o 10C więcej niż na górze to będzie krążenie, może być na poziomie tego co podałem - czyli nawet 25-30kW, wiele zależy od oporów tych rur i kotła, nie znamy oporów hydraulicznych kotła i bufora , nie uwzględniłem ich w moich przybliżonych obliczeniach.

Jak jest delta temperatur to jest przepływ i tym większy im większa jest ta delta.

Często robią dodatkowe obejście aby przy mniejszej delcie tj pod koniec ładowania bufora wspomóc układ pompą.

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza opór kotła ? 

Bufor prostokątny klocek 2000 litry jaki opory to nikt nie wie bo to samoróbka. 

Czyli lepiej dać rurę 2,5 cala by beka się mogła mocniej zagrzać bo rozumiem że teraz zagrzeje się góra i środek do 95 a dół do 85 i woda przestanie krążyć? 

opór.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma też jakieś opory hydrauliczne, które stawia przepływającej wodzie, dawniej dobrzy producenci podawali ten parametr, a teraz nie podają, gdyż to "łyka" pompa.

Woda przestanie krążyć jak ciśnienie dyspozycyjne będzie mniejsze lub równe oporom hydraulicznym układu kocioł rury bufor.

Jak delta temp będzie 10C to woda będzie krążyć, jak będzie 5C to już nie albo bardzo słabo

Przy delcie 10C i  temp 70/60C ciśnienie dyspozycyjne na wyjściu z kotła jest równe około 50Pa.

Teraz sobie to przelicz na moc w zależności od średnicy i długości rur , oporów kotła i bufora.

Przy rurach 2,5" opory przepływu będą mniejsze około 3x niż przy 2", czyli teoretycznie można będzie tą deltę zmniejszyć np z 10C do 7-5C.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dam rurę 2.5 cala. 
Żeby nie zakładać drugiego tematu zapytam się jeszcze 
Jaki zwór zwrotny na powrocie zastosować, żeby grawitacja zdołała go otworzyć ? 
Na grawitacji ochrona powrotu nie jest wymagana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.