Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielenie oraz ocieplenie pomieszczenia na magazyn ciepła (bufor ciepła) w szopie


MajkiD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zamierzam w najbliższym czasie podłączać bufor oraz pompę ciepła. Zdecydowaliśmy się wydzielić osobne, niewielkie pomieszczenie w szopie (obok kotłowni, w której znajduje się kocioł na węgiel 50kW). Pomieszczenie chcemy przeznaczyć głównie na bufor ciepła 1000L (w przyszłości być może wstawimy kolejny bufor obok) oraz połączenie z pompą ciepła + ewentualnie wymiennik ciepła (do kotła na węgiel). Zastanawiam się natomiast nad poprawną izolacją takiego pomieszczenia, gdyż w tym temacie nie mam wiedzy.

Bufor zamierzamy ogrzewać na obecną chwilę pompą ciepła (45 - 60 stopni) oraz kotłem na węgiel (90 stopni). Ocieplenie bufora to jedynie pianka poliuretanowa (8cm) (z tego co czytam to izolator słabiutki). Tak czy siak, przy 90 stopniach myślę, że starty będą dość duże.

Jeśli chodzi o pomieszczenie dla bufora w szopie to również nie jest ono dobrze ocieplone.

Prezentuje się ono tak:

2.thumb.jpg.296fad7499d44aea9ee93dce2f0df692.jpg

Na kolorowo zaznaczyłem z czego zbudowana jest każda z powierzchni:

4.thumb.jpg.2b99c60e55add57595dc1bb9a2576194.jpg

Od wewnątrz:

- Żółta ściana to ściana od kotłowni (część dobrze ocieplonego domu).

- Niebieska ściana to betonowy murek z kamieniami (22cm).

- Zielona ściana to pustak (24cm) oraz 2-6cm styropianu w celu wyrównania.

- Różowy spód to kamień z cementem (ok. 10-15cm).

- Czerwony strop to deska (3cm).

 

 

Pomieszczenie planuję ocieplić od wewnątrz, tak aby jak najbardziej ograniczyć straty cieplne. Dodatkowo, w miejscu gdzie narysowany jest czarny ślad na ziemi chciałbym dorobić szczelną izolację w postaci ścianki lub ew. dobrze ocieplonych drzwi (coś jak poniżej):

3.thumb.jpg.032cc4cc61460cf863314afd71e06731.jpg

Rozmieszczenie budynek wraz z szopą z zewnątrz wygląda tak:

Domociepleniebudowakopia.thumb.jpg.0b5413253e001366db743faa38bda3f0.jpg

Dodam także, iż wysokość pomieszczenia to 245cm (bufor ma wysokość 205cm), zatem zostaje jedynie 40cm (+ miejsce na odpowietrznik na szczycie bufora). Ponadto, niestety w szopie jest dość duża wilgotność, zatem myślę, że najlepszym wyjściem jest wydzielenie niewielkiego pomieszczenia (załącznik wyżej) na sam bufor. Z tego co czytam na forum to ważna kwestia, gdyż np. namoknięta wełna to żaden izolator. Chyba, że wełnę zamknąć w żółtej folii? A może lepszy byłby styropian przy obecnej sytuacji? W połączeniu z folią aluminiową?
Prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izoluj najlepiej wełną bo ją możesz ładnie ułożyć wokół nierównych powierzchni, do tego warto każdą warstwę przedzelić folią aluminiową, im bliżej gorącego tym lepiej izoluje folia alu tylko musi być jakaś przestrzeń dlatego najlepiej wełna.

Możesz izolować też samo pomieszczenie w którym bedzie bufor, ogólnie najlepiej jak będzie kilka warstw im więcej tym lepiej bo to powietrze jest izolatorem i nie przesadzaj w wentylacją bo całe ciepło zabierze.

Jeśli chcesz ocieplać powierzchnie płaskie to najlepiej zainwestuj w płyty PIR z folią AL niema lepszego w normalnych pieniądzach izolatora.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zaizolujesz to wilgotność nie będzie problemem.
Jak kolega wyżej użyj wełny z warstwą aluminium w kilku warstwach. Na koniec możesz ten kącik z buforem zabudować i wszystko zasypać styropianem/perlitem. Ważne by wilgoć nie wchodziła przez ściany/strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2023 o 00:13, MajkiD napisał(a):

A może lepszy byłby styropian przy obecnej sytuacji?

Nie moze miec kontaktu z buforem. Z powodu max. temperatury ~ 65C pracy podobnie jak inne matetialy ktore nie moga pracowac w wyzszych temperaturach. Welna jest OK ale do momentu gdy nie nasiąknie woda, podobnie perlit i inne. Wilgoc to nie problem gdyz nigdy tam nie skondensuje w cieplejszym buforze. Sa specjalne pianki ale drogie. Folia alu do odbicia promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakallo @Przemyslaw85 @PioBin Koledzy, dzięki za odpowiedź.

Razem z tatą rozmyślamy jeszcze czy ścian nie pokryć jakimś preparatem hydrofobowym, który zadaniem byłoby zapobiegnięcie dostania się wilgoci do izolowanego pomieszczenia. Dopiero na takie ściany dać wełnę. Natomiast ciągle się zastanawiamy, ile cm tej wełny dać (ściana zielona i niebieska) - czy 10cm nie będzie za mało? Dodatkowo chcielibyśmy na wełnę na każdej ze ścian nałożyć płytę szalunkową, która wyrówna powierzchnię (mamy ich kilka nieużywanych). Co myślicie o takim zastosowaniu?

I czy ta folia aluminiowa jest konieczna, gdy zastosujemy preparat hydrofobowy? Co pozwoli to osiągnąć?

Jeśli chodzi o strop (warstwa czerwona na załączniku wyżej) to czy wystarczy 20cm wełny? I czy tutaj przydałoby się dać warstwę folii aluminiowej? Na to też chcielibyśmy na końcu nałożyć płytę szalunkową.

Myśleliśmy też co tu podziałać z tą pianką od bufora - czy być może macie porównanie jaka ona jest jeśli chodzi o izolowanie ciepła? Zastanawiamy się czy powinniśmy się jej pozbywać, a zamiast niej naokoło zastosować wełnę? A może zostawić tą piankę i dodatkowo obłożyć całość wełną (i ile cm jej dać)? Na tutejszym forum czytałem też, iż niektórzy użytkownicy bufor obłożyli folią "strecz" - czy to dobry pomysł?

Braliśmy też pod uwagę czy dobrym wyjściem nie byłaby izolacja wyłącznie bufora naokoło wełną/folią - czy nie wyjdzie to taniej i bardziej efektywniej?

 

 

W dniu 7.07.2023 o 07:25, szakallo napisał(a):

Izoluj najlepiej wełną bo ją możesz ładnie ułożyć wokół nierównych powierzchni, do tego warto każdą warstwę przedzelić folią aluminiową, im bliżej gorącego tym lepiej izoluje folia alu tylko musi być jakaś przestrzeń dlatego najlepiej wełna.

Możesz izolować też samo pomieszczenie w którym bedzie bufor, ogólnie najlepiej jak będzie kilka warstw im więcej tym lepiej bo to powietrze jest izolatorem i nie przesadzaj w wentylacją bo całe ciepło zabierze.

Jeśli chcesz ocieplać powierzchnie płaskie to najlepiej zainwestuj w płyty PIR z folią AL niema lepszego w normalnych pieniądzach izolatora.

My w ogóle nie myślimy, aby dane pomieszczenie wietrzyć/wentylować. Właśnie zależy nam, aby dane ciepło trzymać cały czas, dlatego wpadliśmy na pomysł, aby wydzielić pomieszczenie, które dodatkowo ograniczy przepływ powietrza (jednak nie jest to wymóg). Gdyby natomiast okazało się, że efektywniej i taniej wyjdzie obłożyć bufor wełną i/lub folią naokoło to wolelibyśmy nawet wybrać tą metodę. Jednakże trzeba pamiętać, że nastawiamy się na temperaturę rzędu 90* w buforze 🙂

I w pierwszym zdaniu o tej filii i wełnie mówisz tylko o buforze? A ściany bez folii? Dobrze zrozumiałem?

14 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Jak dobrze zaizolujesz to wilgotność nie będzie problemem.
Jak kolega wyżej użyj wełny z warstwą aluminium w kilku warstwach. Na koniec możesz ten kącik z buforem zabudować i wszystko zasypać styropianem/perlitem. Ważne by wilgoć nie wchodziła przez ściany/strop.

Okej, natomiast to izolowanie masz na myśli sam bufor czy całe pomieszczenie (to które wyrysowałem)?

13 godzin temu, PioBin napisał(a):

Nie moze miec kontaktu z buforem. Z powodu max. temperatury ~ 65C pracy podobnie jak inne matetialy ktore nie moga pracowac w wyzszych temperaturach. Welna jest OK ale do momentu gdy nie nasiąknie woda, podobnie perlit i inne. Wilgoc to nie problem gdyz nigdy tam nie skondensuje w cieplejszym buforze. Sa specjalne pianki ale drogie. Folia alu do odbicia promieniowania.

Zatem styropian już odrzucam i perlit. Ta temperatura 90* jest dla mnie istotna.

Edytowane przez MajkiD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabudowaniem mam na myśli ta część gdzie będzie stał bufor już po ociepleniu. Postawić ściankę z GK i wolna przestrzeń uzupełnić jak pisałem.
Ważne jest by wilgoć nie była zaciągana od fundamentów (izolacja pozioma) i przez ściany (izolacja pionowa). Osobiście bym nie ocieplał pomieszczenia od środka a jedynie od zewnątrz chociażby 10-15 cm styro i na strop dać 20cm wełny.
A sam bufor z racji że zamierzasz grzać do 90* to by dał min 30cm wełny do około w min 3 warstwach. Warstwą alu ma za zadanie odbijanie promieniowania cieplnego.
Sam zbiornik to ok 80cm i ocieplenie 2*30. Czym lepiej go ocieplisz tym mniejsze będą straty postojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Folia aluminiowa ma za zadanie odbijać promieniowanie podczerwone - nie jest to żadna izolacja przeciwwilgociowa.

Wbrew pozorom im wyższa temp tym więcej ciepła zaczyna uciekać przez podczerwień a folia działa jak lustro które odbija ciepło z powrotem w stronę zbiornika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Postawiłem bufor na strychu, dając konstrukcje opartą na ścianach z dwuteowników pod bufor 1000 litrów, dzięki temu nie obciążyłem stropu. Nie miałem na niego innego miejsca. 

Strych nieogrzewany, dach nieocieplony. Rury schodzą po buforze do dołu przez strop do kotłowni. Bufor ma fabryczną izolację 10cm, rury zaizolowane otulinami rokwool 3cm. Zbiornik owinięty razem z rurami wełną z folią aluminiową o grubości 4cm, na to mata kauczukowa o grubości 32mm. Góra zabezpieczona - fabryczna izolacją, dalej 4 krążki z wełny 4cm, krążek z maty kauczukowej i warstwa aerogel'u. 

Myślę że muszę kontynuować docieplanie ale odziwo nie jest najgorzej narazie. Ostatnia noc była zimna i nie zauważyłem jakiś dużych spadków temp na buforze a wczoraj zagrzany był do 80stopni. 

A jak u Was.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam stoisz z miejscem na strychu ale osobiście zrobiłbym obudowę całości z samych płyt PIR tak aby dzielić ją na 2-4 kawałki i zdejmować ja w razie co. Płyta PIR to chyba najlepszy teraz materiał patrząc na cenę do izolacji grubości.

Tak z ciekawości ile kosztował cię aerożel i jakiej grubości?

Bez tytułwwwwwu.jpg

Na twoim miejscu pomyślałbym jeszcze nad najtańszą wełną mineralną i ocieplił dach jeśli się da. Miałbyś mniejsze straty na buforze a przy okazji zaizolowałbyś dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 9.10.2023 o 22:08, pawelb5913 napisał(a):

Postawiłem bufor na strychu, dając konstrukcje opartą na ścianach z dwuteowników pod bufor 1000 litrów, dzięki temu nie obciążyłem stropu. Nie miałem na niego innego miejsca. 

Strych nieogrzewany, dach nieocieplony. Rury schodzą po buforze do dołu przez strop do kotłowni. Bufor ma fabryczną izolację 10cm, rury zaizolowane otulinami rokwool 3cm. Zbiornik owinięty razem z rurami wełną z folią aluminiową o grubości 4cm, na to mata kauczukowa o grubości 32mm. Góra zabezpieczona - fabryczna izolacją, dalej 4 krążki z wełny 4cm, krążek z maty kauczukowej i warstwa aerogel'u. 

Myślę że muszę kontynuować docieplanie ale odziwo nie jest najgorzej narazie. Ostatnia noc była zimna i nie zauważyłem jakiś dużych spadków temp na buforze a wczoraj zagrzany był do 80stopni. 

A jak u Was.?

U mnie temperatury trzymają bardzo dobrze. Zabudowałem te ścianki 20cm naokoło i muszę przyznać, że wewnątrz jak w saunie. Myślę, że gdyby nie moja pompa ciepła, która wypompowuje wodę 60*C z bufora co 10 minut (zrobienie 3 minutowego obiegu, aby nie zamarzła) to temperatury trzymałyby się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.