Sinel Opublikowano 4 Października 2022 #1 Opublikowano 4 Października 2022 Witam. W nawiązaniu do obecnej sytuacji chciałbym się dowiedzieć czy są jeszcze u nas do kupienia piece CO na paliwa stałe które nie potrzebują do pracy energii elektrycznej. Pomijam kozy i podobne urządzenia. 🙂 Aktualnie posiadam Atmos DC18S zgazujący drewno ale przy wyłączeniu prądu są z nim same kłopoty. Cytuj
HarryH Opublikowano 4 Października 2022 #2 Opublikowano 4 Października 2022 Właściwie wszystkie zaypowe w wersji bez sterowników, dmuchaw itd. Pozostaje temat instalacji, grawitacyjnych dobrze działających to już się ze 30 lat nie buduje. Cytuj
szakallo Opublikowano 5 Października 2022 #3 Opublikowano 5 Października 2022 U mojego ojca w domu na dzień dzisiejszy MPM ds działa w grawitacji grzejąc dom parter, piętro. 1 Cytuj
BORA Opublikowano 5 Października 2022 #4 Opublikowano 5 Października 2022 Każdy DS na grawitacji. Inna wątpliwość...bufor da się załadować grawitacyjne? Cytuj
berthold Opublikowano 5 Października 2022 #5 Opublikowano 5 Października 2022 Ze względu na cyrki z prądem podłączam jako drugie źródło ciepła zapomniany kocioł mpm 10 kw grawitacyjnie łącznie z bojlerem a ekogroszkowiec stoi i czeka albo na kupca albo pewnie zgnije Cytuj
Panstan Opublikowano 8 Października 2022 #6 Opublikowano 8 Października 2022 Przeżytek poprzedniej epoki funkcjonuje i u mnie na grawitacji. Grubych rur i grawitacji się nie pozbywałem,bo i po co? Tu się zakryło,tam zabudowało i działa. Niedługo do skansenu trzeba będzie chodzić,aby oglądać takie instalacje. Ciekawi mnie,czy ktoś jeszcze takie montuje (teraz pewnie skręcane,nie spawane i wyginane). 1 Cytuj
szakallo Opublikowano 10 Października 2022 #7 Opublikowano 10 Października 2022 W dniu 5.10.2022 o 14:02, BORA napisał: Inna wątpliwość...bufor da się załadować grawitacyjne? Załadować to nie problem bardziej pytanie powinno paść - jak tym sterować bez prądu? Otwarty przepływ do góry i termostaty regulują odbiorem? Cytuj
BORA Opublikowano 11 Października 2022 #8 Opublikowano 11 Października 2022 No właśnie, przy wymogu montowania bufora sprawy się komlikuja. Tak czy siak, prąd potrzebny i niezbędny by nie wpaść w pułapkę jakichś mega kombinacji. Cytuj
sambor Opublikowano 11 Października 2022 #9 Opublikowano 11 Października 2022 W praktyce sprawdzono, że tańszym rozwiązaniem od bufora na grawitacji z rurami 6/4" lub więcej jest bufor zasilany z UPS a instalacja wykonana z rur 1", podobnie ma się kwestia odbiorów i całej automatyki zasilanej z UPS-a lub przetwornicy z zewnętrznym aku. Wielkość aku dobiera się do obciążenia , często nie przekracza ono sumarycznie 50W i do długości pracy kotła podczas zaniku zasilania podstawowego, w takim przypadku wystarcza przetwornica mocy ok 250-300W z aku 60-100Ah/12V. Cytuj
mcjszt Opublikowano 11 Października 2022 #10 Opublikowano 11 Października 2022 20 godzin temu, szakallo napisał: Załadować to nie problem bardziej pytanie powinno paść - jak tym sterować bez prądu? Otwarty przepływ do góry i termostaty regulują odbiorem? W zasadzie tak to działa. Mam instalację z lat 80, która do 2020 działała na grawitacji; 7x panelowy c22, dwa żeliwne, jedna drabinka, wszędzie głowice termostatyczne. Grawitacyjnie wszystko działało jak w tym roku nie mieliśmy prądu przez trzy dni. Jedyny minus to taki, że puszczasz na instalację pełną temperaturę z bufora ~80 stopni i przy przewymiarowanych grzejnikach jest umiarkowanie komfortowo mimo podobnej temperatury w pomieszczeniu. Normalnie puszczamy z bufora 35 do 50 stopni. Cytuj
szakallo Opublikowano 11 Października 2022 #11 Opublikowano 11 Października 2022 mcjszt - mógłbyś zrobić kilka zdjęć i pokazać jak masz to spięte (mam zamiar u ojca w domu dodać bufor ale nie chcę zrobić czegoś źle, żeby już nie przerabiać bo nie bywam tam za często ostatnio) Jak masz prąd to jak sterujesz zasilaniem jeśli bez prądu działa na max z zasobnika? Cytuj
mcjszt Opublikowano 11 Października 2022 #12 Opublikowano 11 Października 2022 1. Powrót z domu na dno bufora 2. Wyjście z bufora na instalację 3. Termostatyczny Zawór Mieszający ESBE 35-60 st. 4. Zasilanie zaworu zimną wodą z dna bufora, połączone z powrotem z instalacji. 5. Zawór kulowy który otwieram jak chcę żeby działało grawitacyjnie. Ze względu na niską kotłownię i stare przyłącza wyjście na CO jest w takim a nie innym miejscu. Z przyłącza na górze bufora jest pociągnięte CWU na 1/2" 1 Cytuj
Matejko1 Opublikowano 24 Czerwca 2024 #13 Opublikowano 24 Czerwca 2024 @Sinel I jak? Już zainstalowałeś kocioł? Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.