Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w nowym systemie i siłą rzeczy pobieram z sieci. Codziennie wpisuje sobie w arkusz kalkulacyjny ile pobrałem z sieci. Automatycznie pobieram ile energii elektrycznej pobrałem z sieci - niezbilansowanej.

Pod koniec miesiąca podliczenie i porównanie z FV (właściwie dopiero fv przychodzi po 11 (dane z rcem) bo wtedy wiadomo jaką kwotę płacą za kWh.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest właściwie teraz z opłacalnością fotowoltaiki? Warto zamontować czy lepiej sobie odpuścić? Offgrid czy pod zakład elektroenergetyczny. Spinać to PC?  Może lepiej solar? Mam zużycie prądu na poziomie ok. 350-400 kW miesięcznie bez ogrzewania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, carinus napisał(a):

mam 30% więcej mocy na panelach i operator stwierdza że jeżeli zgłoszenie instalacji przeszło, to jest wszystko w porządku.

Nie rozumie tego. Przykładowo masz zgłoszone PV 10kWp, a faktycznie masz zamontowane 13kWp ?

Zgłoszenie zawsze Ci przejdzie. Podajesz to co masz. Jak dołożyłeś to musisz to zgłosić. Jak było błędnie zgłoszone, to musisz to poprawić. To co przez telefon powiedział konsultant jest nieważne. Moc ma się zgadzać ze zgłoszeniem. Są instalacje co wytwarzają o 30% więcej niż standardowe, ale są wyposażone w tracker i zbierają od rana do nocy maksymalne nasłonecznienie. Ale to zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne bo jaka moc powinien decydować jak falownik a nie ilość i moc paneli bo logiki w tym nie ma zgłaszam 8kw bo taki mam falownik który więcej nie puści a panelami nie powinni się interesować mam taki kaprys to wieszam 100 paneli a i tak wysyłam 8kw więc co oni z tymi panelami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Nie rozumie tego. Przykładowo masz zgłoszone PV 10kWp, a faktycznie masz zamontowane 13kWp ?

Zgłoszenie zawsze Ci przejdzie. Podajesz to co masz. Jak dołożyłeś to musisz to zgłosić.

Jakim cudem może przejść zgłoszenie, w którym ktoś, dajmy na to, napisze wierutne bzdury? Montażysta zgłosił instalację z 30szt. paneli 9,3kWp i falownikiem 6kW jak 6kWp, bo w wielkopolsce skąd pochodziła firma taka była zasada. Byłem też po jakimś czasie w hurtowni w Poznaniu po kilka dodatkowych paneli i taż usłyszałem że tylko w lubuskim biorą moc instalacji w odniesieniu do mocy falownika. Trochę było to dla mnie dziwne, gdyż przepisy są jednakowe dla wszystkich w całym kraju, ale.. zgłoszenie zostało sprawdzone i zatwierdzone jako prawidłowe i ja nie mam nic do tego, co zatwierdził pracownik operatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zgłoszeniu podaje się ilość paneli, moc paneli, falownik i moc falownika. A to jak oni to rozliczają u poszczególnych operatorów, to trzeba zajrzeć do ustawy. Z mojej wiedzy, do rozliczeń brana jest moc paneli, a nie falownika.

image.png.491d4638362659f7fb4e0a2305eb4bf6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, omama napisał(a):

Trochę to dziwne bo jaka moc powinien decydować jak falownik a nie ilość i moc paneli bo logiki w tym nie ma zgłaszam 8kw bo taki mam falownik który więcej nie puści a panelami nie powinni się interesować mam taki kaprys to wieszam 100 paneli a i tak wysyłam 8kw więc co oni z tymi panelami ?

Jaką masz moc przyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co kombinujesz z niezgłaszaniem wszystkich paneli? Jest tego jakieś logiczne wytłumaczenie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, omama napisał(a):

Trochę to dziwne bo jaka moc powinien decydować jak falownik a nie ilość i moc paneli bo logiki w tym nie ma zgłaszam 8kw bo taki mam falownik który więcej nie puści a panelami nie powinni się interesować mam taki kaprys to wieszam 100 paneli a i tak wysyłam 8kw więc co oni z tymi panelami ?

Zgłaszasz to co masz zamontowane. Możesz mieć 100 paneli i falownik 3kW. Jak tak masz, to tak zgłaszasz. Jak zgłoszona instalacja będzie przekraczała możliwości sieci, to Ci jej nie zarejestrują i każą zmodyfikować. Właśnie po to są te zgłoszenia. Druga sprawa, to moc umowna. Jeżeli będzie za niska, to też Ci nie przyjmą zgłoszenia, aż będzie moc dźwignięta i wymienione zabezpieczenia na przyłączu. Kwestia rozliczeń, to już inna sprawa. Wszystko zależy od systemu w jakim się rozliczasz. Jak net-biling, to do 50kW nie ma różnicy. Jak w net-metering, to do 10kW 80%, a od 10 do 50kW 70%. Powyżej 50kW są inne warunki, ale jakie to nie wiem, bo się tym nie interesowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś właśnie doatarl do mnie kolejny stringi paneli. 8 sztuki po 415wp każdy.

Zatem rodzina się powiększa z 3,3kwp do 6,6kwp.

Efektywnie w sezonie przynachyleniu 8stopni na południe wyciągam maks 2,45kw zatem spodziewane to 4,9kw.

Cena tym samych paneli w stosunku do marca tego roku spadła o ponad 1500zl!

Wcześniej płaciłem 5900 vs 4300 teraz.

Wcześniej i teraz udało się jeszcze zbić o cenę vatu.podane ceny.

 

Teraz czeka mnie montaż.na dachu i doprowadzenie instalacji do poziomu.

Do tego plan jest o powiększenie rodziny o jakiś bank.energii w postaci lifepo4 tak do 5kwh.

Macie koledzy jakieś sprawdzone źródełka u majfriendow.

Planuje budować to z pojedynczych celi 3.3v plus lipny BMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No montaż na dachu słowo klucz , u mnie rusztowania stoją od tygodnia i chyba 5 prób wejścia na dach robiłem i za każdym razem kapitulacja strach itp ,podziwiam ludków co sobie po takim dachu spacerują jak by z psem wychodził masakra , szukam jakiegoś kajtka co mi to zamontuje nie to że nie umiem ale mam stracha bo kręgosłup już mam dwa razy złamany 6 kręgów i o więcej się nie proszę choć mnie to wnerwia że nie sam to jednak odpuszczam. wstępnie koleś za 1,5 tysiaka mi to poskłada czyli 28 haków dokrokwiowych 15 metrów podwójnej szyny i 11 paneli przykręcić ale dopiero w grudniu ech.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sceptycy inwestują w PV, świat zmienia się na naszych oczach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piastun napisał(a):

U mnie dach ma 8stopni nachylenia czyli prawie płaski...

To masz super a mój dach ma 45 stopni i nawet na leżąco miałem zjazd  w dół i zachodzę w głowę jak jak dachowcy najnormalniej chodzili sobie po tym dachu szacun dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy skośny niż płaski w przypadku PV.

 

Tylko robota trudniejsza.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już na dachu nie mam miejsca Montuję teraz 6 paneli 580w na ścianie lecz będą typowo pod kątem 90st. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie, ile wycisnę z nich ale tylko off-grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze trochę miejsca na ścianie (dach pełny) i chyba będzie dokładka w przyszłości.

image.png.42d747f538a8d8019b599f4b278157cb.png

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie fajne miejsce właśnie na 8szt paneli na ścianę. Miałyby tam robić jako element ozdobny elewacji. Tylko w zimę zasłania mi tą część 2 budynek.

Dlatego dumam i dumam nad zakupem i montażem tam paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te na ścianie właśnie na zimę i okresy przejściowe są założone, bo słońce nisko idzie i są w miarę wykorzystane. Jak patrzę na odczyty, to między sezonem na PV, a okresami przejściowymi, nie ma dużej różnicy. Zima to wiadomo, energii tyle co kot napłakał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Zima to wiadomo, energii tyle co kot napłakał. 

. Jak patrzę na odczyty, to między sezonem na PV, a okresami przejściowymi, nie ma dużej różnicy.

A konkretniej - jakie są różnice? I jakie są uzyski grudzień - marzec, bo to istotne dla pompy ciepła - w czerwcu czy sierpniu ogrzewanie nie jest potrzebne ( w kresach wymienionych tak). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oglądałem jednego jutubera od paneli i on tam pokazywał jakies badania że panele powieszone pionowo dają o 2 proc większy zysk niż tradycyjnie więc to może mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Youtuber i badania. To raczej w formie żartu 😁

  • Lubię to 3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.