Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

@Sławek007

Ja napisałem o 10KW a nie o 4. Jeśli już coś robić to żeby miało to większą przyszłość, a nie zaledwie minimum. A wtedy te koszty trzeba x 3 i wyjdzie 5 z przodu.

Osobiście też nie jestem w stanie zaakceptować nowych zasad PV. Ponieważ jest jakiś tam przełom, idą w końcu zmiany bo stanęli pod ścianą, co niektórym rurka zmiękła bo kasy nie ma, a więc i zielona energia blokowana jak wiatraki i pewnie PV mogą doczekać się zmian na lepsze. Może nie za tej ekipy, ale myślę, że coś się zmieni w przyszłości na lepsze. Ludzie się zmieniają, rządy też, zasady też i złe prawo też. Dlatego ja na razie cierpliwie będę obserwował to zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ceną Sofara to ostrożnie (bliżej 10tyś zł teraz kosztuje), ostatnio mocno podrożały.

Nie trzeba od razu montować 10kW, Najpierw postawić mniej np z większym falownikiem i potem w razie potrzeb dołożyć. Trudno powiedzieć jak to dokładnie wyjdzie w nowym rozliczeniu.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2022 o 11:35, wacio1967 napisał(a):

No i tutaj nasuwa się pytanie. Takie samo jak temat wątku.

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?

Według mnie, jak najbardziej, tylko trzeba będzie "kombinować", aby wykorzystać jak najwięcej na autokonsumcję.

I zaczynamy się kręcić w kółeczko.

  • Inwerter hybrydowy jako UPS
  • W zimie ładować w taniej, a w drogiej rozładowywać
  • W lecie ładować z PV, a w nocy rozładowywać
  • Nadmiar do sieci

I liczyć na to że nie wymyślą jakiegoś podatku.

Ale o wielkości 6 czy 10 kw zapomnieć tylko 2-3kw max bo inaczej to nigdy się nie zepnie , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ceną Sofara to ostrożnie (bliżej 10tyś zł teraz kosztuje), ostatnio mocno podrożały.
Nie trzeba od razu montować 10kW, Najpierw postawić mniej np z większym falownikiem i potem w razie potrzeb dołożyć. Trudno powiedzieć jak to dokładnie wyjdzie w nowym rozliczeniu.
 

Sofar 3600hyd kosztuje 6500 z VAT 23% na popularnym serwisie aukcyjnym.
Ja cały czas mówię o instalacji 2-4kW pik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie w zimie ładować w taniej, a w drogiej rozładowywać. Patrząc na tabelkę którą zapodał @o6483256w poście 204 to nie ma przewidzianej taniej taryfy powyżej 2000KWh. Więc jak naładujecie magazyn po taniości ?. Oni już dobrze przeczytali o czym piszecie od dość dawna. Tak samo jak PGG o sztuczkach w zakupie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał(a):

Patrząc na tabelkę którą zapodał @o6483256w poście 204 to nie ma przewidzianej taniej taryfy powyżej 2000KWh

To jest temat dla rzecznika praw konsumentow i/lub inspekcji handlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku po 2000 kWh będzie chyba stała zamrożona cena prądu, jednakowa we wszystkich taryfach.
Wiec ciekawie się robi. Zobaczę jak będzie jaj Tauron opublikuje nowe taryfy.
Być może po skończeniu limitowanych 2000 godzin trzeba będzie zmienić na G11

To jest temat dla rzecznika praw konsumentow i/lub inspekcji handlowej.

Niekoniecznie. Jest szansa, że w taniej taryfie G12 może być cena wyższa niż ta zamrożona, przyjęta przez Sejm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławek007

Ale co da zmiana taryfy na G11 skoro stawka za G12 czy G11 powyżej 2000KWh będzie jednakowa ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę płacił chyba po 4 zł na miesiąc za dodatkowy odczyt. Teraz mam G13, czyli trzy odczyty.
Poza tym nie wiadomo jeszcze jak z przesyłem, bo teraz jest około 4 groszy względem 30 groszy w różnych taryfach.
Dwa tygodnie przed końcem roku myszą być nowe cenniki na przyszły rok. W zeszłym roku opublikowano w ostatnim możliwym dniu 17 grudnia. Za chwilę się przekonamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cena za 1kWh będzie taka sama to zmiana taryfy na G11 wyjdzie taniej nam. Wszystko dlatego że sam abonament w G12 jest 2x droższy niż w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy dobrze rozumiem. Jeśli korzystam z taryfy G12 to jestem rozliczany jak za taryfę G12. Ale jeśli dostawca wyłącza taryfę G12 bo nie przewiduje takiego rozliczenia po zużyciu 2000KWh to od tego momentu nie może naliczać opłat za coś czego nie udostępnia i wyłączył. Więc wg. mnie z automatu będzie to rozliczane jak taryfa G11 będąc jednocześnie taryfą G12 ale tylko w nazwie. Oni nie mogą takiej samowoli robić. To była by zwyczajna kradzież jeśli by pobierali opłaty za coś czego nie udostępniają. Mogę się równie dobrze mylić, ale wielu prawników korzysta z prądu i szybko by to się wyjaśniło co wolno a czego nie wolno. I oni też o tym doskonale wiedzą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On Ci nie wyłączy taryfy G12, tylko stawki będą te same
Za to raz w roku możesz zmienić taryfę bez dodatkowych kosztów i z tego korzystam.
Tylko przy zmianie nie dajcie sobie wrzucić „Opłaty handlowej”. Duża cześć ją płaci choć nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli G12 będzie tylko z nazwy, a w rzeczywistości będzie taryfą rozliczaną jak G11 nie mogą pobierać opłat za coś czego nie ma. I oni o tym dobrze wiedzą. A jeśli głupa przypalą, to szybko pozew zbiorowy, rzecznik praw i inne takie, ich na słuszną drogę naprowadzą. A jak będzie zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sławek007 napisał(a):


Sofar 3600hyd kosztuje 6500 z VAT 23% na popularnym serwisie aukcyjnym.
Ja cały czas mówię o instalacji 2-4kW pik

No tak, ale to jest falownik 1-fazowy. Możliwości rozbudowy takiego układu nie będzie, do tego nie wiem ile maksymalnie można oddawać energii na jednej fazie do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,6 kW może być różnicy na jednej fazie.
Możesz rozbudować o następne dwie fazy i masz 10,8 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 3 różnych falownikach.

 

Za 11-12tyś kupię 10kW trójfazowy i wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka.

Trzeci falownik może mieć 7,2kW. Ważne aby różnicy na fazie nie było większej niż 3,6kW. Wychodzi więc 14,4kW

Poza tym nie sensu instalować falownika 8-10kW dołączając do niego tylko 2-4kW paneli. Większe urządzenia wymagają większego napięcia startu. Może się okazać, że 5-6 paneli podłączonych do falownika 10kW mało co produkuje.

Poza tym część może się okazać, że instalacja trzech stringów w różnych kierunkach może się bardziej opłacać, bo nie wiadomo co nam "rządzący" przygotują.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj bym nie celował w odległą przyszłość, bo ta nam jeszcze niejedną niespodziankę może zgotować 👍

Najlepiej postawić PV z mocą która pokrywa nam aktualne zużycie, a jeżeli spodziewamy się większego, to możemy przewymiarować nieco falownik. Dużych strat nie będzie, a koszty już będą pomniejszone przy dokładaniu paneli.

Zresztą  "Tak krawiec kraje jak mu materii staje" 

 

PS Cały czas czekam na wysyłkę falownika z Chin. Ciekawe czy wyślą, czy anulują zamówienie.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu Solar HYD 10kW wymaga już magazynu wysokonapięciowego i kosztuje 12-13tys.

Jak ktoś ma możliwość kupić od razu system 10kW i go wykorzystać, to jak najbardziej warto. Jest bardzo fajnym UPS-em dla całego domu. Poza tym pracuje przy braku energii elektrycznej z sieci. Niektórzy mogą sobie pozwolić na budżet kilka razy mniejszy. 

1 minutę temu, o6483256 napisał(a):

Zresztą  "Tak krawiec kraje jak mu materii staje" 

Dlatego ja kupię sobie namiastkę Sofara i zobaczę jak to wygląda.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, potrzebuje 180V minimum 5kW w takim przypadku to ok 13000zł, 10kW to już 24000zł

 

W 10kW suma prądu pobierana z 3 faz nie może przekroczyć 25A z magazynu. Wychodzi jakiś 1700W na fazę. W sumie jako awaryjne zasilanie wystarczy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest filmik jak gość podłączył do tego dwie baterie z BMW i3. Na kanale "Na prąd po Polsce" jest film z wizyty u gościa w domu. Wtedy miał tylko jedną baterię:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, o6483256 napisał(a):

PS Cały czas czekam na wysyłkę falownika z Chin. Ciekawe czy wyślą, czy anulują zamówienie.

A to nie jest to samo ? INWERTER SOLARNY No bo jeśli tak to po co z chińczykami się męczyć i czekać 2 miesiące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PGE taryfa G12w zostanie i po wykorzystaniu limitu beda nowe wyższe stawki ( jeszcze nie wiadomo jakie będą ceny w tej taryfie). Natomiast, wstępnie otrzymałem informację, że 1kwh w G11 będzie po 79gr z 23 vat ( cena bez opłat) po przekroczeniu limitu. 

Wyjdzie jakieś 1.5zl do zaplaty. ( o ile nie wzrosną stałe opłaty) 

 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, daromega napisał(a):

A to nie jest to samo ? INWERTER SOLARNY No bo jeśli tak to po co z chińczykami się męczyć i czekać 2 miesiące.

 

Podobne. Tylko to ma sterownik PWM. Jak chciałbyś podłączyć panele, to idź w MPPT.

Aha, to też jest wysyłka z Chin 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczyk opisał na ali wbudowany regulator ładowania słonecznego PWM. Nie znam się moge czegoś nie wiedzieć.  Wysyłka z Chin ale przez naszych więc łatwiej w razie zgrzytów i szybciej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.