Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła i kocioł podajnikowy na ekogroszek razem


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez granata,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Zastanawiam się nad podłączeniem pompy ciepła do istniejącej instalacji. W okresie przejściowym (od października do połowy grudnia i od marca do maja) używałbym tylko pompy ciepła, natomiast w środku zimy chciałbym używać obu źródeł ciepła jednocześnie. Tak sobie wymyśliłem, choć nie wiem czy ma to sens, stąd moje pytanie.

Schemat połączeń byłby jak na obrazku poniżej. Bufor 1000L. Górna część byłaby podłączona do kotła na węgiel, a dolna za pomocą wężownicy (a może lepiej bezpośrednio?) do pompy ciepła. Jak sądzicie, czy to będzie działać?

Temperatura wody na powrocie z grzejników prawie zawsze będzie niższa od 45°C. Więc nawet przy pracującym kotle, pompa ciepła coś tam mogłaby pomóc.

Pozdrawiam, Kuba.

image.png

Opublikowano

Aby coś z tej wężownicy wyciągnąć musiałby mieć powierzchnię ponad 3m2 - nie wiem czy takie coś znajdziesz ot tak w sklepie.

Więc raczej podłączenie wprost , moim zdaniem ten Ladomat zbędny, wystarczy zaw VTC do 55C i grzanie do 60-65C.

Jakbyś nie wiedział to PC nie lubią temp w obiegu powyżej 60C

Opublikowano

Laddomat może i zbędny, ale już jest. Zawsze można wymienić wkładkę obniżając temperaturę otwarcia.

Natomiast co do wężownicy to mnie kolega zmartwił. Celowo chciałem jej użyć, żeby nie mieszać obiegów, wtedy pompa ciepła raczej nie dostała by wyższej temperatury, bo na dole zbiornika byłaby niska. Jak podłączę pc do wspólnej wody to kto wie jak to się wtedy zachowa.

Opublikowano
12 godzin temu, granata napisał:

Zastanawiam się nad podłączeniem pompy ciepła do istniejącej instalacji. W okresie przejściowym (od października do połowy grudnia i od marca do maja) używałbym tylko pompy ciepła, natomiast w środku zimy chciałbym używać obu źródeł ciepła jednocześnie. Tak sobie wymyśliłem, choć nie wiem czy ma to sens, stąd moje pytanie.

Też się nad tym czymś takim zastanawiam tylko prostszym jeśli się da, bez żadnych buforów; oba źródła ciepła wpięte w obieg co/cwu i tylko manualnie przełączam zaworami i uruchamianie. Możliwe że będzie konieczny dodatkowo wymiennik ciepła.
Ale i tak jest sporo znaków zapytania pt. jaką dobrać moc pc do takich warunków, w jaki sposób ogrzewać wodę w pompie w przypadku jej niedziałania itp.

 

Opublikowano

Ja się nad czymś takim zastanawiam. Na kiedyś. Mam kocioł w obiegu otwartym, potem wymiennik płytowy i dalej jest zamknięta instalacja CO. Pompę mógłbym zatem wpiąć bezspośrednio w CO, a na wymienniki nadal kocioł. Chyba niegłupie?

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
17 godzin temu, sambor napisał:

PC nie lubią temp w obiegu powyżej 60C

Załóżmy, że bufor przez kocioł na paliwo stałe osiągnie temperaturę większą przez co powrót do PC będzie rozgrzany. Co się złego stać może ? Defrost mamy idealny 😄

Opublikowano

Te 60C często wynikają z instrukcji PC, może idzie o zakamienienie wymiennika , może o coś innego ?

Do defrostu to wystarczy i  30C.

Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją w praktyce.

Z resztą, jak PC jest sterowana temp bufora , to podczas ładowania bufora lub pracy inst CO z niego,

PC nie pracuje, najwyżej defrost coś ciągnie.

Opublikowano
2 godziny temu, Digitrax napisał:

Załóżmy, że bufor przez kocioł na paliwo stałe osiągnie temperaturę większą przez co powrót do PC będzie rozgrzany.

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę, że powrót do kotła jest powyżej poziomu wężownicy. Ciepła woda nie idzie w dół. Tak więc nawet jeśli góra bufora będzie rozgrzana do 70°C to dół powinien pozostać zimny. Na tyle zimny, na ile zimna jest woda wracająca z grzejników.

Opublikowano (edytowane)

A nie lepiej odwrotnie, czyli kocioł dać na wężownice i jak zacznie się niem palić to PC się wyłączy, gdyż będzie widziała odpowiednią temperaturę w układzie. Dodatkowo można zastosować układ otwarty na kocioł a zamknięty na PC.

Edytowane przez buska3
Opublikowano

To jest odwrotne do tego co chcę osiągnąć. Mi zależy na tym, żeby podczas opalania węglem pompa ciepła nie wyłączała się. Żeby działała jako źródło wspomagające, ograniczając zużycie węgla. Niech dogrzewa z tych 35-40° co wraca z grzejników do 45°C.

Opublikowano

Ok rozumiem co chcesz osiągnąć, ale czy to jest możliwe by współpracowały 2 różne źródła ciepła o różnej mocy grzewczej (jaką podadzą na CO temperaturę), czy mimo wszystko efekt będzie taki, że o niższym parametrze się wyłączy, gdyż w instalacji będzie wystarczająca temperatura. Dodatkowo wolałbym PC wyłączyć jak nie daje rady ogrzać dom by nie skracać jej żywota. Ile takich dni będzie by chodził sam kocioł, pewnie i tak większość czasu będzie chodzić PC. Płacić za jej naprawę/wymianę będzie zawsze bolało, a tak w najniższe temperatury uruchamiasz kociołek, a PC nie katujesz.

Opublikowano

Żeby pompa miała dobrą sprawność to powinna działać wg pogodówki, grzejniki pracować na większych przepływach.

Jak dasz temperaturę 35 stopni na wężownice to spadnie jej moc, jak podniesiesz temperaturę to spadnie cop pompy.

Kotły węglowe lepiej pracują powyżej pewnej mocy. Jak będzie brakowało 1-2 kW to kocioł węglowy również będzie słabo funkcjonował.

 

 

  • Przydało się 1
Opublikowano

Dlatego właśnie się zastanawiam czy to ma sens. Dzięki za odpowiedzi.

Czyli wygląda na to, że lepiej podłączyć PC bezpośrednio do bufora, to zwiększy przepływ i sprawność oddawania mocy.

Gość Digitrax
Opublikowano

PC bezpośrednio do bufora a kocioł podłącz przez wydajną wężownicę lub przez wymiennik ciepła.

Opublikowano

A nie mogę też bezpośrednio? Przecież bufor ma na tyle wlotów.

Gość Digitrax
Opublikowano

PC pracuje w układzie zamkniętym przy ciśnieniu 1,5 bara. Jeśli producent kotła zezwala na jego pracę w układzie zamkniętym przy takim ciśnieniu roboczym to możesz go podłączyć bezpośrednio. Jeśli jednak kocioł musi pracować w układzie otwartym to są dwie opcje podłączenia: przez wężownicę lub przez wymiennik płytowy.

Opublikowano

To trochę komplikuje instalację. Mój układ z buforem 1000L i naczyniem wyrównawczym 100L jest w całości otwarty. A nie ma PC do pracy w układzie otwartym? Np. Fujitsu z wymiennikiem wężownicowym chyba mogłaby tak działać.

Opublikowano
Godzinę temu, granata napisał:

chyba mogłaby tak działać.

Chyba na pewno nie będzie działać prawidłowo.

Dod pytanie jak wstawisz tą wężownicę do obecnego bufora?

Pamiętaj że musi mieć ponad 3m2 powierzchni wymiany

Opublikowano

W buforze mam wężownicę. Nie wiem jaka jest jej powierzchnia, ale szacuję biorąc pod uwagę rysunek techniczny producenta. Wężownica ma 16 zwojów, wlot o średnicy 1", czyli średnica zewnętrzna rury około 28mm. Średnica całej wężownicy to ~70cm. Z tego wychodzi, że jej długość to ~35m. Rura 28mm o takiej długości ma 3m^2 powierzchni.

Opublikowano

Galmet SG(B) 1000 z jedną wężownicą.

Gość Digitrax
Opublikowano

Nie widzę na ich stronie bufora 1000 litrów z wężownicą.

Tu jest ciekawy wyrób https://galmet.com.pl/pl/produkt/zbiornik-akumulacyjny-warstwowy-multi-inox

Wężownica z nierdzewki do CWU ale ma znaczną powierzchnie wymiany i nie widzę przeciwwskazań by wykorzystać ten bufor do tego układu. Przyłącze wężownicy ma rozmiar 5/4" więc myślę, że będzie to rura minimum 1 cal w środku.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.