Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła i kocioł podajnikowy na ekogroszek razem


granata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Lepszą wężownicę ma już bufor SG(B) 500 ale ze zwiększoną powierzchnią wężownicy do 7,5 m2 i pojemności 47,9 litra. To już by nawet zapewniło minimalny zład wody (glikolu) pomiędzy buforem a PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wężownica wężownicą, ale czy zna ktoś techniczny powód dla którego PC nie może działać w układzie otwartym? Co stoi na przeszkodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Np Panasonic wymaga by ciśnienie minimalne wynosiło 0,55 bar i by był to układ zamknięty z niewiadomych mi przyczyn. Mam u siebie w instalacji otwartej 0,6 bar, więc pierwszy wymóg spełniony ale nie mogę PC podłączyć do tej instalacji bezpośrednio. Zapewne zamknę cały układ z buforem i PC a kominek podłączę przez wężownicę w układzie otwartym. Po 13 sezonach opalanych tanim ekogroszkiem z przyczyn ekonomicznych przechodzę na ogrzewanie z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie,

Tak sobie wymyśliłem połączenie PC z kotłem i buforem oraz bojlerem. Na schemacie nie ma pomp i zaworów, to wersja poglądowa. Zamierzam połączyć obieg cwu poprzez wymiennik ciepła, żeby odseparować obieg zamknięty z otwartym. Będę mógł wtedy ogrzewać wodę zarówno pompą ciepła jak i kotłem.

Co sądzicie? Nie popełniłem gdzieś błędu?

pc kocioł cwu 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej puścić kocioł do bufora przez wężownice niż PC ale jeszcze jedno, ile syfu w instalacji CO zbiera się przez kocioł na paliwo stałe. Sam nie wiedziałem do póki u siebie po 2 latach instalacji CO nie zdejmowałem grzejnika. Więc ja bym osobiście zamkną kocioł w swoim układzie poprzez wymiennik a za nim dopiero bufor i CWU. Wiem, wiem że wymiennik da jakieś straty ale czystość układu oraz myśl że kocioł mogę w ogóle nie uruchomić i nawet wywalić w każdym momencie to chyba ma większe znaczenie niż ta strata przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kocioł na paliwo stałe miałeś w układzie otwartym czy zamkniętym?
Odkąd mam u siebie układ zamknięty, woda w instalacji jakby czystsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,. Wiec i ja dołączam do paczki osób przechodzących z ekogroszku na PC. Mam już dość polowania na tani ekogroszek. Łatwiej upolować PC w monobloku. Nie chcę całkiem pozbywać się 6 letniego kotła Defro bo nie wiadomo co życie jeszcze przyniesie. Nawet nie wiem czy ktokolwiek by chciał obecnie odemnie go kupić. Zanim zaczął sie ten cyrk z cenami czarnego złota to planowałem przeróbki w instalacji bo irytował mnie brak krzywej pogodowej. Przy tej okazji postanowiłem wpiąć w obecną instalację PC wiec będę śledził wątek. Pomysłów mam kilka ale, każdy ma wady i zalety. Dodatkowo ogranicza mnie przestrzeń bo mam bardzo małą kotłownie aby zmieścić bufor i baniak na CWU. Zastanawiam się nad podłączeniem kotła CO (układ otwarty)  przez wymiennik płytowy do sprzęgła, to tego samego sprzęgła chcę podłączyć PC. Ze sprzęgła wychodziły by dwa obiegi: Podłoga (pex 16mm, 4 obiegi na 70m2 - nie wiem ile długości) + 4 Grzejniki w tym drabinka. Grzejniki mam przewymiarowane ale jeśli okaże się, że nie dogrzewają to wymienię albo na większe albo na klimakonwektory. Planowałem używać również funkcji chłodzenia stąd pomysł zastosowania klimakonwektorów ale już raczej bedę z tego rezygnował bo deweloper budujący mój dom nie zadbał o właściwą izolacię rur. Pozostał mi jeszcze problem do rozwiązania w postaci CWU. Chciałbym zatrzymać obecny zbiornik Galmet SGW(S) Neptun2 Kombi 140 ale jego parametry nie powalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w nich takiego nie pozwalającego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mała moc wężownicy i za mały przekrój a z tego co mi wiadomo dobry przepływ jest kluczowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Galmet 200L i wężownica zasilana wodą z grzejników, 45°C. Zawory na wężownicy są lekko uchylone i zbiornik nagrzewa się 2 razy szybciej niż 2kW grzałką elektryczną. Także chyba nie jest tak źle.

Będę go podłączał bezpośrednio do PC. Dam znać jak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to trzeba zapewnić minimalny zład wody dla PC więc jak byś zostawił sprzęgło to na powrocie do PC musiałby być jakiś mały bufo typu 50l - 60l. Chyba że masz układ w którym nie występuje odcięcie go lub jego części (np zawór termostatyczny czy 3-drogowy). Co do CWU wszyscy mówią o wężownicy w nim by była dobrana do PC, coś w tym stylu 2-2,5 m2/kW, bo grzanie będzie nieefektywne (za długo albo drogie albo jedno i drugie :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zład wody myślę, że będzie zapewniony przez ogrzewanie podłogowe, które nie będzie mieć zadnych odcięć. Skupiam się na sterowaniu pogodowym. Pompa, którą planuje kupić to prawdopodobnie Galmet 8kW lub 6 jeśli zdecyduje się na tryb biwalentny. Zasobinki CUW włąsnie z tego powodu prawdopodobnie pójdzie do wymiany bo obecny nie dość ze 3/4 cala to i powierzchnia całości jest mniejsza niż 1m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić klasowość pieca vs uchwała antysmogowa w danym województwie, bo może się okazać że za rok, dwa, trzy dany piec trzeba będzie tak czy tak zlikwidować. Wtedy warto policzyć czy nie zrobić tego od razu aniżeli bawić się w hybrydy i przy okazji zgarnąć dotacje z czystego powietrza.
Piszę bo też myślałem o układzie hybrydowym ale okazuje się, że w moim piecu mogę palić do 01.01.2024, potem to już będzie zabronione czyli de facto jeszcze sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikomu nie będę się chwalił ze kocioł jeszcze mam. O żadne dotacje nie będę się też starał.
U mnie mój kocioł mam wymienić do 1 stycznia 2027r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zład wody dla PC to jedno ale należy też pamiętać o wymaganym przepływie przez PC. Niestety większość instalatorów przemilcza ten temat. Później klient płacze, że ma wysoką różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem przez co delta 5 stopni nie jest uzyskana a to przekłada się na większe rachunki za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma Galmeta 100l i PC. Mimo wątpliwości, nagrzewa się bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam "schemat". Coś dodać, coś ująć?

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Prościej by było gdyby zbiornik CWU miał dwie wężownice. Tak istnieją takie do PC. Odpada wtedy wymiennik płytowy, pompa obiegowa, zawory zwrotne i kulowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

No tak, ale dochodzi koszt nowego, ciężkiego baniaka. Więc sumaryczny koszt i tak byłby większy.

Jeszcze takie pytanie: czy separator powietrza nie powinien być w najwyższym punkcie instalacji? U mnie to akurat wypada przy zbiorniku cwu. Jak powinno się odpowietrzyć taką instalację i czym? Czy ten separator wystarczy?

SchemaTTTT opisany.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.