Skocz do zawartości

granata

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

-1 Marny

O granata

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Jaworzno

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  180m^2 zaadoptowanej starej stodoły. Na poddaszu dobrze ocieplone mieszkanie 63m, poniżej nieocieplony warsztat.
 • Instalacja
  7 grzejników aluminiowych, 5 stalowych i 1 drabinkowy, podłączone do 1000L bufora.
 • Kocioł
  zasypowy Defro optima Komfort 10kW

Ostatnie wizyty

420 wyświetleń profilu
 1. PE jest na kotle, tylko idzie innym kablem, nie tym od grzałki.
 2. Witam, Chciałem pokazać jak wykonałem zapalarkę do kotła zasypowego Defro Optima Komfort. Zapytacie pewnie: a po co komu zapalarka skoro i tak piec za każdym razem trzeba ręcznie zasypać węglem. Już tłumaczę. Ma to sens kiedy np. używamy bufora, tak jak ja. Przykładowo w zimie, kiedy bufor wychładza się szybciej niż oczekujemy. Rozpalam w piecu raz powiedzmy w południe. Po 4 godzinach kiedy bufor jest pełny i cały zasyp wypalony, ładuję do pieca nowy zasyp. Ustawiam na sterowniku o której godzinie ma się zacząć palić i mam spokój przez dłuższy czas. Nie trzeba się zrywać rano, żeby napalić w piecu. Zastosowana została grzałka do biomasy o mocy 400W. Grzałkę umieściłem na wlocie powietrza wtórnego i tymże wlotem wyprowadziłem kable przyłączeniowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewody doprowadzające prąd nie są narażone na wysoką temperaturę, bo chłodzi je strumień powietrza. Poza tym, to rozwiązanie gwarantuje minimalną ingerencję w konstrukcję kotła, polegającą jedynie na wywierceniu jednej 3mm dziurki do montażu grzałki. Po przygotowaniu zasypu sterownik załącza grzałkę na 2 minuty, która podpala przylegającą do niej gazetę. Dalej proces spalania przebiega już tak jak zawsze. Sterownik zrobiłem sam. Koszt całego przedsięwzięcia to koło 150zł. W razie pytań zapraszam do dyskusji/ Pozdrawiam, Kuba.
 3. Ja oszacowałem, że sprawność mojego kotła Defro Optima Komfort 10kW jest około 60%. Pojemność użytkowa bufora 856L (znamionowa 1000). Grzeję od 25°C na dole i 30 u góry, do 80°C wszędzie. Schodzi na to ~15kg węgla płomiennego 24MJ. Tyle, że trwa to ok. 2h łącznie z rozpalaniem. Tak więc raczej moc znamionowa to nie jest, tylko ponad 2 razy większa.
 4. Czy ktoś z Was ma wymiary drzwiczek dolnych z Defro Optima Komfort 10kW?
 5. Mnie w Defro napisali, że nie robią żadnych części na zamówienie. Napiszę do Kostrzewy, w końcu to ich palnik. Może coś wymyślą.
 6. Jakoś kiepsko to widzę. Ten palnik jest bardzo ciężki, z 15kg. Nie wiem czy widziałeś drzwiczki od Defro. One z zewnątrz są bardzo cienkie. Tu by trzeba było solidny kawał blachy, żeby do niej przykręcić palnik (2 śruby).
 7. Chodzi o to, że mam już ten palnik. Można powiedzieć, dostałem w prezencie - używany, ale działa. Chciałem chociaż z ciekawości go podpiąć pod mój kocioł i zobaczyć jak to się sprawdzi. Najlepiej tak, żeby w razie czego można było z powrotem założyć stare drzwiczki i palić węglem jak do tej pory. A nie orientujecie się kto na śląsku jest w stanie zrobić drzwiczki do Defro, żeby ten palnik się dało zamontować?
 8. Witam, Posiadam taki piec o mocy 10kW: https://www.defro.pl/p,60,optima-komfort-a.html?idk=3 i taki zestaw z palnikiem, zasobnikiem i sterownikiem: https://wojciechowski.co.pl/kostrzewa-platinum-bio-24-kw-palnik-na-pelet-p-4592.html Jak to połączyć, żeby działało? Zamiast których drzwiczek ma być palnik? i najtrudniejsze: skąd te drzwiczki wziąć? Producent nie robi nic na zamówienie. Instalatorzy tylko wywracają oczami i kręcą głową. Nikt tego nie chce zrobić. Jakieś sugestie? Pozdrawiam.
 9. Będę testował. 7 godzin to mi ten piec nagrzewał zbiornik jak właśnie klapka była przywarta na 5mm i włączone były grzejniki. Tylko wtedy raczej słabo się paliło, płomień był ledwo co. Ja nagrzewam zazwyczaj o dT50°. Jak mam otwarte na 2cm to nagrzanie całego bufora zajmuje 2 godziny. Z włączonymi grzejnikami, 2,5h. Będę też testował, czy lepiej jest wrzucić naraz 20kg, czy dwa razy na dobę po 10.
 10. Tak sądziłem. Tylko zastanawiam się, czy jeśli będzie się tak mocno palić, to czy bufor zdąży odbierać ciepło z wymiennika, czy większość nie poleci w komin. Bo jak ustawię miarkownik na 90° to klapka będzie otwarta na 6-7cm przez większość czasu.
 11. Witam, Tak się zastanawiam. Mam zasypowca Defro 10kW na naturalnym ciągu i bufor 1000L. Lepiej jest ustawić miarkownik, żeby - paliło się cały czas mocno aż do nagrzania całego bufora (klapka otwarta na 2-3cm), a potem przywierało czy może... - ustawić miarkownik tak, żeby zaraz po rozpaleniu się kotła klapka była uchylona ledwie na 5mm i moc kotła była niewiele większa od mocy pobieranej przez grzejniki?
 12. Witam, Posiadam 2 piece Defro. Jeden zasypowy Optima Komfort i jeden z podajnikiem Komfort Eko. W obu kociołkach jest ta sama przypadłość, tzn: - termometr elektroniczny pokazuje o 15°C wyższą wartość temperatury niż termometr analogowy wskaźnikowy. 2 różne kotły, choć tej samej firmy, w dwóch różnych miejscach z różnymi czujnikami elektronicznymi i każdy z tych czujników pokazuje więcej niż wskazówka bezpośrednio na kotle. Czy ktoś się już z czymś takim spotkał?
 13. granata

  Pustka Powietrzna

  Mam 2,83m wysokości pomieszczenia. Te 10cm nie zaszkodziłoby. Nawet okna są dość wysoko, 96cm. Najgorzej z drzwiami. Trzeba by było wszystkie przerabiać. No i podnieść całą kuchnię. O wdmuchiwaniu też myślałem, tylko jak sobie wstępnie skalkulowałem to trochę dużo wychodzi, jakieś 15kzł. 90m^2 razy 50cm. Technicznie wszytko się da. Ja się zastanawiam nad sensem ekonomicznym. Czy nie lepiej poprostu kupić więcej węgla. A za ~10lat zamierzam się stamtąd usunąć całkowicie. Czy w przypadku tak dużej pustki powietrznej, przyklejenie styropianu od spodu, od strony piwnicy miałoby sens? To by było jeszcze rozsądne finansowo.
 14. granata

  Pustka Powietrzna

  Zdjąć posadzki już nie mogę. Na tym stoi jeszcze druga kondygnacja, słupy podporowe i profile od ścianek. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, proponujecie na tym zrobić jeszcze warstwę ocieplenia i dopiero właściwą posadzkę.
 15. granata

  Pustka Powietrzna

  A co powiecie o takiej pustce powietrznej jak na zdjęciu? Mam coś takiego nad nieogrzewaną piwnicą i nie za bardzo jest co z tym zrobić. Wypełnić to by za drogo wyszło. Rozebrać tak samo. Zostaje tylko ogrzewać i tak się zastanawiam jak bardzo tamtędy ucieka ciepło. Na tych balach jest 40mm osb, która stanowi bezpośrednią posadzkę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.