Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zaczął bym od zmierzenia tej temperatury powrotu, może czujnik da się dodać do sterownika. I to nie jest tak że jak masz mniej niż 50 stopni na powrocie to kocioł z automatu skoroduje. Tak piszą ale tak naprawdę może się nic nie skraplać nawet przy 30 stopniach powrotu. Zależy od specyfiki kotła i instalacji. Obserwowac, będzie widać. U siebie skraplająca się wodę widziałem ostatnio jak załączyłem grzanie cwu po przestoju, gdy cała woda w zbiorniku cwu miała 10 stopni i powrót też niewiele wiecej. Pojawiły się na dole kotła ściekające krople wody. Ale w miarę nagrzewania kotła wszystko odparowało, mimo że ani bojler ani powrót jeszcze nawet 30 stopni nie miał. Tak że na razie nie montuję żadnej dodatkowej ochrony, wyciągając popiół z pieca sprawdzam czy ścianki na dole są suche. Generalnie przy paleniu peletem w kotle mam tylko pył na ściankach, żadnej sadzy, więc dość łatwo zauważyć czy wszędzie sucho. Przy węglu było trudniej stwierdzić 

 

Opublikowano

No właśnie problem polega na tym że pod tacką na popiół zbiera mi się woda. I to nie jest tak, że kocioł dopiero co odpalony tylko chodzi już od października. Temp zadana kotła 65, histereza 14 (może tu jest problem i zmniejszyć histerezę?). Kocioł się nagrzewa i odstawia na 2-2,5h. Może powinien palić się cały czas i popracować modulacją tak, żeby doprowadzić go do stałej pracy? Sam nie wiem gdzie szukać rozwiązania. Już tyle wątków przeczytałem, że głupieję…

Opublikowano

Z podlogowki isto powrot chlodny.Przerob na 4d i po problemu.Poki jest woda tylko pod popielnikom,to može dol kotla nawet chlodne powietrze wystudzi,jesli nie tam plasc wodny.Wepchal bym okolo pod kociolek troche welny szkalnej i može do przerobki wspomože,by zbytno nie zgnilo.Taczka na popiol tež bym na probe wyjal,by liepiej odparowalo,czy czyms podložyc by luzik pod nim byl.

Opublikowano

Mam do Was pytanie.

Miałem Argosa Black i to co się działo z modulacją itd. to istna porażka (tak wiem, że już jest dużo lepszy), ale gdy się "przesiadłem" na SKZP-05 to modulacja bardzo się poprawiła. Ale czy taki wykres modulacji jest poprawnym wykresem, czy jednak jeszcze za bardzo faluje? Temperatura kotła +- 2 stopnie od zadanej.

Zadane kocioł 73, zasilanie grzejniki 40 + korekta pog. 2 stopnie

2025-01-02 20.32.19 wojszym2244.usermd.net e794107564f5.jpg

Opublikowano

U mnie troszkę inaczej wygląda ale ja pozwalam mu się wygasić i nie schodzę niżej niż 40% czyli w moim przypadku to jakieś 7kW. A mam widzę, że większy dom z żeliwnymi grzejnikami. Dlaczego akurat temp zadana 70*C?

Opublikowano

Temperatura kotła zadana 73*C  taka, by powrót był wystarczająco ciepły, czyli w okolicach 60. 

Opublikowano

Widze przy pracy ustalonej 25% dosyc dužy dobieg spalin.Poki jest w tym momencie zbyt dužy kopczyk i dymenie,to masz za maly max.nadmuch.Poki kopczyk o.k. w tej chwili,to jest ustawiony zbyt za wysoki nadmuch min.Zbytno kopczyka likwiduje,potym slabszy rozped nasledowany wieksza moca-kolko. Sadze na wariant 2.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Hmmm .... Faktycznie miałem korekty powietrza przy 20 i 30 % mocy wprowadzone. Już usunąłem korekty i będę raportował  😉 , testuję ...

Korekty wprowadziłem, bo obserwując płomień (a raczej to coś z niego co widać w sv-200 przy tak małej mocy) miałem wrażenie, że jakby za mało powietrza było.

Opublikowano

W powietrzu dodatkowym jest skala od 1 - 20 zmieniając o jedną cyfrę to ile to jest procent z powietrza ogólnego. 

Opublikowano

Przy zwiększeniu o 10% w dodatkowym zwiększyło się o 5% w ogólnym.

Jeśli zaś chodzi o spaliny, które rosły gdy kocioł "odpoczywał" po dogrzaniu do zadanej, to możliwe, że było to spowodowane tym, że miałem włączony przedmuch palnika co 60 min. na 10 sek. Aktualnie to właśnie wyłączyłem i będę obserwował wykres.

Opublikowano

Chyba Przy zwiększeniu o 10% w dodatkowym zwiększyło się o 5% w ogólnym.

Jeśli zaś chodzi o spaliny, które rosły gdy kocioł "odpoczywał" po dogrzaniu do zadanej, to możliwe, że było to spowodowane tym, że miałem włączony przedmuch palnika co 60 min. na 10 sek. Aktualnie to właśnie wyłączyłem i będę obserwował wykres.

Edit:

Jednak z tymi spalinami to raczej była wina przedmuchu. Po wyłączeniu myślę, że już tego wzrostu temp. spalin nie ma.

2025-01-05 17.46.29 wojszym2244.usermd.net d2bb04d27f91.jpg

Opublikowano (edytowane)

No i chyba znalazłem rozwiązanie mojego "problemu". Tak przeglądałem filmiki o piecach i sprzęgło/rozdzielaczach i coś mnie tknęło, popatrzcie na grafikę... Wczoraj między 19 a 20 dokonałem na pozór małej zmiany w ustawieniach instalacji, ale nie sterownika. Praca chyba wymarzona, chyba max +/- 1 stopień na kotle, brak wystrzałów modulacji ... super. Zgadnijcie co za zmiana 🙂

 

2025-01-06 06.22.41 wojszym2244.usermd.net fcb87c7b5623.jpg

Edytowane przez K-r-y-s
  • Lubię to 1
Opublikowano

No i tak powinien kocioł modulować +/- 1 st. Zadanej kotła. Brawo

Pewnie podniosłeś temperaturę pompy kotłowej lub zwiększyłeś przepływ. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Nakoples pompki i zrobiles przeplywu 🙂 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Dokładnie tak, macie rację 😉 Zwiększyłem przepływ na pompie kotłowej. Że ja na to wcześniej nie wpadłem ... Zwiększyłem bieg z 1 na 2 i wykresy zrobiły się ładniutkie. 

Opublikowano

A jaki masz bieg na co i czy to taka sama pompa

Jaki masz zawór 3d, czy 4d

Opublikowano

Pompa CO - IBO OHI25-60/180, pracuje na 2 biegu

Pompa kotłowa - Grundfos UPS 25-40 180, pracowała na 1 biegu, a po zmianie pracuje na 2 biegu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.