Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kryzys energetyczny-gdzie szukać oszczędnych rozwiązań w przyszłym domu?


gmaj22

Rekomendowane odpowiedzi

@wacio1967Ja po prostu naprawiłem w końcu ten silnik. Dodatek spalin obniża nieco temperatury w komorach spalania silnika diesla, ale obniża mi sprawność. W komplecie poszedł DPF i mapa ciśnienia i wtrysku. Sam filtr pozostał i jest wypalany dodatkiem LPG. Jest czysto i ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.01.2022 o 11:54, gmaj22 napisał(a):

Na mniejszą skalę opracowanie poniżej

 

Polski_Instalator_Staroscik_NS03.pdf 3.84 MB · 7 pobrań

 

a tu jest artykuł o tego typu instalacji nagrzewanej kolektorami słonecznymi dla domu jednorodzinnego:

https://czysteogrzewanie.pl/2022/02/megabufor-czy-da-sie-w-pelni-ogrzewac-dom-sloncem/

 

A na poniższych filmach na kanale youtube „To i tamto...” Jasiek71 z forum muratora buduje wielki bufor ciepła z 30 plastikowych/plastikopodobnych mauserów do magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki. Na razie zbudował część bufora z 4 mauserów (więc 4 metry sześcienne):

 

 

 

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to praktycznie bez sensu.

Lepiej byłoby zainwestować w dodatkowe panele i grzać choćby grzałką.

Mój przykład - Siedlce 5,5kWp paneli idealne południe z kątem 45st w grudniu 2023r naprodukowało łącznie 70kWh,

odejmijmy straty na falowniku i wyjdzie że z 65kWh

Zimą nie da się ogrzewać słońcem bo jest to po prostu ekonomicznie bez sensu.

Już lepiej zamiast tych buforów itd doładować sobie więcej kWp w panelach i po prostu marnować tą energię na wiosnę, jesienią niż bawić się w magazynowanie w buforach. A najlepiej już wypchnąć do sieci choćby za ochłapy.

Bufor ma sens taki z 1m3 na domek żeby w nocy starczyło energii do następnego dnia bo więcej m3 nie ma sensu bo lepiej mieć więcej paneli które w dzień nagrzeją dom nawet jeśli będzie słabe słońce.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolę każdą kWh z paneli zimą przeznaczyć na wspomaganie zasilania takiej PC, która z tej kWh wytworzy mi 2-3x więcej ciepła, niż grzanie jeden do jeden wody.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy, ze teraz taka PC kosztuje poniżej 9tys zł, (haier, kaisai, czy inne z grupy midea)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz w tych pieniądzach! To mit! 

 

Teraz taniej wychodzi zakup nowego monobloka, niż rzeźbienie własnej. Zresztą po forach, jest teraz właśnie dużo zestawów diy do kupienia z tego powodu.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobom obeznanym w temacie rzeźbienia takich urządzeń zawsze jest łatwiej coś takiego zbudować. Okazuje się że coś już tam mają z zapasów, coś gdzieś znaleźli, a ty musisz uczyć się od podstaw. Dodatkowo koszt zakupu wszystkich elementów, łącznie z ciepłomierzem i całością elektroniki już nie jest taki atrakcyjny jak do niedawna, gdzie ciężko było coś gotowego kupić.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Są w Pl ludzie którzy robią od podstaw PC woda/woda i koszt nie jest kosmiczny -tj max 10k z 2 studniami tylko trzeba szukać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że serwis tez przyjedzie jak taka pompka przestanie pracować, gdy za oknem mrozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sobie sam to naprawisz z pomocą YouTube i forum internetowego w 2 miesiące. mikkei Ci pomoże!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał(a):

Rozumiem że serwis tez przyjedzie jak taka pompka przestanie pracować ,,,,

 

3 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Przecież sobie sam to naprawisz z pomocą YouTube i forum internetowego ,,,,


Rozumiem te Wasze aluzje, ale właśnie wczoraj dnia 2024.07.24 o godzinie 10:00 uczestniczyłem biernie w webinar organizowanym cyklicznie w środy, przez portal Globenergia.  

Tematem spotkania była "Diagnostyka pompy ciepła z wykorzystaniem wirtualnego połączenia". 

Głównym prelegentem spotkania był Grzegorz Kuśnierz – regionalny inżynier wsparcia technicznego Panasonic.
W rolę osoby wspomagającej wcielił się Dawid Jaskuła, który w czasie rzeczywistym odpowiadał na pytania mailowe.

Spotkanie dotyczyło miedzy innymi, zdalnej analizy rzeczywistych przypadków awarii i niedomagań pomp ciepła Panasonic zgłoszonych w poprzednich sezonach grzewczych.

Webinar został utrwalony elektronicznie i zapewne będzie dostępny za kilka tygodni.

Pompy ciepła Panasonic rejestrują wszystkie parametry (w ilości bliskiej 100) urządzenia, przez ostatnie 7 dni z częstotliwością odczytu 5 minut. Można okresowo częstotliwość próbkowania i zapisu danych zwiększyć do 30 sekund

Jak będzie ten webinar dostępny w sieci to postaram się powiadomić.

Dla osłodzenia czasu w oczekiwaniu, proponuje webinar Dawid Jaskuła - "Diagnostyka pompy ciepła pod kątem ubytku czynnika chłodniczego".   

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie twierdziłem że takie wydumki są złe, ale pod warunkiem że zrobisz to sam, albo z pomocą kolegi z sąsiedztwa. Wtedy wiesz co zrobiłeś, jak zrobiłeś i wiesz jak to działa. Wtedy też wiesz co zrobić gdy nawali, albo zawołasz kolegę i zrobicie. Sam chciałem sobie zrobić pompkę, ale kalkulacja kosztów podpowiedziała że to się nie spina z gotowym produktem, w dodatku markowym. Nawet znajomy instalator proponował mi zrobienie pompy z solidnej klimy i niestety wychodziło drożej niż zapłaciłem za gotowca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki tylko ten temat jest o oszczędnościach,  i rozmawiajmy tu o nowych pomysłach a nie o tym kto co zamontował bo albo sie przestraszył albo  miał kasy czy  kto ci to przeserwisuje i inne bzdety , bo na całym świecie są janusze i zrzędy jak o6483256 którzy nie potrafią nic innego niż jeździć passatem i narzekać o wszystko jak robi tu na forum od dawna...

 

 

 

https://www.youtube.com/@Waldemar_Pachol_official/videos

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikkei, taka prośba. Nie pisz jak jesteś nietrzeźwy bo śmiesznie to wychodzi. Po co sobie narobić wstydu w sieci 👍

 mikkei, taka prośba. Nie pisz jak jesteś nietrzeźwy bo śmiesznie to wychodzi. Po co sobie narobić wstydu w sieci 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.06.2024 o 22:37, Matejko1 napisał(a):

,,,, A na poniższych filmach na kanale youtube „To i tamto...” Jasiek71 z forum muratora buduje wielki bufor ciepła z 30 plastikowych/plastikopodobnych mauserów do magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki. Na razie zbudował część bufora z 4 mauserów (więc 4 metry sześcienne):

 

 



Kolego @Matejko1 dalej obserwujesz poczynania Jasiek71 w sieci ?.

Ostatnimi czasy posypał swoją głowę popiołem , pomimo uczucia wstydu  wyraził publicznie swoją skruchę, przyznał się do winy, z powodu własnych błędów i złych decyzji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej_M_ Tak śledzę ten kanał - autor robi pomiary, termowizje, zbiera doświadczenia itd. Mnie przede wszystkim interesują konkretne doświadczenia (a najlepiej pomiary) z instalacjami z wielkimi magazynami ciepła jakie już zbudowano lub są teraz projektowane i budowane w Polsce.

 

Tamten film jest już stary i nieaktualny (m.in. okazało się że jest nieszczelność w ociepleniu więc błąd wykryty będzie poprawiony i inne poprawki chyba też będą) – cały czas są nowe filmy i chyba będzie kontynuacja:

 

 

Aktualnie schemat obecnego (testowego) magazynu wygląda tak (ale to może będzie zmienione):

 

 

Jestem ciekaw jak magazyn będzie funkcjonować po poprawkach.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Matejko1 napisał(a):

autor robi pomiary, termowizje, zbiera doświadczenia itd. Mnie przede wszystkim interesują konkretne doświadczenia (a najlepiej pomiary)

Sluszna uwaga!

Bez tego te nasze subiektywne oceny sa do kosza. Mozna miec odczucia/przeczucia/intuicje ale finalnie interesuja nas liczby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie, projekt okaże się nieopłacalny i nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Zresztą to już wynika z przysłowiowych obliczeń na kolanie. Jednak niech tam autor kanału sobie kombinuje, nic nam do tego na co wydaje swoje pieniądze.

Tylko niech widzowie potrafią wyciągnąć wnioski z tego co pokazuje i nie popełniają jego błędów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.