Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że istnieje,ale od nadmiernego nadmuchu prędzej dojdzie do wygaszenia niż wychłodzenia.

Więc kombinuj dalej.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym filmie płomień jest w miarę dobry. Przy 100% modulacji iskier będzie więcej, szczególnie w trakcie podawania opału. Na drugim filmie przy 50% modulacji płomień jest nieco za krótki. Obniżył bym nieco kaloryczność opału, wtedy żar na ruszcie przesunie się do przodu. Jeśli na średniej i wysokiej modulacji żar będzie zbyt głęboko to palnik może się przegrzać. W moim kotle taki płomień mam przy 30% modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na metalurgii się nie znam ale jako szczyl dorwałem się do obsługi ręcznej dmuchawy paleniska w kuźni u mojego dziadka (ku wielkiej swojej radości). I oczywiście sprawdzałem jak bardzo można nagrzać stal - otóż przy dobrym nadmuchu można ją nagrzać nawet do białości, tak że żelazo zaczyna się palić w powietrzu. Ale to też powoduje zniszczenie materiału, podobno nie da się juz z tego nic zrobić. Tak więc wydaje mi się że nadmierny nadmuch w palniku też może być niebezpieczny.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hitower napisał:

Na pierwszym filmie płomień jest w miarę dobry. Przy 100% modulacji iskier będzie więcej, szczególnie w trakcie podawania opału. Na drugim filmie przy 50% modulacji płomień jest nieco za krótki. Obniżył bym nieco kaloryczność opału, wtedy żar na ruszcie przesunie się do przodu. Jeśli na średniej i wysokiej modulacji żar będzie zbyt głęboko to palnik może się przegrzać. W moim kotle taki płomień mam przy 30% modulacji.

A czy nie lepiej byłoby gdybym obniżył minimalne obroty? Wtedy na 50% też będzie mniejszy nadmuch i paliwo powinno się wolniej wypalać. Obecnie w hallu mam obroty 1450-2700. 
Bo jeśli obniżę kaloryczność, wtedy z automatu będzie więcej paliwa również przy 100% modulacji, czyli będzie za mało powietrza dla pełnej mocy. Dobrze myślę?

A na 30% masz okopcony sufit palnika czy tylko miejscowo lub wcale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz okpocony sufit to znaczy za mało powietrza, jeszcze raz potwierdzam co napisałem u ciebie dobrze się pali. Szybciej palnik uszkodzisz z niedoboru powietrza niż z nadmiaru. SVkami zajmuje się ponad 5 lat, czasami jeżdżę na serwisy i większość przypadków oszkodzenia palnika to nie dobór powietrza. Ma się palić na tylnich dziurkach, zamysł był taki że jak się zatkają żar się przesuwa dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój palnik zaczyna się robić czarny przy min. modulacji (15-20% zależy od opału). Płomienia wtedy nie widać. Ogólnie płomień jest najlepszy gdy przód rusztu jest zapopielony. U ciebie zmniejszył bym nieco kaloryczność, a jeśli zajdzie potrzeba zwiększył nadmuch na max. modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Kijasr za odpowiedź.
Może i jestem nadgorliwy i przewrażliwiony, ale niestety już mam powód do zmartwień. Zauważyłem kilka purchli na tylnej ściance komory. Jak nacisnąłem je palcem to purchle się kruszyły, a pod spodem... Sam już nie wiem co o tym myśleć. Niecałe 30 kg spalone w nowej komorze i już takie kwiatki.
Załączam dwa zdjęcia. Pierwsze z wygaszonym palnikiem po sobotnim paleniu na 50%, a drugie to to co opisałem powyżej.

image.thumb.jpeg.c58f4e4d9b2c3e640f829c79deacce0a.jpeg

DSC_6653.thumb.JPG.0fe7c0e813ed5e043210ed007c14f04e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładny przesyp palnika. Napełniłem podajnik i jak przesypywal to podstawiłem tace i sypałem równo 10 minut. 

Wyszło 1180g co daje 7100g na godzinę. Palnik średni sv200. Zrobiłem dwa razy i wyszło tak samo. 

Czytałem na forum i dużo osób na większe przesypy. Taki wprowadzilem

Zostawić prawidłowy czy wpisać więcej? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz tyle ile Ci wyszło. Dużo zależy od samego opału jak również zastosowanej przekładni. Ja w małej SV, która standardowo ma przesyp w okolicach nieco ponad 5 kg, mam przesyp ponad 13 kg. Mam po prostu przekładnię z innym przełożeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za odpowiedź. 

Pellet mam no name może dlatego inaczej sypie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dzisiaj odpaliłem kocioł żeby sprawdzić nowe ustawienia, które mi tu podaliście. 

Płytkę do pelletu założyłem i ustawienia 

Podawanie 10s

Pauza 25s

Powietrze max 23%

Powietrze min 13% dla dmuchawy 80W

Moc 15%

Na 100%plomien prawie dotyka ścianki i zakręca do góry, trochę nie spalonego jest ale jeszcze poobserwuję i skoryguje max tlen. 

 

Spaliny mam 68-70 stopni, na kotle 65, powrót pilnuje ATV i ma 58.

 

Popale trochę i na postawie dosypywanua obliczę dokładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyp to wstępny etap ustawienia. Potem w trakcie palenia trzeba obserwować i korygować. U mnie też to było potrzebne. Ważna też jest jednorodność opału. Jeśli jest różnie, raz grubszy raz dużo drobniejszy to nigdy tego dobrze nie ustawisz. Przy pellecie nie powinno być kłopotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ma można powiedzieć jednakową długość o 15 do 25mm.

Ale w niektórych workach widać, oj widać pomielone kawałki tworzywa. I te worki były sprytnie ukryte w paletach. Z 10 takich wyłowiłem. 

W jakim sensie obserwować i korygować? Na podstawie płomienia? ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, miałem na myśli tempo zużycia opału w koszu. Ja robię to tak, że wsypuję jeden worek do pustego kosza np. 25 kg. Wyrównuje i zaznaczam sobie poziom dokąd sięga opał w koszu. Dosypuję do pełna i palę. Jak dojdzie do zaznaczonego wcześniej poziomu to odczytuję ilość pozostałą na sterowniku i jeśli się nie zgadza bo jest w koszu więcej lub mniej to koryguję przesyp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MrWolf za pomoc, zastosuję. 

Czy ten płomień według was jest prawidłowy? To przy 95%.

Na 30% pali się głębiej w palniku. 

Nastawy

Podawanie 10s

Pauza 27s

Powietrze max 24%

Powietrze min 13%

Moc 15%

Wrzucam film. 

 

Dzięki 

https://drive.google.com/file/d/1DpjC2Ve6y4ntVr25G2fMn4Il_7aSz5qw/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po ponad dwóch tygodniach w kotłowni zrozumiałem ten palnik, po waszej pomocy tutaj jak na początku kwietnia po wymianie kotła spalałem 28 do 32 kg pelletu, gdzie w nocy było 6 a w dzień po 13 stopni na plus tak teraz po odpowiednich ustawieniach spalam uwaga: 12-14 kg na dobę z grzaniem cwu 250l, no magia. W domu 22,23*.

Palę mieszanką owies 60kg- pellet 40kg.IMG_20220928_164454.thumb.jpg.331a38a44318a9f5447a0827586826ff.jpg

Popiół jest sypki, zostają tylko szkieleciki po owsie, które kruszą się w rękach, z pelletu pył, są od czasu do czasu spieki ale ten pellet jest lichy no name. IMG_20220928_164835.thumb.jpg.121d3ff1b3b5146c56a7b1b2ec5f1bd7.jpg

Naprawdę jak się posiedzi i instalacja jest w porządku to ten palnik jest świetny.

Cwu dogrzewam dwa razy na dobę. 

Link jeszcze do ekotlownia.pl 

https://ekotlownia.pl/sterownik-7/1430

Pozdrawiam 

Palnik teraz ustawiony na 5,5kW i pracuje średnio z mocą 25-35%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę pół worka niedopałków. W palniku też widać niedopalone bobki.
Z kolei widoczna sadza na wymienniku może oznaczać zbyt niską temperaturę powrotu albo i nawet całego kotła.

A wisienką na torcie jest argospid+. 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niedopalki to grzebałem w palniku, patrzyłem czy są spieki, parę peletów wypadło. Te łuski zamieniają się w pył po dotknięciu, z pelletu popiół. Wyciągałem raz popiół to była analiza, myślałem, że nie spalony owies. 

Powrotu pilnuje ATV55*, na termometrze powrót ma między 57 a 60, jest stabilnie. 

Płomień nie kopci, jasno pomarańczowy, z komina nic nie widać. Ta sadza IMG_20220928_164957.thumb.jpg.41756d5948407b84096113f57087b0a1.jpgjest jasno szara. Zrobię dokładne foty. 

Na kotle trzymam 65 cały czas bez obniżeń. 

Podoba mi się ta cała praca tego zestawu, w porównaniu do tego jak paliłem wcześniej to bajka. IMG_20220928_164941.thumb.jpg.0f2f1abda1a1bd975e9217b6efcaa440.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że jesteś zadowolony z efektów pracy kotła. Może dałoby się urwać jeszcze z 3-4% na ilości spalonego opału. Ale czy warto poświęcać następne godziny w kotłowni? Zdecyduj sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozy "zawsze niezadowolnym"  :-) Ja bylbym spokojnym,jest jescze dužo czasu do dopasowania i na takich mini mocach 100% dokonale spalowanie jest wcale nie možliwe.Okolo 2-3 KW tež walkujem-niedopal,lub nadmiar tlenu i wplyw na zužycje ta roznica ma 0,5 kg/24 godz przy 14-14,5 kg spalonych 17 MJ na plus nadmiaru tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,  że jeszcze można wydłużyć czas pauzy o 2, 3 sekundy, może jeszcze dół powietrze, ale poczekam aż będzie palnik robił na większych mocach, wtedy będę widział różnice w płomieniu. 

Pionowy wymiennik też jest dla mnie nowością, zawsze wiszący poziomy a teraz dwa razy na dobę po godzinie załącza się pompa cwu wg strefy i ładuje do 50*, fajnie trzyma ciepła wodę a mam trzy nastoletnie dziewczyny w domu, więc schodzi wody. 

Z resztą cała ta instalacja była tu przez was wałkowana na tym forum i według tego powstała, pracuje super to wszystko. 

Po odpaleniu kotła w marcu płakałem, że dałem się namówić na ten palnik jak zobaczyłem ile wciąga opału. Ale pracuje świetnie. 

Teraz została kosmetyka. 

Dużo dała porządna izolacja instalacji. 

Jutro wstawię foty jak zaizolowałem spód kotła na 70mm, gdzie jest goła blacha i dużo ciepła waliło w posadzkę. 

Dozy wszystko spoko jest😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaizolowałem spód kotła. IMG_20221001_164047.thumb.jpg.e49ce3947d935efabd80d9f3e82e634a.jpgJutro uzupełniam zbiornik. Zobaczę, czy będzie to miało jakiś wpływ na ilość paliwa. 

Zrobiłem obudowę ze spienionego pcv, na takie temperatury może być. Dałem wełnę skalną. IMG_20221001_165142.thumb.jpg.5ffe69e2e3aa47ceb7c66d228c2542c6.jpgIMG_20221001_165013.thumb.jpg.83a3116e4ca5a7123bdf0f3bf4912d1f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.