Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł do domu - pomoc w wyborze.


kikor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kończę budowę domu i pomału przygotowuje się do zakupu i montażu kotła. Dom nie podpiwniczony z nie użytkowym poddaszem  110 m2 , pod posadzka styropian 15 cm, ściany 20 cm , strop 45 cm wełny 🙂 okna 8 szt , duże drzwi tarasowe 3-szyby z argonem profil 8-kom. Ogrzewanie tylko grzejniki 11 szt. wpięte do rozdzielacza. Chciałbym żeby kociol współpracował z zasobnikiem na c. w. u oraz z panelami PV do grzania wody w lecie (sensowne ?) dla 4 osobowej rodziny. Kwota jaką chciałbym na kociol przeznaczyć to najlepszy stosunek jakość/cena, najbardziej jednak chciałbym żeby był w zasadzie bezobsługowy trwały i nie awaryjny i dostępnym serwisem Kwota która moge przeznaczyć to  do 20 tys.

Doradzi ktoś przy wyborze? 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o pompie ciepła , 7 kw pewnie by stykła .

Te 20 tys to na sam kocioł czy z montażem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i z pompą ciepła to dobry pomysł ? jak to się ma projektowo zamiana żródła  ogrzewania ? trzeba robić projekt zastępczy? Sąsiad wymienił kopciucha na pompę , koszt pompy z montażem 40 tys. miesięcznie w zeszłej  zimie za prąd płacił ok. 500 zł słabo to trochę ekonomicznie ale za to wygodnie. Te 20tys. na sam kocioł.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chatę masz małą, dobrze ocieploną więc w Twoim przypadku pchać się w kocioł na paliwo stałe to "średnie" rozwiązanie. Jeśli pellet to Laguna Edilkamin, Kalor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed napisaniem czytałem małe co nieco o temacie , instalacji też kilka zrobiłem troszkę wiedzy ,,lizłem,, 😉Laguna ma dobre opinie natomiast najmniejszy to  model dużo za dużo - 18kW ,a jakieś ingerencje w soft to chyba mija się z celem. 

Kalor - - pierwsze słyszę  co to za produkcja , ktoś posiada eksploatuje ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalor to następna propozycja made in Italy. Włosi są potentatami w budowie wszelkiej maści kotłów, piecyków z płaszczem wodnym i bez, i kominków na pellet.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, też jestem na etapie wyboru kotła na pellet. Jak do Edilkamin Laguna 18kw ma się kocioł Lazar Smartfire 15kw w wersji exclusive? Duża różnica w jakości?

 

Tu jest strona kalor, tyle znalazłem https://www.amg-spa.com/prodotti-brand/kalor/caldaie-a-pellet-e-legna-kalor/

Edytowane przez sowa180
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to pewnie jaka nowość  to nie ma , osobiście nie pchał bym kotła na paliwo stale do takiego domku .

PV masz  czy planujesz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kordjano napisał:

PV masz  czy planujesz ? 

Nie mam , to dom jeszcze w budowie ,wymyśliłem sobie PV tylko do podgrzewania wody w lecie , nie zamierzam iść z PV na całość. PC mam same grzejniki nie mam podłogówki (nie lubię i nie chciałem) . Załóżmy ze poszedł bym w PC jak by miało to wyglądać instalacyjnie(schemat) i cenowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kikor napisał:

Laguna ma dobre opinie natomiast najmniejszy to  model dużo za dużo - 18kW ,a jakieś ingerencje w soft to chyba mija się z celem.

Do Twojego domu każdy jeden kocioł na paliwo stałe będzie za duży. Ważne jest jak kocioł radzi sobie na niskiej mocy a ten radzi sobie znakomicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzejniki to takie by grzały temperaturą około 40 st .

Schemat nie jest skomplikowany ,po oglądaj na YT to sam przygotujesz a pompę Ci podepną . 

O ceny to się musisz zorientować ,podzwoń popytaj moc musisz dobrać , nie pchaj się w jakieś hajery ,najrozsądniejszy to na dzisiaj panasonic .

Z pelletem to nie wiadomo jak będzie ,dobre czasy zaczynają się kończyć .

Trzeba w lecie myśleć ,bo na ostatnią chwile to różnie bywa ,albo problem z zakupem trzeba czekać ,albo drogo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 110 metrów spokojnie można zaplanować sobie ogrzewanie pelletem. I nie musi to być zaraz krowa 18 kW. Wiadomo, że większość ludzi budując nowy dom chciałaby mieć kominek. A wszelkie uchwały antysmogowe zakazują palenia drewnem w kominkach. Więc jeżeli Kolega sobie gdzieś tam o kominku myślał to dlaczego nie połączyć dwóch spraw w jedno. Kominek na pellet z płaszczem wodnym. Jak na załączonym obrazku. Włoskie wykonanie, sterowanie.  10 kW mocy, minimum poniżej trzech. I spoko. Do CWU wstawić sobie boiler z PC gdzie COP to min 3 i za grosze grzejemy sobie CWU latem nie grzejąc jednocześnie chałupy. Wydatek 18 do 25 tyś. zależnie od wyboru produktów.

Z mojego punktu widzenia rozwiązanie niemal idealne.

Edit: W takim połączeniu najlepiej jak boiler pracuje tylko na prądzie. Czyli nie podłączamy tego wogóle do kotła.

09-363100-211.webp

edilkamin-evia2-up-pelletofen-glas-stahl-schwarz.jpg

piec-na-pelet-edilkamin-blade-h-18-ceramika-bezowy.jpg

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, radik81 napisał:

a ten radzi sobie znakomicie. 

Tak pewno jest ale prawie 5kw na mocy minimalnej  to albo bufor albo za duże spalanie 

24 minuty temu, Kordjano napisał:

albo problem z zakupem trzeba czekać ,albo drogo

Specjalnie wyjścia nie ma ,  gazu nie ma , do pompy nie jestem przekonany ( np. brak prądu   a duże ups-y dużo kosztują )wszystko teraz drogo w warunkach zabudowy biopaliwa .

6 minut temu, Outsider napisał:

Więc jeżeli Kolega sobie gdzieś tam o kominku myślał

Dzięki  serdeczne za propozycje , jednak wręcz przeciwnie wywaliłem z projektu kominek i komin do niego ,Miałem kiedyś kominek jakoś nie mam ochoty na następny raz.

Edytowane przez kikor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominki o jakich wspominałem to to samo co w kotłach. Nie ma dymu, sadzy, syfu. Nie targasz drewna, nie śmiecisz trocinami po całej chałupie. 1 kg popiołu na miesiąc, odkurzacz w rękę i git jest. Taki Edilkamin np. ma ten sam algorytm Leonardo co w Lagunie. Otwierasz drzwiczki i płomień momentalnie maleje. To tylko nazywa się kominkiem. Gdzie z tradycyjnym nie ma nic wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś przekonany bo się nie interesowałeś PC , zrobisz jak uważasz .

Pellet to i tak niezły wybór , pompę w przyszłości można dołożyć ,a kocioł na wielkie mrozy albo jak prądu braknie .

W dzisiejszych czasach to rozsądne podejście .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kikor napisał:

Tak pewno jest ale prawie 5kw na mocy minimalnej  to albo bufor albo za duże spalanie 

Lagunę można "skręcić" do mocy minimalnej 3,2 kW.

Kolega @Outsider ma na myśli piecyki z płaszczem wodnym 😉

Np. Taki

https://www.edilkamin.com/pl/milla-h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kordjano napisał:

Z pelletem to nie wiadomo jak będzie ,dobre czasy zaczynają się kończyć. 

Cena pelletu "sztucznie" rośnie na te chwilę, gdyż producenci nie mają wprost powiedziane ile zapłacą za prąd ( ostateczna stawka) , a żeby mieć na kolejne podwyżki, to MY( obecnie kupujący) teraz ich zabezpieczamy, poprzez wyższe ceny przy zakupie pelletu. 

Także jak im dowalą, to i my nie bedziemy już płacić ( przykladowo) 75gr, a 1 zl. 

Także  PC nadal bedzie wygodniejsza, ale nie tańsza w eksploatacji. 

 

 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 jeśli ktoś kupuje pellet w okolicach 1500 zł to ja nie wiem czy pompa nie wychodzi taniej .

Poza tym popyt na pellet rośnie ,peleciarzy  przybywa jak grzybów po deszczu ,wiec mogą być braki ,będziesz potrzebował to zapłacisz   bez marudzenia .

@kikorZałóż bufor 400 l i po problemie , przypominam że pelleciaki mają zapalarkę , nie muszą ganiać 24 na dobę .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem ciekawy jak to się będzie liczyło jak prąd będzie po 1 PLN. Sam bufor też kosztuje. Mam co prawda. Ale dochodzę do wniosku, że dobrze modulujący droższy kocioł byłby lepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pellet już staniał. Mam do wyboru lokalny 900, Libero Smile Pellet 1100 i Libero Happy Pellet 1300. Myślę że mój obecny czyli Smile stanieje do tego pułapu 1000zl i tak będzie trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black Star też bardzo dobry kocioł. Najmniejszy jaki mają to 10 kW. Tylko tu A2 nie popalisz i brak automatycznego czyszczenia wymiennika (czyścisz poruszając dźwignią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2022 o 20:24, radik81 napisał:

Lagunę można "skręcić" do mocy minimalnej 3,2 kW.

Kolega @Outsider ma na myśli piecyki z płaszczem wodnym 😉

Np. Taki

https://www.edilkamin.com/pl/milla-h

Mam kilka pytań odnośnie tego skręcenia na 3,2:

1. czy to  ma wpływ na gwarancję ?

2. czy przez to skręcenie będzie obniżony górny zakres mocy ?

3. czy jest to czynność zarezerwowana dla jakiegoś "hakera kotłowego" czy raczej każdy instalator może to zrobić ?

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.