Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet, dom 200 m


MagdaB123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam dużą prośbę o pomoc, muszę wymienić piec, z olejowego przenoszę się na pellet (wychodzi, że pellet był i jest tańszy, mam też nadzieję, że będzie)

Nie znam się natomiast w ogóle, chciałabym urządzenie, które będzie najmniej problematyczne, wygodne w użyciu (w domu mieszkają seniorzy).

I jeszcze jedna rzecz: wkład kominowy ma 12,5 cm, wydajność: 1,2 m3 na sek

dla informacji: dom przedwojenny, cegła 38cm, z pustką powietrzną

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od zrobienia "audytu" na cieplowlasciwie.pl i wklejeniu wyniku na forum. Na pewno ktoś pomoże. 

 

Opis instalacji też pewnie kogoś zainteresuje. 

Pozdro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, "audyt" robiłam, natomiast poddasze/ 1 piętro jest zamieszkałe/ ogrzewane w połowie (tą połowę właśnie opianowałam); więc wychodzą nieprawdziwe wyliczenia. powierzchni do ogrzania jest 200 m; szacuję 20kW kocioł, myślałam o większym, ale  naczytałam się, że może się przepalać, a na takie wydatki mnie nie stać.

To stara szkoła: wszędzie grzejniki , instalacja ma pewnie z 30 lat;  w dawnej sali szkolnej kładę podłogówkę, więc musi się łatwo podłączyć na te dwa obiegi. 

Producentów jest bez liku, szukam czegoś w normalnej cenie, nie za 20k, dużo się w czasie remontu nauczyłam, ale w kwestii "piecowej" mam minimum wiedzy, stąd prośba o pomoc 

pozdrowienia!

M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Koleżanka chce iść w pellet to radzę szerokim łukiem omijać naszych krajowych kotlarzy. Bo bezobsługowość tych kotłów to mit z ulotek reklamowych. Kotły, nawet te wszystkie ulepy są drogie. A dobry peleciak kosztuje już niemałe pieniądze.

I jeżeli ma być dla ludzi starszych i ma być bez problemów to moją rekomendacją będzie windhager bioe win lite. Ten kocioł spali każde ziarenko pelletu z optymalną sprawnością. Niezależnie od modulacji mocy w tym kotle. A ta działa wzorowo. W tym kotle nie da się uświadczyć szadzy. Zero. W tym kotle nic sie nie ustawia. Powtarzam - nic.

Jeżeli ten dom nie ma dziur i nie hula po nim wiatr to 15 kW mocy spokojnie wystarczy. Gdyby ten dom potrzebował kotła 20 kW to wiadomo, że musiałby pracować na swojej mocy maksymalnej. I spalałby wtedy na dobę z uwzględnieniem strat około 110 kg pelletu. Zakładając oczywiście, że mamy wysokosprawny kocioł ( 80%). Bo jeżeli wstawimy sobie ulepa, słabo modulującego (60 % sprawności ) to pelletu poszłoby 145 kg na dobę. 

Podejrzewam, że w tym domu w mrozy spalanie osiągnie jakieś 60 kg. Tzn. ,że potrzebujemy mocy na poziomie 9 - 10 kW.

Za duży kocioł to samo zło. Zwiększa tylko koszty ogrzewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 200m uważam,że powinien wystarczyć model o mocy 15kW

Ceny są różne, modele kotłów także. 

 

Przy zakładanym budżecie trzeba dobrego fachowca do podłączenia, to jest najważniejsza sprawa, taki, który zrobi układ fachowo i wytłumaczy co, z czym oraz do czego.  Kotłów zupełnie bezobsługowych nie ma. Kocioł na paliwo stałe wymaga czyszczenia, część palników wymaga wizyt serwisów.

Dlatego uważam,że najważniejszy jest fachowy instalator, aby można było mówić o tzw łatwej obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Pieklorz napisał:

Kotłów zupełnie bezobsługowych nie ma

Są. Abstrahując od opróżnienia pojemnika z popiołem raz w miesiącu i gruntownego czyszczenia dwa do czterech razy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

windhager bioe win lite jest niestety poza moim zasięgiem jeśli chodzi o cenę... myślę raczej o kilkunastu tysiącach, jak najdalej od "dwójki" z przodu 🙂

nastawiałam się na piec pod 20 kW, mniej więcej taki wynik wychodzi w kalkulatorach w necie.

W zeszłym roku spaliłam 2500 litrów oleju w 5 miesięcy (od grudnia) , dom był po remoncie, więc tynki też pracowały. 

To tak, żeby określić, jak dom "żarł"

jeśli chodzi o pellet, to nie jestem przekonana, że jest najlepszy, ale pod względem finansowym na pewno lepszy, niż olej: olej żre więcej i samo urządzenie jest droższe.

Dodatkowo też myślę (choć oczywiście mogę się mylić), że biomasa to przyszłość, i kiedyś ktoś mocniej ruszy z pestkami słonecznika etc; już teraz można taki pellet kupić; fajnie by było, żeby taki piec też "akceptował" takie paliwo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MagdaB123 napisał:

windhager bioe win lite jest niestety poza moim zasięgiem jeśli chodzi o cenę

Cóż. Do niczego nie namawiam. Chciałem wskazać tylko różnicę. Przy dzisiejszych cenach wyższe zużycie opału o jakieś 20% naprawdę robi różnicę. A jeżeli dojdą do tego problemy ze stabilizacją palnika a dojdą, to koleżanka wspomni moje słowa. Bo może być jeszcze gorzej.

Taki dom będzie potrzebował 7 - 7,5 Tony pelletu na zimę. Wystarczy doliczyć do tego 1,5 Tony wiecej i już mamy 3 tyś straty na sezon. Teraz wustarczy skorelować to z wyższym wydatkiem na kocioł. A tzw. święty spokój  mamy już za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MagdaB123 napisał:

 🙂

nastawiałam się na piec pod 20 kW, mniej więcej taki wynik wychodzi w kalkulatorach w necie.

 

jeśli chodzi o pellet, to nie jestem przekonana, że jest najlepszy, ale pod względem finansowym na pewno lepszy, niż olej: olej żre więcej i samo urządzenie jest droższe.

Dodatkowo też myślę (choć oczywiście mogę się mylić), że biomasa to przyszłość, i kiedyś ktoś mocniej ruszy z pestkami słonecznika etc; już teraz można taki pellet kupić; fajnie by było, żeby taki piec też "akceptował" takie paliwo...

 

 

W swoim domu, gdzie łącznie mam ok 270m grzewczych (domu 210) starsze... mam kocioł 19kW

Pale w 90% pelletem no name raz lepszym raz gorszym. Aktualnie czekam na dostawę pelletu ze słonecznika, palnik sobie z nim radzi. Korzystam ze sterownika z dotykowym ekranem 7calowym i zmieniając pellety delikatnie czasami koryguję pauzę podawania tak w zakresie +,- 3sekundy (wczesniej tego nie robiłem, bo korzystałem ze wspólpracy z analizatorem spalin, gdzie sterownik sam się dostrajał na podstawie odczytów wyników spalania, w tym roku zdemontowałem analizator i chcę korzystać z algorytmu sterownika.)

Polecam jednak fachowego instalatora, dobrze wykonane podłączenie to 70%sukcesu i zadowolenia, kocioł jest do tego dodatkiem. Dobry instalator wytłumaczy i nie zostawi klienta samemu sobie.

Jak ma Pani więcej pytań, można napisać wiadomość prywatną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: nie napisałam , że w zimie woda również przez piec; to pewnie zmieni moc: ?

A może jakieś opinie odnośnie Easypell 16/20kwh? (Oekofen) Jak czytam; brzmi rozsądnie; ale może ktoś użytkuje albo wie coś więcej?

Edytowane przez MagdaB123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.