Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten kocioł od marca. Na początku faktycznie było sporo problemów. Po zmianie oprogramowania płyty głównej wreszcie problemy ustały. Jednak dalej słabym ogniwem jest grzałka. Po 3 miesiącach padła pierwsza. Po kolejnych 3 zaczęły się znów problemy z grzałką, tzn. co kilka dni kocioł potrafi nie ruszyć ( błąd zapłonu). Czekam na nową - ceramiczną, podobno dopracowaną. Sam kocioł.... mam mieszane uczucia. System automatycznego czyszczenia jest niezbyt dopracowany. Wysunięcie rusztu wcale go nie czyści. Co kilka dni trzeba to robić ręcznie bo otwory w ruszcie się zapychają. Samo odpopielania jest dość głośne. Wydajność kotła natomiast wydaje się ok. Samo grzanie CWU latem (przy użyciu timera czyli włączaniu pieca przez programator raz na dobę przy ustawionej temperaturze 60 stop., bojlerze 200 l i dwóch osobach) pochłania że 3 worki czyli 45 kg pelletu na miesiąc. Trudno powiedzieć czy to dobrze czy źle. Wiem natomiast że z kim bym nie rozmawiał to z każdym kotłem na pellet a nawet pompą ciepła są wiecznie jakieś problemy. Chyba generalnie jestem zadowolony. Mam dobrego i sprawnego serwisanta więc pomoc dociera dość szybko choć wolałbym aby wszystko działało bez jego udziału. Na początku przyjeżdżał codziennie, potem co kilka dni, teraz raz na kwartał więc jest nadzieja na ciepło w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrzegiarz napisał:

Wiem natomiast że z kim bym nie rozmawiał to z każdym kotłem na pellet a nawet pompą ciepła są wiecznie jakieś problemy.

Mm kocioł na pellet od 16 maja  i żadnych problemów 2 osoby dorosłe i dwójka dzieci boiler 100 litrów codziennie pod prysznicem 4 worki tak na 27-33 dni, instalatora widziałem dwa dni przy podłączeniu od tego czasu nie mam po co go wzywać kocioł pracuje bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna Edilkamin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że na początku 2018 roku Lagunę można było dostać za niecałe 10000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoja Lidka jeszcze jest ok, w miarę to bezawaryjne, ale jak wypuścili te z większym zbiornikiem, automatycznym czyszczeniem turbulatorow i odpopielaniem, to tam się zaczynają problemy z tego co czytam. Ta w pełni automatyczna Lidka jest droższa od Laguny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o takim kotle piszę. Mam to szczęście posiadać ten większy kocioł z zasobnikiem 200 kg i pełną automatyką. Cenowo wyszło... No fakt prawie w cenie laguny. Ale jak dokupić do Laguny większy zasobnik oraz osprzęt typu naczynie przeponowe ( Lidia ma "w sobie") to Laguna wyjdzie jednak dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrzegiarz napisał:

Szczęściarz. A jaki kocioł?

Mam Lagunę

Zanim kupiłem i zdecydowałem sie na ten kocioł czytałem 3 miesiące różne fora o o ogrzewaniu, wiem że ten kocioł zrujnował mój budrzet ale na tą chwile nię żałuje ani grama.

Nie robie przy nim nic sypie co mam pod ręka 6 lub 8 mm działa bez problemu a czytająć problemy użytkowników polskich kotłów dałem sobie spokój mam rodzinę dzieci i swoje hobby i nie am zamiaru mieszkać w kotłowni ,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrzegiarz napisał:

Właśnie o takim kotle piszę. Mam to szczęście posiadać ten większy kocioł z zasobnikiem 200 kg i pełną automatyką. Cenowo wyszło... No fakt prawie w cenie laguny. Ale jak dokupić do Laguny większy zasobnik oraz osprzęt typu naczynie przeponowe ( Lidia ma "w sobie") to Laguna wyjdzie jednak dużo drożej.

Laguna ma naczynie przeponowe oraz zestaw pompowy (w cenie kotła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, piotrzegiarz napisał:

Właśnie o takim kotle piszę. Mam to szczęście posiadać ten większy kocioł z zasobnikiem 200 kg i pełną automatyką. Cenowo wyszło... No fakt prawie w cenie laguny. Ale jak dokupić do Laguny większy zasobnik oraz osprzęt typu naczynie przeponowe ( Lidia ma "w sobie") to Laguna wyjdzie jednak dużo drożej.

Laguna ma w sobie naczynie przeponowe u zespół pompowy więc nic nie trzeba dokupywać , a co do zasobnika większego to jest tylko jako opcja.

Zobacz u mnie grzanie  cwu   wystarczy średnio 4 worki na około 27-33 dni   co więcej potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, piotrzegiarz napisał:

Mam ten kocioł od marca. Na początku faktycznie było sporo problemów. Po zmianie oprogramowania płyty głównej wreszcie problemy ustały. Jednak dalej słabym ogniwem jest grzałka. Po 3 miesiącach padła pierwsza. Po kolejnych 3 zaczęły się znów problemy z grzałką, tzn. co kilka dni kocioł potrafi nie ruszyć ( błąd zapłonu). Czekam na nową - ceramiczną, podobno dopracowaną. Sam kocioł.... mam mieszane uczucia. System automatycznego czyszczenia jest niezbyt dopracowany. Wysunięcie rusztu wcale go nie czyści. Co kilka dni trzeba to robić ręcznie bo otwory w ruszcie się zapychają. Samo odpopielania jest dość głośne. Wydajność kotła natomiast wydaje się ok. Samo grzanie CWU latem (przy użyciu timera czyli włączaniu pieca przez programator raz na dobę przy ustawionej temperaturze 60 stop., bojlerze 200 l i dwóch osobach) pochłania że 3 worki czyli 45 kg pelletu na miesiąc. Trudno powiedzieć czy to dobrze czy źle. Wiem natomiast że z kim bym nie rozmawiał to z każdym kotłem na pellet a nawet pompą ciepła są wiecznie jakieś problemy. Chyba generalnie jestem zadowolony. Mam dobrego i sprawnego serwisanta więc pomoc dociera dość szybko choć wolałbym aby wszystko działało bez jego udziału. Na początku przyjeżdżał codziennie, potem co kilka dni, teraz raz na kwartał więc jest nadzieja na ciepło w domu.

Jak możesz to daj znać jaka grzałka pasuje do tej Lidii, moja póki co działa ale dobrze byłoby mieć w zapasie w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, ponieważ jest to mój pierwszy post na forum. Jako, że nie chcę zaśmiecać nowymi tematami od razu, podepnę się pod ten temat. Po spędzeniu kilkunastu godzin na forum jestem mocno zainteresowany zakupem pieca ferrolii biopellet pro 12 kw. Jednak mam pytanie odnośnie pojemności płaszcza wodnego, która w tym wypadku wynosi jedynie 30 l. Czy to wyklucza użycie tego kotła do podłogówki bez zastosowania bufora? Chyba pojemność takiego układu z 80 m2 podłogówki + 3 grzejniki jest sporo większa niż 30l, co pewnie wymusi pracę kotła prawie non stop. Dobrze kombinuje, czy błądzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jak najbardziej nadaję się do ogrzewania podłogowego. Pojemność wodna kotła tego nie wyklucza (patrz na pojemność np kotłów gazowych). Podłoga ma dużą bezwładność cieplną co stanowi swego rodzaju bufor. Niemniej jednak do komfortowego działania wymaga odpowiedniego sterowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do lepszego samopoczucia w tym przypadku. Policz sobie ile zapłacisz za bufor + instalacje i przelicz to na tony pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Generalnie, jak to zwykle na początku bywa budżet dość ograniczony, poza tym za około 5-6 lat ma być już gaz, więc wtedy pewnie będzie zmiana instalacji. Oprócz ferolli po bardzo długiej lekturze wybrałem jeszcze 4 inne piecyki i z nich będę dokonywał ostatecznego wyboru (przynajmniej tak zamierzam):

1. Wspomniany ferrolli biopellet pro

https://allegro.pl/oferta/ferroli-piec-c-o-cwu-na-pelet-z-plaszczem-12-kw-7434700523 

2. Sztoker bio 12 kw

https://allegro.pl/oferta/kociol-na-pellet-5-klasa-sztoker-bio-12-kw-qpell-8408138424

3. KAMEN PERFEKT BIO 11 kW

https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-mini-na-pelet-kamen-perfekt-bio-11-kw-8449100230

4. kocioł RBR – B z palnikiem Venma i sterownikiem Pello

http://suspenser.eu/kotly-rbr-5-klasa-ekoprojektekodesign/

5. kocioł RBR – B z palnikiem Revo i sterownikiem Pello

https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-rbr-ecobio-pelety-9kw-5-klasa-montaz-8430556237

Co myślicie o tych propozycjach? Którą byście polecali? Dom około 110 m2 nowy, styro 18cm, wełna na poddaszu 35 cm. Zapotrzebowanie z ciepłowłaściwe około 6,5 kw + CWU. Po lekturze forum mi się najbardziej podoba opcja numer 5 (oczywiście  z tych wymienionych, po tak ogólnie to jest jeden wniosek- Laguna jest receptą na wszystko :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tam nie ma palnika Revo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji na temat modulacji i dokumentu z badań kotła 9KW. Nie mogę znaleźć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zobaczyć jak Revo pracuje ze sterownikiem Pello. Wydaje mi się, że wkradł się jakiś błąd w opisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło w  związku z czym każdy z tych kotłów jest przewymiarowany. Ciężko będzie znaleźć coś w takiej cenie z taka modulacją. Wydaje mi się że lepszym wyjściem w twojej sytuacji byłby propan. Jak podłączą gaz likwidujesz butlę i po sprawie. W cenie tych kotłów które podałeś masz kocioł gazowy i butlę na gaz. Jeśli jednak chcesz iść w pellet to w tej sytuacji polecam BS+ 12 lub RTB 10 z tym że wyjdzie parę $ więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakąś chwilę ma wyjść jakiś kocioł na palniku VIPER z mocą max. 8kW i sterowaniem SKZP. To będzie ładnie modulować, palenisko jest tam wielkości paczki zapałek.
Ogólnie jak chcesz mieć gaz to zrób instalkę pod gaz ze sprzęgłem, podziałką obiegów, potem sprawdź czy sterownik kotła to obsłuży. Dużo zależy czy masz osobno parter, osobno piętro na rozdzielaczach - przykładowo ferroli czy sztoker mogą mieć z tym problem bo kierują się jednym termostatem. Nie mają też pogodówek - pytanie, czy Ci to odpowiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.