Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie jestem od rządzenia tylko od swojej pracy i płacenia podatków. Ja za co innego biorę wynagrodzenie niż rządzenie, więc nie będę się silił na swoje pomysły i wyręczał w tym tych, którzy pobierają za to wynagrodzenie.

Inna sprawa, że jak ja coś źle zrobię, to musze to robić od nowa bo nikt mi za to nie zapłaci........ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał:

Rozwiązanie ma sens, ale nie przysporzy elektoratu ekipie rządzącej.  To jest pomoc na teraz i zaraz, tak, aby słupki poparcia nie spadły lub spadły jak najmniej.

Kluczem do tej "pomocy" są wyniki sondaży wyborczych.

Tutaj jest drugie dno,nie tylko w Polsce,także w krajach zachodnich. "Daje" się "darmowe" pieniądze,rozleniwia ludzi,poprzez media rozwala społeczeństwo od środka (kryzys tożsamości,rodziny,wspólnoty),niejako uzależnia się duże grupy społeczne od socjalu,zniechęca  do pracy. Etos pracy jest w zaniku. Ten kryzys na horyzoncie to nie kryzys ekonomiczny,tylko społeczny -"zdrowy" kryzys gospodarczy od wieków to wysokie bezrobocie,obniżanie stóp procentowych - a teraz,przynajmniej na Zachodzie,brakuje rąk do pracy,wzrastają stopy procentowe (żeby ograniczyć konsumpcje i inflację).

Np USA jest juz techniczny kryzys ( 2 kwartały z ujemnym PKB),niby ogłoszono,że przybyło 0.5 mln miejsc pracy,ale sprytnie wrzucono pół etatu czy 1/4 etatu do jednego worka. Liczba pracujących Amerykanów zmniejszyła się względem liczby pracujących sprzed pandemii,inflacja 9% (darmowe pieniądze jak w PL),brakuje ludzi do pracy, z powodu czego niektóre biznesy ograniczają godziny pracy,czy przyjmowanie nowych zleceń. Stopa bezrobocia niska,ale rzeczywiste bezrobocie o wiele wyższe,bo nie wliczani są do statystyk ludzie nie poszukujący aktywnie pracy. To społeczeństwo się rozpada,a ludzi mami sie naciąganymi statystykami.

Edytowane przez Panstan
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, h3nio napisał:

Jak ktoś składa wniosek o dodatek przez EPUAP to nie zapomnijcie oprócz samego pisma, podpisać elektronicznie także wniosek podpisem zaufanym oraz dołączyć do wniosku i podpisać klauzulę RODO.

Zgadza się, choć klauzuli RODO nie wysyłałem, więc w razie co urząd się o to upomni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma. Wysyłałem sporo pism do urzędów i nigdy nikt o to nie prosił. Być może w teorii tak, ale "życie, życiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę, co słychać u mnie 😉

 

EDIT:

Na razie cisza, nikt się o nic nie upomina. Poczekamy, zobaczymy. Na pewno dam znać jakby co 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ciekawy przypadek. Poszedłem wczoraj do urzędu złożyć wniosek o dodatek w imieniu osoby z mojej rodziny. Pani wniosku nie zechciała przyjąć gdyż osoba która ma 2 nieruchomości nie może mieszkać tu i tu jednocześnie a co za tym idzie kasa na drugi dom nie może być przyznana. Dom ogrzewany będzie drugi sezon mimo, że nikt w nim nie mieszka. Jaja kwadratowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis przeczytałem newsa że niedawno znacjonalizowana PGG wypowiedziała umowy pośrednikom i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle podpisze nowe - być może po monopolizacji  biznes idzie tak świetnie że postanowili przejąć też dystrybucję i sprzedaż detaliczną. Może i jest w tym jakieś myślenie biznesowe - embargo wyeliminowało niezależnych importerów, państwo za darmo przejęło PGG, otwarto kulawy i nieprzyjazny sklep internetowy który i tak nie jest w stanie opędzić się od chętnych - idealne warunki żeby pozbyć się konkurencji i zrobić samemu biznes. W takich warunkach spodziewam się że embargo na rosyjski węgiel będzie obowiązywać jeszcze 20 lat po zakończeniu wojny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Europa, ale my długo nie będziemy nic od nich brać. Mam tylko nadzieję, że ten sezon będzie ostatnim na tzw. wariata i przygotują się by zapewnić dostępność oraz jako tako przyzwoitą cenę. Na pewno trzeba będzie mieć z tyłu głowy, że dopłaty będą tylko na ten sezon. W przyszłym nie będzie taryfy ulgowej. Warto o tym pamiętać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będą dostarczać bez problemu i ceny zaoferują dobre - ok, proszę bardzo, fajnie. Ale jak się państwo za coś bierze to raczej nie po to żeby oferować usługi solidnie i tanio, tylko żeby mieć w garści kurę znoszącą złote jajka (tudzież kolejną maszynkę do skutecznego wyciskania kasy z narodu). Normalnie to konkurencja wymusza niższe ceny i lepszą jakość, a jak konkurencji nagle brak to państwo ma monopol a klienci nie mają wyjścia - muszą kupić to co jest i za tyle ile PGG sobie zażyczy. 
Jeśli już ten biznes ruszy i zacznie dobrze zarabiać to pytanie czy państwo w ogóle dopuści importerów do rynku, czy np nie zrobi im tak pod górkę żeby czasem nie mogli być konkurencyjni.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złóż elektronicznie i czekaj na rozpatrzenie wnioskuj. Po co "użerasz" się z urzędnikami?!

 

Składasz elektronicznie, dostajesz potwierdzenie i w razie co uzasadnienie odrzucenia wniosku. Zanim ktoś Ci odpowie 2x zastanowi się na uzasadnieniem, tak aby sam nie miał kłopotów, a na gębę w urzędzie to wiesz..

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nightwatch napisał:

Dzis przeczytałem newsa że niedawno znacjonalizowana PGG wypowiedziała umowy pośrednikom i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle podpisze nowe - być może po monopolizacji  biznes idzie tak świetnie że postanowili przejąć też dystrybucję i sprzedaż detaliczną.

Nie ma konkurencji można czesać. Przejęli Lotos, teraz węgiel za chwilę jeszcze coś strategicznego i mamy Edwarda Gierka II czyli Socjalizm BIS. 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28819892,znikajace-sklady-wegla-branza-wkrotce-zniknie-z-mapy-kraju.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na ile cała ta heca z embargiem na węgiel rosyjski była rzeczywistą paniką, a na ile było to napędzane propagandą a po cichu już był szyty nowy biznes. Nie wygląda to na przypadek że przejęto kompanię węglową, wyeliminowano wszystkich prywatnych importerów a następnie ruszyła sprzedaż - tyle że już w jedynym państwowym sklepie. Można powiedzieć że nie ma już w kraju źródeł energii do ogrzewania domów które były by poza monopolem państwa, więc i nie ma co liczyć że da się wybrać tanie źródło ciepła. Gdy któreś będzie za tanie to państwo natychmiast to skoryguje.
PS zostały pelety, ale tego paliwa nie ma na rynku tyle żeby starczyło dla wszystkich, no i już jest przez to bardzo drogie.

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2022 o 11:33, h3nio napisał:

Jak ktoś składa wniosek o dodatek przez EPUAP to nie zapomnijcie oprócz samego pisma, podpisać elektronicznie także wniosek podpisem zaufanym oraz dołączyć do wniosku i podpisać klauzulę RODO.

 

17 godzin temu, o6483256 napisał:

Zgadza się, choć klauzuli RODO nie wysyłałem, więc w razie co urząd się o to upomni.

Też żadnego dokumentu o RODO nie wysyłałem. 
Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że nie wiem gdzie to wysłać. Nigdzie nie napisali do jakiego podmiotu kierować pismo ogólne. 

Wg. informacji na stronie miasta głównym realizatorem zadania jest MOPR, a wnioski należy składać w Biurach obsługi mieszkańców. Biura raczej podlegają pod Urząd Miasta, a nie MOPR.

Cytat

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można również przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP). Wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa domowego, dodatek przyznawany jest pierwszemu z wnioskodawców.

Tyle o składaniu online. Normalnie problem dopisać do kogo kierować pismo.

To samo było w przypadku dodatku osłonowego. Nawet jak wysłać wniosek musiałem się oszukać. Nie napisali, aby wybrać pismo ogólne. Dopiero na stronie innego miasta gdzieś ktoś normalny zamieścił takie informacji. Jak ktoś kto nigdy tego nie robił ma się w tym połapać.

Teraz tak jak w przypadku dodatku osłonowego wniosek wysłałem do Urzędu Miasta. Oby było ok.

 

I dzięki temu lepiej nie mamy.

image.thumb.png.f335d5edde9f12546b67a42b2a082a0e.png

Jeszcze jakoś grudzień / styczeń ten węgiel był za 1400 zł.

Za te 3 tysiące albo polować na 2 tony w PGG czy Tauronie co może potrwać kilka miesięcy, albo kupić pół tony od od ręki i trochę kocy na zimę.

Całe szczęście, że węgiel kupiłem jeszcze przed tym całym rozpier***em. Teraz za hajs od pis mogę znowu grać w grę pgg, nie wierzę już w to, że będzie taniej skoro po wprowadzeniu tego dodatku ceny na pgg wzrosły o około 50% a o spekulantach już nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, nightwatch napisał:

Pytanie na ile cała ta heca z embargiem na węgiel rosyjski była rzeczywistą paniką, a na ile było to napędzane propagandą a po cichu już był szyty nowy biznes. 

Nie wiem tego na 100% więc może być drobna nieścisłość, ale żaden kraj UE nie postawił szlabanu natychmiast na import węgla od Ruskich. Cała UE ciągnęła go do 10 Sierpnia i robiła zapasy. Mają węgla dość. Tyle, że oni mają ogrzewanie oparte na węglu w małym procencie i nie są go tak głodni jak Polska której zabraknie tej zimy 4 miliony ton. Za to z gazem mają ogromny problem i tego też nie ogarną. Dlatego rozpalają wygaszone dawno elektrownie węglowe i nikt już o ekologii słowem nie wspomina. Eko-Biznes musi poczekać. 

Poza tym nasi rządzący zablokowali wjazd pociągów z węglem już kupionych i zapłaconych przez naszych przedsiębiorców, i stojących na bocznicach Białorusi i pewnie jeszcze gdzieś. Ktoś za niego zapłacił i nie dostał. Były o tym artykuły. Jak poskładać pewne fakty do kupy wygląda na to, że to jest szyte grubymi nićmi. Wcale bym się nie zdziwił gdyby to było z góry zaplanowane działanie i z premedytacją wdrożone i kontynuowane obecnie.

Zobaczymy co będzie wiosną w kwestii dostępności i cen. Czy taki sam bałagan jak teraz czy jeszcze większy. Moim zdaniem jakaś nieco większa dostępności nastąpi wiosną przez chwilę, bo ludzie będą z kasy wytrzepani i będą musieli złapać oddech do kolejnych zakupów. Od lata może być to samo co jest teraz. Ale o tanim węglu raczej można zapomnieć nawet w wykonaniu PGG. Obecna cena nie jest wg. mnie ostateczna a przejściowa. Dzisiaj węgiel skoczył znowu na giełdzie w górę. Jest więc droga otwarta żeby ceny były cały czas korygowane. Przeważnie w górę bo z obniżaniem już tak sprawnie to nie zadziała. Tak samo jak jest z paliwem. Chciał bym się mylić w tym osądzie ale za długo żyję na tym świecie żeby w bajki wierzyć. Węgiel tanio i dostępny to już był - czas przeszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako prosty głupek przyjąłem że premier-idiota odciął dostawy rosyjskiego węgla z dnia na dzień, nawet nie pomyślawszy o innych źródłach dostaw. Ale teraz widzę że jednak jestem prostym głupkiem, a rząd chciał żebyśmy postrzegali ich działania jako idiotyczne a nie planowe. Tymczasem są dużo sprytniejsi niż się wszystkim wydawało, to nie żadna niefrasobliwość premiera, to przemyślane działania w jednym i tym samym kierunku - pal licho resztę kraju, niech marzną, bankrutują i pies ich tam trącał, najważniejsze było żeby położyć łapę na tym co jeszcze nie jest w rękach państwa a przynosi dochody.

 

Edytowane przez nightwatch
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.