Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Emilien napisał:

Lepiej mieć włączony zawsze mogą z kopalni zadzwonić  😄

Skąd ? z ruskiej kopalni ? 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd ten kolega Twój kupuje pewnie polski węgiel.

Powiedz lepiej co on o tym wszystkim sądzi ? (o braku dostaw dla składów)

ps. z ruskiej chyba już nie da rady, dziś też sankcjami objęto znanych importerów

Także prognoza taka że cena do góry ^^^^^

Edytowane przez Emilien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój kolega tylko znajomego kolega. Zaopatrywał okolicę doś dynamicznie. Skąd brał ?, pewnie jak wielu od Ruskich. Przecież te 1000 nazw różnego węgla to wszystko z Rosji w PL pakowane pod różnymi brandami. A teraz szlaban na ruski + szlaban na polskie kopalnie i wiszą w próżni.

Ten sezon będzie dla wielu sezonem chłodnego chowu jak już wyżej to poruszono. Naprawdę dno i metr mułu. Zrobili szlaban nie dając nic w zamian. Tak tylko można na wiejskiej wymyślić i wdrożyć. Oni mają ciepłe mieszkanka opalane gazem czy z cieplików. Walą to. A reszta po chrust.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada ruskiego to dobry ruch tylko za późno o min 10-15 lat.

Co do reszty masz rację, choć myślę że jakaś alternatywa się pojawi biznes nie znosi próżni.

Martwić tylko można się o cenę tej alternatywy i jej ilość. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Zamiast zalewać polskie kopalnie i klepać putlera po pleckach mogli myśleć. Łapuweczka tu, łapuweczka tam cyk i kolejna kopalnia zalana. I się chłopcy podorabiali, a klapki na oczach nie przeszkadzały w niczym. Teraz kopalnie bezpowrotnie zniszczone, tamten okazał się kompletnym fiutem i wszyscy o la boga jednak to był zły pomysł. 

Statkami nie nawiozą tego. A jeśli nawet to po ile był Kolumbijski ?. Teraz będzie jeszcze droższy bo głupi nikt nie jest. Jak się daje to się kraje. Będziemy na jesieni widzieli ceny z kosmosu. Ilu procentowo stać będzie za to zapłacić ?. Może się mylę, ale raczej nie, bo wiem jak to działa. A jak słyszę że tu po 8 ton spalają to ja wymiękam.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od granicą z Białorusią też węgiel po 2 tys najgorszy po 3 z troche lepszy. 

A zima się zastanawiałem czy brać dodatkowo jak był po 1400. Myślałem sobie, nie środek sezonu nie będę brał po pewnie specjalnie podbijają cenę. No i się przejechałem póki co. 

A te sankcje to wygląda w większości jakby na nas były nakładane, bo my zawsze obrywamy bardziej niż ten kto ma je dostać. 

Nasi wspaniali politycy to, do Zakazywania pierwsi ale jak trzeba coś załatwić to dopiero jak ludzie się wściekną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko wspomnę to co kiedyś pisałem w innym temacie, że należało póki był w miarę dogodny czas myśleć o zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię. Wszyscy wtedy jednym chórem "po co, to się nigdy nie zwróci, wolę spalić 3-4 tony więcej na sezon, niż ładować tysiące w termomodernizację". No to teraz widać kto myślał perspektywicznie. Teraz przy pogiętych cenach spalić 5-6 ton a spalić 3-4 tony robi różnicę. Co innego Ci których nie było stać na modernizację, czyli osoby naprawdę ubogie, starsze itd. Oni są największymi przegranymi. 

Generalnie cyrk, bo zakazali szybko bez jakiegokolwiek planu B. Tych obiecanek o frachtach wypełnionych węglem z innych krajów to nawet nie skomentuję.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to nasze polityki, do zakazywania pierwsi. 

Ja tylko żałuję że w 2016 nie zrobiłem od razu pompy ciepła lub nie wyremontowałem kaflaka. 

Po latach palenia w 2 odzielnych piecach kaflowych, miałem dość. Piece już się rozwalały to przy remoncie wywaliłem, zrobiłem podłogowe ogrzewanie, ocieplilem ściany, trochę strop i myślałem o pompie tylko pieniądze mi się kończymy i jak chciałem mieszkać to musiałem wybrać między ekogroszkiem, a pompa i niedkonczonym domem. 

Wyszło jak wyszło. Teraz taki kaflak by się przydał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pankiew napisał:

A zima się zastanawiałem czy brać dodatkowo jak był po 1400. Myślałem sobie, nie środek sezonu nie będę brał po pewnie specjalnie podbijają cenę.

W środku sezonu to PGG obniżyło cenę z 815 na 800 + 130 transport. Dało się kupić dużo lżej niż teraz. W tym kierunku trzeba było patrzeć. Kto to zauważył i przemyślał , że jednak warto kupić w środku sezonu jest wygrany na dzisiaj. 

@MrWolf

Nie wiem jakie są obecnie ceny ocieplenia, ale zapewne z kapci wyrywają i dlatego ludzie woleli kupić tonę więcej jak ocieplać i pakować majątek w ocieplenie w okresie szału. Ci co ocieplili wcześniej wygrali jak na loterii. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MrWolf napisał:

Wszyscy wtedy jednym chórem "po co, to się nigdy nie zwróci, wolę spalić 3-4 tony więcej na sezon, niż ładować tysiące w termomodernizację". No to teraz widać kto myślał perspektywicznie

Zgadza się.

Następni w kolejce to Ci co przeliczają że węglem się nie opłaca palić bo prądem taniej w 2 taryfie itp itd

oczywiście do czasu kiedy przyjdą realne rachunki za prąd bez wsparcia państwa. 

Wszystkie media drożeją i będą drożeć choć nie w tej samej chwili i niektóre są pod kontrolą.

W cale się nie zdziwię jak wynikiem afery z brakiem węgla będą dopłaty do węgla z importu.

1 minutę temu, daromega napisał:

Nie wiem jakie są obecnie ceny ocieplenia

powyżej 200zł za m2 styropian 15cm (materiał + robota ) takie dostałem oferty jakiś czas temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, daromega napisał:

W środku sezonu to PGG obniżyło cenę z 815 na 800 + 130 transport. Dało się kupić dużo lżej niż teraz. W tym kierunku trzeba było patrzeć. Kto to zauważył i przemyślał , że jednak warto kupić w środku sezonu jest wygrany na dzisiaj. 

Tutaj chodziło mi o skład z którego brałem w tamtym roku. Moje niedopowiedzenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej taryfie z VAT 23% 1kWh to 38 groszy u mnie w Tauronie. Licząc, ze przy dobrym spalaniu uzyskamy 6kWh z 1 kg węgla, to wychodzi że kupując węgiel 26-28MJ za 2400 lub więcej, to lepiej w drugiej taryfie się czystym prądem dogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ja mam 4 ściany 10x5 + wysokie szczyty + garaż 3 ściany 7x7 na 2.5 metra + szczyty to ponad 100.000 na luzie na samo ocieplenie. Jak robiłem 20 lat temu co prawda 10 cm płaciłem z płytkami na schodach wejściowych i tarasie + ocieplenie + siatka + tynk + malowanie 12.000. Teraz 10 x tyle. Żyć nie umierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chata jest 11 metrów wysoka ze strychem + garaż dobudowany 3 ściany 7x7 + szczyty. Może coś tam za dużo, ale o drobne nie ma się co licytować. Tanio to już było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż będzie tylko drożej, styropian z powietrza się nie bierze, robocizna to +inflacja minimum.

11 minut temu, Sławek007 napisał:

W drugiej taryfie z VAT 23% 1kWh to 38 groszy u mnie w Tauronie

zobaczymy jak długo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach musze wtłoczyć w chatę około 10kg węgla / dobę. Niech ma 6kwh z kg i 60 % sprawności. Daje to 60 Kwh - 40% = 36 kwh. 36 kWh nawet po te 0.38 groszy daje to około 13.50pln. Czyli drożej jak węgiel po obecnych cenach z PGG. A co dalej ?. Jest jeszcze dzień gdzie też trzeba grzać bo jednak te 10 kg jest na 24 godziny. Te wszystkie wyliczanki co do KWh mają się do realu mocno średnio jak nie słabo. Inwestycji masa, mateklosów masa, milion czujników żeby nad tym panowały, a i tak cudów nie ma. A co będzie jak wat z 5 na 23 zaraz będzie ?. A co jak ceny uwolnią i z 0.38 zrobi się 1.38 ? Oto jest pytanie do dalszej dyskusji.... Co wtedy zrobić. Jak ogrzać tym nocnym prądem 24/ dobę? 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując w PGG to zawsze taniej. Ja na szczęście kupiłem Karlika na przyszły sezon jak był po 890 za tonę. Kilka dni temu znajomy mówił mi że kupił 2 tony po 2000 zł za tonę i czekał tydzień na dostawę. Elektryk co mi przerabiał instalację miesiąc temu płacił po 2300.
Ja mówię, że płaciłem po 920 z przesyłką to wielkie oczy robią. Jak mówię, że teraz jest po 1030, to się strasznie dziwią. Cześć patrzy na mnie z politowaniem, że farmazony opowiadam.
Jak będzie możliwość, to jeszcze zakupię następne 6 ton na zimę 2023/2024.
Tylko chciałem zwrócić uwagę, że trzeba mieć alternatywy i czasami lepiej odpalić grzałkę w drugiej taryfie i częściowo dogrzewać się prądem niż szuflować węgiel po 2500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MrWolf napisał:

A ja tylko wspomnę to co kiedyś pisałem w innym temacie, że należało póki był w miarę dogodny czas myśleć o zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię. .....

Gdzie oni są, gdzie oni są....

 

 

Pochowali się do jamek 😁😁😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam, a tam. Było za drogo i bez sensu. Że lepiej sobie tonę węgla albo dwa mp drewna więcej dokupić i na to samo wyjdzie. Jak sobie pomyślę, ile mniej idzie na ogrzewanie, że na swoje docieplenie wydałem 10 tyś. to przy dzisiejszych cenach to są grosze. Na upartego to są cztery tony drogiego ekogroszku.

Edit: a to w wielu domach opał na jeden sezon.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią że mamy duże zapasy, ale ja bym się cieszył, że to Maj idzie a nie Grudzień jak bym miał gaz podłączony. Coraz ciekawiej się robi.

https://businessinsider.com.pl/biznes/rosja-wstrzymuje-dostawy-gazu-do-polski-gazprom-komentuje/963bzp6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze stolicy i okolic to ktoś tu pali węglem ?

"To fundamentalna i przełomowa decyzja"

https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/jest-zakaz-spalania-wegla-w-warszawie-i-wokol-miasta-radni-zdecydowali/7ylspj2,79cfc278

Zawsze mówiłem, że lepiej na prowincji mieszkać z daleka od paniczów których nawet 5 klasa zabija 🙂 

Węgiel out, gaz od ruskich out, zobaczymy rachunki zimą. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.