Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałka elektryczną w instalacji C. O.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, nie wiedziałem, że istnieją takie kompleksowe rozwiązania na naszym rynku i na dodatek krajowego producenta.

Warto (to dla pozostałych kolegów) zapoznać się z całą ofertą firmy Elterm, może okazać się, że do naszych celów dużo bardziej przydatny będzie inny produkt firmy Elterm. 

ps.
Grzejemy jak kawaleria.
To mi się najbardziej spodobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sprzęgło na trzy obiegi?

Jak to jest teraz zrobione?

Ten Elterm wątpię aby płynnie sterował mocą grzałki. Prawdopodobnie jest to termostat z „płynna” nastawa a to nie to samo. W mojej ocenie to się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, adamaa22 napisał:

To sprzęgło jest pod jeden obieg. Ja mam dwa obiegi niskotemperaturowe i jeden wysokotemperaturowy. Sprzęgieł na 3 obiegi nie ma za wiele.. 

W ofercie firmy jest rozdzielacz na 2 lub 3 obiegi dostawiany do sprzęgła z boku.

Mają też kocioł elektryczny , praktycznie tak jak sprzęgło,

Co do płynnej reg temp to pewnie do tego wystarczy sterownik z czujnikiem lub dwoma i sterowanie on/off grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sprzęt awaryjny, w razie uszkodzenia kotła, braku opału itd. Fajne też jako ochrona przed zamarznięciem instalacji, np. w domku letniskowym. Grzałka w tym jest jak w bojlerze, a mechanicznym termostatem - załacza i wyłacza z dość dużą histerezą, więc jeśli jest za tym jakiś zawór 3d sterowany elektronicznie, to niestety będzie głupiał i kręcił bez ładu i składu. Trwałość tej grzałki też nie zachwyca, co wie każdy, kto miał Elterm w bojlerze. Regulacji mocy oczywiście nie ma żadnej. 

Z tego punktu widzenia lepszy już ten dogrzewacz, który wyżej linkowałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi się tak wydaje ze to jest na termostacie i do tego grzałka mała.

Mizna sobie wyobrazić jak będzie pracował zawór 3D przy grzałce z termostatem…

Można tez zrobić próbę z bezpośrednia podłogówka nastawa temp. 30C +/- histereza…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą taka niedzielna refleksja mnie dopadła, jak skrajnie nieodpowiedzialny i dekadencki jest ten temat. Jak przepalić prąd na cokolwiek. Jakby na forum motocyklowym ktoś napisał-co zrobić, by motocykl spalał więcej paliwa? Mam 1000l do przepalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioBin napisał:

Jakie sprzęgło na trzy obiegi?

Jak to jest teraz zrobione?

Ten Elterm wątpię aby płynnie sterował mocą grzałki. Prawdopodobnie jest to termostat z „płynna” nastawa a to nie to samo. W mojej ocenie to się nie nadaje.

Takie https://www.afriso.pl/aktualnosci/2021-07-01-proste-rozwiazanie-na-instalacje-na-3-obiegi-grzewcze tylko grzałki w nim brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup, wstaw grzałkę na termostacie i opisz jak działa… Nie zadziała.

Jeśli masz pomysł/plan/wizje jak to ma pracować do tego trochę umiejętności majsterkowania to poświęcony czas na posty przenieś lepiej do warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HarryH napisał:

Swoją drogą taka niedzielna refleksja mnie dopadła, jak skrajnie nieodpowiedzialny i dekadencki jest ten temat. Jak przepalić prąd na cokolwiek. Jakby na forum motocyklowym ktoś napisał-co zrobić, by motocykl spalał więcej paliwa? Mam 1000l do przepalenia.

Tylko że paliwo ci się samo nie leje z kranu. Tutaj trzeba "przepalić" nadmiar bo stracisz. Zupełnie jak z budżetami w jednostkach państwowych. Nie wydasz do końca roku, to w przyszłym ci nie dadzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cytat
W dniu 14.08.2021 o 07:03, adamaa22 napisał:

Co to są regulatory ESCO?

Nie chciałbym tu nikogo reklamować. To są regulatory (różne modele) które sterują temperaturą wody. Są ogólnego zastosowania. Ja zainwestowałem w trzy takie regulatory, które pilnują zadanej temperatury. Jak bufor zagrzeje się do odpowiedniej temperatury, to grzałka się wyłączy. Jeden z nich współpracuje z PV i ma sterowanie czasowe. Sterowanie czasowe jest mi potrzebne do rozpoznawania godzin grzania, tak aby się włączało tylko w taniej taryfie. Jest oczywiście możliwość ustawienia dwóch temperatur. Jedna dla taryfy taniej, druga dla drogiej. Nie kosztują majątek, a powinny zdać egzamin. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam po rocznej przerwie.

Pewnie w obecnym czasie będzie bardzo duże zainteresowanie obniżeniem kosztów ogrzewania.

Jestem po pierwszym sezonie, w którym korzystałem z energii elektrycznej.

Korzystam oczywiście z taryfy G12w, a ten pierwszy rok miał posłużyć do testów (nie ważne ile będzie kosztował)

Temperaturę we wszystkich pomieszczeniach ustawiłem na 30 stopni, tak aby w ogóle się nie wyłączyło ogrzewanie przez cały sezon.

Bufor w nocy się ładował i oddawał ciepło, a w dzień (droga taryfa) tylko oddawał. Jak brakowało ciepła w buforze, to w dzień również się włączał.

Temperaturę w pomieszczeniach regulowałem uchylaniem i otwieraniem okien. Właściwie przez całą zimę były uchylone, więc straty ogromne.

Bufor zassał 11000 kWh 

80% w taniej taryfie, czyli 8800x0,29=2552

20% w drogiej taryfie, czyli 2200x0,53=1166

Jest to tylko cena samej energii netto, bez przesyłu

Piec gazowy w roku poprzednim zassał 17240 kWh x0,095=1637,00

Różnica więc jest znaczna, ale na chwilę obecną cenę prądu mam porównywalną, a cena gazu to 0,235 za kWh

I tutaj już się zrobią przody 4051-3718=333,00 na plus dla energii elektrycznej.

W tym roku przewiduję ograniczyć zużycie energii dla bufora przynajmniej o połowę. Nie na zasadzie że będzie zimno w domu, tylko normalnie będę z tego korzystał, bez symulacji zimy ekstremalnej przez cały sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczenie kosztów za energię bez przesyłu to jak jazda samochodem z oponami w A klasie (opory toczenia) bezpowietrza w nich.
Przesył to właściwie drugie tyle więc twoje strata za ten rok testowy jest znacznie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, że ktoś się tego uczepi.

U mnie cena za przesył energii jest taka sama, dlatego wyłączyłem ją z porównania. Dodam jeszcze, że podane ceny są cenami netto. VAT NIE JEST TU UWZGLĘDNIONY z wiadomych przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie nadążam- kocioł gazowy zużywał 17 MWh, a potem ustawiłeś 30C, otworzyłeś okna na całą zimę i grzałki zużyły 11 MWh tylko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa różne okresy. Gaz to sezon 2020/2021, a prąd 2021/2022.

Może poprzednia zima była bardziej wietrzna i zimna. Dla mnie oba okresy były porównywalne. Tylko w ten sposób mogę to porównać. Inne lata wychodziły podobnie na gazie.

Ale dałeś mi do myślenia. Trzeba odjąć z gazu około 1500 kWh na CWU. Teraz sprawdziłem obecne rachunki za zużycie gazu i wychodzi około 200 kWh na miesiąc. Na chwilę obecną jeszcze korzystam z gazu do CWU. Docelowo gaz będzie zlikwidowany całkowicie. 

A te 30 stopni ustawiłem na sterowniku, tak aby w pomieszczenia nie wyłączyło się ogrzewanie. Bufor był grzany w taniej taryfie do 50 stopni a w drogiej do 30 stopni.

Za temperaturę podłogi odpowiedzialny był inny sterżownik (pogodowy) na którym symulowałem niższą temperaturę zewnętrzną o 5 stopni niż rzeczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 Sprawdź dobrze jakie masz koszty energii nawet bez vat ale z dystrybucją. Gdzie jest taka tani 1kWh w drogiej i taniej taryfie?

W PGE aktualnie koszt netto wraz z dystrybucją dla taryfy G12 to: 0,73gr i 0,35 (tania/droga). Chyba że podane ceny są zeszłoroczne z początku 2021r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

@wacio1967 Sprawdź dobrze jakie masz koszty energii nawet bez vat ale z dystrybucją. Gdzie jest taka tani 1kWh w drogiej i taniej taryfie?

W tauronie.

Taryfa Tauron którą mam obecnie. Widzę że koszt kWh wzrósł do 0,3020

I tak jak pisałem wcześniej, jest to tylko cena energii, bez dystrybucji.

Ceny z dystrybucją energii elektrycznej:

Dzień 0,7817

Noc 0,3513

Ceny gazu z dystrybucją:

do 30.06.2022 - 0,13284/kWh

od 01.07.2022 - 0,23878/kWh

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

W PGE aktualnie koszt netto wraz z dystrybucją dla taryfy G12 to: 0,73gr i 0,35 (tania/droga)

W Tauronie G12 to samo u mnie - 75 i 34 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967a no właśnie. To teraz daje to właściwy obraz jakie to masz faktycznie koszty. Bez dystrybucji wyliczenia co najmniej bez sensu. Koszty dystrybucji ponosi każdy z nas czy to nam się podoba czy też nie.

Cytat

Bufor zassał 11000 kWh 

80% w taniej taryfie, czyli 8800x0,35=3080

20% w drogiej taryfie, czyli 2200x0,78=1716

Razem 4796zł netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jednak bufor był grzany zgodnie z przeznaczeniem na wyższej temperaturze, niż marne 50C, to z 1716 w drogiej tatyfie odpadłby 1000. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2022 o 15:48, HarryH napisał:

Gdyby jednak bufor był grzany zgodnie z przeznaczeniem na wyższej temperaturze, niż marne 50C, to z 1716 w drogiej tatyfie odpadłby 1000. 

I o to właśnie chodzi.

Zaznaczałem wcześniej że celowo grzałem nie ekonomicznie, aby symulować gorsze warunki pogodowe.

Policzmy gaz po nowej stawce nie uwzględniając CWU

15000kWh x 0,23 = 3450 NETTO 

Zakładając bardziej ekonomiczny sposób wykorzystania bufora, i tak jak jest zasugerowane, odejmujemy 1000 PLN

4796 - 1000 = 3796 NETTO

Do tego ekonomiczny rozkład temperatur w pomieszczeniach (nie siedzimy w swetrach, polarach i innych ogrzewaczach, tylko w krótkich rękawkach) można odjąć bliżej nie określoną kwotę, ale coś na pewno.

Mam PV i na pewno braknie przy rozliczeniu. Ale jutro dokładam kolejne 3 kW. Będzie około 9,5 kW.

Znajomy ma podobny domek, ma PV 9,9 kW, czekamy do października i zobaczymy jaki będzie rachunek. Na pewno coś braknie, pytanie ile braknie pozostaje na chwilę obecną bez odpowiedzi.

Ale z tego co wyliczyłem, to jakbym nic nie robił, to sezon który jest przede mną kosztowałby około 7000 PLN, w następnym byłoby trochę więcej, powiedzmy 8000 PLN. Za dwa lata większość obudzi się z ręką w nocniku, będą uwolnione ceny gazu i energii. To może przekroczyć 10000 PLN na rok. 

To kiedy się zwróci taka inwestycja? Chyba nie będę czekał na zwrot 5 lat, tylko 3.

Cały czas dążę do tego, aby bilans wyszedł na zero. Da się to zrobić. Nie jestem jakiś nawiedzony, tylko sytuacja mnie do tego zmusiła. Jestem zbyt biedny, aby płacić tak wysokie rachunki.

W dniu 2.08.2022 o 15:15, HarryH napisał:

W Tauronie G12 to samo u mnie - 75 i 34 . 

Ja mam G12w, w tej taryfie jest troszkę drożej, ale za to całe weekendy i dni ustawowo wolne są w taniej taryfie.

W dniu 2.08.2022 o 15:48, HarryH napisał:

Gdyby jednak bufor był grzany zgodnie z przeznaczeniem na wyższej temperaturze, niż marne 50C, to z 1716 w drogiej tatyfie odpadłby 1000. 

Problem jest w tym że bufor mam za mały. Powinien być przynajmniej dwa razy większy. Mam 160 litrów tylko. W planach jest klimatyzacja z ogrzewaniem jako wspomaganie na dole budynku. U góry jest wystarczająco ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas staly wzrast cenowy.Nowy cenik(po miesiacu dalszy!) juž ponad 2 Zl KWh z dystrybucja i wat.Kto pradom bedzie grzac w tegorocznej zimie,przy nim niech pan bog stoi 😞 .Dziekujemy energiewelde i jej wplywu na ceny przy burze Lipskiej,ktora jak powiedziali zapewni (myslali može dla producenta-ČEZ) najwygodniejsze ceny energii elektrycznej.Nie možne z wzgladu na prawo miedzynarodowe wycofac....Tylko ciežko zarobie tak samo jak Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A załączę taki filmik dotyczący kalkulacji ogrzewania. Tylko tutaj taryfa G11.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.