Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałka elektryczna - pytanie


Dawid5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam dom 165 m2 powierzchni użytkowej, góra i dół domu ogrzewanie podłogowe, bez żadnych kaloryferów. W kotłowni posiadam bufor o pojemności 1000l,połączony z kotłem na sam pellet. W sezonie jesienno-zimowym, czyli okres październik-marzec zużywam ok 3-4ton pelletu. W okresie wiosenno-letnim ok 1tony maksymalnie, łącznie 4-5ton(cały rok). Piec uruchamia się wtedy jak w buforze spadnie temperatura do 40 stopni C. ładuje do 70 stopni C i się wygasza. Bufor dość długo trzyma ciepło w przypadku samej wody użytkowej. 

Nastały jednak czasy, że pellet nie kosztuje już 1tyś/tonę tylko 2.5tyś/tonę, a prognozy są nawet do 3tyś/tonę. Wtedy za cały rok koszt zużycia (pelletu+energii+zasilacz ups 24h)= Wyjdzie grubo ponad 15tyś zl/rok. Zastanawiam się mocno nad zakupem grzalki/grzałek elektrycznych o określonej mocy,odpowiedniej do bufora + przejście na taryfę G12 + ustawienie harmonogramu włączania grzalek (Nocna taryfa u mnie 0.26 netto + 5% VAT, nawet 23% od sierpnia wychodzi w miarę wg mnie korzystnie).

Wg moich obliczeń podgrzanie wody z 40stopni C do 70C przy buforze 1000l i grzalkach/grzałek do 9kw, będę potrzebował 4h pracy i krecenia licznika, czyli 9kw*4h pracy*(0.26*23%)=11.52zł (standardowo spalam ok 15kg pelletu +/-), przy cenie pelletu do 1tyś zł,licząc wzrost kosztów energii taryfy dziennej G11 vs G12 (zwykłe użytkowanie), to wg mnie przy cenach pelletu powyżej 1tyś zl/tonę staje się to nie opłacalne vs taryfa G12+ grzalki.

Pytania:

1. Czy moje wyliczenia są poprawne?

2. Jeśli grzałki/grzałka jest dobrym rozwiązaniem- proszę o polecenie co warto zakupić + jakie sterowniki do tego i podanie kosztu +/- ?

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tak tani prąd w taryfie nocnej?
Tak na poważnie. Dolicz koszty dystrybucji i wyjdzie coś ok 41-44gr brutto.

Co do wyliczeń. By podgrzać 1000l z 40 do 70* potrzeba 35kwh. Więc twoje wyliczenia są dobre. Tylko sprawdź te stawki za kWh.
Co do grzałek. Musisz dobrać takie by ich moc starczyła na zagrzanie wody do wymaganej w przeciągu 8h nocnego okienka wraz z uwzględnieniem aktualnego poboru ciepła.
U siebie mam 2 grzałki o łącznej mocy 16kwh (10 + 6). Co do sterownika to takowych gotowców jest mało. Dobry elektryk zbuduje taki bez większych problemów. Osobiście kupiłem gotowiec. Pamiętaj by sterownik budowany samodzielnie miał niezależne zabezpieczenie temperaturowe np na 110*. A o tym wielu zapomina. Zdarza się kiedy to stycznik się skleił.

Sprawdź w umowie/rachunku jaka masz moc przyłącza. Trzeba też do kotłowni doprowadzić zasilanie. W moim przypadku musiałem doprowadzić ok 10m kabla po suficie garażu.

Ps. Co do zmian taryfy
Kiedyś zmiana taryfy zajmowało dostawcy max 30 dni. Aktualnie to ok 2m, a gdy jest się prosumentem tak jak ja to ok 4-5m (PGE). Dyspozycję zmiany taryfy wydałem na pod koniec kwietnia.
Pewnie ok września będę miał co chciałem.Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Tak faktycznie zapomniałem doliczyć koszty dystrybucji u mnie 0.20zl/netto/kwh, czyli łącznie (0.26+0.20)*23%*35kwh=19.80zl (19.80*67 worków po 15kg pelletu)= ok 1330zl + większe zużycie w taryfie G12 dziennej to max wszystko powyżej 1500zl ceny pelletu staje się dla mnie nie opłacalne.

Moc umowna na fakturze: 14Kw

Ilość faz: 3

Zabezpieczenie A: 25

G12 Tauron od 22:00-7:00 - czyli okno na 9h

1. Jaka zatem maksymalna moc grzałek zakupić? Czy te 14kw to oznacza, że grzalki mogą mieć np. maksymalnie do 10kw, a reszta powinna pozostać w rezerwie na inne włączone urządzenia?

2. Odnośnie sterownika chodzi bardziej o urządzenie,które pokaże mi ilość zużytego pradu,czas włączenia/wyłączenia, ustawienie harmonogramu czasu pracy, temperature, czy coś takiego jest do kupienia?

3. Grzalki jakieś konkretny rodzaj jest polecany, postawić na jedną o dużej mocy czy lepiej dwie?

Podsumowując po 22:00 urządzenia włączone to tylko tv,lodówka, czasami zmywarka (1-1.5kwh) = łącznie z urządzeniami zamknę się w zakresie tych godzin że zużyciem myślę ok 2-3kwh,jeśli dobrze liczę.

Miedzy 22:00-7:00 grzalka 9kw w 4h nabije do danej temperatury + nawet mam bufor 5h na ewentualne straty w bieżącym cyklu zużycia (włączona gora+dół podłogówka). Obecnie 70stopni na buforze wystarcza mi na ok 24h przy włączonych obu podłogówkach (z wyłączonym piecem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam jedną grzałkę bez termostatu a druga z "z". Termostat w grzałce steruje mi stycznikiem który włącza/wyłącza zasilanie na grzałki. sezon 2022/2023 będzie tym pierwszym.

Twoje wyliczenia wobec pelletu nie uwzględniają strat w postaci efektywności kotła. Zdaje się że 1kg pelletu to ok 4.9kwh. sprawność kotła to realnie ok 70-75% co daje faktycznie 3.5kwh.
Skoro masz 100% podłogówkę to bufor możesz śmiało rozładować do 25*.

Co do mocy przyłącza. Jak dasz 2 grzałki 6+6 to twój bufor zostanie naładowany w przeciągu 3h.

Moim zdaniem lepiej założyć 2 grzałki. W okresie przejściowym ładujesz połowę bufora zamiast całego.
Co do wykazania zużycia prądu w to w sklepie elektrycznym kupisz podlicznik energii na 3fazu. Licznik Orno to ok 160zl.
U siebie mam takowe założone 4. Ogólny na cały dom wraz z ogrzewaniem i cwu, na PV czy inwerter nie oszukuje, na boiler i teraz na bufor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok masz rację, realnie 3.5kwh/10kg pelletu da mi z 40 do 70 stopni, co przy kwocie pow. 2tyś zł za pellet staje się dopiero nieopłacalne, lecz nadal G12 jest lepsze,przy obecnych cenach.

Przy wyliczeniach z 30stopni do 70stopni wychodzi oplacalnosc dopiero przy cenie pelletu powyżej 2.6tys/tonę (przy sprawności kotla 3.5kwh) - przeliczając niezależnie od mocy grzałek, jednakże zakres od 40 do 70stopni przy pełnym buforze i włączonych podlogowkach w zupełności wystarczał, nie ma potrzeby u mnie robienia większej histeryzy.

Bufor nie mógłby mi spaść do temperatury 25stopni z racji iż woda użytkowa do kąpieli będzie zbyt zimna.

Wychodzi z tego, że im niższa histeryza tym zwiększa się oplacalnosc na rzecz G12. W zimie zamykam się z tego co liczę w lepszej opłacalności pelletu,jeśli jest pow. 2k, a latem przy histeryzie 10stopni z 40 do 50- tylko kapiel głównie)- 1 raz dziennie wychodzi mi 6.72zl*100workow pelletu(35kwh- 10kg)=672zl (powyżej tej kwoty pellet jest nieopłacalny), nie licząc kosztów rozpalenia pelletu.

Prosba o weryfikację przeliczeń czy dobrze to policzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że masz bufor z zbudowana wężownicą cwu.
U siebie mam osobny boiler 210l który aktualnie ładuje grzałka co kosztuje mnie średnio 5kwh na dobę. W okresie grzewczym będzie ładowany z bufora zapewne ok 1-2 w nocy.
Jak dobrze się ociepli boiler i bufor w raz z rurami straty postojowe będą znacznie mniejsze.
Moim zdaniem przy aktualnych stawkach za eko czy też pelletem koszty ogrzewania będą bardzo porównywalne. A tu przy grzałce nie trzeba czegokolwiek pilnować.
Zainstaluj sobie pompę mieszającą wodę w buforze. Zanim ciepło z grzałek przemieści się na są górę potrwa to kilka minut. Chodzi o to by na koniec nocnego okienka bufor był naładowany w całości a nie jedynie częściowo. Bez pompy po uzyskaniu na samej górze dalej by się już nie lądował. Ale w okolicach 7 rano okazałoby się że bufor naładowany jest w 3/5 pojemności. Pytanie czy starczyło by to na 14h drogiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety miejsca na montaż bojlera w kotłowni nawet na takiego malucha 200l. Czy bufor ma wbudowana wężownice cwu - tego nie wiem podeślę później zdjęcia jak to wygląda u mnie. 

Odnośnie pompy mieszającej wodę w buforze,mam obecnie z kotla na pellet połączone kabelki (góra i dół) do bufora ,które pobierają temperaturę górna i dolna z bufora i przekazują informacje do kotla czy dalej ma palić pelletem. Jak dobija góra i dół do 70stopni wygasza się. Rozumiem ta pompa mieszająca wodę jest pomocna przy zastosowaniu grzałek i pilnowaniu aby cały bufor miał stała temperaturę a nie tylko góra? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wężownicą CWU to podłączenie jest z góry bufora. Ale skoro masz teraz ciepłą wodę bez boilera wiszącego czy też pionowego to masz wężownicę w buforze.
Tak pompa mieszającą jest po to by cały bufor na koniec trwania okienka taniej taryfy miał jednakową temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2022 o 23:23, Przemyslaw85 napisał:Ps. Co do zmian taryfy
Kiedyś zmiana taryfy zajmowało dostawcy max 30 dni. Aktualnie to ok 2m, a gdy jest się prosumentem tak jak ja to ok 4-5m (PGE). Dyspozycję zmiany taryfy wydałem na pod koniec kwietnia.
Pewnie ok września będę miał co chciałem.

Opornie to u Was idzie. Ponieważ zaciekawiło mnie to co napisałeś postanowiłem zadzwonić i się dowiedzieć, gdyż będę przechodził na G12w.  PGE-Łódź. 

Podanie sklada się na ul. Kosciuszki, a stamtąd wysyłają do dystrybutora na ul. Tuwima ( to chyba nie powinno im zająć wiecej jak kilka dni). Zadzwoniłem, więc na Tuwima, aby dowiedzieć się ile czasu trzeba czekać na ewentualną wymiane licznika, lub na samo przeprogramowanie,gdyż oni już się tym zajmują. 

Na obecną chwile Pan odpowiedział - 5 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego teoria a co innego praktyka ze strony PGE. Umowa w wersji elektronicznej podpiną  ze strony PGE dotarła mi odesłana 31 maja. Aktualnie mamy 20 czerwca a licznik po staremu czyli G11.

Pewnie dużo zależy od dystrybucji bo to oni wymieniają/przeprogramowują liczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.06.2022 o 15:49, Przemyslaw85 napisał:

Co innego teoria a co innego praktyka ze strony PGE.

Dziś złożyłem wniosek  i od razu zostalem umowiony na piątek na przeprogramowanie (cale dwa dni). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś prosumentem to faktycznie ewenement. Teraz byłem przy liczniki i już mam G12. 30 czerwca około północy byłem spisać stany to jeszcze było G11. Na licznika jest bez zmian więc został przeprogramowany zdalnie lub ktoś był lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu można zakończyć dyskusje gdyż ja jestem prosumentem oczym pisałem kilka postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Doszly nowe pomysly.

Rozważam zakup i montaż fotowoltaiki + grzalek. Główne pytanie to czy przy zakupie foto(poniżej 10kwh bo taka moc wyczytalem w internecie  dogrzeje bufor w pelni 1000l bez strat), ma jakikolwiek sens? Zużycie mam ok 4kwh/rocznie samej energii. Na 10kwh obecnie brak funduszy czy 5,6,7kwh ma jakikolwiek sens? A resztę dogrzewać kotłem? 

Kolejna kwestia to czy w przypadku foto+ grzalek - sens ma taryfa g12 i jak to się przekłada względem g11? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie stawka za prąd w taryfie G11 to 0,46zł (netto). G12 droga taryfa 0,73  netto i tania 0,35 netto.
Założenie PV będzie się opłacać cały czas a tym bardziej jak energia idzie w górę. W nowym systemie rozliczeń sytuacja się nieco zmienia, ale i tak będziesz miał taniej. Jedyne co to myto dla ZE wyjdzie większe. Ja mam na starych zasadach i w tym roku dorzuciłem kolejne 3kW co daje mi w sumie 7,6kW.

Jeśli dobrze policzyłem to u mnie wychodzi to tak: Spalałem ok 2200kg groszku wraz z grzaniem CWU od września do końca kwietnia to ok 8 miesięcy . Sprawność kotła to ok 60%. Co daje 9240kWh energii na CO i CWU. Z czego samo CO to ok 7794kWwh.
W okresie letnim (maj-sierpień) bojler grzany grzałką raz na dobę w godzinach największej produkcji z PV kosztuje mnie ok 620kWh. Sam okres grzewczy dla CWU będzie mnie kosztować ok 1446kWh (więcej bo w pomieszczeniu chłodniej jak i woda chłodniejsza przez studnię wodomierzową).

Czyli 7794+1446+620 daje razem 9860 na CO i CWU rocznie. Pobór energii bytowej w skali roku to ok 3000kWh. Co daje razem 12860. 
Jeśli PV wyprodukuje mi w skali roku 6992kWh i całość bym pobierał z sieci z potrąceniem 20% dało by mi 5594 kwh do dyspozycji. To musze dokupić ogólnie 7266kWh bez uwzględnienia zużycia bezpośredniego.
Odpowiednio teraz dla taryf koszt zakupu energii by kosztował:
- G11 kosztuje 4883 (5%) lub 5730 (23%).
- G12 droga taryfa będzie pokryta z PV w 100%. Dokupiona energia w tańszej taryfie kosztowałaby pomniejszona o ilość energii pozostałej z I taryfy ok  1717,25 (5%) lub 2011,60 (23%)
Ogrzewanie groszkiem kosztowało by mnie 2,2T*3500zł=7700zł na sam okres grzewczy. Do tego grzałka latem i energia bytowa na cały rok.

W nowym rozliczeniu chyba płacą 0,66gr (nie wiem jak vat) za każdy oddany kilowat, ale pobrana energia po normalnych stawkach jakby instalacji PV nie było. Z tego co wyliczyłem nowy system pod względem kosztów jest bardzo zbliżony do aktualnego przy aktualnych stawkach. Niestety czym droższa energia tym nowy system jest gorszy.

Za 6992kWh zapłacą nam 4614,72zł (nie wiem jak tu vatem).
- G11 zakup 12860kwh - z PV = 4027,2 (5%) lub 5508,67(23%)zł
- G12 droga taryfa 3000 z drogiej i 9860 z taniej minus z PV to odpowiednio 1308,33zł (5%) lub 2323,71zł (23%).

Tu plik excela co na szybko zrobiłem. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_CkOcLryY6pgpuA5QE8g9t-f5uY2HuBg/edit?usp=sharing&ouid=114771134725794930464&rtpof=true&sd=true
Komórki zaznaczone na szaro można zmieniać i tu wstawić swoje wartości.
Wyliczenia się dla PGE. Nie wiem jak się mają sprawy co do przenoszenia energii z taryfy 1 na 2 u innych operatorów.

W moim przypadku gdybym chciał dokupić potrzebą energię w postaci groszku to potrzebowałbym dokupić 1,7T groszku za całe 6000zł.

Jeśli się gdzieś pomyliłem proszę o informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.