Skocz do zawartości
IGNOROWANY

składam nową instalacje, potrzebuje porady


Roszer

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Będę składał instalacje CO

Zakupiłem bufor do instalacji CO-BUFOR, ZBIORNIK AKUMULACJI CIEPŁA 500L GALMET 1-W, do tego chce kupić:

-POMPA OBIEGOWA GRUNDFOS ALPHA 1L 25/60 DO C.O

- zawór trzydrogowy 1calowy.

Chcę to połączyć rurami pp ze względu na łatwość montażu

całość będzie zasilać podłogówkę 11 obwodów długości 26m, 45m, 8x80m, 92m

Bufor będzie zasilany w ciepło z kotła pelet tekla 12kW.

1.Czy taka pompa obsłuży ten rozdzielacz?

2.jaki zawór trzydrogowy do tego zestawu zakupić?

3. Czy Rury PP między buforem a podłogówką się sprawdzą?jakie średnice?

4. Czy mogę to napełnić wodą demineralizowaną?

Proszę o porady do tej pory sam wybudowałem cały dom razem z instalacjami nad którymi czuwali instalatorzy ale do ogrzewania nie mam nikogo bo zatrudnienie instalatora w okolicy jest niemożliwe takie terminy ze do zimy nie mam co na to liczyć.

IMG_20210704_181353.jpg

Edytowane przez Roszer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie kupiłeś bufor z wężownicą, chyba że wężownica będzie rozdzielać otwarty kocioł od zamkniętej instalacji,

ale wtedy nie potrzeba zaw 3-D ochrony powrotu - poz 19 na rys.

ad 1 - powinna 25/40, ale bezpieczniej będzie 25/60

ad 2 - zaw o Kvs od 4-5,( poz 6 na rys ) czy będzie on sterowany siłownikiem czy termostatyczny to już następne  pytanie  

ad 3 - PP40 będą OK

ad 4 - a po co? 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedź

 

z wezownicą mój bład

1) .chciałem grudfosa ale w hurtowni mówią ze IBO równie dobre

2) Jeden servisant polecił mi założyć zawór 3d sterowany siłownikiem, w hurtowni każą założyć termostatyczny 3d ATV.

3)ok

4) jest napisane ze:" Zbiornik nieemaliowany z przeznaczeniem na zdemineralizowaną wodę kotłową" stąd moje pytanie

Edytowane przez Roszer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibo to chinol, a grundfos to klasa, jest jeszcze LFP na licencji grudfosa.

Grundfosa to kup czerwonego , nie tego najnowszego czarnego, ew wilo z pokrętłem do regulacji pracy pompy.

Jak sterownik może sterować siłownikiem od podłogi to zaw 3-D z siłownikiem będzie lepszy, pamiętaj o parametrze Kvs, który podawałem post wyżej.

Hurtowni nie słuchaj, oni są od tego aby ci sprzedać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwone są niedostępne, co bedzie trwalsze wilo czy grundfos czarny?

Muszę jeszcze kupić pompę do obiegu kocioł pelet 12KW -bufor, oraz pompę do obiegu bojler kospel 140l- kocioł, czy mogę prosić o podpowiedż jakie to powinny być pompy ?(parametry firma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niska cena tych grundfos, nowe w sklepach dwa razy droższe, skąd taka cena nie domyślsz sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w miarę normalne te ceny. Pytałem znajomego w zeszłym tygodniu u niego w firmie LFP experia 25/40 368 zł, grundfos coś 100 droższy, LFP sprinta poniżej 400, Wilo stratos 25/60 - 695 zł.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za powyższe posty bardzo wam dziękuje to dla mnie bezcenne rady.

Czy wstawienie zaworu ATV 335 do ochrony temp.powrotu do kotła będzie dobrym pomysłem,rysunek poniżej.

Drugie pytanie w którym miejscu wstawić grupę bezpieczeństwa i jak duże naczynie wzbiorcze jeżeli w mojej instalacji bedzie około 700L. wody?

atv zab powrotu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem różne kalkulatory do obliczania naczynia wyrównawczego ale rozbieżność jest bardzo duża od 30 do 50 litrów.

Z różnych źródeł dowiedziałem się że naczynie powinno mieć od 4 do 10 procent pojemności całej instalacji.

Na schematach z instrukcji tekli naczynie jest między pompą a kotłem na powrocie.

Proszę o wypowiedź bardziej doświadczonych kolegów, wszystkie sugestie mile widziane:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2021 o 20:24, Roszer napisał:

jak duże naczynie wzbiorcze jeżeli w mojej instalacji bedzie około 700L. wody

Prawie ta sama pojemność instalacji u mnie. Naczynie przeponowe (układ zamknięty) jedno 80 l drugie 24l.

Wszystko zależy od ciśnienia w instalacji, ZB i wielkości zladu wody.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Wszystko zależy od ciśnienia w instalacji, ZB i wielkości zladu wody.

Oraz temp do której grzejemy wodę w CO.
generalnie większe naczynie to mniejsze skoki  ciśnienia w instalacji CO.

Naczynia można łączyć równolegle, wiec można spróbować dać np 80l a jak będzie niewłaściwy efekt to dodać następne 24l lub 18l.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej brać komplet jednego producenta. zamiast tego co wrzuciłeś wybrałbym komplet firmy Herz: https://allegro.pl/oferta/zawor-mieszajacy-3-drogowy-1-cal-herz-silownik-7018417772 Na pewno ten zawór jest lepszy od Diamonda i do tego ponad 100 zł tańszy za komplet.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Sam siłownik jest jak najbardziej OK, a zaw 3-D to jakaś ciekawostka przyrodnicza.

Dlaczego nie kupisz kompletu firmowego (zaw 3-D + siłownik) afriso lub esbe?

Zrobię tak, kupie kpl.

Afriso na przykład ciągnie mnie bo na YT dają filmy z zastosowaniem swoich produktów i ładnie wszystko wyjaśniają,może to nie jest az tak mocny powód do zakupu ale jest gdzie liznąć wiedzy.

Przyłącze pieca mam 6/4'' zawór trójdrożny temperaturowy będzie 5/4"45C. chcę to połączyć rurami stalowymi ocynk w obieg kotłowy razem z pompą 25-40 (wilo) i dalej do bufora stalową. Pytanie jakie średnice rur tam zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw temperaturowy - ochrony powrotu jest na za małą temp i ma za duży rozmiar - masz ponoć 12kW po grzyba ci tak duży?

On powinien być max 1" i 55C lub więcej!

rury 1" oczywiście czarne, a nie ocynk

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podano mi taki typ w serwisie tekli dociekałem czy nie za mała temperatura ale pan mówił że jest dobra.

jeżeli chodzi o temp. To wiem do czego ma być taka wysoka (ochrona powrotu)

Czy większy rozmiar będzie jakoś działał na układ negatywnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jest coraz większe grono forumowiczów , który z każdą pierdułką lecą po całym necie i sprawdzają każde słowo napisane na forum.

Co za żenada, ale aby cię nie zamęczać sprawdzaniem w wielu źródłach przestaję pisać w tym temacie.

Moja strata, choć czasu też szkoda 😷.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę na to spojrzeć z innej strony, czytam inne tematy żeby sobie wyjaśnić i dopowiedzieć szczegóły,( co, dlaczego, kiedy)żeby potem nie obudzić się rano zimą w zimnym domu i czekać dwa tygodnie na serwis, sam widzisz ze dzwoniąc do serwisu wprowadzono mnie w błąd z temperaturą powrotu, twoja wiedza którą mi przekazujesz jest dla mnie bardzo cenna i za to bardzo dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.