Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Comfort_pytanie o funkcjonalność


olvap

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowietrzałem go wielokrotnie i on znowu się zapowietrzał. Trwało to może nawet 2 tygodnie. W końcu przestał się zapowietrzać i ciśnienie przestało spadać. Oczywiście za każdym razem po odpowietrzeniu dopuszczałem wody, bo tego powietrza dość dużo schodziło.

Także wyglądało na to jakby powietrze gdzieś tam krążyło. Mam na pionach i przy kotle odpowietrzniki. Były otwarte gdy instalacja traciła ciśnienie i są teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zalaniu instalacji, odpowietrzanie zrobiłem raz. Dwa grzejniki słabiej grzaly ale po odpowietrzeniu już było dobrze. Ciśnienie mi minimalnie spada i dobijam wodę tak raz na dwa tygodnie po 0.2 bara czyli na słuch to może pół szklanki wody. Z 5 sekund dobijania. Ale mi puszcza jeden zwykły zawór przy grzejniku. Może uniknąłem kłopotu z zapowietrzaniem bo założyłem separator powietrza Flamco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Ale to minimalny wyciek. Dosłownie lekko mokry od dołu. Czasem kapnie kropla. Dokrecanie dkawika już nic nie pomaga a grzejnik jest na piętrze w pokoju który nie ogrzewam. To by się samo doszczelnilo gdyby grzejnik pracował a tak...

Ten sezon tak zostawię, na przyszły będę musiał coś tam ocieplić , może wymiana grzejników albo dołożenie żeberek na parterze na full, ile się da. Wówczas i głowice termostatyczne założę i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 8ik3r8 napisał:

U Ciebie ta sama wartość ciśnienia się długo utrzymuje? Po ponownym uruchomieniu kotła też nie spada?

Tak. Od przeglądu kotła jakieś 1,5 miesiąca temu ciśnienie jest na niezmiennym poziomie. Może być mała różnica pomiędzy zimna a ciepła instalacja,ale jak sprawdzasz przy tej samej temperaturze,to ciśnienie ma być stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś ucieka. Ale to musisz stwierdzić sam co i gdzie. Cześć pytań została bez odpowiedzi, zrobiłeś coś z tego co pisałem wcześniej? Nie znamy i nie widzimy tej instalacji, nie ma szczegółowego opisu , schematu albo zdjęć instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzylem grzejniki zaczynając od samej góry i dopuściłem wody do 1.8 znów.

Na samej górze na strychu mam taki odpowietrznik i jest on poluzowany
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211218/b9a40445c1decd5ad0a9134d57c8e7c2.jpg

Na grzejnikach (oprócz łazienkowego, bo tam nie ma odpowietrznia) mam takie na kluczyk odpwietrzniki

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211218/08d5e096ee963ab106b20d4a9dd291b8.jpg


W skrzynce od podlogowki wygląda to tak: (odpowietrzylem tym bialym pokrętłem nad wskaźnikiem temperatury)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211218/f51a0d2b8e48af45b9bdc366bfb59bf7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znów to znaczy, że dziś?

Było powietrze w grzejnikach lub rozdzielaczu podłogówki?

Jeżeli tak,to znaczy że jest jeszcze powietrze w instalacji i cześć jego może uciekać przez ten odpowietrznik na strychu,w cześć przez ten w kotle. Dopóki nie pozbędziesz się całego powietrza to nie da się jednoznacznie powiedzieć co jest przyczyną, na razie uznajemy, że to powietrze. Zakręć ten odpowietrznik na strychu na resztę dnia i wieczorem idź go odkręć i zobacz czy zejdzie powietrze i ciśnienie z instalacji.

Na dziś tyle, bo musimy najpierw pozbyć się powietrza. Możesz jeszcze parę razy wyłączyć kocioł z sieci żeby aktywowała się procedura odpowietrzania,trwa parę minut i wtedy odpowietrznik na strychu zostaw otwarty, potem uzupełnij wodę, zakręć odpowietrzik i włącz kocioł do grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór na strychu zakręcony od wczoraj rana. Spadło ciśnienie z 1.8 na 1.5. Wspomne też że miałem remont i dwa kaloryfery były zdjęte i zalozone ponownie po remoncie.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/431961afefab1f0ecf5f7660c969e6b5.jpg

Wszystkie zawory w tej skrzynce mam maksymalnie otwarte. (Górne i dolne) oraz zawór (to chyba trójdrożny) przy pompce też mam maksymalnie odkręcony. Nie wiem jak powinna być ustawiona ta pompka w skrzynce ale jest na "auto" i pracuje dosyć cicho 24h ale pływaki praktycznie wszystkie są w górze. Jak podkręce obroty pompki na więcej niż połowę to pływaki idą w dół oprócz jednego czy dwóch ..
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/9a07c83cda662c25b1073dff9779ccef.jpg

Dodatkowo zauwazylem że przy zwiększonych obrotach pompki w miejscu zaznaczonym na zdjęciu pojawiają się krople wody


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211221/12f3368bae41e3b49dd3959bd51229e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie zaznaczyłeś, że niby pojawiają się krople to wygląda mi na ręczne odpowietrzniki ,na dolnym chyba nawet wężyk jest założony. Dokręć je, nie mogą popuszczać i obserwuj. Musimy najpierw znaleźć przyczynę spadku ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokręć i miej na razie zakręcone wszystkie,bo musimy znaleźć przyczynę ubytku.

Możesz wcześniej odpowietrzyć i uzupełnić wodę, wtedy zakręć wszystkie szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolalem wody do 1.8 i w ciągu dwóch dni zeszło do 1.4. Mam zakręcony grzybek na strychu .. wczoraj znów uzupełniłem do 1.8 i już jest 1.6... jak można to zdiagnozować?? Możliwe jest że jak mi rurki kręcili od dołu do sufitu to przrwoercili podłogowke ??strop ma 10 cm i styropianu jest około 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno grzejesz?

Gdy wzrasta temperatura zasilania, wzrasta i ciśnienie.

Zwłaszcza jeśli brak dodatkowego naczynia wzbiorczego. U mnie to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi brakuje w instrukcji prostego obrazka z opisem co jest od czego.

Dla przykładu pscreen z mojej apki.

Co znaczy zielony kaloryfer?

29 st - temp zasilenia odczytana z KT z systemu comfort i taka też dawana przez kocioł

30 st. - nie wiem

40 st. - "maksymalna wartość graniczna temperatury wody grzewczej" - mam ustawione w appce na 40, ale nie wiem dlaczego tyle. Mam tylko OP więc może powinno być 55?. Wiem, że jest to górna granica KT, jaką sobie wyrysuje. 

 

No i podstawowe pytanie. Czy algorytm KT z systemu comfort jest choć odrobinę bardziej inteligentny od KT ustawianych na kotle? Tylko to że można ustawić więcej punktow przegięcia?

Screenshot_2021-12-30-10-25-09-98_072e24a29863a7a0943ab014be44bc19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony kaloryfer to że jest zapotrzebowanie na grzanie.

29* to temperatura wyliczona z Kt 

30* to faktyczna temperatura dawana przez kocioł

40* to max temperatura jaką może dać kocioł , jest ustawiana w apce w dwóch miejscach 3.1.1.7 i 5.2

Krzywa z modułu jest lepsza bo może to być zygzak,a w kotle jest tylko prosta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtuNie zaciekawiła mnie ta twoja krzywa grzewcza. Również posiadam ogrzewanie mieszane i szukam jakiegoś dobrego i prostego rozwiązania żeby zautomatyzować regulację temperatury dla całego układu. Widzę, że poniżej 0 stopni na zewnątrz masz ustawione temperatury rzędu 45-55 stopni. Dławisz jakoś przepływy dla podłogówki? Takie temperatury wydają się być trochę za duże żeby dawać je w podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podłogówki mam osobny układ mieszający też sterowany pogodowo i na podłogę idzie ok 13* mniej.

Znalazłem przyczynę spadku ciśnienia w instalacji. Była nieszczelność na zgrzewie przy kaloryferze. Naprawione. Wlane do 1.8 i po 7 dniach jest 1.7. To znaczy że może być jeszcze gdzieś wyciek czy to normalne że spadło o 0,1? Ten grzybek na strychu powinien być odkręcony czy zakręcony ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.