Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator pokojowy do Termet EcoCondens Silver


Pielęgniarz

Rekomendowane odpowiedzi

Mi chodziło o maila do producenta regulatora skoro to on gubi połaczenie 😉

Coś tu nie pasi. Czyli co ? Czy dobrze rozumiem ,Tester twierdzi że nie nie tak powinien wyglądać reset kotła? Czy oni na pewno wiedzą że chodzi o kocioł termet silver? z tego co pamiętam z tematów na forum to własnie zajmowali się oprogramowaniem golda i robili te aktualizacje oprogramowania a silver ma  włoskie komponenty sterujace i tu takich histori  nie słyszalem, no chyba że opiekują się także tym kotłem dla termetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyraziłem się jasno, wysyłając zapytanie:

Cytat

Witam,

Posiadam piec TermetEcocondes Silver w wersji 25kw. Do niego podłączony jest termostat T6 firmy Honeywell obsługujący protokół OpenTherm. Niestety występuje problem z komunikacją. Piec co 24 godziny robi reset i po tym resecie nie termostat nie jest w stanie "zmusić" piec do uruchomienia. Trzeba ponownie uruchomić termostat. Honeywell T6 wysyła sygnał - jestem w stanie to odczytać po tym, że termostat mam spięty z automatyką, która odczytuje stany termostatu. Ten w momencie wysyłania sygnału raportuje stan jako "grzanie". Reset pieca powoduje tak jakby zerwanie komunikacji po OT. Czy jest jakaś możliwość aby rozwiązać taki problem? Można upgrade oprogramowania płytki sterującej pracą pieca?

🤔

 

P.s do Honeywell, Resideo, Termet także wysłałem maila z zapytaniem. Zobaczymy. Na razie firma Tester odpowiedziała najszybciej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ten sposób resetu kotła też może byc winny i może zrywać komunikacje OT. W instrukcji napisane jest 

"co 23 godz. pompa włącza się na czas 15 s 
co 23 godz. + 1 min zawór trójdrożny włącza się na czas 15 s "

tymczasem oprócz tego gaśnie ekran kotła i wentylator startuje na maksymalnych obrotach, pytanie czy tak ma być. Nie jest to jednak taka typowa utrata zasilania bo wtedy włącza się odpowietrzanie i komunikaty PON a przy tym resecie tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale funkcja ta powinna być tylko aktywna jeżeli piec jest całkowicie na OFF. Po za tym tutaj jest co 23 godziny. U mnie piec zresetował się po równych 24h - reset wyświetlacza i wentylator na maxa przez 2 sek. Wczoraj piec wyłączyłem z gniazdka o 7:10 dzisiaj reset około 7:13

edit: Zapytałem w firmie Tester czy aby na pewno rozmawiamy o piecu Ecocondens Silver oraz zapytałem czy mieli takie przypadki. Zobaczymy co odpiszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lolekx86 napisał:

wentylator startuje na maksymalnych obrotach

U mnie nie ma czegoś takiego. Może ewentualnie wentylator robi przedmuch jak przy gaszeniu palnika. Za to pompa podnosi obroty do maksymalnych (parametr P18), ale tak jest zawsze po zgaszeniu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością moge stwierdzić że  u mnie również  wentylator startuje podczas tego "resetu" co 24h, przez 2/3 sekundy słychac bardzo wysokie obroty. Dmuchnie tak mocno że aż słychać jak kondensat pozostały w komorze  spalania wlewa się do rurki. Przedmuch i wybieg pompy po zgaszeniu wiadoma sprawa ale to dzieje się niezależnie od tego czy kocioł pracuje czy nie.

Ciekawe czy to przebudzenie co 24h to zupełnie coś innego niż te funkcje antyblokady. Całe lata byłem przekonany że to wlaśnie to ale jak słusznie zauważył czarnydlk jak byk jest napisane co 23h a nie 24 i zachowanie jest zupełnie inne niż to o czym piszą w instrukcji. Ciekawe zatem czy w takim razie na stojacym kotle dzieje się coś innego co 23h niż ten reset co 24. Przypominam sobie że czasami słyszałem jakieś ciche pstryki zaworu trójdrogowego na kotle w spoczynku, dam znać za 23,5h chyba że czarnydlk ubiegnie mnie rano.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, albo jest to funkcja antyblokady pompy i zaworu trójdrogowego która faktycznie zaimplementowana jest inaczej niż pisze instrukcja obsługi albo jakiś błąd. Przypomina to bardziej  zaprogramowany skok napięcia dokładnie 24h po podłaczeniu  kotła do zasilania niż cokolwiek sensownego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vlad1431 napisał:

Po co w ogóle kocioł resetuje się co dobę?

U mnie kocioł pracuje całymi dniami (a nawet tygodniami) na minimalnej mocy bez "odstawiania", wentylator koło 1000-1200obr/min, a pampa na minimum (15%), więc takie przegonienie co 24h wentylatora i pompy miało by jakiś profilaktyczny sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarnydlk

Zaobserwowałem dokładnie zachowanie kotła związane z resetami

1 reset co 24 godziny. Tutaj nawet nie startuje pompa i zawór trójdrogowy jak opisuje te funkcje instrukcja więc to nie to. Po prostu gaśnie wyświetlacz i wentylator robi 2 sekundowy  przedmuch na pelnej mocy.

2 funkcje antyblokady pompy. 

-W trybie normalnej pracy (palnik i pompa akurat nie pracują ) nic takiego co opisuje instrukcja nie widać w określonym czasie (23h po podłaczeniu zasilania). Nie było żadnego startu pompy i zaworu3d
-W trybie czuwania OFF również nic takiego co opisuje instrukcja  się nie wydarzyło ale tryb off właczyłem godzine przed przewidywanym  czasem więc albo tych funkcji nie majak sa opisane w instrukcji  albo kocioł musi być w trybie OFF długi czas aby to zaszło.

 

@sorier

W dniu 7.10.2022 o 08:54, sorier napisał:

U mnie kocioł pracuje całymi dniami (a nawet tygodniami) na minimalnej mocy bez "odstawiania", wentylator koło 1000-1200obr/min, a pampa na minimum (15%), więc takie przegonienie co 24h wentylatora i pompy miało by jakiś profilaktyczny sens.

Wszelkie funkcje serwisowe oczywiście korzystne  no ale chyba nie takie które zrywają komunikacje dwukierunkową z regulatorem pokojowym.

Serwisant ustawił Ci silvera25KW na 1000 obrotów? P6 =33 rozumiem?  Możesz podać wartości P03, p04, p05,p06,p07 jakie masz ustawione? Może i mi uda się namówić serwisanta bo w mojej okolicy oni do takich manewrów nie są skłonni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lolekx86 napisał:

2 funkcje antyblokady pompy. 

-W trybie normalnej pracy (palnik i pompa akurat nie pracują ) nic takiego co opisuje instrukcja nie widać w określonym czasie (23h po podłaczeniu zasilania). Nie było żadnego startu pompy i zaworu3d
-W trybie czuwania OFF również nic takiego co opisuje instrukcja  się nie wydarzyło ale tryb off właczyłem godzine przed przewidywanym  czasem więc albo tych funkcji nie majak sa opisane w instrukcji  albo kocioł musi być w trybie OFF długi czas aby to zaszło.

W trybie OFF czas (23h) też jest liczony od momentu ostatniego wyłączenia-włączenia zasilania.

8 godzin temu, Lolekx86 napisał:

Serwisant ustawił Ci silvera25KW na 1000 obrotów? P6 =33 rozumiem?  Możesz podać wartości P03, p04, p05,p06,p07 jakie masz ustawione? Może i mi uda się namówić serwisanta bo w mojej okolicy oni do takich manewrów nie są skłonni.

Nie, sam sobie ustawiłem. Z moim kominem kocioł bardzo dobrze pracuje na 980-990obr/min (wg wskazań parametru "-7-"). Daje to ok 3,1kW w pracy ciągłej na minimum (wg wskazań gazomierza i z ciepłem spalania podanym przez gazownie). Kocioł silver 25 1f.

Ustawienia fabryczne (w nawiasie moje):

P03 130(90)

P04 50(50) - nie mam cwu

P05 300(300) - j.w.

P06 50(33)

P07 253(253)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sorier napisał:

W trybie OFF czas (23h) też jest liczony od momentu ostatniego wyłączenia-włączenia zasilania.

13 godzin temu, Lolekx86 napisał:

Tak. O godzinie 24 odłaczyłem zasilanie zatem następnego dnia o 23 powinno się coś dziać. W kolejnych dobach nic ani w trybie działania ani OFF, tryb off właczyłem godzine przed 23 więc może trzeba więcej czasu. Resety o 24 nadal jak w zegarku.

5 godzin temu, sorier napisał:

Nie, sam sobie ustawiłem. Z moim kominem kocioł bardzo dobrze pracuje na 980-990obr/min (wg wskazań parametru "-7-"). Daje to ok 3,1kW w pracy ciągłej na minimum (wg wskazań gazomierza i z ciepłem spalania podanym przez gazownie). Kocioł silver 25 1f.

Ustawienia fabryczne (w nawiasie moje):

P03 130(90)

P04 50(50) - nie mam cwu

P05 300(300) - j.w.

P06 50(33)

P07 253(253)

U mnie komin wzorcowo jak w instrukcji  60/100 , dwa kolanka i 2,5m rury, szczelny, skład spalin w normie, jednak p6<40 = wybuchowe starty. Podobno są serwisanci co potrafią perfekcyjnie dostroić skład mieszanki aby problem zniknął ale nie w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Lolekx86 napisał:

jednak p6<40 = wybuchowe starty.

Za start odpowiada P03. Jeżeli masz wybuchy przy przejściu z odpalania na prace to zmień P03 lub zwiększ P32.

Ja mam komin z rury fi80 10m wsadzonej w stary węglowy komin i zakończony nasadą vaillanta. Każdy mocniejszy podmuch wiatru to podniesienie mocy panika (od razu widać jak sterownik zmniejsz obroty wentylatora). Tak na prawdę kocioł pracuje na minimalnej mocy i obrotach tylko w czasie bezwietrznej pogody w ciepłe dni.

 

Edit

Sprawdź jaki masz wydatek gazy przy minimalnej mocy, może masz takie opory komina że musisz mieć wyższe obroty dmuchawy i nic nie poradzisz.

Skład mieszanki serwisant powinien zrobić na minimalnej mocy (wydatku gazu), a nie obrotów wentylatora. No ale niestety nikt tego nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuje, nie do końca jest to wybuchowy start w sensie sam zapłon. Zapalić to zapala ale po kilku sekundach kiedy moduluje szybko z mocy startowej w dół a płomień osiąga najmniejszą moc, palnik wpada jakby w wibracje. Przez wziernik wygląda to jakby płomień został zdmuchniety przy mocy min. Żadne zmiany p03 lub p32 nic nie dały, nawet rezonował jeszcze mocniej. Pomogło p06=50 ustawione przez serwisanta ale z reklamowanej mocy minimalnej nici...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Lolekx86 napisał:

kiedy moduluje szybko z mocy startowej w dół a płomień osiąga najmniejszą moc, palnik wpada jakby w wibracje

To miałem na myśli. Ale jeżeli zmiana mocy i czasu odpalania nie pomogła to nic nie poradzisz. 

Jeszcze mogę dodać, że skład mieszanki serwisant ustawił przy P06 50 co równało się wydatkowi gazu ok 6,3l/min (wg serwisówki powinno być 6,9 +0,5), a ja zmniejszyłem do P06 33 = ok 4,6l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą antyblokadę pompy trzeba by sprawdzić 23 godziny po włączeniu trybu OFF. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Co do firmy Tester chyba muszę znaleźć dzień wolny i do nich podjechać z tą płytką z wyświetlaczem. Raz jeszcze zapytałem czy rozumiemy się, że mam piec SILVER. Ostatnia moja korespondencja z nimi:
 

Cytat

Czyli musiałbym z mojego kotła Ecocondens Silver wymontować płytkę wyświetlacza i dostarczyć ją do Państwa? Ile wcześniej musiałbym się zapowiedzieć ?
P.S Mieli Państwo już takie przypadki przy tym kotle?

odp:

Cytat

 

Dzień dobry

Wystarczy godzina. Chodzi o to, żeby Pan niepotrzebnie nie czekał.

Oczywiście może Pan skorzystać z pomocy służb serwisowych firmy TERMET. Zgłosić problem i poczekać na interwencję.

 

Ogólnie tego typu przypadki zdarzają się w wielu sytuacjach:

- wtyczka taśmy połączeniowej między płytkami jest niedociśnięta,

- wada fizyczna taśmy połączeniowej,

- uszkodzenie płytki wyświetlacza lub sterującej (ujawniające się po czasie ukryte wady elementów),

- zalanie czujnika ciśnienia, które powoduje trwałe obciążenie układu zasilania,

itp…

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarnydlk Mają praktyke na codzień  więc powinni mieć intuicje, czasami pierdoły mogą powodować różne nieoczekiwane efekty ale ten "dziki" reset co 24h wyglada jak z jakiegoś powodu standardowe zachowanie u wszystkich a nie poluzowanie taśmy itp 

Poza tym, przewody regulatorów, wentylatorów i wszystkich podzespołów kotła są podlączone do płyty głownej Nordgas gdzie jest bodajże całe sterowanie logiką a nie do tej płytki wyświetlacza. No nie wiem nie wiem czy zajarzyli już sedno tematu. Korespodnecji nie widziałem ale brzmi jakby zrozumieli że gaśnie wyswietlacz czasami i to caly problem... coś grubymi nicmi to szyte ale równie dobrze jakaś pierdoła może to powodować.

Jeśli  wybierasz się  do nich, warto byłoby zabrać też T6, takie serwisy mają bramki opentherm które czytają całą wymiane komunikatów między urządzeniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lolekx86 napisał:

Korespodnecji nie widziałem ale brzmi jakby zrozumieli że gaśnie wyswietlacz czasami i to caly problem... coś grubymi nicmi to szyte ale równie dobrze jakaś pierdoła może to powodować.

Całą korespondencje udostępniłem tutaj. Ja nic im o gasnącym wyświetlaczu nie pisałem. Była tylko informacja o tym że piec co 24h robi reset i to powoduje brak komunikacji po OT z termostatem. Więc możę:

- wnioski wyciągnęli sami
- wiedzą, że reset co 24h powoduje wyłączenie wyświetlacza
- znają problem lepiej niż o tym mówią
 

Ogólnie nie wiem w czym wymiana wyświetlacza miałaby pomóc, chyba że w nowszych wersjach problem zaniku komunikacji został rozwiązany. Reset działa prawdopodobnie na cały piec, w tym na komunikację. Po tym resecie komunikacja działa ze strony pieca, trzeba tylko restartować termostat, który ją gubi. Druga sprawa, że w instrukcji nie ma żadnej informacji o tym resecie. Ja jej bynajmniej nie znalazłem, więc może ten reset to po prostu jakiś błąd? Tylko co miałby mieć do tego wyświetlacz... nie mam pojęcia.

Resideo także odpisało - ogólnie i w skrócie zalecają przełączenie termostatu na tryb on/off i TPI.
Termet nie odpisał, ale tutaj nie spodziewam się niczego szczególnego, tym bardziej, że termostat ten nie jest przez nich oficjalnie wspierany.

I chyba będę musiał się wybrać do nich ale obawiam się, że nie wygospodaruje już wolnym czasem w tym roku. Daleko nie jest ale pojechać tam musiałbym w godzinach ich i mojej pracy.

Co do samych ustawień pieca ogólnie u nas jest dramat. Od samego początku walczymy z błędem E01. Wymieniony przewód zapłonowy, iskrownik, zamontowana jakaś redukcja a piec dalej ma swoje fochy. Potrafi kilka dni ładnie odpalać jak i w ciągu jednego dnia nie zapalić z kilka razy... Kilka kłótni z serwisantem, który przecież wszystko książkowo ustawił. Dopiero jak zadzwonił do serwisu to poinstruowali go co wymienić w przypadku tego błędu. Nawet chyba przyznali się do tego że wyszła jakaś wadliwa partia. W dodatku mamy bardzo duże zużycie gazu w porównaniu do sąsiadów. Ogólnie oprócz tanich przeglądów nie widzę zbytnio żadnych zalet pieca, a wręcz przeciwnie. Wróciliśmy z wakacji, piec rozszczelniony na wyjściu ciepłej wody do trójnika. Nasz serwisant był "pozytywny", przyjechał inny, obsmarował poprzedniego, że podczas przeglądu rocznego powinien widzieć wyciek bo woda się sączyła, mocowanie metalowe trzymające rurkę zardzewiałe. Niby rodzima konstrukcja ale..... never again. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odnośnie sterowników ja mam czeski PT-52 i bardzo dobrze współpracuje z silverem. Posiada sterownik PID, swoje krzywe grzewcze ( zależność temperatury na zewnątrz, prędkości nagrzewania pomieszczenia do zadanej temperatury, stopniem ocieplenia domu) moduluje mocą kotła,  Wszystkie parametry kotła są na nim odczytywane i ustawiane (min i maX CO, min i max CWU, temperatura CWU). Posiada automatyczną korekcję krzywych grzewczych itp. Działa mi już prawie 8 miesięcy i żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

piszą 5°C czyli że nie można mniejszej ustawić tylko 5°C?

To chyba dotyczy CWU. Jeżeli to PID to pewnie nie ma histerezy CO tylko dąży do utrzymania nastawionej modulując mocą kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.