Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator pokojowy do Termet EcoCondens Silver


Pielęgniarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, posiadam kocioł dwu funkcyjny Termet EcoCondens Silver z OpenTherm. Szukam regulatora / termostatu pokojowego, obojętnie czy bezprzewodowy czy przewodowy, choć bym wolał ten pierwszy, który odczytuje temperaturę powietrza wokół siebie, ale też sam dostosowuje temperaturę grzania wody na kotle odczytując temperaturę powrotu. Oczywiście funkcja dostosowania temperatury w ciągu dnia i nocy to oczywista oczywistość. Czujnik pogodowy nie wchodzi w grę. Co mogą państwo mi polecić? Na pytanie czemu nie samemu / przez instalatora ustawić temperaturę na kotle brzmi "bo chcę automatykę dostosowującą się do otoczenia".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj instrukcję z CR 11011, wydaje mi się, że on powinien pracować bez zewnętrznego tylko na podstawie temperatury pomieszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem, to regulacja temperatury wody dostępna jest tylko z czujnikiem zewnętrznym (pogodowym). 

Opcje techniczne jakie są to:

1. Wybrać stosunkowo rozbudowany regulator pokojowy np. Salus SQ610, który ma modulację pracy kotła oraz algorytmy pracy, np. ITLC. Koszt około 350zł.

2. Wybrać czeski sterownik PT52 na kablu, do tego zewnętrzny czujnik temperatury zamontowany na północnej ścianie. PT52 posiada modulację, a algorytmy to chyba tylko on/off. Trzeba by jednak odpowiednio i dokładnie ustawić krzywą co nie jest takie proste. Koszt około 350zł. 

3. Wybrać coś znaaacznie droższego również z czujnikiem pogodowym. Takie rozwiązanie pewnie ma lepsze algorytmy dla czujnika temperatury wewnętrznej, a do tego samo by dostosowało krzywą - chociaż... Jakie to by było urządzenie? Bajerami są kolorowy dotykowy ekran, Wi-Fi i tak dalej. Np. ST-2801, ale jaka tu jest praktyczna przewaga nad PT-52?

Nie wiem co automatycznie by dobrało krzywe. I czy jest to warte dopłacenia dwu, a nawet trzykrotnie? 

Które rozwiązanie byście wybrali? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opcja montażu tego czujnika zewnętrznego czy nie?

Jeżeli jest, to ja nadal proponuję CR 11011 .ma korektę temperatury zasilania zależną od temperatury wewnątrz.

Salus to dla tego kotła zwykły termostat ON OFF, nie będzie nic regulował w kotle. Czeskiego też ktoś testował i jest problematyczna obsługa, kiepskie tłumaczenie menu. Tech jest bajerancki i strasznie drogi.

Dobranie krzywej wcale nie jest jakimś tam wyczynem, trzeba tylko być cierpliwym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulację mocy palnika kocioł ma w sobie,realizowana jest przez zawór gazowy i wentylator, sterownik zewnętrzny nie ma nic do tego.

Ogólnie Termet pod tym względem ma rozbudowane wewnętrzne sterowniki kotłów,bo posiadają również regulację pogodową tylko trzeba czujnik zewnętrzny dołożyć i to wystarcza w większości prostych instalacji,a sterowniki zewnętrzne montujemy dla szpanu;)

Ja na Twoim miejscu na ten sezon założył czujnik zewnętrzny i ustawił krzywą grzewczą, jak nie będziesz zadowolony z komfortu,to na przyszły sezon dołożysz sterownik pokojowy.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy jest w necie za 358 z przesyłką i FV. Jak masz możliwość to można jeszcze odliczyć od dochodu w uldze termomodernizacyjnej w picie min te 17%. Czyli wyjdzie za 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje podają że jest kompatybilny,a najpewniej będzie jak zadzwonisz do działu technicznego Termet i tam dopytasz. Nie ma problemu pogadać z Nimi bo sam parę razy dzwoniłem.

Jak używka z pewnego źródła i z gwarancją rozruchową to można by się zastanowić,nie spotkałem się z postami typu padł mi ten konkretny sterownik. Sam kupiłem leżak magazynowy po upadłej hurtowni z datą produkcji dosyć odległą za nie całe 3 stówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie... Rozumiem, że CR 11011 + czujnik zewnętrzny podłączony do kotła to fajna opcja.

A co gdyby podłączyć czujnik zewnętrzny + zwykły prosty termostat typu on/off. Czy taka opcja jest znacznie gorsza od tej CR 11011?

Weźmy pod uwagę np. Volta, Emosa, czy nawet powyższego drogiego Salusa - mowa o regulatorach z opcją ustawienia temperatury dzień/noc i jakimiś tam algorytmami.

Albo prosty tani OT typu Salus RT520?

 

Edytowane przez Pielęgniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od końca. OT Salusa RT520 najprawdopodobniej nie jest kompatybilne z Termetem ,nie ma na liście.

Pytanie,czy faktycznie jest potrzeba rozróżnienia tem dzień noc i czy przyniesie to jakiekolwiek oszczędności, bo w większości przypadków zużycie wzrasta.

Czujnik zewnętrzny jak najbardziej da oszczędności,bo przy dobrze dobranej krzywej kocioł będzie na bieżąco uzupełniał straty ciepła pracując na możliwie najmniejszej mocy. Dokładając do tego sterowanie z korektą temperatury zasilania na podstawie temperatury wewnętrznej możemy zniwelować niedokładne dobranie krzywej, tylko pytanie czy jest takie miejsce w domu, które będzie reprezentować resztę,bo koledzy pisali, że nawet pootwierane lub zamknięte drzwi do innych pomieszczeń miały wpływ na komfort.

Chyba przedstawiłem większość za i przeciw,teraz decyzja należy do Ciebie, ja tak jak już pisałem wcześniej, zamontował bym czujnik zewnętrzny i obserwował przez jeden sezon zachowanie, dołożyć zawsze można.

Tylko przed ewentualnym zakupem tego CR 11011 zasięgnij opinii działu technicznego odnośnie współpracy z Silverem.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie jakie mam jest parterowe, połowa jest podpiwniczona, druga połowa już nie, jedna część mieszkania jest zawsze zacieniona zimna, druga jest nasłoneczniona.

Różnica temperatur jest spora, zwłaszcza że te nasłonecznione to pokoje mieszkalne, a te zacienione (część północna gdzie będzie czujnik zewnętrzny) to przedpokój, kuchnia i łazienka. Wszędzie są okna i wszędzie są grzejniki.

Nie będę kłamał jak powiem, że zastanawiam się nad Easy Remote ,PT52 i zwykłym on/off. Różnica w cenie jest znaczna w porównaniu do CR11011. Bo jeżeli praktycznie ma wyglądać to tak, że Easy Remote jest o tyle "gorszy" od "CR 11011", że sam nie przelicza wartości dostosowania pracy kotła, tylko zostawia to po stronie kotła, to po co przepłacać?

Jeżeli chodzi o wsparcie techniczne, to CR11011 i PT52 mają ten sam poziom - niby tak, ale nie, kto to wie, forum jest najlepsze. Termet mi się wypowiedział (jestem ze Świebodzic, a samą fabrykę mam pod nosem, bo dosłownie 200m ode mnie), że liczy się to co w instrukcji, a tam jest wymienione EasyRemote.

Więc pytanie czy aby korzystać z pogodówki i z termostatu pokojowego muszę mieć owy termostat w technologii opentherm czy wystarczy zwykły volt za 70zł i do tego pogodówka? 

Bo jeżeli się okaże, że aby kocioł pracował i na tym i na tym jest wymagane OT, to wtedy Easy Remote. Jeżeli się okaże, że do pogodówki mogę wsadzić zwykły termostat on/off i to będzie ze sobą działać, to dla mnie to najtańsze rozwiązanie.

Po prostu w pomieszczeniach jest zbyt duża różnica temperatur aby zostawić to tylko pogodówce chyba że wręcz przeciwnie w tym przypadku?  A mam jedno pomieszczenie (mały przedpokój) pomiędzy częścią nasłonecznioną, a wiecznie zimną i ciemną.

Proszę tyko o odpowiedź do tego posta. Więcej się nie wypowiadam 🙂

Edytowane przez Pielęgniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby kocioł pracował ze sterowaniem pogodowym nie potrzebuje żadnego dodatkowego termostatu, potrzebny tylko i wyłącznie czujnik temperatury zewnętrznej. Termostat jest tu tylko dodatkiem i on nie spowoduje że wszystkie pomieszczenia będą jednakowo dogrzane,to trzeba załatwić powierzchnią grzejników,po prostu tam gdzie zimniej muszą być większe, lub w cieplejszych pomieszczeniach skręcone. Ogólnie przy kondensacie czym większe grzejniki tym może być niższa temperatura zasilania i dodatkowe oszczędności.

Tak że jaki sterownik dodatkowy założysz zależy tylko od tego czego potrzebujesz. Jeżeli ma to być tylko włącz wyłącz ogrzewanie to może to być nawet zwykły wyłącznik do oświetlenia,jak miało by się to odbywać automatycznie to już trzeba termostat OnOff, a jak jeszcze chcesz mieć podgląd na parametry pracy kotła to zostaje OT i wtedy ten Easy Remote lub CR11011

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, mijamy się z pytaniami i odpowiedziami. Dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie. 

Czy termostat z algorytmami on/off + pogodówka w praktyce da to samo co OT + pogodówka?

Czy termostat z algorytmami on/off + pogodówka zezwala kotłowi na modulację jego pracy?

Pomijamy kwestię, że ze sterownika OT mogę ustawiać opcję na kotle, a bez OT muszę iść do kotła.

 

Bo są możliwości ogólnie takie:

1. Kocioł bez czujnika pogodowego i bez termostatu pokojowego.

2. Kocioł tylko z czujnikiem pogodowym.

3. Kocioł z termostatem on/off bez pogodówki.

4. Kocioł z termostatem OT bez pogodówki.

5. Kocioł z pogodówką i termostatem on/off.

6. Kocioł z pogodówką i termostatem OT.

 

Innych możliwości nie ma. O to się rozchodzi... O różnicę praktyczną... Czy teraz mnie kolega rozumie? 😞

 

Edytowane przez Pielęgniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pielęgniarz napisał:

Czy termostat z algorytmami on/off + pogodówka w praktyce da to samo co OT + pogodówka?

Tak i nie. Zależy jaki to będzie model sterownika OT, jeden ma opcję wpływu temperatury wewnętrznej inny nie.

Godzinę temu, Pielęgniarz napisał:

Czy termostat z algorytmami on/off + pogodówka zezwala kotłowi na modulację jego pracy?

Tak. Kotłowi do modulacji nie jest potrzebne nic więcej, niż to co ma w sobie, modulacja jest w fabrycznym sterowniku wbudowanym w kocioł.

Ja rozumiem wszystko, tylko być może nie umie tego w zrozumiały sposób przedstawić. Napiszę jeszcze raz, modulacja mocy palnika to funkcjonalność samego kotła i nie potrzebuje do tego niczego. Czujnik zewnętrzny dodaje nam możliwość automatycznej zmiany temperatury zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz.

I coś czuję, że kolega myli pojęcia modulacji z regulacją pogodową temperatury.

Modulacja jest potrzebna po to aby przykładowo utrzymać temperaturę zasilania na poziomie 50* przy zapotrzebowaniu instalacji na moc w przedziale 3-20 kW, a regulacja pogodowa to utrzymanie stałej temperatury 21* w domu niezależnie od temperatury zewnętrznej (czy mamy+10 czy-20) przez zmianę temperatury zasilania instalacji (40-60*).  Oczywiście to tylko przykładowe temperatury dla pokazania zależności.

Jeszcze spróbuję opisać co to modulacja na podstawie jej braku. Jeżeli kocioł nie miał by modulacji, a chyba już takich nie ma to grzałby cały czas z jednakową mocą i wtedy temperatura wyjściowa była by uzależniona od zapotrzebowania danej instalacji na moc.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwe I jasne wytłumaczenie zasad dzialania sterowników. Sam skorzystałem na twoich wyjaśnieniach. Nigdzie nie doczytałem że do pogodowki wystarczy sam czujnik. Producenci z marszu oferują regulatory po 8-9 słówek i wyżej. Chciałem popytać u Vaillanta jak to jest ale prędzej wygrasz w totka , niż ktoś tam odbierze.

Ciekawe czy mój Vaillant jest przystosowany do sterowania pogodowego. 

Dzięki za ciekawe informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Termecie możesz ustawić krzywą grzewczą w menu serwisowym. Potrzebny tylko czujnik temp. zewnętrznej. Niestety w tym menu operujesz parametrami P1, P2, …
Do tego potrzebny jest średnio ogarnięty użytkownik. Wiele tego nie zrobi, albo pozmienia inne parametry łącznie z mocą min i max kotła. Dlatego o tym nie mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Sławek007 napisał:

W Termecie możesz ustawić krzywą grzewczą w menu serwisowym.

Czegoś tu nie czaję. A nie jest tak, że po podpięciu czujnika pogodowego do pinów 3 i 4 to krzywą grzewcza przestawiasz sobie + i - jak temperaturę dla grzejników? Chyba nie trzeba wchodzić w żadne menu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.
W menu serwisowym jest tylko wybór typu ogrzewania: grzejniki czy podłogówki. Zmienia to chyba dostępne temperatury grzania.
Jakoś mi utkwiło, że tam ustawiamy krzywą …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że udało mi się to w miarę wytłumaczyć.

Daj znać jak uruchomisz wszystko jak się spisuje ogrzewanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką zagwozdke - mój sterownik Salus Rt 310i ma możliwość regulacji histerezy. Ja ustawiłem na 0.25 a czułość odczytu temperatury na 0.1 *C. 

Jest w sterowniku ustawianie histerezy w algorytmie TPI. I ma on możliwość ustawiania włączania albo na 6 cykli/h albo 9 cykli. Producent twierdzi że sterowanie TPI jest lepsze niż zwykłe. Że jest to algorytm" samouczacy" . No ale  działa to to, on/off w cyklach, czyli wypisz wymaluj tak jakby taktowal. Mam rację czy jest gdzieś ukryty króliczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.