Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Comfort_pytanie o funkcjonalność


olvap

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam takąScreenshot_2021-12-10-13-01-25-853_pl.termet.comfort.thumb.jpg.8b61d78e25b158fabf1de9097afb50a4.jpg
A to takie coś się pokazało kiedyś
Pewnie jest tak jak pisałem wyżej,tylko jak potrzeba komunikacji.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211210/c9fd70e12c79f1d76837b572b2861d29.jpg
Dioda nr 6. Zauważyłem że wcześniej cały czas świeciło jak grzało a teraz tylko przy załączaniu i sie włącza o gaśnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest temperatura powrotu, zewnętrzna,obliczona przez pogodówkę,aktualna zasilania,oraz czy pracuje pompa i wentylator bez wartości liczbowych mocy,oraz czy palnik pracuje i czy jest to moc minimalna.
Jest też podgląd na ustawione parametry Pxx.
Jak wybierze się sterowanie termostatem pokojowym to wylicza sobie temperaturę zasilania i w miarę osiągania zadanej pokojowej ją zmniejsza. Ale co dzieje się jak osiagnie to nie sprawdzałem,bo korzystam tylko z pogodowki,bo nie mam pomieszczenia referencyjnego i u mnie takie sterowanie się nie sprawdzi.
 
IMG_20211110_135124.thumb.jpg.eb55bcf2c8cce026f616a14df95fbd47.jpg

Wlasnie przeglądam kolejny temat. Czemu ja mam off pompka i wentylator? To się uruchamia podczas grzania tylko pewnie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2021 o 23:14, alienscum napisał:

 

Ok, jeszcze pomyślę.

Wybiorę albo sterowanie termeta albo techa.

W termetowskim komforcie jakie stosuje się głowice na zawory? Bo te co widzę w ofercie to są grzejnikowe?

To jeszcze ja z pytaniami. Do tej pory myślałem że sterowanie podłogówką - odbywa się za pomocą zwiększania przepływów na danej strefie realizowanej za pomocą przymykania otwierania konkretnych pętli. Tak jak w sterownikach np. tech - gdzie steruje się zaworami a do kotła idzie sygnał on/off .

 

Tutaj nie ma głowic do regulacji przepływy - to co tylko modulacja temparatury? Ale już nie mogę podgrzać sobie jednego pomieszczenia - muszę grzać wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego polega tylko na regulacji temperatury zasilania. Jakiekolwiek czasowe obniżanie temperatury mija się z celem,bo podłoga stygnie killa godzin i efek może być widoczny po np 10 godzinach,a potem trzeba znów dostarczyć tą energię i rozgrzewanie znów trwa kilka godzin. Jeżeli wiemy, że pomieszczenia nie będziemy używali przez dłuższy czas to można je poprostu zakręcić na rozdzielaczu ale trzeba też liczyć się z tym, że inne pomieszczenia będą go ogrzewały i i tak jakąś tam część energii mu dostarczymy.

Sama regulacja zróżnicowanych temperatur w różnych pomieszczeniach odbywa się już w fazie projektu przez odpowiednie zagęszczenie pętli,lub później przez regulację przepływów.

I jeszcze na koniec, jedno pomieszczenie to można sobie zagrzać wtedy,gdy wszystkie pomieszczenia będą od siebie odizolowane i szczelnie zamknięte, inaczej ciepło nam s...obie pójdzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne zdanie.

pomieszczenia otwarte (drzwi) nie wplywaja na zroznicowanie w nich temperatur. wszystko w granicach rozsadku.

Bezwladnosc podlogowki trzeba uwzglednic. I to tez mozna zrobic i tez w granicach rozsadku.

Problemem jest zrodlo ciepla jak kociol gazowy czy pompa ciepla bo tam nie oplaca sie magazyniwac lub gonic zrodla na wyzszej temperaturze stad takie a nie inne podejscie do tematu.

Kazde 1C utrxymywane caly czas (lub przegrzane) a nie wykorzystane to wieksze straty ciepla.

Sama pogodowka nie uwzglednia warunkow klimatycznych opiera sie tylko na pomiarze temperatury za oknem a to jest za malo.

Takie sterowanie temperaturowe (pogodowe) jest dobre bo tanie. Potrzebny zaledwie czujnik za oknem. Tyle zalet.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 22:01, WojtuNie napisał:

Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego polega tylko na regulacji temperatury zasilania. Jakiekolwiek czasowe obniżanie temperatury mija się z celem,bo podłoga stygnie killa godzin i efek może być widoczny po np 10 godzinach,a potem trzeba znów dostarczyć tą energię i rozgrzewanie znów trwa kilka godzin. Jeżeli wiemy, że pomieszczenia nie będziemy używali przez dłuższy czas to można je poprostu zakręcić na rozdzielaczu ale trzeba też liczyć się z tym, że inne pomieszczenia będą go ogrzewały i i tak jakąś tam część energii mu dostarczymy.

Sama regulacja zróżnicowanych temperatur w różnych pomieszczeniach odbywa się już w fazie projektu przez odpowiednie zagęszczenie pętli,lub później przez regulację przepływów.

I jeszcze na koniec, jedno pomieszczenie to można sobie zagrzać wtedy,gdy wszystkie pomieszczenia będą od siebie odizolowane i szczelnie zamknięte, inaczej ciepło nam s...obie pójdzie 😉

chciałbym mieć kontrolę nad kotłem online i możliwość zamykania otwieranie pętli 

 

Czy jest jakiś system który pozwoli na sterowanie kotłem mniej więcej tak jak komfort termeta (openterm i kontrola temperatury)i pozwoli również na zdalne kontrolowanie stref (pętli na rozdzielaczu)? Salus, tech - coś innego?

 

Mam czasem taką potrzebę - nikogo tam nie ma, a muszę nagrzać piętro plus. np trochę łazienkę.

Przyjeżdżam tam na konkretną godzinę - i już jest po ptokach - bo się nie zdąży nagrzać, a pracy mamy na np 2h.

 

 

Aha - i jeszcze pytanie do termeta - czy kocioł ma jakąś funkcję antyzamrożeniową - tak aby jak temperatura spadnie np - poniżej minus 10 stopni to podgrzał trochę instalację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2021 o 12:32, 8ik3r8 napisał:

Gold Plus. Jaka macie wersje oprogramowania i jak to sprawdzić ?

Ja mam 12, ma błędy w komunikacji OT na pewno ze sterownikiem CR11011.

Wersja wyswietla się po włączeniu kotła do prądu ( bo nowe już nie mają wyłączników) chyba symbolem B1 xx, B2 xx . Muszą być jednakowe tylko jeden wskazuje wersję płyty głównej,a drugi wersję płytki wyświetlacza.

1 godzinę temu, alienscum napisał:

chciałbym mieć kontrolę nad kotłem online i możliwość zamykania otwieranie pętli

Moduł komfortu z rozszerzeniem pozwala na kontrolę nad 3 obwodami. Funkcje p.zamrożeniowe pewnie też da się ustawić. Polecam instrukcję obsługi poszczególnych urządzeń, naprawdę wiele można się dowiedzieć. Ja niestety nie zmam wszystkich możliwości na pamięć i też muszę wcześniej przeczytać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodzę z temperatura coraz niżej aby przetestować najniższe spalanie. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 22 a na kotle 30. Na dworze jest -8 i jest problem z dogrzaniem do 22. Najwiecej 21.3 i kocioł w aplikacji ciagle pracuje (zielone logo grzejnika) zszedłem do kotłowni i patrzę na kocioł a tam nie ma wcale temp kotła ani płomyka na wyswietlaczu … nie grzeje a w aplikacji pokazuje ze grzeje … może przez to ze woda ma 30 stopni tak jak mam ustawione na kotle ale regulator ciagle wysyła zadanie grzania do 22? Wyglada na jakiś problem . Histereza ustawiona na 0.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga nie nmmusisz dołączać mojej wiadomości skoro odpisujesz pod demną

Problemem jest niedogrzanie, nie osiaga 22 kociol się wyłącza bo są za male przeplywy. Musisz zwiększyć do 1 -1,5l/min na pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 8ik3r8 napisał:

Czytałem ze najekonomiczniej przy podłogowym jest ogrzewać niska temperatura cały czas niż wyższą z przerwami na wyłączenie jak dogrzeje do zadanej

Tak, tylko nie najniższą jaką może dać kocioł, tylko najniższą która umożliwia osiągnięcie komfortu cieplnego.

Musisz trochę zwiększyć temperaturę,bo teraz sterownik zgłasza zapotrzebowanie na grzanie,a kocioł i instalacja są już rozgrzane ,a nie ma wymaganej różnicy pomiędzy zadaną a powrotem i kocioł się nie włączy a w domu zimno.

2 godziny temu, Rj193tsn napisał:

Czy ktoś miał problem, że kocioł pracuje nierówno?

Tak, zdarzają się takie momenty ale raczej po chwili się stabilizuje. Jak nie,to bardzo często winny jest za mały przepływ przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to falowanie jest cały czas,nie stabilizuje się?

A jakie masz ustawienia kotła Pxx

Widzę, że jest poprzednim sezonie też był ten problem i ustał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga nie nmmusisz dołączać mojej wiadomości skoro odpisujesz pod demną

Problemem jest niedogrzanie, nie osiaga 22 kociol się wyłącza bo są za male przeplywy. Musisz zwiększyć do 1 -1,5l/min na pętlach.

Mam na pętlach odkręcone na max wszystko a na 3 grzejnikach mam 1 odkręcony na max (sypialnia) a na klatce dwa grzejniki na 3. W łazience nie na możliwości regulacji



21,3 to nie zimno.. w sypialni gdzie mam kaloryfer 21. Dla mnie jest ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wyglądają ok. Nie ma odpowiedzi na pytania,a jest kolejne 😉

Z jaką mocą pompa najczęściej pracuje, przy jakiej mocy pompy te falowanie jest, jaka utrzymuje się delta, próbowałeś ustawić stałą wydajność pompy na poziomie wystarczającym żeby uzyskać wymagane przepływy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany obrotów pompy w ogóle nie dają zmian. Najczęściej stabilizują się na min.czyli 35. Wahanie jest cały czas, przykład: zadana 35-wahania 35-39 i tak cały czas. Przy plusowych temperaturach na zewnątrz to się nie dzieje

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.