Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja gaz + pv


djpigmej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przerabiam kotłownie z węgla na gaz. Powierzchnia 160m2

Obecnie 10 pomieszczeń grzejniki z głowicami, 4 pomieszczenia (2x łazienka, kuchnia, wiatrołap) podłogówka. Brak termostatów pokojowych

Założenia:

kocioł gazowy (jakiej firmy z tańszych)

bufor 800L z grzałkami wspomagającymi pod PV

Cwu 140L z grzałką wspomagającą pod PV

Chciałbym mieć możliwość załączenia tylko podłogówkę w okresie jesiennym.

Sterowanie z aplikacji (jaki sterownik).

Jestem na etapie wyboru instalatora i chciałbym mieć wstepnie jakieś rozeznanie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh marzyciele - kocioł gazowy + bufor + 2 strefy niezależne + PV to jedna z najbardziej skomplikowanych instalacji.

Jeszcze trzeba to wszystko wysterować, aby gazu mało szło i nie trzeba zaworami co chwilę kręcić.

Niech autor tematu się z nim prześpi i rano przedstawi bardziej realną wersję swojego pomysłu.

Oczywiście nie twierdzę że w/w pomysł był nierealny , ale nie termecie a kotle dużo droższym 

Takie układy na swojej automatyce mają Vaillant, wolf, i inne kotły z górnej półki.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W module jest sprzęgło, więc aby korzystać z bufora trzeba dodać pompę podającą wodę z bufora do sprzęgła i jednocześnie odciąć kocioł.

Poniżej schemat inst hydraulicznej firmy Wolf gdzie zamiast PV są solary.

Ale najważniejsza jest automatyka i współpraca instalacji z kotłem - tego na termecie raczej nie zrobisz 

 

1220491653_wolfprzykad.thumb.jpg.9f5ff6554c06dbabca6d4dc058d29706.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest powrót z ciepłego bufora to nie włącza się palnik w kotle , tylko woda leci przez kocioł do instalacji lub palnik na małej mocy podgrzewa wodę z bufora.

Jak bufor jest zimny to ( można ustawić temp zadziałania zaw 3-D przełączającego) to woda wraca do kotła z pominięciem bufora..

Całym problemem jest to że pompa w kotle musi cały czas pracować - to ona ciągnie wodę z bufora , nawet jak palnik nie grzeje.

Samo przełączenie zaw 3-D pewnie na polskich sterach się zrobi, ale jak połączyć taki układ z prostym kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie magazynowałbym ciepła z PV w buforze to nie solary. Koszt bufora i instalacji spory do tego straty. Taryfa G11 i grzać przepływowo (nie dotyczy CWU)

Kiedys był tu schemat koncepcyjny z kotłem, sprzęgłem (grzałka w środku) i obiegami CO. Wydaje mi się najrozsądniejszym pomysłem. Tutaj tez zależy wszystko od kotła czy i jak obsługuje sprzęgło i sterowanie zewnętrzne nawet najprostsze typu grzej lub czekaj na sygnał zewnętrzny.

Czy i jak połączyć to z kotłem w dużej mierze zależy od kotła i czy producent wyprowadził jakaś możliwość do jego sterowania. Sterownik do tego „własny”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale nie bufor 800l, wstaw 1500-2000l+ sama podłogówka  i wtedy to ma sens, a gaz w rezerwie podłączony równolegle do wyjścia z bufora.

Prosty czujnik temp wody w buforze, blokuje kocioł i uruchamia drugą pompę od podłogówki zasilanej z bufora, jak będzie za niska temp w buforze załącza się kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, djpigmej napisał:

No raczej na większości kanałach o tematyce CO zalecają i zachwalają bufory do grzania prądem

Sam tak grzeje. Ale ja mam taryfę G12w i nie mam PV. Sensem wtedy jest korzystać z II taryfy dla CO.

Przy PV produkcja jest w większości w I taryfie jak również latem gdy nie używasz CO a w zimie to prądu nie starczy żeby herbatę zagotować. Ja sensu nie widzę.

Grzej przepływowo nawet gdybys miał grzać powrót przez kocioł gazowy bez „automatyki”, aczkolwiek ja zrobiłbym odcięcie kotła. Jedynie co potrzebne to sterownik do płynnej kontroli temperatury grzałki i zadanej temperatury. Proste i skuteczne.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PioBin napisał:

Przy PV produkcja jest w większości w I taryfie jak również latem gdy nie używasz CO a w zimie to prądu nie starczy żeby herbatę zagotować. Ja sensu nie widzę.

 

Absolutnie tak jest. W styczniu jak śnieg zasypał mi panele to z prawie 10kWp wyprodukowało mi ledwo 40kWh. A w okresie letnim  na elektryczne grzanie CWU miesięcznie zużywam ok 140kWh (piec na ekogroszek jest wyłączony). Produkcja od maja jest na poziomie ponad 1000kWh/miesiąc (maj - 1200, czerwiec 1600, lipiec przy tej pogodzie szacuję na 1300)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkwapisz napisał:

Absolutnie tak jest. W styczniu jak śnieg zasypał mi panele to z prawie 10kWp wyprodukowało mi ledwo 40kWh. A w okresie letnim  na elektryczne grzanie CWU miesięcznie zużywam ok 140kWh (piec na ekogroszek jest wyłączony). Produkcja od maja jest na poziomie ponad 1000kWh/miesiąc (maj - 1200, czerwiec 1600, lipiec przy tej pogodzie szacuję na 1300)

Współczuję tak nieefektywnej instalacji. Proszę podziękować firmie instalacyjnej.

W dniu 18.07.2021 o 19:45, sambor napisał:

Ok, ale nie bufor 800l, wstaw 1500-2000l+ sama podłogówka  i wtedy to ma sens, a gaz w rezerwie podłączony równolegle do wyjścia z bufora.

Prosty czujnik temp wody w buforze, blokuje kocioł i uruchamia drugą pompę od podłogówki zasilanej z bufora, jak będzie za niska temp w buforze załącza się kocioł.

Myślałem nad większym buforem ale niestety moja kotłownia ma tylko 2m wysokości i mogę wstawić tylko 800L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.