Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Płyta indukcyjna na siłę - podobno takich nie ma


Łukasz85

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie o 1 i 3-fazowych pompach ciepła padło takie stwierdzenie:

W dniu 9.03.2021 o 11:29, emigrant napisał:

Nie ma indukcji na rynku zasilanych napięciem międzyfazowym 400 V. Indukcje 7,4 kW to 2x 230 V,  2x 3,7 kW(16 A). Indukcje z trzema fazami(5 lub więcej pól grzewczych) to taka sama sytuacja tylko 3x 230 V,  3x 3,7 kW.

Ja napisałem pod tym, że mam płytę indukcyjną podłączoną na dwie fazy i że działa na 400V. Później @emigrant napisał, że opowiadam bzdury, ja podlinkowałem instrukcję płyty ikeowskiej i kartę z electroluxa, w których są informacje o napięciu 380-415V. Na to @Witek-z-Ulicy zaproponował, żebym przejrzał dokładnie to, co podlinkowałem.

No i postanowiłem założyć nowy temat, bo mnie to zainteresowało, a z pompami ciepła ma niewiele związku.

 

Ja swoją płytę indukcyjną kupiłem i zamontowałem jakieś 6 lat temu. Nie mam instrukcji i nie będę teraz rozmontowywał kuchni, żeby zrobić zdjęcie schematu, który jest na płycie indukcyjnej. Ale pamiętam, że były cztery schematy podłączenia - pierwszy dla NL, drugi dla napięcia 380-415V, trzeci dla 220-240V i czwarty dla BE. Poniżej fragment instrukcji z aktualnie sprzedawanych płyt - wiem, że w moim przypadku też były takie schematy i odebrałem to w ten sposób, że mogę zdecydować w jaki sposób podłączyć, co z kolei wpłynie na sposób zasilania płyty. Wybrałem podłączenie na siłę i do tej pory uważam, że moja płyta działa na napięciu 400V.

ikea.png.ececa1abf2b561cf329bf141eb02827d.png

Ale wypowiedzi kolegów z forum zasiały ziarno niepewności. Dodatkowo producenci/sprzedawcy podają niejednoznaczne informacje. Albo ja nie potrafię ich zrozumieć. Dlatego proszę o wyjaśnienie.

Na początek IKEA: na stronie informacja "Napięcie: 220-240V", a w instrukcji schemat dla podłączenia "380-415V".

Whirlpool: na stronie napięcie 240V a w instrukcji:

wh.thumb.png.247dbb4e5c2d75cfb17fee0f388c87e0.png

Bosch:

bosch.png.b0138363f36de7dd85d2b96561eb48bc.png

Tylko na stronie electroluxa jest informacja o napięciu 400V

 

 

elx.png.51b0471b145643cac60652ada1228346.png

Innych producentów już nie sprawdzałem.

W związku z powyższym mam pytanie: czy te wszystkie wartości 380-415V nie oznaczają, że można podpiąć pod siłę? Żeby była zasilana napięciem 400V?

Po co ktoś by to rysował, skoro wszystko ma działać na 230V?

 

I jeszcze to:

21 godzin temu, emigrant napisał:

Jak działa Ci indukcja na 400 V to odłącz od niej żyłę neutralną. Zobaczysz co się stanie - poleci napięcie międzyfazowe 400 V i zjara indukcję - obwód zamknie się przez inną fazę. Przy urządzeniach zasilanych międzyfazowo 400 V nie jest potrzebna żyła neutralna N, tylko L1, L2, L3 i PE.

Tu będą tylko moje przypuszczenia. Wydaje mi się, że z N korzystają elementy sterujące. Chyba elektronika i wyświetlacz korzystają z "normalnego" prądu jak w gniazdku, czyli 230V. Wydaje mi się też, że układ płyta sobie poradzi, jeśli nie podłączę przewodu neutralnego - w sensie nie zjara się, tylko się nie włączy. Poza tym, wszystkie przewody siłowe, gniazda i wtyki też mają żyłę neutralną - po co, skoro przy zasilaniu międzyfazowym nie jest potrzebna żyła neutralna? Pytam, bo nie wiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Łukasz85 napisał:

Wydaje mi się, że z N korzystają elementy sterujące. Chyba elektronika i wyświetlacz korzystają z "normalnego" prądu jak w gniazdku, czyli 230V. Wydaje mi się też, że układ płyta sobie poradzi, jeśli nie podłączę przewodu neutralnego - w sensie nie zjara się, tylko się nie włączy. Poza tym, wszystkie przewody siłowe, gniazda i wtyki też mają żyłę neutralną - po co, skoro przy zasilaniu międzyfazowym nie jest potrzebna żyła neutralna? Pytam, bo nie wiem.

 Obwody "siłowe" w nowych instalacjach elektrycznych muszą być wyposażone w przewody 5-żyłowe bez względu, czy żyła neutralna jest potrzebna czy nie. Nie wolno tworzyć instalacji odbiorczych w TN-C. Musi być to TN-C-S, stąd gniazda 400 V pod 5 bolców. Silniki trójfazowe, czy to spięte w gwiazdę, czy trójkąt nie potrzebują N. Czasami maszyny z silnikami 3-f potrzebują N, ale tylko dla zasilenia np. cewki stycznika. 

Przepływowe podgrzewacze wody trójfazowe są zasilane napięciem miedzyfazowym 400 V bez żyły neutralnej a tam też jest elektronika sterująca, wyświetlacze LCD, itd. Do nich podłączamy tylko L1, L2, L3 i PE. 

Indukcje 7,4 kW mają dwie sekcje, gdzie 2 pola grzewcze są zasilane z L1 i druga sekcja z dwoma polami grzewczymi z L2. Mają wspólny N. Większe płyty 90-tki, czy większe 10 kW mają trzecią sekcję zasilaną z L3. Nic tam nie jest zasilane międzyfazowo, bo być nie może. Te bełkoty w instrukcjach to raczej informacja, że przy podłączeniu indukcji do dwóch faz instalacja powinna być trójfazowa, co nie znaczy, że zasilanie tej indukcji będzie miedzyfazowe 400 V. W Polsce mamy tylko sieć nN 0,4 kV.

Także mam w domu indukcję Electroluxa slim-fit 7,4 kW. Mam także w rozdzielnicy woltomierz trójfazowy TrueRMS. Doskonale widać jak robi się zapad napięcia na danej fazie jak obciążę jedną sekcję. Już nawet po tym widać, że to nie jest zasilane napięciem międzyfazowym.  

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Ja mam tak podłączoną płytę indukcyjną AMICA 5 pól grzewczych ?

Pozdrawiam

IMG_20210310_200945.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prawidłowo i estetycznie wykonane przyłącze odbiornika elektrycznego. 

Chyba przyznasz, że producenci wszelakich urządzeń elektrycznych nie są zbytnio łaskawi dla osób wykonujących podłączenie elektryczne urządzenia.

ps.
Zapomniałem dopisać, że jest to zasilanie 3 x 230 V, lub 2 x 230 V, lub 1 x 230 V.

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

Jest prawidłowo i estetycznie wykonane przyłącze odbiornika elektrycznego.

 

Nie kwestionuje zdania ale...

Pamietam jak dziś szkole od „starego” elektryka aby po odizolowaniu pojedynczych żył zostawić żyłę PE najdłuższa a resztę skrócić.

To takie „nie pisane” zasady prawidłowych podłączeń które warto przekazać dalej następnym pokoleniom.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żyła PE powinna być kilka cm dłuższa od fazowych i neutralnego. To dość ważne przy gniazdach, przedłużaczach tam gdzie jest ryzyko wyrwania przewodu - jako ostatnie ma się "wyrwać" PE. Indukcja jest podłączona na stałe bez wtyczki, zabudowana, więc ryzyko, że ktoś będzie szarpał za przewód zasilający jest chyba znikome. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby PE w indukcji też było dłuższe. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Trochę rozjaśniliście mi sprawę.

Niestety dalej nie wiem, po co w instrukcjach producenci piszą o napięciu 380-415V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Łukasz85 napisał:

Ja napisałem pod tym, że mam płytę indukcyjną podłączoną na dwie fazy i że działa na 400V. Później @emigrant napisał, że opowiadam bzdury, ...

I kolega miał racje, bo napięcie między fazowe dla prądu zmiennego wynosi 133,3V, czyli kuchenka podłączona miedzy dwoma fazami będzie pracowała na napięciu 133,3V

1 minutę temu, Łukasz85 napisał:

Niestety dalej nie wiem, po co w instrukcjach producenci piszą o napięciu 380-415V.

Bo to daje możliwość pracy uradzenia z większą mocą. Podłączając trzy grzałki w gwiazdę uzyskujemy 3 x 230V x 10A(przykładowe zabezpieczenie prądowe) = 6900W dla dwóch 2 x 230V x 10A = 4600W. Podłączając w trójkąt (międzyfazowo) 3x 133,3V x 10A = 4000W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napięcie międzyfazowe 380- 415V przekłada się na napięcie fazowe  220-240V.

220V-daje 380V, 230V daje 400V i 240V daje 415V - poszczególne kraje mają pewne różnice w napięciu zasilania, stąd widełki napięcia w instrukcji..

Wszystko zależy ile Voltów jest w danej sieci zasilającej, ponadto są ograniczenia co do poboru mocy z 1 fazy- idzie o asymetrię obciążenia instalacji.

Często jest to 3,6kW przy zab 16A dla 1 fazy, lub 7,2kW dla dwóch faz i 10kW dla 3 faz, 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ryni napisał:

I kolega miał racje, bo napięcie między fazowe dla prądu zmiennego wynosi 133,3V, czyli kuchenka podłączona miedzy dwoma fazami będzie pracowała na napięciu 133,3V

Bo to daje możliwość pracy uradzenia z większą mocą. Podłączając trzy grzałki w gwiazdę uzyskujemy 3 x 230V x 10A(przykładowe zabezpieczenie prądowe) = 6900W dla dwóch 2 x 230V x 10A = 4600W. Podłączając w trójkąt (międzyfazowo) 3x 133,3V x 10A = 4000W

Nie wprowadzaj forumowiczów w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ryni napisał:

Bo to daje możliwość pracy uradzenia z większą mocą. Podłączając trzy grzałki w gwiazdę uzyskujemy 3 x 230V x 10A(przykładowe zabezpieczenie prądowe) = 6900W dla dwóch 2 x 230V x 10A = 4600W. Podłączając w trójkąt (międzyfazowo) 3x 133,3V x 10A = 4000W

Nic z tego nie zrozumiałem. Ale chyba nic przez to nie straciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Nie wprowadzaj forumowiczów w błąd.

Ok, popraw i wyjaśnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ryni napisał:

,,, napięcie między fazowe dla prądu zmiennego wynosi 133,3V, czyli kuchenka podłączona miedzy dwoma fazami będzie pracowała na napięciu 133,3V ,,,

Napięcie miedzy fazowe wynosi 400V.

Nie podłączysz dwóch urządzeń elektrycznych szeregowo o zmiennej mocy pod napięcie między fazowe bo:
-   jak palnik "A" załączysz, a palnik "B", będzie wyłączony, to w efekcie nic nie będzie działało.
-  vice versa dla sytuacji odwrotnej.
-  jak będą podłączone dwa palniki o różnej mocy, to napięcia zasilania każdego z nich będzie o różnym napięciu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu rozpatrywać płyta indukcyjna lub zwykła składa się z kilku pól grzejnych, a na tych schematach jest podane tylko czy te wszystkie pola mają grzać na jednej fazie czy mamy w domu siłę i możemy wykorzystać np. 2 fazy do podłączenia płyty. 

Płyta podłączona na 230v ma mostkowane wszystkie pola grzejne pod jedną fazę i ta jedna faza obsługuje całe urządzenie pola są zasilane równolegle.

Płyta podłączona na  "siłę" korzysta z dwóch "faz", czyli jakbyśmy mili dwa mniejsze urządzenia na 230V w jednym, scala je tylko obudowa.

Jak jeszcze nie rozumiecie, to wyobraźcie sobie, że płyta to 4 żelazka do prasowania i albo 4 podłączacie pod rozdzielacz taki komputerowy to  jest to  230V równolegle, albo wykorzystując siłę podłączamy  2 żelazka na jednym obwodzie elektrycznym równolegle jedna faza, a następne 2 na drugim obwodzie elektrycznym druga faza.

To jest urządzenie na 230V, a nie na siłę, po podłączeniu tz. "siły"  wykorzystuje tylko  drugą fazę żeby nie przeciążać zabezpieczeń i przewodów.. 

 

Edytowane przez Animus
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Napięcie miedzy fazowe wynosi 400V.

Pokaż mi to na mierniku pomiędzy L1 i L2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

58 minut temu, Ryni napisał:

I kolega miał racje, bo napięcie między fazowe dla prądu zmiennego wynosi 133,3V, czyli kuchenka podłączona miedzy dwoma fazami będzie pracowała na napięciu 133,3V

 

23 godziny temu, emigrant napisał:

W Polsce mamy tylko sieć nN 0,4 kV.

@Ryni

Z całym szacunkiem, ale jak nie masz o czymś pojęcia to nie wymyślaj swoich teorii.  W Polsce mamy tylko sieci nN 0,4 kV i napięcie międzyfazowe to 400 V.  Innego nie ma. Fazy względem siebie są przesunięte o 120 stopni. 
Kup za 20 złotych chiński multimetr i sam się przekonaj. Droższego nie trzeba. 

W  USA są tylko dwie fazy i tam napięcie międzyfazowe to 240 V i fazowe 120 V. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Animus napisał:

Płyta podłączona na  "siłę" korzysta z dwóch "faz", czyli jakbyśmy mili dwa mniejsze urządzenia na 230V w jednym, scala je tylko obudowa.

/.../

To jest urządzenie na 230V, a nie na siłę, po podłączeniu tz. "siły"  wykorzystuje tylko  drugą fazę żeby nie przeciążać zabezpieczeń i przewodów..

Ok, to rozumiem. Ale dlaczego w instrukcjach i na samych urządzeniach wypisane jest napięcie "siłowe"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, emigrant napisał:

Z całym szacunkiem, ale jak nie masz o czymś pojęcia to nie wymyślaj swoich teorii.

Masz racje, przyjąłem złe założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Łukasz85 napisał:

Ok, to rozumiem. Ale dlaczego w instrukcjach i na samych urządzeniach wypisane jest napięcie "siłowe"?

Odpowiedź poniżej. Sam siebie zacytowałem. 

23 godziny temu, emigrant napisał:

Te bełkoty w instrukcjach to raczej informacja, że przy podłączeniu indukcji do dwóch faz instalacja powinna być trójfazowa, co nie znaczy, że zasilanie tej indukcji będzie miedzyfazowe 400 V.

Mówiąc jeszcze inaczej. Indukcja powinna być podłączona do sieci nN 0,4 kV. 

W ogóle ten cały temat powinien się skończyć na poście #3. Co tu można pisać więcej. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście, że się nie skończył na trzecim poście.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Łukasz85 napisał:

Ok, to rozumiem. Ale dlaczego w instrukcjach i na samych urządzeniach wypisane jest napięcie "siłowe"?

To uproszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.