Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do kupna tego kotła niewiem tylko czy wybrać wersję 12 czy 16 kw ?

dom nowy: 132m2 plus garaż 22m2, ytong 24 + 12cm styro, dach będzie 15+10 cm wełny,

istotna dla mnie też jest wielkość komory zasypowej ale wg danych tech. z różnych sklepów w obu wersjach ta wynosi 26l, a dodatkowo wg fuego.pl powierzchnia grzewcza dakona 12-tki to 1,2m2 a 16-tki 1,1m2 i już niewiem o co chodzi.

Pytanie też czy wybrać dakona, junkersa czy buderusa w dakonie jest też chyba jakaś wersja F, dodatkowo martwi mnie ta 2-letnia gwarancja, podczas gdy większość producentów daje 4, może ktoś rozwieje moje wątpliwości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-tka ma pierwszą przegrodę wykonaną z cegły szamotowej, która wymaga dodatkowej obsługi bo z czasem kształtki podobno potrafią pękać. Według mnie spokojnie wystarczy 12 kW. Co do gwarancji to chyba pozostaje to zaakceptować. Jak będzie z głową się paliło i kocioł nie będzie znacząco przewymiarowany to posłuży wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na razie tylko przepalam małą ilością węgla, więc nie mam jeszcze pełnego obrazu efektów zmiany jaką dokonałem, ale chyba wreszcie jest to, czego oczekiwałem:

  • kocioł dłużej dochodzi do żądanej temperatury
  • dymienie z kotła ograniczyło się diametralnie
  • po osiągnięciu 66 st. miarkownik dalej trzyma otwartą klapkę PP na ok. 3 cm
  • zwiększyła się temp. spalin

Usunięcie jednego rusztu poprawiło też pracę mechanizmu automatycznego odpopielania, po prostu silnik ma mniejszy opór i zmniejszyło się ryzyko zaklinowania skwarków.

Palę cały czas na węglu z Wesołej.

 

Całe życie myślałem, że dobierając moc kotła/pieca warto mieć 2-3 kW zapas, co teraz uważam za kompletną bzdurę.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem pierwszy człon od strony drzwiczek, w to miejsce dałem rurkę stalową fi40 z przykręconą do niej płytką szamotową o szer. ok. 4,5 cm. Ruszt wiszący zaślepiłem płytkami z blachy, nie uszczelniałem ich. Więcej modyfikacji nie było, to dopiero drugi sezon z Dakonem ;)

Planuję w przyszłości dołożyć trochę szamotu do komory "żarowej", przyznam się że podglądam kotły przemysława2ar, jego komory są tego pełne,a wzorowe opinie jego wyrobów nie są bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwo rozpoczął się sezon grzewczy a w nowym Buderusie S111 16kW pękła cełga szamotowa oddzielająca pierwszą komorę. Czy to się zdarza często? I co ja mam teraz zrobić. Przeglądałem stronę Buderus ale jest tam niewiele informacji.

Na marginesie ta przegroda z szamotu to porażka. Niestety nie wiedziałem że jest zastosowana tylko w wersji 16kW.

Teraz pewnie kupiłbym 12kW.

Edytowane przez asmud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwon do serwisu i ci przyslą odpłatnie niestety i troszkę będzie kostowało ,a po co poszedłeś w buderusa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem z założenia że jest najłatwiej dostępny.

Jak będą chcieli mnie mocno skasować to sam zrobię taka kształtkę szamotową.

Ale zwykły szamot chyba długo nie wytrzyma. Z tego co się orientowałem to elementy przegrody są wykonane z masy o zwiększonej zawartości boksytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie poradziłem w inny sposób,w sprzedaży są cegły 23x11,5x3 cm. Są trochę za krótkie,ale w prowadnice w piecu wstawiłem ceownik i wszystko jest w porządku,nawet lepiej się wyciągają do czyszczenia.Wydaje mi się że cegły są wysokiej jakości no i u mnie są po 3 zł.sztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do znawców tematu tych kotłów, czy jest możliwości zmniejszenia mocy kotła

Z 24kw do 16kw .Mam okazję kupić piec powystawowy Buderus Dor 24kw w bardzo dobrej cenie

900zł nigdy nie rozpalany . Problem w tym że ja potrzebuje 16kw

post-8223-0-56305100-1381661348_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dobrze ten temat a znajdziesz to co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.