Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza moja instalacja była klejona z rurek i kształtek CPVC,trzyma sie do dzisiaj po 25 latach,trochę wygięta gdyż kiedyś bywało i 90 na kotle,ale teraz przy niskich temperaturach to PEX dosyć gęsto podwieszony też będzie estetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej filozofii w klejeniu,byle nie przeginać z ilością kleju i robić czysto.Jedno złącze trzymało bez kleju prze kilka lat,bo zapomniałem po wstępnym złożeniu zakleić.Dopiero ciśnienie pary z kotła ujawniło bubla.

Jeżeli uda sie kupić większe przekroje rur  CPVC,to pompę ciepła chciałbym podłączyć na tych klejonkach.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie, że w katalogach producentów grzejników, zamieszczone są tzw. tabele współczynników korekcyjnych. Korzystając z takiej pomocy, w łatwy sposób dobierzesz wydajność cieplną grzejnika przy temperaturach innych niż 75/65/20 ˚C.

Na przykład szukasz grzejnika, który da 1200W, przy temperaturze zasilania 45˚C, powrotu 35˚C i oczekujesz 22˚C w pomieszczeniu. Wg. tabeli, współczynnik dla tych parametrów wynosi 3,89.

1200x3,89=4668. W tabelach doboru odnajdujesz najbardziej zbliżoną wartość dla parametrów 75/65/20˚C. Jest to np grzejnik Purmo C22 o wysokości 600mm i długości 2600mm, lub C33 długi na 2000mm. Ceny pomiędzy 800 – 1000zł. Grzejniki wydają się ogromniaste, ale to cena za obniżenie temperatury medium, do poziomu właściwego dla kotła kondensacyjnego.

Wydaje się zawiłe, ale wystarczy luknąć na str. 100 katalogu Purmo. Bo chyba o tą markę chodziło?

Tylu nas tu chętnych pomagierów się znalazło, że może wyjedziesz gdzieś na dwa – trzy tygodnie i wrócisz na gotowe?:)

Tu masz katalog.purmo_katalog_techniczny_plytowe_2018.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zwalonygrat napisał:

Projekt instalacji gazowej może zrobi ten hydraulik, a jak nie to sobol tutaj wspomniał, że odpowiednia firma.  To pozwolenie na budowę to gdzie się załatwia?

Projekt instalacji robi osoba uprawniona do projektowania takiej instalacji, hydraulik wątpię żeby miał uprawnienia do projektowania, poszukaj osoby z uprawnieniami do projektowania która kompleksowo robi projekt i zajmuje się składaniem wniosku o pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej, czyli ty podpisujesz papiery i płacisz za gotowca, dostajesz pozwolenie i projekt do łapy, który pokarzesz hydraulikowi, ten będzie prowadził instalację gazową według tego projektu, hydraulik musi mieć uprawnienia do budowy instalacji gazowych i podbija próby szczelności i gwarancję w kotle gazowym. Na koniec odbiór i jeszcze  kominiarz uzgodnienia i odbiór. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sobol

Ewentualnie nie musi brać "dokładnie" z takiego przelicznika na 45 a coś  pośredniego miedzy 45 a  55. Ale jeśli będzie chciał absolutnie wymaksować możliwości kondensacji co do ostatnich procentów to wtedy ocieplanie i taki ciut za mały będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zwalonygrat napisał:

A instalacja oparta o stal zaprasowywaną? Podobno lepsze od pp i pexa i tańsze od miedzi

Stal zaprasowana

To nietrwała zwykła instalacja ze stali, od zewnątrz ocynkowana, nadaje się do budowy instalacji wewnętrznych pracujących w systemach zamkniętych -naczynko przeponowe.

Oznacza to, że należy je chronić przed dostępem tlenu do przepływającego medium, czyli czytaj "szkoda kasy".    

 

Poszukaj kogoś kto wkuje ci to w  ściany i rob z pp w izolacji z grzejnikami CV czyli podłączenie od dołu z tyłu niewidoczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

purmo-ventil-compact-grzejnik-plytowy-sa

Tak wygląda podłączenie, tylko taki estetyczny, zespolona kształtka przyłączeniowa kątowa, od dołu, reszta w ścianie.  

zawor-modul-przylaczeniowy-katowy-do-grz

gf-wztN-hghg-gE4T_podlaczenie-grzejnika-

24 minuty temu, zwalonygrat napisał:

No powiem Wam, że koleś fachowiec wpadł, pomierzył ile ma m2 pomieszczenie i walnął np. a tutaj trzeba dać póltora metra grzejnik, chodzi o ten panelowy.

Iść w te panelowe grzejniki dwupłytowe tak?

Gdybyś mógł zrobić trochę podłogówki w mieszkaniu to by było super, ja kuchnię, łazienkę, kibel  i korytarz  robię zawsze w podłogowym a pokoje jeżeli się da.

Generalnie patrzę zawsze żeby zrobić jak najwięcej O.P. czyli podłogówki, a dopiero gdzie się już nie da to wieszam grzejniki w większości purmo.

Grzejniki zawsze CV22 i staram się wieszać jak największe, czyli z przelicznika na najniższym czynniku 55/45/20 °C + zapas i zaczynam od 60-ątek jak się da to i 90-tki w korytarzu dodatkowo z podłogówką.

Jest jeszcze Typ CV 33 ale przygrubawy moim zdaniem.

https://www.purmo.com/pl/produkty/calculator-1.htm

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala robót i papierologii ogromna. Ciekaw byłbym zdjęcia jak w tej chwili wygląda instalacja rury i grzejniki. Już się nie mogę doczekać  pierwszych rachunków. Przy tej skali robót i inwestycji postawienie podajnikowca tak na wszelki wypadek wydaje się kosztem pomijalnym a dywersyfikacja źródeł jest jak 100gram - jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lolekx86 napisał:

@sobol

Ewentualnie nie musi brać "dokładnie" z takiego przelicznika na 45 a coś  pośredniego miedzy 45 a  55. Ale jeśli będzie chciał absolutnie wymaksować możliwości kondensacji co do ostatnich procentów to wtedy ocieplanie i taki ciut za mały będzie w sam raz.

Słuszna uwaga.

1 godzinę temu, sambor napisał:

Najpierw to trzeba określić ile W/m2 potrzeba dla danego pomieszczenia a następnie dobierać grzejniki!

 

Taka sugestia już tu się pojawiła. Mam nadzieję, że @zwalonygratzauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam jak za 12k jakie planował wydać autor temata wymieni całą instalację  pozaklada podłogówkę, zbuduje kotłownię i zakupi kocioł. Tutaj i 50 może braknąć. A podajnikowiec ..... ?   Tak tylko popatruję jak ktoś kto nie inwestuje jak nie musi. Temat się zaczął od   bezobsługowego kotła a wychodzi budowa nowego domu -przynajmniej jego wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wszystko mam, policzyć muszę za pomocą strony ktorą podałeś mi sobol https://cieplowlasciwie.pl/ i dedykowanego kalkulatora purmo. Dzięki animus, sobol, lolek. Zresztą widzicie jak bardzo trudno znaleźć rzetelnego fachowca, bo tak na prawde to powinien to robić on nie ja.

 

37 minut temu, zielenina napisał:

Skala robót i papierologii ogromna. Ciekaw byłbym zdjęcia jak w tej chwili wygląda instalacja rury i grzejniki. Już się nie mogę doczekać  pierwszych rachunków. Przy tej skali robót i inwestycji postawienie podajnikowca tak na wszelki wypadek wydaje się kosztem pomijalnym a dywersyfikacja źródeł jest jak 100gram - jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

 

w tym kraju wszystko tego wymaga, nie długo będą sprawdzać, czy srasz na miękko czy na twardo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, zielenina napisał:

Skala robót i papierologii ogromna. Ciekaw byłbym zdjęcia jak w tej chwili wygląda instalacja rury i grzejniki. Już się nie mogę doczekać  pierwszych rachunków. Przy tej skali robót i inwestycji postawienie podajnikowca tak na wszelki wypadek wydaje się kosztem pomijalnym a dywersyfikacja źródeł jest jak 100gram - jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

 

To się tylko tak wydaje, nie jest to K2 a nawet Tarnica.

Papierologię ogarnia projektant, to jest skrócony projekt i pozwolenie, do gazu.

Kominiarz też wie co ma robić trzeba tylko płacić. 

Za to hydraulika  trzeba  znaleźć porządnego, a wielu jest takich co odwala lipę, narzuca swoją technologię z czego ma być robione bo dla niego szybciej, robi po wierzchu bo mniej roboty a podobna kasa, ze swojego materiału, bo  marża niby  mniejsza, a on niestety w układzie ze sprzedawcą pompuje cenę i dzielą się większą marżą, a klienta doją, generalnie trzeba uważać sprawdzić wyrywkowo ceny materiałów  w Internecie.  

     

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można podzielić nawet na etapy, najważniejsze żeby od razu mieć tą wizję, w którym kierunku podążać, nie działać po omacku. np. wystawić przyłącze i podłogówkę można robić przy remoncie podłogi.

Największe oszczędności przyniesie inwestycja w ocieplenie domu, co roku pozostanie w budżecie domowym znacząca część kasy z niewykorzystanego opalu.

Mniej spalonego paliwa mniejsza emisja.

.  

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, cofnij się nie co. 

W dniu 25.01.2021 o 12:12, Animus napisał:

,kocioł kosztuje 3 tyś z hakiem, zgrzewarka do rur 50 zł, rury i kształtki tanie  jak barszcz, jedynie końcowe  kształtki kosztują parę zł drożej. 

Rurę spalinową do kotła knensacyjnego w domu jednorodzinnym, możesz wywalić przez ścianę na zewnątrz budynku, ja pchałem wkład do komina za 800zl,  projekt i pozwolenie, przy gazie   kosztuje u mnie około 2 tyś.

Kominiarz woził chyba 70 zł.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cienkiej linie stąpasz. Hydraulik ma ci powiedzieć jaki grzejnik wstawić? Przed chwilą mogliśmy przeczytać: „Oj tak Animus, znaleźć rzetelnego i dobrego fachowca to na prawdę mega ciężko”, a teraz całą swoją przyszłość chcesz oddać w ręce gościa o którym nic nie wiesz?

Podaliśmy ci na tacy wszelkie narzędzia, do w miarę rzetelnego określenia czego potrzebujesz. Działaj, żeby spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.