Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Żaden urzędas nie ograniczy mnie do palenia jednym opałem, zobaczycie co się będzie działo za rok dwa, jak tych pieców pelletowych będzie dużo, nie chcę pisać czarnych scenariuszy, ale podejrzewam, że będzie to samo co z kotłami na olej opałowy kilka lat temu. Co do bufora, to już pisałem to kilka razy, materiał na bufor taki tys litrów z hakiem to jest około 800pln z blachy 4mm, fabryczne przeważnie są z 2ki, do tego jakiegoś znajomego spawacza i za grosze wychodzi, a nie jakieś tam 4tys.. Jeśli z wężownicą w środku, to dochodzi jakieś 700 zł, ale wolę w 100% to niż zasobnik, a miałem taką instalację z bojlerem 200l 20 lat, więc wiem co piszę..

 

Edit.

Jeszcze napiszę o tym uzależnieniu na przykładzie śmieci w naszej gminie,

Jak zaczęło się wywożenie po wejściu ustawy, to za wywóz płaciłem 35zl miesięcznie, później była podwyżka na 48zl, a teraz a co tam, płacili do tej pory to i będą płacić, zróbmy 81zl, wkoncu na 500+ trzeba uzbierać :) Dobrze, że mam wodę ze studni i szambo eko, bo już i z tym zaczęli szaleć.. :)

Edytowane przez zaciapa
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja bym się zainteresował ile zarabiają urzędnicy w twojej gminie bo to na ich pensje idzie, u mnie nieroby zarabiają prawie 5 tysięcy i sami kierownicy czasami mają po 3 zastępców zastanawiam się czy do województwa napisać z pytaniem po co tylu kierowników w małej gminie? Normalnie firme prywatną sobie zrobili na podatkach dobrze, że kaczor wprowadził w końcu dwu kadencyjność wójtów i prezydentów miast bo by  pijawy siedzieli do emerytury na posadkach tylko podatki podnosząc.

 

Widać ludzie nie mają pojęcia o działaniu państwa bo ciągle wypominają 500+ a to przecież jest inna sprawa, lokalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie subwencje bo ja znam dużo i co to wnosi do tematu? Dostają subwencje od budżetu na wyrównanie zamożności regionu czy oświaty i wyrównują zamożność urzędasy owszem ale własną zamożność.

 

Idź spytaj do urzędu dlaczego nie możesz sobie sam wybrać odbiorcy śmieci najtańszego, gdzie wolny rynek i kapitalizm? To cie śmiechem zabiją. Panie jest socjalizm i ustawa a jak się panu nie podoba to komornik przyjdzie i sam zabierze panu kasę, to jak będzie płacisz pan czy zadzwonić po kogo trzeba. Wolność i demokracja jak za Józefa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, to na co szły podwyżki gdy rządziło PO, bo przecież tez były??

Pewnie na zieloną wyspę... :)

Dajcie już spokój z tą polityką, bo to nie temat w tym wątku, ja podałem tylko na przykładzie śmieci, żeby nie stać się ich niewolnikiem, obierajac jeden rodzaj paliwa. Kropka

Ale wracając jeszcze do rządów PO :) to za śmieci właśnie płaciłem 35zeta, teraz 81 to sobie policz ile % podrożało, a o ubezpieczeniu samochodu już nie wspomnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd centralny nie ustala cen za odbiór śmieci, czy tak ciężko to pojąć. Kiedyś byłem w dużej firmie śmieciarskiej i z każdą gminą mieli podpisaną oddzielną umowę i różne warunki i stawki...

A u Ciebie zaciapa rozumiem, że w gminie rządziła PO a teraz PiS ? A swoją drogą, nie wiem czy koledzy wiedzą, że w USA gospodarka śmieciami prawie od zawsze była w rękach mafii. Taki to lukratywny biznes !

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się, czy gdyby na jakiejś desce na ścianie przy kotle przymocować wkrętarkę za 40zł, do niej włożyć zakrzywiony pręt, z jakimś małym mimośrodem (coś wygiętego na kształt litery Z) i połączyć do wajchy rusztu kotła (np. przez stary amortyzator z klapy samochodu, stary, żeby był bardziej "miękki") czy zdałoby to egzamin? Wkrętarkę można załączać stycznikiem z jakiegoś układu np. co 1h na 2-4 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Myśląc nad zmiana kotła trafiłem na to forum, gdy miało około 80 stron. Chciałem kupić mpm po tym sezonie grzewczym przewidując koniec mojego obecnego kotła, spawanego już raz 4 lata temu, jednak zaczął lecieć tydzień temu. Od 3 dni palę w mpm 12-14 górny zasyp, zawór 4d, miarkownik honeywell rozebrany i przesmarowany, gdyż działał z opóźnieniem +-15 stopni. Obecnie jest +10 i -5 stopni od temperatury zadanej, wiec jest progres. Z kotła jestem zadowolony z jednym wyjątkiem. Problem z dokładaniem opału występujący, gdy do palnika wpadnie węgiel. Zadyma na kotłownie, mimo przestrzegania procedury przy podkładaniu. Gdy do palnika nic nie wpadnie, mogę podkładać bez otwierania krótkiego obiegu, wiec ciąg jest cacy. Pamiętam, że ktoś kiedyś pisał o metalowej kratce przed palnikiem, aby opał nie wpadał do palnika. Czytałem cały temat na bieżąco, jednak nie mogę znaleźć postu odnośnie tej kratki przed palnikiem, a nie pamiętam czy ten pomysł się sprawdził, ani nawet czy został wdrożony w życie. Pamięta ktoś coś, lub ma własne pomysły na mój problem? Nie za bardzo mam czas, ani ochotę na czytanie jeszcze raz całości. Wyjęcie palnika odpada, opalam tez drewnem, lub mieszanka drewna z węglem. Z góry dziękuje za pomoc, bo przez ten dym z domu chcą mnie wygnać :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
ja w swoim odlewanym palniku dodałem kratkę na wlocie.

U mnie się to sprawdziło, grubsze kawałki opału nie zatykają wlotu.Drobny popiół zbiera się za kratką ale to już bez pochyłego wlotu ciężko wyeliminować.

Druga sprawa to trwałość tej kratki, mi zwykła siatka z oczkami 1x1 cm wytrzymała kilka dni palenia.Żeliwna kratka zrobiona z rusztu pionowego starego pieca pewnie by za bardzo by tłumiła cug. Kratka ze zdjęcia poniżej wytrzymała prawie 3 miesiące, puki jej przypadkowo zahaczyłem pogrzebaczem i nie powyginałem.Teraz mam to inaczej zrobione i dalej dobrze się to spisuje. 
post-66023-0-92115100-1508001118.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wygaszeniu haczykiem wyciągam, czyszczę palnik od góry i dołu i ponownie zakładam.Jak nie che wygaszać to przy małej ilości żaru małym haczykiem z drutu fi8 staram się drobniejszy pył wygarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś faktycznie udało się wymyślić sprawdzony sposób na nie zapychanie palnika popiolem to bardzo bym prosił o jakieś fotki, pomysł z kratką może i ok ale chyba nie tędy droga. Ogólnie to konstrukcja jest trochę wadliwa, kolega ma innego ds gdzie jestvto tak rozwiązane że pod palnikiem ma ruszt, nie ma opcji że się zatkało. A na dodatek mam taki węgiel że co wsypie to wyciągnę, kupiłem więcej i muszę się teraz z tym męczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZimnyJoe, dzięki za odpowiedź. Skoro u Ciebie działa to już wiem, że warto w tym kierunku ruszyć. Myślę wyspawać coś, co bym mógł wieszać na mocowaniach wezyrów, aby zwisało na płaskowniku i osłaniało palnik jak grzebień, może jakieś pręty gładkie 8mm rozmieszczone w pionie co 30mm? mniejsze  fragmenty nie stwarzają takiego problemu, jak te duże co cała wysokość palnika zasłaniają. Mam jeszcze pytanie o termometr do spalin. kupiłem dwa przylgowe do rur, do mierzenia temperatury zasilania i powrotu. Szukałem też termometru tarczowego wyskalowanego do 500stopni, ale znalazłem jedynie termometry do pieczenia pizzy po około50-60zł plus wysyłka. wydaje mi się trochę dużo. Ile płaciliście za swoje, jakiej firmy i może jakiś namiar na sklep?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do spalin ja mam ten od dwóch lat https://kotly.com.pl/produkt-termometr-bimetaliczny-laddomat-do-pomiaru-temperatury-spalin-250mm-2279.html?l=pl działa bez zarzutu
Tylko oczywiście nie przylgowy, trzeba robić dziurę w czopuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kociołek MPM 8-10 kW wylądował u mnie w domu, teraz trochę osprzętu trzeba będzie dokupić. Czy ktoś stosował do pomiaru temp. spalin takiego miernika http://allegro.pl/miernik-temperatury-tm902c-50-1300-st-c-fv-i6937954141.html z taką sondą http://allegro.pl/sonda-do-miernika-temperatury-tm902c-typ-k-1940-i7187327250.html  czy jednak praktyczniejszy będzie termometr tarczowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli termometr TM902C z termopara typu K jak ja mam i wielu innych kolegów to z czerwonym przyciskiem właczenia ,wygodny (nie z suwakiem) ,jak sie spali termopara-końcówka pomiarowa  to za niewielkie pieniadze kupisz nowa , a w tarczowym jak się przepali to cały na smietnik .

Wazne jest umiejscowienie tuż za wylotem z kotła w środku strugi spalin końcówka pomiarowa .

Tarczowe sa przewaznie do 500st ,a wiem z praktyki ze z dobrym paliwem długopłomiennym jak drobne suche drewno /pellet ,przy uchylonej klapie załadowczej i otwartym krótkim obiegu  widziałem i 700st na termoparze ,a 300-500st bez problemu da sie osiagnac bo próbowałem  ile ten kociołek wyciągnie max ;-)

 

Mam dostep do mikrospawarki ,duzo tym robie i moge jak się komu spali końcówka termopary zespawać końcówke pomiarowa-ta gdzie widac druciki  ,ale to na priw,takie cos 

https://nowa.e-pat.pl/spawarka-jubilerska

Edytowane przez brodekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie trzeba dokupować osobnej sondy i wystarczy to co jest w komplecie? http://allegro.pl/miernik-temperatury-tm902c-50-1300-st-c-fv-i6937954141.html

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.