Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam piec SF15 który ma za zadanie ogrzać ok 170 m2 (nowy dom, jeszcze niezamieszkany). O ile sam piec mam w miarę ogarnięty (tj. czasy, dawki itp.) to mam problem ze sterowaniem. Mój hydraulik zrobił mi instalację bez zaworów trójdrogowych tzn. mam na odejściach na pętle podłogowe (w sumie 3 szt.) głowice termostatyczne z odczytem temperatury ok 40 cm dalej na nitce do rozdzielacza. Docelowo chciałbym sterować indywidualnie pętlami w pomieszczeniach.

Wymyśliłem sobie że dla parteru i piętra zamontuję termostaty dwustanowe (tymczasowo) które będą załączały/wyłączały pompy obiegowe CO. Podpiąłem pod styki 26,27,28,29 no i lipa - tzn potrafi wyłączyć piec przy opcji termostat-kocioł. Przy okazji okazało się że mam chyba mocno okrojony sterownik. Nie mam dostępu do FL, ustawień mieszacza itp. Czy ktoś może zetknął się z takim problemem? Nie mam też sondy lambda.

Czy uważacie że trzeba dołożyć mieszczacze z siłownikami(w sumie do samych głowic termostatycznych też można dołożyć sterowanie pogodowe itp.)? Mam też podmieszanie z powrotem z podłogówki z zaworem (hydraulik powiedział - ustawić na w połowie otwarte i nie ruszać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogrzewasz 100 metrów domu potworem 22kw to normalne :). Ten kocioł z tego co pamiętam ma małą pojemność wodną, więc długo sobie w postoju nie postoi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny przypadek z ciśnieniem wody, jak piec pracuje normalnie to jest 1.5 bar a jak pięć się wygłasza to spada do 0.2bar i tak cały czas, może ktoś wie o co chodzi proszę o sugestie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, gwint napisał:

Mam dziwny przypadek z ciśnieniem wody, jak piec pracuje normalnie to jest 1.5 bar a jak pięć się wygłasza to spada do 0.2bar i tak cały czas, może ktoś wie o co chodzi proszę o sugestie. 

Jak piec się wygasza to pompa też. Dlatego nie ma ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2019 o 18:38, gwint napisał:

Mam dziwny przypadek z ciśnieniem wody, jak piec pracuje normalnie to jest 1.5 bar a jak pięć się wygłasza to spada do 0.2bar i tak cały czas, może ktoś wie o co chodzi proszę o sugestie. 

Jeśli kocioł ma pracować na ciśnieniu wody 1,5 bar to ciśnienie po stronie gazowej powinno być mniejsze o 0,3 bar.

W tym celu należy zdemontować naczynie przeponowe i np kompresorem sprawdzić jakie jest ciśnienie .Upuścić lub dopompować do 1,2 bar.Zamontować na instalację i dopuścić wody do 1,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piec SF 15/150 zainstalowany trzy tygodnie temu. Dwa obiegi grzewcze - grzejniki i podłogówka. Na grzejnikach zawór z siłownikiem, na podłogówce zawór ręcznie ustawiony na jakąś temp.

Czy to normalne, że jak temp. na mieszaczu grzejników przekroczy temp. zadaną to siłownik zamyka zawór, przez co woda przestaje krążyć w obiegu grzejników i grzejniki stają się zimne? Temp. na mieszaczu nie maleje, zawór się nie otwiera. Temp. na piecu zaczyna rosnąć i koło się zamyka.

Drugie pytanie: piec w większości chodzi na 50%, temp kotła zadana 75 st. piec utrzymuje ok. 60 st.

Co zrobić, aby przechodził na 30% i pracował sobie spokojnie.

image.thumb.png.4d90bfccf0318c39786e984430b34382.png

image.thumb.png.c9b6cd4a38a3bf01ae7c97198d2c6fec.png

image.png.36840afa339200d4174cf8d141b222df.png

Edytowane przez kamix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, g69 napisał:

Jeśli kocioł ma pracować na ciśnieniu wody 1,5 bar to ciśnienie po stronie gazowej powinno być mniejsze o 0,3 bar.

W tym celu należy zdemontować naczynie przeponowe i np kompresorem sprawdzić jakie jest ciśnienie .Upuścić lub dopompować do 1,2 bar.Zamontować na instalację i dopuścić wody do 1,5 bar.

Tak spróbuję zrobić bo jak kupiłem naczynie to miało 1.5 bar i wodę też dawałem na 1.5 bar zobaczę czy to coś pomoże, dzięki za info 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kamix napisał:

Witam, piec SF 15/150 zainstalowany trzy tygodnie temu. Dwa obiegi grzewcze - grzejniki i podłogówka. Na grzejnikach zawór z siłownikiem, na podłogówce zawór ręcznie ustawiony na jakąś temp.

Czy to normalne, że jak temp. na mieszaczu grzejników przekroczy temp. zadaną to siłownik zamyka zawór, przez co woda przestaje krążyć w obiegu grzejników i grzejniki stają się zimne? Temp. na mieszaczu nie maleje, zawór się nie otwiera. Temp. na piecu zaczyna rosnąć i koło się zamyka.

Drugie pytanie: piec w większości chodzi na 50%, temp kotła zadana 75 st. piec utrzymuje ok. 60 st.

Co zrobić, aby przechodził na 30% i pracował sobie spokojnie.

image.thumb.png.4d90bfccf0318c39786e984430b34382.png

image.thumb.png.c9b6cd4a38a3bf01ae7c97198d2c6fec.png

image.png.36840afa339200d4174cf8d141b222df.png

Chyba za długa przerwa na mocy 50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kamix napisał:

Czy to normalne, że jak temp. na mieszaczu grzejników przekroczy temp. zadaną to siłownik zamyka zawór, przez co woda przestaje krążyć w obiegu grzejników i grzejniki stają się zimne? 

Chyba,że masz termostat pokojowy podłączony do sterownika kotła.Wtedy termostat po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu  może dać sygnał do wyłączenia pompy i zamknięcia zaworu.

Ale powinna być taka funkcja jak obniżenie temperatury mieszacza od termostatu.Wówczas nie ma całkowitego wyłączenia tylko pompa tłoczy wodę ale np o 10 stopni z niższą temperaturą (użytkownik to ustala).

 

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jest coś nie halo.Nie ma takiego pojęcia jak przekroczenie temperatury na mieszaczu.Po to własnie jest zawór mieszający,że ma zmierzać i  utrzymać temperaturę która ma iść na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam już nie wiem, może instalacja grzejników jest zapowietrzona. Aczkolwiek odpowietrzałem je. Spuściłem z nich po 1,5 szklanki wody. 

Ciekawym też jest to, że zawór się zamyka, a temperatura na czujniku za zaworem i pompą rośnie. Rurka od powrotu staje się zimna i kaloryfery również zimne. Temperatura na czujniku za pompą nie spada i dlatego zawór pozostaje cały czas zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcia z tym zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.