Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, PITER38 napisał:

Pawwwel,czy jestes mi w stanie przeslac ustawienia twego pieca bo mam taki model jak ty .pozdrawiam

 

Moje ustawienia to:

100% nadmuch 62%, podajnik 8s, przerwa 14s

50% nadmuch 46%, podajnik 6s, przerwa 26s

30% nadmuch 30%, podajnik 4s, przerwa 39s

histereza h2 - 17

histereza h1 - 8

histereza kotła - 15

czyszczenie kotła co 4 goziny, praca z harmonogramem 3 x 4 godziny w odstępach po 4 godziny

Pogodówke mam wyłączoną, sonda zbija mi moc nadmuchu o 22%, przy womixie mówili mi żeby pogodówki nie montować.

 

Edytowane przez Pawwweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. sterowanie pogodowe czyli nie ustawiamy temperatury

3. 4 h

5 . h1=13 h2=9

6. na grzejniki krzywa 1 przesuniecie -2, ogrzewanie ścienne krzywa 0,7

 

@Gunman jak u Ciebie spalanie przy aktualnych temperaturach.  U mnie obecnie w w dzień od -2 w nocy do -12  spalil 2,5 worka i niby dobrze ale jak bylo od + 4 do stopni do -1  spalil 2-2.2 worka i to mi sie już nie podoba. Staram sie jeszcze żeby nie doszło do mnie nasze stwierdzenie, że dom ma takie zapotrzebowanie na ciepło tylko cały czas kombinuje :) Musze opracować jakiś harmongram jak kolega @Pawwweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Po ostatnich ustawieniach kotła doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i wykucia kratki wentylacyjnej musze powiedziec ze piecyk zaczął lepiej chodzic prawie cały czas chodzi sobie na 30% biorąc pod uwage ze grzeje tylko minimalnie bo na mieszaczu mam 20 stopni ale przy nieocieplonych murach. Oczywiscie jeszcze nie mieszkam , ale widac ze w podajniku pelletu mniej ubywa. Dzieki za rady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PITER38 napisał:

Czy ktos mi odpowie konkretnie na kilka pytan z waszego doswiadczenia:

1.czy macie właczone sterowanie pogodowe do mieszaczy?

2.jakie macie temperatury ustawione na mieszacze ?

3 co ile macie ustawione czyszczenie?

4.jakie macie histerezy h1 i h2.

5 jak macie skorygowane krzywe?

Dziekuje .

1. Tak

2. sterowanie pogodowe czyli nie ustawiamy temperatury

3. 5 h

5 . h1=7 h2=15

6. na grzejniki krzywa 0,7, panel pokojowy ecoster, współczynnik temperatury pokojowej 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Żółty napisał:

1. Tak

2. sterowanie pogodowe czyli nie ustawiamy temperatury

3. 4 h

5 . h1=13 h2=9

6. na grzejniki krzywa 1 przesuniecie -2, ogrzewanie ścienne krzywa 0,7

 

@Gunman jak u Ciebie spalanie przy aktualnych temperaturach.  U mnie obecnie w w dzień od -2 w nocy do -12  spalil 2,5 worka i niby dobrze ale jak bylo od + 4 do stopni do -1  spalil 2-2.2 worka i to mi sie już nie podoba. Staram sie jeszcze żeby nie doszło do mnie nasze stwierdzenie, że dom ma takie zapotrzebowanie na ciepło tylko cały czas kombinuje :) Musze opracować jakiś harmongram jak kolega @Pawwweł

h1 masz 13? Czyli pominąłeś moc50%? Czy się pmyliłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spada na 100 % przy zwykłej pracy spadnie maksymalnie do 65 i po 3 minutach około przechodzi na 30%.jedynie jak jest - 10 i ładuje cwu to zejdzie do 64.  Co by Twoim zdaniem mogło wnieść zmienianie h1 np na 7 lub 8 stopni? Masz jakiś pomysł co by można było wprowadzić u mnie żeby coś zaoszczędzić? :) przy obecnych temperaturach tak jak pisałem wyżej praca 18 godzinna rozkłada się tak : 1+5+12. Jak jest cieplej czyli na plusie do 12 to 1+3+14 

Edytowane przez Żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jedna zależność, im wyższa temperatura, mniejsza h1, tym rzadziej moduluje między 30/50%. Siła bezwladnosci zladu trochę pomaga na podrzucenie temp kotla wyżej i potem spadanie bo 50% trwa dluzej. Ale to moje spostrzeżenia i każdego może być inaczej. Jest to jedena z opcji modulacji mocy. Ja mam teraz h1-7, jak było ciepłej to 10, a jak było - 14, to miałem 6. Wyższa h1 pomaga w cieplejsze dni w wyhamowaniu właśnie siły bezwladnosci wody, żeby za szybko nie dochodził do zadanej. 

I im dłużej utrzymuje się niższa temp na zewnątrz, nawet ta sama stała, tym kocioł częściej moduluje mocą. Ale to wszyscy wiedzą, że potocznie mówiąc, zimno wchodzi do domu, a że mamy inteligentne sprzęty, nie dopuszczają, żeby ich właściciele, którzy o nie bardzo dbają, poczuli zimno. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się@Giz. Wystarczy długo -4 i mi ostro moduluje na ustawieniach na których nie tak dawno nie modulowal wcale i ciągle chodził na 30%. Znowu probujemy przeciągnąć na siłę go na 30% ale tak sie nie powinno robić. Ma modulowac. Z tym że ja to wiem a sam kombinuje :)

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Giz napisał:

Mam 3 pompy. Kotłowa charakterystyka ciśnienia stałego na biegu 3, cwu charakterystyka stała bieg 1, mieszacz grundfos alpha 2 autoadapt i chodzi na autoadapcie.

Dzięki,w tym tygodniu jeszcze ma przyjść hydraulik bo nie mogę odpowietrzyć układu i chyba zrobię układ zamknięty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gunnman ja już nie zmieniam nic w ustawieniach- już mi się nie chce. Moim zdaniem praca pieca jest w porządku bo w ciepłe dni dochodzi maksymalnie do 70 stopni w zimne do 69. Jestem zadowolony ze zmiany czyszczenia na 4h. Już nie słyszę głośnych piskow przy czyszczeniu. Skoro nawet na mrozach w większości pracuje na 30% to chyba ciężko mi będzie zejść że spalaniem 

Edytowane przez Żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tracę pomysły co tu zrobić. Teraz jak coś zmieniam to albo nic się w pracy kotła nie zmienia albo się zmienia na gorsze. Obecnie mi moduluje między 30/50, przy temperaturach na mieszaczach w zakresie 38-40*. Jak było cieplej to na mieszacze szło 36-37* i wtedy pracował tylko na 30% z przerwami na czyszczenie. Widocznie tak ma być i nic z tym nie zrobimy. Ewentualnie można kombinować z termostatami, sprawdzić pracę szarpaną z blokadami pomp a nie ciągłą. Ale to podobno mało ekonomiczne. Lepiej jednak stosować obniżenia mieszaczy od termostatu. Będę się tym bawił za tydzień, bo mi właśnie dojdą dwa termostaty do systemu na dwa niezależne obiegi. Jeżeli to nie zapewni mi spadku spalania to przynajmniej nie będzie mi przegrzewać pomieszczeń w cieplejsze dni. Też jestem zadowolony z 4h czyszczenia. Obawiałem się tego od początku ale zupełnie niepotrzebnie, bo mam nawet wrażenie że kocioł pracuje stabilniej i lepiej niż jak miałem ustawione 6h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosci ustawien cala masa ,dopiero od wczoraj zauważyłem mniejsze zużycie peletu ,zmienilem jeszcze w ustawieniach mieszaczy sterowanie pompkami ze sterowania podłogowego na sterowanie C.O. A JAK WY MACIE TO USTAWIONE ,bo wczesniej dochodzilo do tego ze te pompki sie całkiem wyłączały po jakims czasie a ,potem startowały

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też C.O pompy chodzą non stop jest tak ciepło jak chcemy a i zużycie pelletu nienajgorzej ogólnie. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie często się wypowiadam na forum, nie lubię zabierać głosu w sprawach na których się nie znam, bo i po co piane bić.

Czytając jednak ostatnie posty stwierdziłem, że muszę się odezwać. Nadal twierdzę, że potrzeby "konsumpcyjne" instalacji trzeba określić poprzez wyliczenie zapotrzebowania na ciepło. Owszem, wbudowanie takich "zabawek" jak regulator ciągu poprawi ogólne zapotrzebowanie na energię (ciepło nie będzie uchodziło w komin), o tyle reszta, czyli zawory 4D, bufory itp, przy poprawnym zaprojektowaniu instalacji to już tylko dodatki. Jeśli Wasz budynek potrzebuje 8 kW, to cokolwiek byście nie robili,, trzeba to dostarczyć. I już.

W klasycznym podejściu, czyli modulacji trzystanowej, kluczowym dla mnie problemem jest przechodzenie kotła w tryb nadzór. Co prawda czas przebywania w tym trybie mogę regulować, jednak w naszym przypadku (sterownik PLUM w wersji Lazar), nie mogę ustawić czasu podawania pelletu w tym trybie. Owszem, odpowiednie wydłużenie czasu nadzoru spowoduje, że kocioł zacznie uruchamiać się poprzez histerezę kotła (skoro temperatura spadnie), niemniej nie ma jednak możliwości utrzymania rzeczonego stanu poprzez podawanie dawki paliwa (ja nie mogę zmienić - ktoś pomoże?)

Kwestią pozostaje, czy należy się gimnastykować, aby kocioł pracował na tzw. „30%” (kiedyś już o tym dyskutowaliśmy w tym temacie), czy pozwolić mu pracować, na 50%, bo i tak kocioł spali tyle, ile musi?

Trochę o FL. Przekopałem się przez całe forum i wniosek z Waszych eksperymentów jest jeden – nie nadaje się. Przykro mi, nie mogę się z tym zgodzić. To, że technicy Lazara odradzają FL, mimo, że logika jest PLUM, moim zdaniem wynika z faktu, iż albo nie wiedzą ani jak ani kiedy można FL stosować, albo nie chce im się regulować kocioł.

Po przeanalizowaniu wielu maili na forum doszedłem do wniosku, że podstawowym problemem FL jest takie ustawienie parametrów regulacji, aby kocioł nie przechodził w nadzór. Na podstawie Waszego doświadczenia nasunęły mi się następujące wnioski. Najważniejszym z nich jest konieczność ograniczenia maksymalnej i minimalnej mocy kotła w trybie FL. O tyle, ile parametrami PID regulatora można „pomieszać”, o tyle w większości przypadków kocioł i tak przesterowuje i przechodzi w nadzór. Aby poprawnie działać z FL trzeba mieć odpowiednio dobranie ograniczenie maksymalnej mocy, tak aby piec nie przechodził w nadzór zaraz po uruchomieniu – przesterowanie, oraz minimalnej, tak aby nadzór nie wynikał z faktu braku odbioru nadmiaru ciepła i powolnego wzrastaniu temperatury kotła aż do granicy przejścia w nadzór.

Dodatkowo dla mnie istotny się wydaje moment przejścia na tryb FL. Myślę że budynek powinien być wygrzany, inaczej, przy ograniczeniu mocy maksymalnej będziemy mieli problem z osiągnięciem temperatury zadanej.

Dobry dobór parametrów, spowoduje to, iż kocioł będzie grzał w trybie ciągłym, bez wyłączenia. Nie mniej jednak dobór parametrów nie spowoduje zmniejszenia spalania kotła, bo zapotrzebowanie budynku na ciepło się nie zmieni!

Włączę FL w tym tygodniu, akurat jestem w domu, więc mogę odpowiednio instalację na to przygotować. Zobaczymy, czy mój kociołek nie jest przewymiarowany :). Dam znać po eksperymencie.

BTW -  wniosek - szukajmy miejsc, gdzie ciepło nam ucieka. Ich eliminacja pozwoli nam na obniżenie zapotrzebowania na ciepło, a więc i spalania. Reszta to "śrubki". 

Co do zaworów 4d, buforów itp. wrócę pewnie z przemyśleniami.

Pozdrawiam

Edytowane przez trk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.Jestem posiadaczem kotła hks lazar smart fire 11KW. Po zainstalowaniu kotła został przeprowadzony proces wygrzewania podłogówki. Od jakiegoś tygodnia zauważyłem że piec rozpala się ok 16 razy na dobę dochodząc do zadanej temp 75s C i przechodzi w tryb nadzoru a potem kolejno wygaszanie i ponowne rozpalanie . 

Budynek nowy ,nie zamieszkały na etapie wykańczania 

Ściany pustak ceramiczny 25+20 styro 

Ocieplenia poddasza gr 25cm wałna mineralna

Okna 3 szybowe 

Podłoga parter 15cm styropian 8cm jastrych CW poddasze 5cm styropian 7cm jastrych CW

Podłogówka 100% budynku tj 186 m2 podłogi

Instalacja w układzie zamkniętym 

Zbiornik CWU 200l podłączony ale nie używany (nie ma potrzeby)

Mieszacz na parter ustawiony na 23 C drugi mieszacz to poddasze też ustawiony na 23 C

Sonda lambda zainstalowana przy montażu kotła 

Proszę was o pomoc przy ustawieniu bo na mój rozum to 16 rozpaleń na dobę to trochę dużo i nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić  

Poniżej zdjęcia ustawień na zdjęciach

 

20181223_201844.jpg

20181223_201857.jpg

20181223_201908.jpg

20181223_082514[1].jpg

20181223_082546[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Inferno napisał:

 

Wygląda na to, że trzeba pogratulować tak energooszczędnego domu :). A tak na poważnie, H1 i H2 jak dla mnie OK. Owszem, można schodzić w dół z grzaniem (czyli w dół z parametrami), ale nadal raczej będziesz miał za dużo ciepła w trybie 30% w stosunku do zapotrzebowania na nie. Wydłuż czas przerwy i poobserwuj dT/dt. Ja mam aktualnie 44/4 ale to nie będzie adekwatne do Twojej sytuacji. Parę dni temu, przy wyższych temperaturach, miałem 60/4 i kociołek sobie radził.

Spróbuj uzyskać stałą, lub powolny wzrost pomiędzy czyszczeniem. A potem sprawdzić będziesz musiał, jak Ci to zadziała w trakcie mrozów.....

Pozdrowienia

P.S.

A możesz pokazać wykresy dobowe pracy Twego kotła? To było by też interesujące

Edytowane przez trk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.