Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Co proponujesz?? Zmniejszyć moc minimalną i maksymalną dmuchawy?? czy zatkać bardziej wętylator?? dziekuje za odpowiedz

Szczerze mówiąc to trudno jednoznacznie określić, ja kiedy się uczyłem swojego pieca i sterownika to było na zasadzie metody prób i błędów i obserwacja. Generalnie jest zasada nie zmieniamy od razu kilku parametrów tylko jeden lub dwa ale małe przestawienia i obserwujemy. Dobrze by było mieć coś wyjściowego od czego można zacząć powinien to producent kotła wprowadzić w sterownik jako nastawy fabryczne. I wtedy niewielkie korekty w dół lub w górę, każdy węgiel się inaczej pali i potrzebuje innych nastaw. Mało powietrza będzie sadza ,za dużo spieki, odpowiedni kopiec nie za mały, bo nie dojdzie do temperatury zadanej, nie za duży bo przesypie niespalony eko.Czy to sterownik dwustanowy czy z modulacją? To też ma znaczenie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to trudno jednoznacznie określić, ja kiedy się uczyłem swojego pieca i sterownika to było na zasadzie metody prób i błędów i obserwacja. Generalnie jest zasada nie zmieniamy od razu kilku parametrów tylko jeden lub dwa ale małe przestawienia i obserwujemy. Dobrze by było mieć coś wyjściowego od czego można zacząć powinien to producent kotła wprowadzić w sterownik jako nastawy fabryczne. I wtedy niewielkie korekty w dół lub w górę, każdy węgiel się inaczej pali i potrzebuje innych nastaw. Mało powietrza będzie sadza ,za dużo spieki, odpowiedni kopiec nie za mały, bo nie dojdzie do temperatury zadanej, nie za duży bo przesypie niespalony eko.Czy to sterownik dwustanowy czy z modulacją? To też ma znaczenie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Sterownik mam KG ELEKTRONIK CS-25. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik mam KG ELEKTRONIK CS-25.

To jest ster z modulacja. Spróbuj na początek tak ustawić dmuchawę na minimum aby tylko ruszyła a nie buczała, a max na tyle aby płomień był spokojny nie rwący i nie lataly iskry.i do tego ustaw czas przerwy w podawaniu czyli dla min mocy i dla max mocy.Jak mocny wegiel to krotki czas podawania np 3 sekundy i częściej podawać. nie wiem jak w tym sterze to zrobić bo nie miałem z nim styczności. W moim sterowniku ustawiam czas podawania i kaloryczność opału przerwę sterownik sam wylicza.Przeslone na dmuchawie doświadczalnie bo zależy jaki jest palnik, niektóre potrzebują większego ciśnienia i trzeba przysłonić dmuchawe i dać większe obroty dmuchawy bo może się nie spalać opał na całym palniku. Ja coś w tym stylu ustawiałem u siebie i w końcu to rozgryzałem. Jednak mój sterownik jest prostszy w obsłudze ma jeszcze wykresy gdzie można zobaczyć do 12 godzin wstecz co się działo na kotle.bardzo przydatna rzecz.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ster z modulacja. Spróbuj na początek tak ustawić dmuchawę na minimum aby tylko ruszyła a nie buczała, a max na tyle aby płomień był spokojny nie rwący i nie lataly iskry.i do tego ustaw czas przerwy w podawaniu czyli dla min mocy i dla max mocy.Jak mocny wegiel to krotki czas podawania np 3 sekundy i częściej podawać. nie wiem jak w tym sterze to zrobić bo nie miałem z nim styczności. W moim sterowniku ustawiam czas podawania i kaloryczność opału przerwę sterownik sam wylicza.Przeslone na dmuchawie doświadczalnie bo zależy jaki jest palnik, niektóre potrzebują większego ciśnienia i trzeba przysłonić dmuchawe i dać większe obroty dmuchawy bo może się nie spalać opał na całym palniku. Ja coś w tym stylu ustawiałem u siebie i w końcu to rozgryzałem. Jednak mój sterownik jest prostszy w obsłudze ma jeszcze wykresy gdzie można zobaczyć do 12 godzin wstecz co się działo na kotle.bardzo przydatna rzecz.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Rozpalanie czasu podawania - 5 sekund - CZYLI DAM 3 SEKUNDY I PRZYSŁONIĘ TROCHĘ DMUCHAWĘ, TAK??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zbyszko125 nie cytuj w całości zwłaszcza tak długiego posta, który w dodatku jest kompletnie nie związany z tym tematem.

 

ArekFCB przenieście się na priv i tam dopracowujcie ustawienia, bo robicie bałagan w tym wątku.

Poza tym, to nieładnie latać po kilku wątkach i ciągle wklejać tego samego długiego posta. Chcesz, aby Ci ludzie pomogli, to nie rób bałaganu.

Założyłeś swój temat, to tam pisz o swoich problemach, a nie w każdym napotkanym temacie!

Litości!

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jak zwiększyć kopczyk? Zmienić potencjał podajnika, sekundy podawania czy sama korekta kaloryczności? Jeszcze jedno pytanie. Czy zamontowanie czujnika powrotu ( bez jego zabezpieczenia ) pomoże sterownikowi lepiej kontrolować kocioł ? A może da tylko info o aktualnej temp. i nie wpłynie na pracę pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij korektą dawki paliwa na plus i podnieś moc minimalną. Bo zazwyczaj modulacja minimalna na poziomie 5% jest powodem zapadania kopczyka.

W czuwaniu też masz za niską dawkę paliwa.

Czas podawania dawki paliwa w modulacji nie wpływa na wysokość kopczyka.

W Twoim konkretnym przypadku czujnik powrotu, to tylko informacja o temperaturze. Nie wpłynie na pracę kotła

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik powrotu to tylko informacja, nie do końca jeśli w opcjach jest włączona ochrona powrotu, i ustawiona temperatura tego powrotu to ma wpływ na pracę kotła.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli ma włączoną ochronę powrotu, a przecież nie ma zaworu 3 lub 4D, to jaki ma to wpływ na pracę kotła? Żadnego.

Jedynie pokaże mu się niebieski wykrzyknik przy temperaturze powrotu, gdy ta spadnie poniżej ustawionej temperatury powrotu. To wszystko.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jockey masz rację,bo to o czym pisałem będzie miało wpływ ale z siłownikiem i zaworem 3/4D

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam takiego zaworu, jest zwykły trójnik łączący powrót z ogrzewania i bojlera. Temperatura na powrocie 50-51 stopni, Monitoruje ja dodatkowym termometrem, ale jeśli faktycznie jest sens montowania zaworu 3d to pomyślę nad jego montażem.

 

Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 50 stopni na powrocie, to tragedii nie ma, a można powiedzieć, że jest dobrze przy 54 zadanej na kotle.

Masz prosty układ z jedną pompą i obieg bojlera robi Ci za ochronę powrotu.

Płomień i popiół masz ładny, podejrzewam, że w domu ciepło. To nie jest źle ;)

temp. ślimaka skacze miedzy 38 °C,a 44 °C

Przy podajniku żeliwnym, to taka normalna temperatura

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temperatura powrotu a właściwie jej zmiany mają wpływ na tempo wzrostu/spadku  modulacji, podobnie jak trend temperatury spalin.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? A od której wersji oprogramowania?

Nic takiego nie zauważyłem. Najlepiej widać w momencie załączenia bojlera. Temperatura potrafi spaść na powrocie o ok. 5 stopni, a modulacja ani drgnie, dopóki temperatura zadana na kotle nie zacznie spadać.

Chyba, że ta zmiana w modulacji jest dość odwleczona w czasie i u mnie nie zdąży wpłynąć na modulację, bo za chwilę temperatura powrotu wraca na swój poziom, po przemieszaniu wody w obiegu bojlera...

Temperatura spalin ma wpływ i to akurat jest bardzo dobrze widoczne.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czujnik powrotu jest z tego co mi wiadomo w SKZ-02 (jest jeszcze SKZP-01 i "mini" - dwustanowy) i jest tak samo wykorzystywany jak czujnik temp spalin. Musimy pamiętać że węgiel (paliwa stałe) nie jest tak powtarzalny i w jakości i dawkowaniu jak gaz czy olej opałowy dlatego jest trudno ustawić kocioł szczególnie jeśli instalacja niedomaga. SKZP-02 to sterownik mający duże możliwości wpływania (przez manipulację czasem podania,kalorycznością i mocą kotła) na proces spalania przez użytkownika co pewnie na początku jest problematyczne ale po czasie i w miarę normalnym opale można uzyskać zadowalające wyniki.

 

RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiąc szczerze, to Reded zaciekawiłeś mnie bardzo tą temperaturą powrotu i jej wpływem na modulację.

Odszukałem posty TomkaBrz w tej konkretnej sprawie:

 

... Sterownik tak dobiera moc aby utrzymać temp. zadaną na wyjściu, bez względu na temp. powrotu. Ponieważ powrót jest ciepły, to wystarczy dostarczyć  mało energii (10-30%) aby ogrzać czynnik do temp. zadanej

 

 

Gdy sterownik widzi nagły spadek temp. na powrocie, to podnosi moc mimo, że na kotle jeszcze temperatura jest osiągnięta. Czujnik mieszacza wówczas nie wpływa na regulację, pełni tylko funkcję informacyjną.

 

 

Witam,może ktoś mnie doinformuje - co oznacza wykrzyknik w niebieskim kółku pod temp.powrotu ?  Domyślam się,że chodzi o zbyt niską temp.powrotu,ale przecież nigdzie jej nie ustawiam/nie mam mieszacza/

 

 

To oznacza , że faktyczna t. powrotu jest mniejsza od ustawionej w oknie ochrony powrotu. Jak nie masz mieszacza, to nic to zmienia.
Jak chcesz aby się nie wyświetlał wykrzyknik, to wyłącz ochronę powrotu, lub ustaw temp. powrotu na wyższą.

 

No i dalej nic nie wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może idea się zmieniła? Trzeba u źródła zapytać.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co pytać jak pisze że nagły spadek temperatury powrotu zwiększa modulacji pomijając odczyt temperatury kotła tak pisze i tak jest ja to testowałem u w moim systemie działa im zimniejszy powrót sterownik mniej ochoczo spada na minimum modulacji u mnie powrót 50 spada do minimum powrót 35 pracuje minimum 15 % a nie 10 ma jednak tendędcje do przekroczenia temperatury zadanej o 2 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest sens pytać, bo raz pisze, że temperatura powrotu ma znaczenie, a innym, że nie ma.

Wiadomo, że ma znaczenie przy mieszaczu, ale czy ma wpływ na modulację, gdy mieszacza nie ma?

Klaudiusz masz mieszacz podpięty pod sterownik i włączoną ochronę powrotu?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam wszytko podpięty ale czujnik powrotu też i ochronę włączoną na 50 stopni ale to nie był by test więc próba była podjęta na wyłączeniu mieszacza z sterownika i wtedy właśnie sterownik nie ma szans obronić się mieszaczem i broni się modulacją bo w normalnym zachowaniu zamykał by siłownik aby w naj prostszy sposób nie wychochłodzić kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby próba była właściwa, należałoby zdjąć tylko czujnik powrotu z rury, aby temperatura zaczęła fikcyjnie lecieć na dół i wtedy ewentualny wzrost modulacji da odpowiedź, czy temperatura powrotu ma wpływ na modulację, czy nie.

Bo jeśli czujnika się nie odepnie, a temperatura powrotu rzeczywiście spada, to i za chwilę zacznie spadać zadana na kotle, to tak naprawdę nie wiadomo, czy za wzrost modulacji nie jest już odpowiedzialny czujnik temperatury zadanej kotła.... a nie temperatura powrotu.

Sprawdzę to i dam znać, bo nie lubię takich niejednoznacznych sytuacji ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc przeprowadziłem próbę z symulacją spadku temperatury powrotu, przy braku w instalacji mieszacza i włączonej ochronie powrotu, ustawionej na 50 stopni.

Zdjąłem czujnik z rury powrotnej i temperatura spadała z 52 do 30 stopni.

 

Teoretycznie więc, przy działającej ochronie powrotu i spadku temperatury na powrocie o 22 stopnie, modulacja powinna iść do góry, aby zapobiec szybkiemu wychłodzeniu kotła i spadku temperatury zadanej.

Tak przynajmniej ja to rozumiem, może w rzeczywistości, to inaczej ma działać. Nie wiem.

Modulacja nie wzrastała, z uwagi, że w trakcie próby temperatura na kotle wzrosła o 0,5 stopnia, to modulacja spadła jeszcze o 6%.

Gdy temperatura była stała, to i modulacja również była stała, pomimo ciągle spadającej temperatury powrotu.

 

Stwierdzam więc, że w wyniku przeprowadzonej próby, w mojej instalacji bez mieszacza,

przy włączonej ochronie powrotu i spadku temperatury powrotu poniżej ustawionej ochrony o 20 stopni, ta funkcja nie miała wpływu na wzrost modulacji, celem zapobiegnięcia znacznemu spadkowi temperatury zadanej kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey, a soft masz najnowszy?

Podsumowując krótko, zakup czujnika w moim przypadku jest zbędny.

Zrobiłem rano korektę paliwa + 5% z żadnym praktycznie skutkiem więc dołożyłem drugie 5 i jutro sprawdzę czy kopczyk się podniósł. Delikatnie przegrzebałem palnik z popiołu i okazało się, że żar wystaje ledwo z palnika. Dobrym pomysłem będzie wypchanie kopczyka opcją dodaj paliwo? Normalnie aż mnie korci żeby tak zrobić..

 

Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.