Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To fajnie z tym nowym softem że można w jednym zakresie mocy podniesć sobie lub obniżyć moc dmuchawy bo też tak 

zaobserwowałem że w ustalonym poziomie mocy kotła w dłuższym czasie  jak już cały układ się ustabilizuje to wyrzucał nie do

pały do popielnika a u kogoś innego może być inaczej i to jest dobry kierunek.

Jutro albo we wtorek wrzucę nowy soft bo miałem awarię wczoraj musiałem uszczelniać retortę i wyczystkę opróżnić bo przez parę dni mi wyrzucało alarm od temp. podajnika i rano rozpaliłem dopiero.Powiększyłem troszkę kanały powietrza w retorcie bo coś 

za wysoka temp. podajnika się często pojawiała.W końcowym odcinku rury podajnika są dwie  dosyć  duże dziury i moim 

zdaniem są za duże bo jest za duży nadmuch na końcówkę ślimaka i zar się cofa jak jest na minimalnej mocy a dmuchawa ledwo

co dmucha.Zobaczę jak to wyjdzie. 

Dotychczas miałem sw 1,86  bo nie chciałem kombinować z nastawami z 1,9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft 1,93 wrzucony wczoraj ok 22,00. Niestety panel pokojowy nie współpracuje jeśli również nie wrzuci mu się nowego softu.

Pierwsze uwagi. Pompę od CWU miałem podpiętą pod cyrkulację jako obieg kotłowy. W nastawach od pompy cyrkulacyjnej pojawił się nowy przycisk do ustawień pracy cyklicznej, niestety ten tryb nie działa. Zmiany w ustawieniach spore, sposób części nastaw zmieniono z suwaków na strzałki, i np w nastawieniu maks przekroczenia temperatury lepiej było na suwaku. Dodmuch powietrza w podawaniu, idealna rzecz, jest tak zrobione w Irydzie i tam się to sprawdza, tu również powinno. Możliwość korekty powietrza dla różnych mocy kotła, też wydaje się być dobrym rozwiązaniem, okaże się po kilku dniach testów. Kolejna ciekawa rzecz, nastawa temp dla której zostaje wyłączony obieg grzewczy, w Irydzie też to jest i bardzo dobrze się spisuje, tu również pewnie tak będzie. W okresach przejściowych w ciągu dnia jest w miarę ciepło, grzejniki nie muszą grzać, w nocy kiedy się ochłodzi sterownik włączy grzejniki i dogrzeje chatę. Tak to działa w irydzie, jeśli tak zrobione zostało w SKZP jest super.Nie wiem jak ze spalaniem ale po nocy chyba ok 1kg mniej jak poprzedniej nocy jeszcze na 1,86, przy takich samych temp na zewnątrz. Gdy kocioł dochodzi do temp zadanej chodzi troszkę na wyższej mocy w porównaniu do 1,86, dopiero jak przekroczy zadaną o ok 0,5 stopnia schodzi z mocy do min. W 1,86 dochodził do zad i już schodził do min mocy gdy miał jeszcze ok 0,5 st. Mam wrażenie jakby ustabilizowała się praca zaworu 4D, nie skacze tak wykres,

Apka do Wojtka działa, ale niestety tylko niektóre rzeczy są pokazane prawidłowo. Dla samego sprawdzenia temp itp można korzystać ale za wiele z poziomu apki  i nie ustawimy

Edytowane przez Zbyszko125
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie że apka działa w mairę. a u mnie po powiększeniu otworów powietrza w retorcie jest teraz temp. podajnika o około 15st

niższa niż dotychczas i ma teraz w tej chwili 30st a miałem przeważnie 45 a  czasem i 50st.Jadę na 1,86 jutro wrzucam nowy.

Co sądzicie o powiększeniu otworów w retorcie?? Na śląsku jest teraz temp. -1 na zewn. więc sterownik nie ma co robić zobaczę

co bedzie jutro i w nocy.W piecu biało .Aktualnie  temp.średnie -spalin 131st  modulacja 62%% średnia moc 60% co śr. 38st kocioł 50st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, 

 

Po zmianie softu na 1.9 zauważalna poprawa pracy kotła.

W piecu wokół retorty zrobiło się czyściej, jeszcze mniej zgorzelin, a i popiołu jakby mniej też było.

Jak już wspominałem, dodmuch podczas podawania węgla jest znakomity, ogień nie przygasa, podniesienie płomienia usprawnia pracę. Korekty dla wybranych modulacji to istny majstersztyk. 

Poprzednio gdy moc kotła spadała, to jednocześnie spadała moc dmuchawy. teraz można ja sobie podkręcić i mieć możliwość utrzymania dmuchawy na 100% mocy jak przy 100% modulacji kotła. 

To właśnie powoduje że w części palnikowej jest mniej szlaki i popiołu, bo się wszystko ładnie dopala no i nie ma również niedopałków. Obecnie zszedłem z nadmuchem do 20% w max nastawieniu a do 5% w minimalnym.

Gdy moc kotła się obniżała a wraz z tym siła nadmuchu,  trzeba było mieć niejednokrotnie, dmuchawę podkręconą dość wysoko, by paliwo mogło się dopalać, niestety to powodowało tworzenie się zgorzelin, rósł kopczyk na retorcie i było trudno nad tym zapanować. 

Jest teraz lepiej. Teraz z tym już nie ma problemów.

U mnie kopczyk nieznacznie się podnosi nad retortę, może jest to co najwyżej 2 cm. 

Retorta nie jest już oblepiona szlaką i popiołem. Do zmiany softu, niestety retorta oblepiała się tak, że nie było widać żaru po otworzeniu drzwi od paleniska.

Najważniejsze.

Spadło spalanie i to znacznie bo o jakieś dobre 10%, a zaryzykowałbym iż nawet więcej.

 

Rozmieszczenie przycisków i informacji w nowym sofcie wg mojej oceny jest OK. 

To że nie ma suwaków, mnie akurat w niczym nie przeszkadza.

Zresztą wkurzało mnie to że np. w jednym oknie jedna funkcja regulowana była suwakiem a druga już nie.

Teraz jest porządek. w menu.

Bardzo ważny by pamiętać o restarcie sterownika, czyli o przywróceniu ustawień fabrycznych, bo inaczej będą wielkie bzdury w ustawieniach, jak np temp. +2500C ;)

Co do zaworów 4 i 3D nic nie napiszę bo ich nie używam.

Pompę podłączyłem na CWU z powrotem na swoje miejsce (obecnie zapięta była do cyrkulacyjnej)

Nie próbowałem na razie ustawień programatora w pompie CWU, ale z pewnością go wykorzystam, zaraz po dokonaniu zmian w instalacji CO.

U mnie sterownik jest zaprogramowany na pracę w programatorze czasowym, praktycznie od czasu gdy temp na zewnątrz przestała spadać poniżej zera w ciągu dnia.

Jestem z tego bardzo zadowolony, spalanie mam obecnie rzędu 6.5 do nawet 9kg na dobę. 

W zależności od warunków pogodowych. W weekendy spalanie mam wyższe, ale nie będę przecież marzł :)

Funkcja lato ...

Ja ustawiłem na 18 stopni. Może zmniejszę to do 15 ale muszę mieć pewność że w domu nie spadnie mi temp poniżej 180C bo nie lubię chłodu.

 

Minusy.

 

Brak oznaczeń, w jakich jednostkach przedstawiane są wartości które ustawiamy i ustawione.

Nie mam pretekstu do siedzenia w kotłowni :)

 

cdn. ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze ktos wrzucic kilka fotek jak wyglada nowe menu? albo jakis video?

 

co do dmuchania to jestem bardzo ciekawy bo ja uzywam stara wersje bodajze druga w kolejnosci ale ona miala poprawione sterowanie dmuchawy i dzieki temu na majel mocy 5-30% modulacji dmuchalo lekko i lagodnie przechodzilo na wyzsze moce. Niestety jak piec zaczyna mi pracowac mocniej niz 40-50% mocy palnika to zaczynam miec duzo spiekow i wydaje mi sie ze to wlasnie problem sterowania dmuchawa na odrobine wyzszych mocach.

 

Jezeli jest tak jak piszecie to moglbym np. przy mocy powyzej 50% palnika ustawic osobna moc dmuchawy i nie pozwalac jej zbyt mocno dmuchac nie tracac skalowalnosci na nizszych mocach?

 

@Tomku swietny pomysl na usrpawnienie sterownika i procesu spalania !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem w wersji 1.93 to w panelu czas podawania w auto jest 7s a na sterowniku 5s.

We wcześniejszych wersjach był błąd, że po wystąpieniu alarmu ZANIK PŁOMIENIA i przejściu sterownika w STOP wykres mocy pozostawał na maksymalnym poziomie. Nie wiem czy zostało to poprawione w tej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

praca kotła na najnowszym sofcie,chyba nie trzeba wiele pisać

Witam.Ma kolega zaw 3d czy 4d w ukladzie  c,o podpiety do tego stera z nowym softem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ma kolega zaw 3d czy 4d w ukladzie  c,o podpiety do tego stera z nowym softem ?

Witam,skzp od dwóch lat  pracuje z zaworem 4d i przyznam,że doskonale sobie radzi.Czujnik pokojowy i zewnętrzny robi dobrą robotę,

korekta pogodowa ustawiona na kocioł.W najnowszym sofcie korekty dmuchawy do modulacji to rewelka.Jeszcze taka korekta dawki paliwa do modulacji i mamy wszystko.Panie Tomku czy jest  szansa na wprowadzenie takiej zmiany w kolejnym sofcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu masz korekte pogodowa  na piec ustawiona a nie na mieszacz? u mnie to powodowało wachania ciągłe temp. kotła i spalanie rosło od razu.

Jutro daje nowy soft ,uszczelniłem retorte i zarazz poprawa jest temp. podajnika 30st.  wszystko sie ustabilizowało wiec daje nowy soft.

Mam klasyczny układ pompka CWU jako kotłowa i funkcja stałego załączenia pompy cwu bardzo sie przyda a teraz mam na CO2 podłączone.Interesuje mnie czy w nowym sofcie w zakłdce diagnostyka jest % otwarcia 4D do testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dla zainteresowanych: dziś skończyła się pestka i wracam na eko.

W posumowaniu:

1-czas spalania 1t pestki wyniósł 46dni

2-popiołu ok 15-20kg

3-koszt palenia wyniósł 6,96zł/dobę (+ oczywiście prąd )

4-na ostatnim przewale gdzie temp. jest już najniższa daje się wyczuć lekki opór (jakby się kleił) przy czyszczeniu, jakby ścianki były delikatnie zawilgocone od wilgoci zawartej w pestce. Być może to wina niskiej temp. zadanej 49*

5- sterownik bez problemu dał radę z obsługą tego towaru.

6-kocioł czyszczony był 3 razy

7-raczej nie wrócę już do tego opału.( ale ustawienia sobie zapiszę)

:D

 

aha, średnie spalanie wyniosło 21,74kg/dobę

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Klaudiusza 3 jak widze to powrot cieplejszy od zasilania co to za codo masz w piwnicy ??? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo Sprzegiełko ładne super robota 470zł to znosnie tutaj chyba zasługa Pana Tomka bo o tym pisał a jak to wpływa na spalanie?

Węgiel z Bobrka lepiej sie pali od juliana? ,cos słyszałem ze juliana juz nie ma a szkoda bo u mnie się bardzo dobrze spalał nie kopcił

nie było szlaki sam popiół i w minimalnych ilościoach.

Te 18kg potencjał to miałes na poczatku chyba bo teraz 14kg widzę.

Brawo chyba jesteś pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potencjał podajnika 13,5 i 15 miałem zaraz na początku jak zakupiłem sterownik ,potem dowiedziałem się od producenta że ma 17,2 kg/h jednak obliczenia doprowadziły mnie do 18 kg ,

samo sprzęgło udało mi się kupić dosyć tanio do tego przydało by się powiedzieć o przesyłce zaworach itd ocieplenie robiłem sobie  sam koszt eko skóry i dobry pomysł na wykonanie ,na opał nie narzekam ,spalanie dobowe zmalało ale nie powiem ile bo będzie 3 wojna na forum .

Według moich obliczeń można zaoszczędzić około 500 zł rocznie a na żywocie kotła to już każdy sobie sam odpowie .

Co do samej przeróbki to upór i chęci doprowadziły mnie do widocznych efektów ,lecz teraz całość obiegu kotłowego w kotłowni jest wykonana w stali zaciskowej a otuliny zastosowałem tzw.solarne fajnie się układają na kolankach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pale paliwem Varmo i spalam  teraz  17,3kg tego cuda. 230m2 do ogrzania w domu 22 stopnie i 300 litrow wody przy starym sofcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.