Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Za to powinien odpowiadać czujnik powrotu.

Jeśli zarejestruje duży spadek temperatury wody powracającej do kotła, to powinno mieć to przełożenie na szybszy (agresywniejszy) wzrost modulacji, bo wiadomo, że za chwilę temperatura zadana kotła też zacznie spadać.

I w chwili, gdy temperatura zadana kotła także zacznie spadać, to wtedy właśnie modulacja powinna zacząć szybciej wzrastać niż normalnie, aby uzupełnić znaczny spadek temperatury zadanej

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała sugestia/propozycja dla Tomka - może nie sprawiłoby trudności zmienić sposób przełączania zakresu wykresów 2/6/12, tak by można to zmieniać bez wchodzenia w Opcje.

Czasem przydaje się spojrzeć "na szybko" na wykresy w różnym zakresie czasowym i takie wchodzenie, przełączanie, zatwierdzanie, wychodzenie jest nieco upierdliwe :)

Do Tomek.Popieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to powinien odpowiadać czujnik powrotu.

Jeśli zarejestruje duży spadek temperatury wody powracającej do kotła, to powinno mieć to przełożenie na szybszy (agresywniejszy) wzrost modulacji, bo wiadomo, że za chwilę temperatura zadana kotła też zacznie spadać.

I w chwili, gdy temperatura zadana kotła także zacznie spadać, to wtedy właśnie modulacja powinna zacząć szybciej wzrastać niż normalnie, aby uzupełnić znaczny spadek temperatury zadanej

Bardzo sensowna i logiczna odpowiedź - dziękuje .

 

Teraz pytanie do Pana Tomka - czy też tak uważa i czy można się spodziewać w najbliższym czasie

poprawki do softu , poprawiającej pracę sterownika w grzaniu cwu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu przycisku pauza, można podpiąć po czujnik klapy

jakiś włącznik natynkowy, pewnie będzie szybszy niż przycisk.

 

dawno dawno temu...

 

Zamontuj sobie czujnik otwarcia zasobnika i aktywuj w opcjach palnika. Wtedy, jak otworzysz pokrywę zasobnika to dmuchawa i podajnik się zatrzyma. Albo podłącz sobie przewodem jakiś wyłącznik do złącza AB. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku w aplikacji na androida przydałoby się zmienić maksymalny czas przekroczenia z 60 do 120 tak jak jest w sterowniku ponieważ jak jest nastawiona wyższa wartość inż 60 np.90 to po zmianie wartosci modulacji nie można zapisać zmian trzeba zmniejszyć do 60 i wtedy zapisuje ale wartość przekroczeni zostajo max 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno dawno temu...

Zamontuj sobie czujnik otwarcia zasobnika i aktywuj w opcjach palnika. Wtedy, jak otworzysz pokrywę zasobnika to dmuchawa i podajnik się zatrzyma. Albo podłącz sobie przewodem jakiś wyłącznik do złącza AB. :)

 

Wszystko fajnie tyle, że sterowniki bez gniazda panelu pokojowego nie obsługują czujnika klapy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Własnie uruchomiłem dzisiaj mój nowy sterownik i tak na szybko pochwalę się,że podoba mi się jego praca,kociołek pracuje spokojniej i jakoś tak stabilniej,ale to zbyt krótki czas by powiedzieć coś więcej.Jest jedna sprawa która mnie zastanawia a mianowicie pompa cwu ,temp. zadana 52,histereza 3st.a pokazuje 57 i pompa dalej pracuje,próbowałem obniżać temp.zadaną ale nic to nie daje,a pompa cwu nie jest załączona na stałe,co mam jeszcze sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieni na stale włączona pewnie tu masz problem

Bo masz pewnie pompa włączoną wtwdy służy jako pompa kotłowa i nie ma znaczenia czy temperatura jest osiągnięta wogule nie bierze pod uwagę temperatury

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz włączyć na Stale włączona wtedy działa z histerezą

Jest to szczegółowo wyjaśnione w Instrukcji obsługi. Proponuje wnikliwie się z nią zapoznać ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sensowna i logiczna odpowiedź - dziękuje .

 

Teraz pytanie do Pana Tomka - czy też tak uważa i czy można się spodziewać w najbliższym czasie

poprawki do softu , poprawiającej pracę sterownika w grzaniu cwu .

A co tam chce kolega poprawiać pochwali się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie przypuszczałem i po obserwacji zachowania kotła tzn w chwili włączenia

pompy cwu  , temperatura zaczyna spadać powoli piec podnosi moc też powoli ,

temperatura spada coraz szybciej i moc kotła jakby nie nadąża za spadkiem temperatury

zadanej.

O ile modulacja kotła pracuje bardzo dobrze gdy wł pompa co , łagodna modulacja i

sądzę że jest zbyt łagodna w przypadku pracy pompy co i cwu.

 

Czy uważacie koledzy że w momencie włączenia grzania cwu sterownik nie powinien

dostać "kopa" mocy np. ustawiamy min moc kotła (np 40% ) .

Co sądzicie jest sens .

Tez o tym kiedyś pisałem do samego Tomka .....ale nic w temacie się nie stało, szkoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez o tym kiedyś pisałem do samego Tomka .....ale nic w temacie się nie stało, szkoda.

A może kol Tomek dostrzeże że jest tutaj temat do usprawnienia sterownika i wysłucha

głosu ludu ( na razie dwóch) .

 

Cieszę się że kolega też dostrzegł "niedoskonałość" stera  ,a już myślałem że

coś ze mną nie tak :D.

Może Pan Tomasz coś podpowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pief,

To co opisales to nie tylko przy CWU sie dzieje. Kociol wolno startuje rowniez wtedy gdy na CO mamy nagly spadek temp. Dlatego duza ilosc uzytkownikow puszcza pompe CWU na stale, w tym ja rowniez.

U mnie spadek temp dochodzil do 30stC.

Niestety kociol potrzebuje dlugiego czasu na rozbujanie, a do tego jest potrzebny opal na palniku i tu wowczas zaczyna sie problem.

U mnie pomoglo rozdzielenie obwodow.

Kociol pracuje w otwartym a CO w zamknietym. Teraz mam przynajmniej cisnienie w CO dzieki czemu podlogowka bedzie prawidlowo pracowac, a piec nie jest zaleaany zimna woda z obiegu CO.

Jednak cos z tym fantem mozna by zrobic bo jest to upierdliwe, jak nie ma takiego TURBO ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim starym sterowniku miałem możliwość ustawiania trybu tzw. "rozpalania" tzn: poniżej temp spalin np: 100 czy 120 (mogłem to sobie ustawić) podajnik pracował na full czyli ciągłe podawanie ze zwiększonym nadmuchem, po osiągnięciu zadanej na kominie sterownik przechodził w tryb normalnej pracy.W skzp trzeba by to uzależnić od temperatury powrotu czyli dopóki na powrocie nie ma zadanej temperatury sterownik chodzi w dwustanie, jak osiągnie to przeskakuje na modulację.

Tylko nie biczujcie, takie tam rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sensowna i logiczna odpowiedź - dziękuje .

 

Teraz pytanie do Pana Tomka - czy też tak uważa i czy można się spodziewać w najbliższym czasie

poprawki do softu , poprawiającej pracę sterownika w grzaniu cwu .

Wsterowniku techa który mialem wcześniej tak było przy wlaczeniu cwu modulacja automatycznie urosła np. modulowal na 5% wlaczyla sie pompa cwu modulacja skoczyla na 40%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim starym sterowniku miałem możliwość ustawiania trybu tzw. "rozpalania" tzn: poniżej temp spalin np: 100 czy 120 (mogłem to sobie ustawić) podajnik pracował na full czyli ciągłe podawanie ze zwiększonym nadmuchem, po osiągnięciu zadanej na kominie sterownik przechodził w tryb normalnej pracy.W skzp trzeba by to uzależnić od temperatury powrotu czyli dopóki na powrocie nie ma zadanej temperatury sterownik chodzi w dwustanie, jak osiągnie to przeskakuje na modulację.

Tylko nie biczujcie, takie tam rozważania.

Raczej nie tak kolego bo by mocno przebijał temperaturę zadaną Ale coś na zasadzie Trendów jak w temperaturze spalin jak jest teraz. Przez praktycznie 23h w ciągu doby mamy podobną temperaturę powrotu i na tej zasadzie że zaobserwoje sterownik spadak to zwiększ modulacjie o ileś procent ale to dość skomplikowany algorytm i nie tak prosto to wszstko zrobić żeby było dobrze

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku w aplikacji na androida przydałoby się zmienić maksymalny czas przekroczenia z 60 do 120 tak jak jest w sterowniku ponieważ jak jest nastawiona wyższa wartość inż 60 np.90 to po zmianie wartosci modulacji nie można zapisać zmian trzeba zmniejszyć do 60 i wtedy zapisuje ale wartość przekroczeni zostajo max 60.

 

Dzięki za info. Jest poprawione w V1.23. Już dostępne na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pief,

To co opisales to nie tylko przy CWU sie dzieje. Kociol wolno startuje rowniez wtedy gdy na CO mamy nagly spadek temp. Dlatego duza ilosc uzytkownikow puszcza pompe CWU na stale, w tym ja rowniez.

U mnie spadek temp dochodzil do 30stC.

Niestety kociol potrzebuje dlugiego czasu na rozbujanie, a do tego jest potrzebny opal na palniku i tu wowczas zaczyna sie problem.

U mnie pomoglo rozdzielenie obwodow.

Kociol pracuje w otwartym a CO w zamknietym. Teraz mam przynajmniej cisnienie w CO dzieki czemu podlogowka bedzie prawidlowo pracowac, a piec nie jest zaleaany zimna woda z obiegu CO.

Jednak cos z tym fantem mozna by zrobic bo jest to upierdliwe, jak nie ma takiego TURBO ...

 

Czyli nie tylko ja to zauważyłem , a już myślałem że to tylko się u mnie dzieje ,lub coś mi się tam wydawało :blink:.

 

Witam Pana Tomka . Można coś na to zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w powiązaniu z regulatorem pokojowym.

Można użyć prostej sztuczki aby sterować czasowo CO1. Potrzebny jest jednak czujnik podłączony jako czujnik pokojowy.

Dajesz czujnik gdzieś w stałej temperaturze np. 22 stopnie.

Ekonomiczną ustawiasz np. na 15 stopni, a komfortową np. na 28 stopni.

Włączasz program czasowy reg. pokojowego. Teraz reg. pokojowy będzie sterował obwodem CO1 zgodnie z programem czasowym w reg. pokojowym.

Tam gdzie ustawisz temp. ekonomiczną - będzie wyłączał CO1

Tam gdzie ustawisz komfortową - będzie włączał CO1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.