Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też wróciłem do 1,86 nawet zmiana ustawień bez dodmuchu itp nic nie dała dalej miałem pełny retort spieków jak tu koledzy pózniej dałem na minus nawet oczywiście w tych większych mocach i nie wiele to pomogało.Jak wóciłem do 1,86 to zauważyłem że więcej podaje węgla oczywiście w podobnych momentach w ustalonej ustabilizowanej temperaturze.Zuzycie miałem na poziomie 16kg eco na sw1,86 i jak zaczęło wzrastać na sw 194 i doszło  do 27kg to zmieniłem wróciłem do 1,86.Funkcje jaknajbardziej super ustawienia itp.

Zastanawiam się nad tym czy jak dam STOP w podajnik czy sterownik będzie pracował dalej swoim algorytmem bo w okresie letnim palę drewnem na ruszcie wodnym w moim wiaderku U22 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem ustawione bez zadnego dodmuchu i korygowania powietrza na poszczegolnych mocach i ustawienia dokladnie takie same na 1.86 i 1.94 a jednak jak pisalem wczesniej roznica jest dosc spora tworzeniu sie spiekow i wegiel tez ten sam.no i po wykresach zauwazylem ze piec na starym sofcie pracuje stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wgrany soft 1.93  i muszę stwierdzić że są mniejsze spieki i ogólnie lepsze dopalanie paliwa , ale

coś się porobiło z licznikiem spalonia dobowego paliwa przy poprzednim sofcie 1.86 wszystko się zgadzało ,dobowe i całkowite spalanie z tym co wrzuciłem do zasobnika .

 

Teraz wrzucę 25kg, przy spalaniu dobowym 12kg i powinno wystarczyć teoretycznie na 2 doby ,a

ledwie wystarczy na 1,5 dnia cośik jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*** ten 1.94 wracam na 1.86 szkoda kasy na nowinki dołożę do urlopu

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tylko jedną małą uwagę i za razem prośbę do Pana Tomka. Soft 1.94 sprawdza się u mnie prawie idealnie. No właśnie jest małe "ale". Przy zejściu sterownika do 5% mocy dmuchawa jest z automatu wysterowana na 1%. Ten 1% to za mało dla mojej dmuchawy i zamiast pracować to stoi i buczy. Brakuje korekty dla 5% mocy lub poniżej 20% mocy zrobił bym jedną linie w której ustawiana była by moc i korekta tak, żeby sobie wybrać dla jakiej mocy poniżej 20% jaką korektę zastosować. Na tej wersji zmuszony byłem podnieść minimalną moc kotła z 5% do 10% i ustawić minimalne powietrze 4%. Szkoda bo na 1.86 na 5% ładnie pracował. Poza tym na nowej wersji lepiej się eko dopala i popiół mam bez spieków. Wszystko kwestia ustawień. Ogromna prośba o powietrze dla 5% Panie Tomku i będzie ideał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wgrany soft 1.93  i muszę stwierdzić że są mniejsze spieki i ogólnie lepsze dopalanie paliwa , ale

coś się porobiło z licznikiem spalonia dobowego paliwa przy poprzednim sofcie 1.86 wszystko się zgadzało ,dobowe i całkowite spalanie z tym co wrzuciłem do zasobnika .

 

Teraz wrzucę 25kg, przy spalaniu dobowym 12kg i powinno wystarczyć teoretycznie na 2 doby ,a

ledwie wystarczy na 1,5 dnia cośik jest nie tak.

 

Właśnie też idę tym tropem. 

Cosik spalanie  mi się nie zgadza. Ten brak paliwa na retortrze, dał mi do myślenia czy aby teraz nie mam ustawionej za dużej wartości podawanego potencjału (16,2 wg wyliczeń i na 1.86 się zgadzało)

Podawanie jest przy takim potencjale rzadsze i to może być powodem obniżenia paliwa na palniku.

Zastanawia mnie jednak to, iż dodaję korektę na plus 15 i nadal jest go za mało.

Dodatkowo, zaobserwowałem pewną powtarzającą się czynność przy podawaniu paliwa.

Chociaż do dmuch mam na zero, to gdy podajnik podaje paliwo wentylator w sposób widoczny i słyszalny zwiększa nadmuch w tym czasie ...

Tak raczej nie powinno być.

 

Obecnie ustawienia mam takie:

potencjał - 16,2 czas podawania 5s

moc - 12

modulacja 10% min, max 100% czas przekroczenia 15 min.

powietrze 10% dla 10% mocy i 22% dla 100% mocy

korekta dla 50% + 1 dla wyrównania wykresu po podniesieniu mocy i powietrza przy ustawieniu na minimum.

pozostałe korekty są na zero.

 

Zostawiam tak do jutra, jeżeli nie będzie poprawy to wracam do 1.86 bo nie mam już czasu na zabawy.

Niestety czas ruszać do pracy po zimowej przerwie :) 3 miechy to trochę za długo na wakacje, a ztym softem 1.94 to się zanosi na długie testy ...

 

 

...

Zastanawiam się nad tym czy jak dam STOP w podajnik czy sterownik będzie pracował dalej swoim algorytmem bo w okresie letnim palę drewnem na ruszcie wodnym w moim wiaderku U22 

 

Śmiało możesz zatrzymać podajnik. Wentylator działa nadal. Czy sterownik moduluje?

No mozna to tak nazwać, ale ja raczej starałem się utrzymać temp na niskim poziomie, bo piec się bujał niemiłosiernie. Ze dwa razy przekroczyłem 800C i włączył mi się alarm, a na komin to 2500C w kilka minut szło ... :(

 

 

Jak może wam smolić czy tam robić się spiek? To cały czas ten sam sterownik, algorytm również tylko doszło kilka usprawnień. Może nie korzystajcie z dodmuchu i wszystko będzie jak na 1.86. Proponuje popracować nad ustawieniami.

 

Mam film nagrać byś uwierzył ?

 

Sterownik niby ten sam, a jednak inny, bo nie obudowa o tym świadczy a to co w pamięci się zapisuje.

 

Pozdrawiam - PrzeMal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZłotyBażant ja nie mam w prawdzie tłokowca ale z powietrzem jest podobnie jak w podajnikach jak dasz na 100% to wszystko idzie do komina całe ciepło z żaru sie rozciąga jakby i szubko idzie w komin najlepiej dać na max 40% ale wymontować przysłone całkowicie żeby sterownik sobie sam regulował powietrze wtedy to lepiej chodzi.Jak kopci to może są też niedrozne kanały powietrza albo dmuchawa siada.

Problem okazał się dosyć głupi. Piec mam od około miesiąca i dopiero się go uczę. Okazało się, że podawałem za mało paliwa i wszystko wypalało się jeszcze w "rękawie", a powietrze z dysz na palenisku dmuchało w eter. Teraz dochodzi do paleniska i ładnie sie pali, kwestia jeszcze dopracowania ustawień.

Ale dzięki za odpowiedź :)

 

Jednak jest problem, który nie daje mi spokoju. Ustawienia czuwania - za cholerę tego nie umiem ustawić. Albo wygasa, albo z kolei jest praktycznie praca, przy czym nie dopala. Jakieś wyjściowe dane dla tłokowca, ktoś może posiada?

 

Mam nadzieję, że większa możliwość ustawień w 1.94 pozwoli mi bardziej dograć pracę pieca. Jednak dla tłoka do zabudowy, jak na razie nie widzę na stronce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

w wersji 1.94 jeśli ustawimy korekty powietrza oraz dodmuch na zero - układ zachowuje się bardzo podobnie do 1.86.

Przy ustawionym dodmuchu na zero - nie ma możliwości aby podczas pracy podajnika zmieniał się nadmuch.

Naliczanie zużytego paliwa - działa identycznie jak w 1.86.

Należy jednak pamiętać, że dobowe będzie się zgadzało z rzeczywistym dopiero po 24 godzinach pracy.

Jeśli po aktualizacji (lub wyłączeniu zasilania) nie minie 24 h, to oczywiście trzeba poczekać.

 

Tomek

Edytowane przez TomekBrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku,ja mam wersję Lux,w panelujest V1.84,w sterowniku V1.83 i dlaczego nie mogę sprawdzić czasu pracy podajnika,tylko w informacjach jest podawany czas od ostatniego resetu?

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

niestety powróciłem po ostatniej regulacji do wersji 1.86

W piecu zrobiło się czarno, spalanie non stop wysokie. 

 

 

 korekty powietrza oraz dodmuch na zero - układ zachowuje się bardzo podobnie do 1.86.

Panie Tomku, jednak jest to nie to samo, tylko podobnie. Dlaczego tak się dzieje, jeden diabeł raczy wiedzieć.

Węgiel od 2 miesięcy ten sam, w zimniejszym okresie spalanie niższe miałem jak obecnie przy plus 12stC.

Przy minus 3 do 5 st miałem od śrdnio 7kg obecnie nie schodzi poniżej 10kg ... :( 

jak dmuchnę to spieki, jak nie dmuchnę to czarno, a na palniku świeci pustka.

 

Mam taką maleńką prośbę. Skoro jest już ta funkcja lato, to czy nie dałoby się jej zaimplementować do softu 1.86 z dodatkiem np. po kropce jedynki? no kurde nie jeden z użytkowników by odetchnął z ulgą na te dobrodziejstwo.

Ja obecnie wyjeżdżam i ktoś będzie musiał z "palca" to robić za mnie i tak raz w jedną a raz w drugą stronę. Boję się by w końcu się komuś nie popieprzyło to przestawianie CO.

 

Co do zwiększonego nadmuchu to postaram się nagrać filmik by to pokazać, o ile zdążę. Jak nie to na pewno w drugiej połowie kwietnia to zrobię, ponownie bawiąc się wersją 1.94

 

Pozdrawiam PrzeMal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem okazał się dosyć głupi. Piec mam od około miesiąca i dopiero się go uczę. Okazało się, że podawałem za mało paliwa i wszystko wypalało się jeszcze w "rękawie", a powietrze z dysz na palenisku dmuchało w eter. Teraz dochodzi do paleniska i ładnie sie pali, kwestia jeszcze dopracowania ustawień.

Ale dzięki za odpowiedź :)

 

Jednak jest problem, który nie daje mi spokoju. Ustawienia czuwania - za cholerę tego nie umiem ustawić. Albo wygasa, albo z kolei jest praktycznie praca, przy czym nie dopala. Jakieś wyjściowe dane dla tłokowca, ktoś może posiada?

 

Mam nadzieję, że większa możliwość ustawień w 1.94 pozwoli mi bardziej dograć pracę pieca. Jednak dla tłoka do zabudowy, jak na razie nie widzę na stronce :(

Nie znam tego sterownika ale dużo zalet o nim czytałem.

A co do tłokowca to powiem tak:  wielejuż rad na forum napisali zarówno uzytkownicy jak i fachowi doradcy.  Szukaj i czytaj.

Z mej strony to takie rady; aby kociol nie był za duży w stosunku do potrzeb,  palić spokojnie i jak najdłużej ciągle, no i najważniejsze DOBRY i  PRZYZWOITY OPAL, 

Ale sadzy to prawdopodobnie ciężko będzie wyeliminować.

A czujnik spalin masz zamontowany i podłączony do tego sterownika?? Jak się sprawdza??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tylko jedną małą uwagę i za razem prośbę do Pana Tomka. Soft 1.94 sprawdza się u mnie prawie idealnie. No właśnie jest małe "ale". Przy zejściu sterownika do 5% mocy dmuchawa jest z automatu wysterowana na 1%. Ten 1% to za mało dla mojej dmuchawy i zamiast pracować to stoi i buczy. Brakuje korekty dla 5% mocy lub poniżej 20% mocy zrobił bym jedną linie w której ustawiana była by moc i korekta tak, żeby sobie wybrać dla jakiej mocy poniżej 20% jaką korektę zastosować. Na tej wersji zmuszony byłem podnieść minimalną moc kotła z 5% do 10% i ustawić minimalne powietrze 4%. Szkoda bo na 1.86 na 5% ładnie pracował. Poza tym na nowej wersji lepiej się eko dopala i popiół mam bez spieków. Wszystko kwestia ustawień. Ogromna prośba o powietrze dla 5% Panie Tomku i będzie ideał.

Ponawiam pytanie. Jest jakaś szansa na wprowadzenie korekty powietrza dla 5% mocy? Jest to dla mnie dość istotne zwłaszcza teraz gdy zbliżają się cieplejsze dni i piec będzie często pracował na małych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie jeszcze do Pana Tomka o nowy soft do tłokowca w zabudowie. Kiedy się ukaże Panie Tomku?

 

 

Nie znam tego sterownika ale dużo zalet o nim czytałem.

A co do tłokowca to powiem tak:  wielejuż rad na forum napisali zarówno uzytkownicy jak i fachowi doradcy.  Szukaj i czytaj.

Z mej strony to takie rady; aby kociol nie był za duży w stosunku do potrzeb,  palić spokojnie i jak najdłużej ciągle, no i najważniejsze DOBRY i  PRZYZWOITY OPAL, 

Ale sadzy to prawdopodobnie ciężko będzie wyeliminować.

A czujnik spalin masz zamontowany i podłączony do tego sterownika?? Jak się sprawdza??

Będę szukał:)

Opał raczej dobry, nie pamiętam jaka kopalnia, ale ogólnie okolica sobie chwali tego dostawcę. Z tego co zauważyłem to ten piec chce albo max albo podtrzymanie. Nie przepada za modulacją, bo wtedy kopci.

Czujnik spalin mam i co mam tu powiedzieć jak działa :) Ustawiony na 200 i po osiągnięciu temperatury obniża moc dmuchawy. Ale rzadko się to zdarza, bo przeważnie temperatura spalin oscyluje w granicach 160-180.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj ma 1,86 w moim U22 i nie odstwił się ani razu modulacja na 20% moc srednia 17% co sr 34st spaliny srednie 79% 

spalanie mam 16/dobe wiem jest to za duzo ale nie 27kg no i dom nie ocieplony. Co by tu poprawić w sprawie spalania qurcze za dużo za dużo. moc max mam na 23kw kalorie 18,5MJ/kg potencjał ten sam ciagle 14kg korekta 0% wiatr 5%-40%.Moc średnia wiatru  nie przekracza 20% teraz 11%.Jak dam więcej kalori to rośnie spalanie a jak dam jeszcze mniej niz jest teraz 18,5MJ czy korekcje dam na plus odpowiednio to na retorcie rośnie kopiec i juz nie dopala czyli juz nie moge dawać wiecej eco.Co tu innego zmienic.

Pompa cuw chodzi ciagle jako kotłowa.Nie mam juz pomysła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

clip2. Sprawdzę i dam znać.

Dzięki za zainteresowanie sprawą. Czekam z niecierpliwością, może w wersji 1.95 będzie taka modyfikacja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyłącz tą pompę cwu ja kiedyś próbowałem takiego bajeru i no modulował pięknie i spalał pięknie. Lepiej zainwestować i założyć sobie sprzęgło  lub samą pompę kotłową.

Ok jutro dam znać...Dzieki za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduluje mi elegancko na poziomie 15% ale dom nie ocieplony i muszę to niestety przeżyć.

Pompe ma  w planach robić nie długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku zauważyłem przez przypadek wczoraj że praca impulsowa pompy cwu działa niezależnie

od programatora tygodniowego np mam ustawione pon-niedz pracę w godz 7-22 i cyrkulacja włącza się praca impulsowa po godz 22 czy  można to zmienić i pracę impulsową zintegrować z programatorem

tygodniowym ,gdyż jest to zbędne by w nocy działała cyrkulacja .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.