Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Tak widziałem.

Teraz jak zdejme korone na wiosne dowierce parę otworów na stronę małym wiertłem....zobaczymy co to da.

A podświetlenie drażni mnie to i szukam oszczędności gdyż za prąd za 1 miesiąc mam 380zł

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dodam od siebie 380zl nie jest dużo mnie pierwszej raty 760zł plus 2 kolejne po 480zl.

A co do palnika ja też mam pięć od Malina i mam wszystkie otwory symetrycznie. Musiałeś trafich na palnik który robił pijany Hinczyk:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj policzyłem że prąd na usługę co i wcw w moim przypadku to ok 90 PLN na miesiąc ( dwie pompy co i wcw podajnik i wentylator nie licząc sterownika) i to są koszty dodatkowe ogrzewania eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż panowie, za komfort yrza zapłacić. Ogrzewając kominkiem to pompy w ogóle nie wylaczalem i do tego często uzywalem bojlera na prąd elektryczny i rachunki były wyższe o ok 90zl. Jak będzie teraz to dopiero zobaczę w lutym gdyż palę ekogroszkiem od 17grudnia. Jednak właśnie w celu oszczędności dozylem do sterowania czujka z mieszkania i pochwalic się mogę kolejnym spadkiem spalania. Nie patrzę już na wykresy a przynajmniej nie tak jak dotychczas. Piec odkłada mi się nawet na dwie godziny, powrót mam nie raz cieplejszy jak na wyjściu z pieca a puszczam wszystko po przez CWU gdy piec nie pracuje. Po wybudzeniu CWU ładnie zabezpiecza przed spadkiem temp i są to różnice ok 10stC gdy ruszy pompa CO i wymieszać zimna wode z odstanego CO. Zaczynam więc myslec teraz o pompie elektronicznej AUTODAPT może to też przyniesie jakieś oszczędności.
Dzisiaj spalanie w temp od +5 do -8 z użyciem czujnika pogodowego mam 13,3kg/dobe
Już zaczynam być zadowolony :)

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem.

Teraz jak zdejme korone na wiosne dowierce parę otworów na stronę małym wiertłem....zobaczymy co to da.

A podświetlenie drażni mnie to i szukam oszczędności gdyż za prąd za 1 miesiąc mam 380zł

 

Moim zdaniem osłabisz siłę nadmuchu.

Na jednej ze ścian mam niedowiercony otwór i jest ich mniej. W tym miejscu palnik dmucha najmocniej.

Osobiście myślę nad zasłonięciem otworów by poprawić nadmuch tak by móc wysokokaloryczny węgiel spalać w mniejszej mocy dmuchawy, ale za to zwiększonej na wyjściu, bo jak wiadomo przy mniejszej średnicy dyszy zwiększymy ciśnienie wyjścia.

Po konsultacji z producentem już wiem że zaszła pomyłka podczas montażu i mniej otworów powinno być po stronie palnika gdzie dmucha najsłabiej, czyli muszę tę ściankę umieścić od strony zasobnika, wówczas od strony drzwiczek będę miał wreszcie nadmuch mocniejszy a jest to zarazem koniec kanału nadmuchowego, co wynika z tego iż za mocno wieje na samym wejściu do retorty.

Powinno to ustabilizować pracę kotła a zarazem do zejścia z parametrami zadanymi na sterowniku, tak więc wszystko idzie ku dobremu, tym bardziej że wiosna tuż tuż .... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A czy w naszym skzp nie da się wyłączyć tego podświetlenia. Mimo że mam na minimum on wciąż świeci....dziś o tym pomyślałem i od razu Was pytam

podbijam pytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakoś da się ogarnąć te ustawienia :)

IMG_190349.jpg

w jaki sposób udało Ci się osiągnąc tak niską temp spalin ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj policzyłem że prąd na usługę co i wcw w moim przypadku to ok 90 PLN na miesiąc ( dwie pompy co i wcw podajnik i wentylator nie licząc sterownika) i to są koszty dodatkowe ogrzewania eko

to szczerze powiem nie jest to mało , ja zakupiłem już jedną pompę energooszczędną ażeby dogrzac kocioł na powrocie , jeli się sprawdzi wymienię też tą od c.o i cwu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie wierze

Przypuśćmy że zużywasz 260W

Piec chodzi dwustanowo ok 10h pracy ciągłej podczas dibijania do zadanej 260W* 10h=2600Wh tj2.6kWh

Zakładam że cena za jednostkę energii to 50gra więc 2.6*0,5*31=40.3zł.

Chyba że piec staje na 1 godz....

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposób udało Ci się osiągnąc tak niską temp spalin ?????

 

Być może wpływ na to ma kocioł z poziomym przepływem spalin z czterema przegrodami i może jeszcze ruszt wodny. Niska temp. spalin może świadczyć o wysokiej sprawności kotła.

U mnie niska temperatura spalin to norma. Kilku kolegów z forum też taką ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zdradz nam tajemnicę jaki kocioł posiadasz ??

Ja mam też wymiennik z poziomymi półkami bez rusztu wodnego ale temp  spalin zawsze około 150 st .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalacja na jednej pompie energooszczędnej,palnik pobierajacy 260W, dmuchawa wpa06 oraz skzp, pobierają łącznie prądu na kwotę 12zł miesięcznie. Sprawdzone miernikiem do pomiaru zużycia energii.

Jedna pompa , obiegowa ? A gdzie jest zainstalowana jesli można wiedzieć ?

Czyli wodę cwu grzejesz grawitacyjnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie wierze

Przypuśćmy że zużywasz 260W

Piec chodzi dwustanowo ok 10h pracy ciągłej podczas dibijania do zadanej 260W* 10h=2600Wh tj2.6kWh

Zakładam że cena za jednostkę energii to 50gra więc 2.6*0,5*31=40.3zł.

Chyba że piec staje na 1 godz....

Przepraszam, to 260W to max pobór energii przez kocioł (podajnik,dmuchawa), odczytałem to z tabliczki na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż panowie, za komfort yrza zapłacić. Ogrzewając kominkiem to pompy w ogóle nie wylaczalem i do tego często uzywalem bojlera na prąd elektryczny i rachunki były wyższe o ok 90zl. Jak będzie teraz to dopiero zobaczę w lutym gdyż palę ekogroszkiem od 17grudnia. Jednak właśnie w celu oszczędności dozylem do sterowania czujka z mieszkania i pochwalic się mogę kolejnym spadkiem spalania. Nie patrzę już na wykresy a przynajmniej nie tak jak dotychczas. Piec odkłada mi się nawet na dwie godziny, powrót mam nie raz cieplejszy jak na wyjściu z pieca a puszczam wszystko po przez CWU gdy piec nie pracuje. Po wybudzeniu CWU ładnie zabezpiecza przed spadkiem temp i są to różnice ok 10stC gdy ruszy pompa CO i wymieszać zimna wode z odstanego CO. Zaczynam więc myslec teraz o pompie elektronicznej AUTODAPT może to też przyniesie jakieś oszczędności.

Dzisiaj spalanie w temp od +5 do -8 z użyciem czujnika pogodowego mam 13,3kg/dobe

Już zaczynam być zadowolony :)

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Jaki nastawy masz na podtrzymaniu. Czy mógłbyś dać fotki popiołu i wykres!?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj wieczorem zmieniłem opał na nowy rodzaj paliwa...

post-65257-0-82847100-1485587443_thumb.jpg

Jak widzicie jest to pestka z wiśni, sucha, zakupiona w cenie 320/t workowana. Lekko "jedzie" stęchlizną jak się nos włoży...

Ładne to, nie brudzi, lekkie prawie same zalety... prawie.. przy rozpalaniu zasmrodziłem kotłownię jakbym drzewem palił i to właśnie jest wada, teraz(rano) zapach wywietrzał i nic nie czuć, ale wczoraj moje obawy były spore...

Zatem do rzeczy...

post-65257-0-08619400-1485587471_thumb.jpgpost-65257-0-64220400-1485587471_thumb.jpgpost-65257-0-46909300-1485587472_thumb.jpgpost-65257-0-32666700-1485587473_thumb.jpgpost-65257-0-11820300-1485587474_thumb.jpgpost-65257-0-75841900-1485587474_thumb.jpgpost-65257-0-37938100-1485587475_thumb.jpgpost-65257-0-96752300-1485587475_thumb.jpg

 

Jak widzicie musiałem oszukać sterownik i zawyżyć sporo moc kotła - nie szło utrzymać górki. Żar zapadał się w błyskawicznym tempie.

Kocioł chodzi od 4% -14% mocy. Doszedłem że mam przewymiarowany kocioł, spokojnie wystarczyłby 6kW -tylko takich nie robią... Chyba będę zmuszony sam sobie zrobić, pojęcia trochę mam -prowadzę działalność konstrukcyjno-spawalniczą i sprzęt potrzebny też posiadam.

 

Tak się to pali...

z lampą

post-65257-0-57235400-1485587519_thumb.jpg

bez lampy

post-65257-0-85761000-1485587541_thumb.jpg

popiól -sam jaśniutki pyłek, te czarne węgielki to pozostałości z wczorajszego rozpalania. Czyli ten jasny pyłek te efekt spalania przez noc.

post-65257-0-58325600-1485587568_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsypałem wczoraj 2 worki i zasyp prawie pełny, nie jestem w stanie teraz powiedzieć ile pali , bo nie minęła nawet doba. Ciut ubyło. Jak wypali te 2 worki to podzielę przez ilość dni i będę wiedział.

Na tonę wchodzi 22 worki po ok 45kg.

Nie wiem dokładnie gdzie zakupiony -doczepiłem się do znajomych co brali 10t to i ja wziąłem 1 na próbę. Gdzieś z okolic Grójca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki nastawy masz na podtrzymaniu. Czy mógłbyś dać fotki popiołu i wykres!?

Prosiłeś, to wrzucam po dzisiejszej nocy, bez oporządzania paleniska i popiółu.

W sumie to byłem zaskoczony tym, że praktycznie nie trzeba było robić ornungu na palenisku, wszystko ładnie spadało, a i wokół paleniska żadnych wielkich spieków, kalaforów itp rzeczy, W tej szparze po przeciwnej stronie od zasobnika, zero śmieci, a jak wiesz tam się odkłada najwięcej.

Trochę spieków mam w popiele, ale to co widać w tej skrzynce to jest za dwie doby (jakieś nie całe 30kg węgla) i dopiero zapełnione 2/3 więc spokojnie jeszcze jedna doba. Próbuję teraz tak ustawić by był sam popiół, ale jak się nie uda to nie będę płakał bo już jestem z tego zadowolony co osiągnąłem. Piec też odstawiał mi się na krócej, ale też moc poprawiłem pieca no i węgiel przyszedł o wyższej kaloryczności. Teraz palę groszkiem o kal. 26-28 zakupiony w OBI SILVER z Bartexu, 800zł/Tona

A teraz fotki:

post-71238-0-49896400-1485595674_thumb.jpg

post-71238-0-24817100-1485595690_thumb.jpg

post-71238-0-58519400-1485595700_thumb.jpg

post-71238-0-23942200-1485595714_thumb.jpg

post-71238-0-13887100-1485595743_thumb.jpg

post-71238-0-37916200-1485595800_thumb.jpg

 

Dzisiaj spróbuję na noc załączyć tryb stałej pracy pompy CO czyli wyłącze sterowanie panelem pokojowym i sterowanie przejmą głowice termostatyczne na grzejnikach.

Wydaje mi się że tak powinno być ekonomiczniej przy temperaturach od -5 na zewnątrz.

W dzień gdy jest ciepło, piec potrafił przejść w status oczekiwania tak jak pisałem nawet do 3 godzin, no ale na zewnątrz było od zera do +8st.C

No i jeszcze jedna dla mnie miła niespodzianka, może to zauważysz również w palenisku. Kolor na ścianach zbliżony do rudego i to nie tylko za sprawą poświaty od ognia. W kotle robi się jaśniej czyli duuuuużooo mniej sadzy, którą już przeklinałem na poprzednim węglu, bo mogłem ją przeliczać na kg.

 

PS

W oczekiwaniu, mam temp powrotu wyższą od wychodzącej z kotła. Osiągam to za sprawą ciągłej pracy pompy CWU, która wpięta jest w powrót jako ostatnia, czyli że porót CO napotyka na swej drodze ciepłą wodę z CWU i dzięki temu do kotła wpada mi zawsze ciepła woda z różnicą temp maksymalnie 10st.C 

Gdy mi się piec odstawiał podczas gdy pompa od CWU nie pracowała, różnica pomiędzy "Wy" a "We" dochodziła nawet do 20 kilku st.C Tak więc z małego bojlera ok 140L zrobił mi się niezły bufor.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.