Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie dla bezpieczeństwa warto żeby był założony. Nawet przytwierdzic go w okolicy wyjścia do zasobnika. Nie daj Boże żeby uszkodziła się uszczelka, słabszy ciąg w komin, a nikogo nie będzie w domu. I może być psikus i to nie mały.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

W sumie madrze prawisz, prawdopodobieństwo moze i niskie ale moja kotlownia to 8 m2 i 2t ekgogroszku 2 m od podajnika. jakby mi sie to zajelo nic juz nie ugasi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma dmuchawę WPA 06 z klapką (taką co sie sama powinna otwierać i zamykać) ??

 

Przy jakiej sile nadmuchu ustawionej w naszym sterowniku powinna się swobodnie otworzyć? 

Przy klapce masz ciężarek więc to indywidualna sprawa.

U siebie lekko dociążyłem aby przy mocniejszym ciągu (jak piec się odstawi) mi tą klapką nie szarpało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy minimalnym nadmuchy ma się otworzyć? bo u mnie dopiero przy 30% zaczyna się uchylać 

 

Mój piec sie nie odstawia więc nadmuch działa cały czas. Czy w takim wypadku może być całkowicie otwarta? może ktoś to testował

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Mam pytanie czy termostaty na grzejniki usprawniają modulacje, ja u siebie nie mam i już od dwóch tygodni walczę z temperatura powrotu i mam średnio 7~8 niższ

e od zasilania.

Dziwne że u was jest powrót podobny do zasilania. Też mam zawór 4D i nawet kiedy ustawie go na 2 w skali do 10 to za zaworem mam 7'c mniej.

Tak samo jest z bojlerem, on ma 60 stopni a wychodzi 52.

Może ktoś wie dlaczego tak się dzieje,bo ja już nie ogarniam tego.

Modulacje mam przesto w granicach 24-40 i spalanie 16 średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zaworem 4d mam 52

Za bojlerem mam 54

Przy kotle 53

A na kotle 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do glowy, to obieg kotlowy jest za "slaby".  Pytanie czy masz obieg kotlowy grawitacyjnie czy jest tam jakas pompka kotlowa? 

 

 

Drugie - czy zawor 4D napewno dobrze dziala? jezeli dales na 2 / 10 to juz u mnie prawie cala ciepla woda z kotla by wracala. jakiej srednicy jest zawor 4D?   1'' ?

 

 

 

Ciekawa rzecz... bo jezeli nawet obieg kotlowy bylby slaby to uklad powinien byc wygrzany i jednak powrot powinien byc cieplejszy. 

 

Sprobuj przymykac zawro po troche az wkoncu dT zmaleje chyba ze nie uda ci sie wogole tzn, ze moze jednak cos nie tak z zaworem?

 

 

U mnie jest tak:

 

Na kotle 60

powrot zaraz za zaworem 4D 59-60

na pworocie z bojera CWU 61

Zawor 4D z powrotu z podlogowki (24 stopnie) i zasilania mieszna wode do temp. 29,5 stopni - to idzie na grzejniki w lazienkach a podlogowka podbiera sobie 25 stopni.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak zawór 4D mam jedeni 1/4 cala, czyli spory, rurki jak się nie myle to 28 jako obiek używam bojlera  bo obiegu kotłowego małego nie mam, wtedy mam zawór 3D na podłoge 1''

Zresztą zobacz jak to wygląda.

 

 

post-69358-0-74420800-1478107179_thumb.jpg

post-69358-0-38395200-1478107201_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wolalbym rysunek bo szczerze to nie ogarniam tego co widzie na zdjeciach ;)

 

 

Pytanie czy masz obieg kotlowy mniejwiecej tak jak na tym rysunku ?

 

Jak widac powrot i z podlogowki i z grzejnikow idzie przez zawor 4D tylko CWU idzie bezposrednio do poworotu kotla i jak tez mam mniewiecej tak jak na tym rysunku.

 

 

Zawor 4D pilnuje aby wiekszosc chlodniejszej wody krazylo w obiegu grzewczym w ktorym to i tak wystarcza na ogrzenie ocieplonego domu, a kociol dostaje wiekszosc cieplej wody. A ze i straty na samym obiegu kotlowym sa male to i utrzymanie malej dT jest kosztem malej energii.

 

Oczywiscie w takiej konfiguracji wlaczanie wylaczanie pompki CWU powoduje zachwianie stabilnosci ukladu ( dlatego u mnie jest ciagle na 1 biegu) mam ciagle bojler nagrzany na taka sama temp. jak kociol a nawet spadki temp  poprzez zuzycie CWU sa bardzo szybko korygowane bo caly uklad jest mocno wygrzany.

post-62909-0-87697800-1478110191_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak zawór 4D mam jedeni 1/4 cala, czyli spory, rurki jak się nie myle to 28 jako obiek używam bojlera  bo obiegu kotłowego małego nie mam, wtedy mam zawór 3D na podłoge 1''

Zresztą zobacz jak to wygląda.

 

Łączę się w "bulu" bo mam prawie tak samo jak Ty 

 

- mały obieg to bojler zaraz przy piecu

- termostaty na wszystkich grzejnikach

- ja nie mam podłogówki 

- ja nie mam żadnego zaworu 3 i 4d i baaardzo poważnie się na nad tym zastanawiam

bo woda CO idzie na kaloryfery taka  jak ustawiona na piecu czyli ok 50 lub więcej (zależy od temp zew)

- jak mam przykręcony powrót z kaloryferów do granicy możliwości (zaworem kulowym) to NAJMNIEJSZA różnica między zasilaniem a powrotem to 7-8 stopnie

- jak mam wszystko pootwierane to różnica sięga 15-17 stopni

 

- największe skoki temperatury kotła, modulacji, i spalania są w momencie otwarcia termostatów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Mam pytanie czy termostaty na grzejniki usprawniają modulacje, ja u siebie nie mam i już od dwóch tygodni walczę z temperatura powrotu i mam średnio 7~8 niższ

e od zasilania.

Dziwne że u was jest powrót podobny do zasilania. Też mam zawór 4D i nawet kiedy ustawie go na 2 w skali do 10 to za zaworem mam 7'c mniej.

Tak samo jest z bojlerem, on ma 60 stopni a wychodzi 52.

Może ktoś wie dlaczego tak się dzieje,bo ja już nie ogarniam tego.

Modulacje mam przesto w granicach 24-40 i spalanie 16 średnio.

 

Teraz doczytalem cos co mnie zdziwilo, dlaczego masz 52 na wyjsciu z bojlera skoro puszczasz wode 60 stopni. wychodzi na to, ze ciagle zuzywasz ciepla wode i te 8 stopni jest gubione na bojlerze?

Mi temp. wyjscia z bojlera ochladza sie nieznacznie tylko wieczorem jak familia zaczyna sie kapac ale za 10-15 min mam juz wyrownane temp wej/wyj na bojlerze 60 wchodzi i 60 wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytalem cos co mnie zdziwilo, dlaczego masz 52 na wyjsciu z bojlera skoro puszczasz wode 60 stopni. wychodzi na to, ze ciagle zuzywasz ciepla wode i te 8 stopni jest gubione na bojlerze?

Mi temp. wyjscia z bojlera ochladza sie nieznacznie tylko wieczorem jak familia zaczyna sie kapac ale za 10-15 min mam juz wyrownane temp wej/wyj na bojlerze 60 wchodzi i 60 wychodzi.

I też nie mam bladego pojęcia dlaczego tak jest ,bo od wczoraj wieczór nie był ani jeden gram ciepłej wody zużyty  do dzisiaj godz.12 specjalnie po to żebym sobie to sprawdził i się upewnił.

Ten test nic nie zmienił 60 na bojl... a powrót 6-7 stopni niższy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj uklad rozni sie tylko tym od mojego ze zasilasz CWU jakby powrotem z zaworu 4D, Ale to i tak nie tlumaczy spadku temp. powrotu z bojlera?

 

Bojelr raz wygrzany nie powinien odbierac az tylu stopni z obiegu ? ba powinien dzialac jak bufor.

 

Gdzie mierzysz ta temp. zaraz przy wyjsciu z bojera czy blizej kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może coś żle  narysowałem ale CWU jest zasilane prosto z kotła, jak zasilanie do CO gdzie jest zawór 4D czuli zasilanie bez pośrednio na grzejniki gdzie daje 30 stopni i z tego idzie na zawór 3D który miesza na podłogę 27 i wszystko wraca do zaworu 4D gdzie dalej się miesza z powrotem bojlera i idzie do kotła.

 

temp. mierze odrazu przy wyjściu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do Pana Tomka. Czy w kolejnej wersji softu można jeszcze wydłużyć czas pracy po osiągnięciu zadanej temp.? Wiem, że już był wydłużany ale myślę, że fajnie by było mieć możliwość jeszcze wydłużyć. Kto nie potrzebuje to by z tego nie korzystał. Ja proponuję przeciągnąć regulację do 99 minut. 60 to u mnie za mało niestety. Kocioł pracuje z modulacją 5% i po godzinie się odstawia. Mam w tej chwili znikomy pobór ciepła a w domu 23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączę się w "bulu" bo mam prawie tak samo jak Ty

 

- mały obieg to bojler zaraz przy piecu

- termostaty na wszystkich grzejnikach

- ja nie mam podłogówki

- ja nie mam żadnego zaworu 3 i 4d i baaardzo poważnie się na nad tym zastanawiam

bo woda CO idzie na kaloryfery taka jak ustawiona na piecu czyli ok 50 lub więcej (zależy od temp zew)

- jak mam przykręcony powrót z kaloryferów do granicy możliwości (zaworem kulowym) to NAJMNIEJSZA różnica między zasilaniem a powrotem to 7-8 stopnie

- jak mam wszystko pootwierane to różnica sięga 15-17 stopni

 

- największe skoki temperatury kotła, modulacji, i spalania są w momencie otwarcia termostatów

Niestety też mam podobny układ i otwarcie głowicy na full potrafi załamać temp CO o 4 st. Jeszcze muszę wyregulowac przeplywy na głowicach ale troche brakuje czasu ;). Zresztą grunt że mało pali a że kreska czasami się złamie. nie będę płakał z tego powodu.

 

Obieg CWU masz zasilany osobną pompą? Masz staly przepływ przez układ CWU?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób wyregulujesz przepływ na głowicach?

 

Obieg CWU działa mi grawitacyjnie przez 3 kondygnacje (obieg czyli ciepła woda aż pod kran)

Przez układ CWU mam stały przepływ a rura wychodzi zaraz przy piecy a powrót też bliziutko 

 

Cały układ CO wraz z przepływem przez CWU zasila jedna pompka zamontowana przy piecu na POWROCIE ustawiona na 2 biegu

 

Też nie masz zaworu 4d w układzie ??

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz pompkę na powrocie to CWU nie do końca działa grawitacyjnie ;). Nie mam zaworu nD bo i po co? Mam ustawione na kotle 60st, powrót w okolicy 55. 7st tak jak u Ciebie jest jak najbardziej ok. Im mniejsza Delta tym mniejsza sprawność wymiany.

 

Nie wiem jakie masz głowice i zawory, ale po odkręceniu głowicy termostatycznej ukaże Ci się trzpień zaworu a wokół niego na małym pokrętle(na kluczyk bodajże 13) mała skala od 1-6. 6 to największy przepływ.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest pokazane na przykładzie danfosa

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

zawory_termostatyczne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz pompkę na powrocie to CWU nie do końca działa grawitacyjnie ;). Nie mam zaworu nD bo i po co? Mam ustawione na kotle 60st, powrót w okolicy 55. 7st tak jak u Ciebie jest jak najbardziej ok. Im mniejsza Delta tym mniejsza sprawność wymiany.

 

Nie wiem jakie masz głowice i zawory, ale po odkręceniu głowicy termostatycznej ukaże Ci się trzpień zaworu a wokół niego na małym pokrętle(na kluczyk bodajże 13) mała skala od 1-6. 6 to największy przepływ.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

obieg gorącej wody z bojlera pod kran na każdym piętrze działa grawitacyjnie (bez pompki gorąca woda sobie krąży)

Pompkę natomiast mam na powrocie wody kotłowej całkiem przy piecu (przed tą pompką łączy się powrót z CWU (bojlera) i kaloryferów 

 

Głowice mam herza mini ze skalą 1-5 gdzie 5 to max temp 28stopni po odkręceniu głowicy jest zawór z ktorego wychodzi bolec (trzpień) i nic więcej. Wcześniej na zaworze była biała nakładka którą dokręcając zamykałem dopływ wody do kaloryferów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety też mam podobny układ i otwarcie głowicy na full potrafi załamać temp CO o 4 st. Jeszcze muszę wyregulowac przeplywy na głowicach ale troche brakuje czasu ;). Zresztą grunt że mało pali a że kreska czasami się złamie. nie będę płakał z tego powodu.

 

Obieg CWU masz zasilany osobną pompą? Masz staly przepływ przez układ CWU?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Tak mam stały przepływ i tak mam pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obieg gorącej wody z bojlera pod kran na każdym piętrze działa grawitacyjnie (bez pompki gorąca woda sobie krąży)

Pompkę natomiast mam na powrocie wody kotłowej całkiem przy piecu (przed tą pompką łączy się powrót z CWU (bojlera) i kaloryferów

 

Głowice mam herza mini ze skalą 1-5 gdzie 5 to max temp 28stopni po odkręceniu głowicy jest zawór z ktorego wychodzi bolec (trzpień) i nic więcej. Wcześniej na zaworze była biała nakładka którą dokręcając zamykałem dopływ wody do kaloryferów.

Strona 25 i 26.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

12027-Poradnik_techniczny.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.