Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Doradzi tu ktoś co z ta modulacja sie porobiło w zeszły sezon było ok prawią prosta linia -kociol i spalinypost-1379-0-35693500-1476723742_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Wadus przekroczenie temp.ustawiona na Max , założyłem zeby sie nie odstawiał by pracował ciagle by nie gonił potem do zadanej, masz jeszcze jakis pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moze juz niech sie wypowie Tworca sterownika.

 

Moze byc wiele przyczyn, z tego co widze z wykresu sterownik podnosi Ci moc kotla z 30% do prawie 60% w 10 minut i dopiero po tym zaczyna zwalniac, czyli temp. kotla zbyt wolno zaczyna sie podnosic gdy sterownik dostaje informacje o jej spadku wzgledem zadanej.  

 

Wychodzi na to ,ze sterownik dosyc szybko przyjal ze musi zwiekszyc moc aby wyrownac straty cieplne, ale cos powoduje ze nawet gdy wyrowna straty, to po 5 min znowu zaczyna sie cykl wzrostu mocy. 

 

Do sprawdzenia predkosc przeplywu wody w kotle i dT temperatury wyjscia i powrotu na kociol

 

 

Mozna sprobowac zwiekszyc max moc dmuchawy, mozna sprobowac dodac korekte paliwa. ale to wszystko to moje slepe strzaly.

 

Ale moze tez byc tak, ze sterownik potrzebuje troche wiecej probek aby sie nauczyc wlasciwie dobierac moc kotla.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie duży wpływ na pracę algorytmu ma wiele czynników. U mnie dzieje się podobnie i praktycznie rzadko mam małe wahnięcia mocy. Generalnie ustawienie paliwa, dmuchawy,  pojemność kotła, jego bezwładność i wszystkie udogodnienia jak regulatory zaworów 3D i 4D, mają ogromny wpływ na pracę całego układu. W moim przypadku regulator pokojowy załącza i wyłącza pompkę ( gdy jest wyłączona mam obieg grawitacyjny), co powoduje duże różnice w prowadzeniu pieca. Gdy pompka jest wyłączona bardziej pracuje interwałowo, gdyż nie potrzeba dużej mocy aby podgrzać te 60L wody. W momencie załączenia pompki, mam większy przepływ przez piec więc sterownik jest w stanie troszkę sobie pomodulować. Wiem, że aby wykonać dobry sterownik pod daną instalację trzeba projektować dokładnie pod nią. Tak samo tyczy się to groszku. Nie każdy groch pali się tak samo i wymaga czasem całkiem innych nastaw, a nawet przydało by się kilka modyfikacji samego algorytmu. W moim przypadku sterownik powinien mieć 2 tablice danych do prowadzenia pieca. Pierwszy gdy pompka jest wyłączona, a drugi w przypadku załączenia pompki.

Mam jednak pytanie do Pana Tomka. Bez względu jak bym ustawiał wielkość palnika, dmuchawę ( bo ilość podawanego paliwa mam zmierzoną kilkukrotnie) nie jestem w stanie poprawnie ustawić kaloryczności paliwa. Obecnie palę grochem który ma 26-28 MJ, a ustawione mam 22 + korekta 25%, wcześniej paliłem różnymi grochami, nawet czeskim gdzie ustawiałem chyba 14. Czy jest jakiś sposób aby tak manewrować ustawieniami aby wartości kaloryczności się zgrały mniej więcej z tym co może sobą dany groch reprezentować?

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć proszę zdjęcie wykresu modulacji. Jestem ciekawy jak to u Ciebie wygląda 

 

Prosze bardzo.

 

na wykresie w skali 2 h widac duzy pik mocy ale to dlatego bo familia zaczela sie kapac i piec musial wyrownac temp. wody w bojlerze.

 

Na zdjeciu z temp. widac ze na CO puszczone jest 30 a temp. domu (to tak naprawde temp. wejscia na podloge) czyli 25 stopni, powrot jak widac zblizony do temp. kotla.

post-62909-0-92100100-1476731810_thumb.jpg

post-62909-0-80244100-1476731814_thumb.jpg

post-62909-0-58633100-1476731817_thumb.jpg

post-62909-0-28050700-1476731822_thumb.jpg

post-62909-0-82779200-1476731826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam jednak pytanie do Pana Tomka. Bez względu jak bym ustawiał wielkość palnika, dmuchawę ( bo ilość podawanego paliwa mam zmierzoną kilkukrotnie) nie jestem w stanie poprawnie ustawić kaloryczności paliwa. Obecnie palę grochem który ma 26-28 MJ, a ustawione mam 22 + korekta 25%, wcześniej paliłem różnymi grochami, nawet czeskim gdzie ustawiałem chyba 14. Czy jest jakiś sposób aby tak manewrować ustawieniami aby wartości kaloryczności się zgrały mniej więcej z tym co może sobą dany groch reprezentować?

 

wiem że pytanie nie do mnie ale powiedz co się dzieje jak ustawisz kaloryczność na taką jak ma groch? gaśnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie palę grochem który ma 26-28 MJ, a ustawione mam 22 + korekta 25%, wcześniej paliłem różnymi grochami, nawet czeskim gdzie ustawiałem chyba 14. Czy jest jakiś sposób aby tak manewrować ustawieniami aby wartości kaloryczności się zgrały mniej więcej z tym co może sobą dany groch reprezentować?

Pisałem też już wcześniej o ustawieniach kaloryczności i dla mnie też jest to jedna wielka abstrakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiec się zapada i gaśnie. Jak zmniejszę dmuchawę to kopci.Ustawiałem mniejsza moc i większą palnika - bez zadowalających efektów.  

Miałem identycznie. U mnie skończyło się na wymianie ślimaka ponieważ był upalony koniec. (brakowało kawałek) U Ciebie oczywiście nie musi to być ta sama przyczyna, ale warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po obserwacjiach pieca przez kilka dni mogę stwierdzić że algorytm wymaga poprawy. Jak na samej ciepłej wodzie sobie jakoś radzi to przy obciążeniu już zaczyna wariować. Według mnie algorytm powinien być wypadkową kilku innych czynników a niestety tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam jednak pytanie do Pana Tomka. Bez względu jak bym ustawiał wielkość palnika, dmuchawę ( bo ilość podawanego paliwa mam zmierzoną kilkukrotnie) nie jestem w stanie poprawnie ustawić kaloryczności paliwa. Obecnie palę grochem który ma 26-28 MJ, a ustawione mam 22 + korekta 25%, wcześniej paliłem różnymi grochami, nawet czeskim gdzie ustawiałem chyba 14. Czy jest jakiś sposób aby tak manewrować ustawieniami aby wartości kaloryczności się zgrały mniej więcej z tym co może sobą dany groch reprezentować?

 

Witaj

W praktyce ważne jest , że dobrze masz ustawiony potencjał podajnika i moc. W oknie PALIWO, właśnie za pomocą kaloryczności i korekty możesz ustawić wysokość kopczyka.

Kaloryczność jest dodatkową informacją dla sterownika, która pomaga dobrać ilość załączeń podajnika w danym czasie. Ze względu na bardzo różne charakterystyki pracy palników, na które wpływa wiele czynników

może się zdarzyć (i często się zdarza) że trzeba wpisać kaloryczność inną niż deklarowana przez sprzedawcę. Wpisanie mniejszej kaloryczności podnosi kopczyk, wpisanie większej - obniża.

Oczywiście te ustawienia wpływają na nawęglenie w trybie pracy - modulacja. Jeśli kocioł często przechodzi w stan czuwania - parametry odpowiedzialne za stan żaru ustawiamy w oknie CZUWANIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kalorycznoscia mam znowu takie doswiadczenia, Eko z Wesolej niby 29 Mj gdy ustawilem na tyle na sterowniku spieki o mniej wiecej takie jak widac na zalaczonym obrazku to co trzymam na dloni. 

 

Drugi obrazek pokazuje juz spalanie tego samego ekogroszku z tymi samymi nastawami 29 Mj ale z ciagla modulacja (ciaglym paleniem)

 

 

Jak widac na zalaczonym przykladzie pierwsze spalanie i spieki to efekt pracy dwustanowej

Ciagla praca kotla znowu wypalala ekogroszek na drobniutki poiol (zdjecie z popiolem na szufelce)

 

Z ciekawych obserwacji spieki mialem mniejsze gdy kalorycznosc ustaiwac zaczalem na 18 Mj (dlaczego ? pojecia nie mam) 

 

 

Co by nie ustawiac z kalorycznoscia trzeba wziac pod uwage palnik jaki sie ma i sposob palenia. Ja kopczyk to tylko na necie widzialem:) u mnie jest raczej tak z 1-2 cm ponad korone palnika i wyzej nie ustawie, ale to chyba urok tego rodzaju palnika (ekoenergia) 

post-62909-0-28742300-1476736373_thumb.jpg

post-62909-0-29103500-1476736886_thumb.jpg

post-62909-0-29091300-1476736957_thumb.jpg

post-62909-0-50176300-1476736984_thumb.jpg

post-62909-0-79705800-1476737013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Doradzi tu ktoś co z ta modulacja sie porobiło w zeszły sezon było ok prawią prosta linia -kociol i spalinyattachicon.gifimage.jpg

Ale mi się taka modulacja bardzo podoba :-)

Na tym właśnie polega modulacja, że sterownik płynnie zmienia moc, aby utrzymać stałą temp. kotła. Takie wahania mogą być. To może być związane z przepływami, paliwem.

Temp. kotła trzyma bardzo ładnie.

Nie prześcigajmy się w tym kto ma bardziej równe linie na wykresach. Idealnie równe linie oznaczają , że kocioł pracuje w bardzo stabilnych warunkach (stałe obciążenie). W praktyce przecież tak prawie nigdy nie jest.

Otwierają się głowice termostatyczne, wychładza zasobnik CWU itd.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ekoenergii kopczyka nie uswiadczysz, przynajmniej mi sie nie udalo. Ksztalt palnika to prostokat. i kopczyk to raczej taka plaska kupka zaru. Ale u mnie eko pali sie ladnie dopala sie tak ze popiol jest tak drobny ze przy wysypywaniu musze uwazac zeby nie przesypywac zbyt mocno bo zaraz wszystko w powietrzu lata az oddychac nie mozna.

 

 

post-62909-0-83419200-1476770093_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiec się zapada i gaśnie. Jak zmniejszę dmuchawę to kopci.Ustawiałem mniejsza moc i większą palnika - bez zadowalających efektów.  

 

a jaką masz temp kotła ustawioną??

 

Ja z tym walczyłem dość długo i albo przesypywał niedopalony groch albo zapadał się kopiec (co prawda nigdy nie zgasł)

u mnie pomogło suszenie grochu.

Po zasypaniu zasobnika nie suszonym grochem na ściankach osadzała się rosa która spływała w dół w pewnym momencie podawany groch zrobił się mokry i naraz przestał dopalać i przesypywał. No to zwiększyłem kaloryczność, po tym zabiegu paliwa brakowało więc kopiec się zapadał. zmniejszyłem kaloryczność zwiększyłem nadmuch to znowu powstały spieki. Jak już wydawało mi się że kaloryczność i korekta jest ok no to znowu wpadła partia mokrego grochu i zabawa na nowo.

 

Jak to ogarnąłem 

- sypie po worku suszonego grochu (kupiłem kastre budowlaną wsypuje każdy worek mieszam ze 3 razy dziennie żeby przeschło)

- ustawiłem kaloryczność 24,5MJ (mój groch ma między 24-26) z korektą 0%

- jeszcze raz sprawdziłem wydajność podajnika i ustawiłem na 30kg/h z czasem podawania 6s

- ustawiłem modulacje między 5 a 50%   spaliny na 210 stopni (żeby mi piec nie wariował ani nie odfrunął z kotłowni)

- komin mam przymknięty na 3/4

- piec na 50 stopni

 

- przy tak ustawionym piecu rozpocząłem zabawę z powietrzem

( procent po procencie dolna i górna granica oraz co pare godzin czyściłem popielnik i zgrzebywałem popiół z korony palnika kontrolując jakość popiołu)

po paru dniach udało się!! powietrze 7%- 68%  bez przysłon wentylatora itd (dmuchawa WPA06 soft na sterowniku najnowszy)

wszystko ładnie dopala zostaje lekki kopiec popiół sypki prawie bez spieków

 

 

Teraz jak już mam ustawione paliwo walczę z płynną modulacją oraz spalaniem. 

 

- MOJA SUGESTIA. JAK ŻADNE USTAWIENIA NIE PRZYNOSZĄ ZADOWALAJĄCYCH EFEKTÓW MOŻE BY TRZEBA BYŁO PRZYWRÓCIĆ USTAWIENIA FABRYCZNE I USTAWIAĆ NA NOWO? 

 

 

 

 dmuchawa to WPA06 a soft na sterowniku najnowszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kalorycznoscia mam znowu takie doswiadczenia, Eko z Wesolej niby 29 Mj gdy ustawilem na tyle na sterowniku spieki o mniej wiecej takie jak widac na zalaczonym obrazku to co trzymam na dloni. 

 

Drugi obrazek pokazuje juz spalanie tego samego ekogroszku z tymi samymi nastawami 29 Mj ale z ciagla modulacja (ciaglym paleniem)

 

 

Jak widac na zalaczonym przykladzie pierwsze spalanie i spieki to efekt pracy dwustanowej

Ciagla praca kotla znowu wypalala ekogroszek na drobniutki poiol (zdjecie z popiolem na szufelce)

 

Z ciekawych obserwacji spieki mialem mniejsze gdy kalorycznosc ustaiwac zaczalem na 18 Mj (dlaczego ? pojecia nie mam) 

 

 

Co by nie ustawiac z kalorycznoscia trzeba wziac pod uwage palnik jaki sie ma i sposob palenia. Ja kopczyk to tylko na necie widzialem:) u mnie jest raczej tak z 1-2 cm ponad korone palnika i wyzej nie ustawie, ale to chyba urok tego rodzaju palnika (ekoenergia) 

Wadus jak to możliwe że masz temperaturę spalin niższą od temperatury kotła?

Edytowane przez michalwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus jak to możliwe że masz temperaturę spalin niższą od temperatury kotła?

 

Po pierwsze moj czujnik temperatury jest wlozony w taka tuleje w kolnierzu kotla wiec pewnie temp. jest zanizona o jakies 10 stopni. a dlaczego tak niska temp. spalin?

 

Coz wydaje mi sie ze lekka moc z jaka kociol pracuje wlasciwie żarzy a nie pali wysokim plomieniem ekogroszek wiec straty kominowe sa prawie zadne.

 

czopuch ma taka temperature ze moge spokojnie polozyc na nim dlon i nie bedzie goracy. To juz podajnik jest bardziej goracy blizej palnika bo reki na nim juz nie utrzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką masz temp kotła ustawioną??

 

Ja z tym walczyłem dość długo i albo przesypywał niedopalony groch albo zapadał się kopiec (co prawda nigdy nie zgasł)

u mnie pomogło suszenie grochu.

Po zasypaniu zasobnika nie suszonym grochem na ściankach osadzała się rosa która spływała w dół w pewnym momencie podawany groch zrobił się mokry i naraz przestał dopalać i przesypywał. No to zwiększyłem kaloryczność, po tym zabiegu paliwa brakowało więc kopiec się zapadał. zmniejszyłem kaloryczność zwiększyłem nadmuch to znowu powstały spieki. Jak już wydawało mi się że kaloryczność i korekta jest ok no to znowu wpadła partia mokrego grochu i zabawa na nowo.

 

Jak to ogarnąłem 

- sypie po worku suszonego grochu (kupiłem kastre budowlaną wsypuje każdy worek mieszam ze 3 razy dziennie żeby przeschło)

- ustawiłem kaloryczność 24,5MJ (mój groch ma między 24-26) z korektą 0%

- jeszcze raz sprawdziłem wydajność podajnika i ustawiłem na 30kg/h z czasem podawania 6s

- ustawiłem modulacje między 5 a 50%   spaliny na 210 stopni (żeby mi piec nie wariował ani nie odfrunął z kotłowni)

- komin mam przymknięty na 3/4

- piec na 50 stopni

 

- przy tak ustawionym piecu rozpocząłem zabawę z powietrzem

( procent po procencie dolna i górna granica oraz co pare godzin czyściłem popielnik i zgrzebywałem popiół z korony palnika kontrolując jakość popiołu)

po paru dniach udało się!! powietrze 7%- 68%  bez przysłon wentylatora itd (dmuchawa WPA06 soft na sterowniku najnowszy)

wszystko ładnie dopala zostaje lekki kopiec popiół sypki prawie bez spieków

 

 

Teraz jak już mam ustawione paliwo walczę z płynną modulacją oraz spalaniem. 

 

- MOJA SUGESTIA. JAK ŻADNE USTAWIENIA NIE PRZYNOSZĄ ZADOWALAJĄCYCH EFEKTÓW MOŻE BY TRZEBA BYŁO PRZYWRÓCIĆ USTAWIENIA FABRYCZNE I USTAWIAĆ NA NOWO? 

 

 

 

 dmuchawa to WPA06 a soft na sterowniku najnowszy

 

Mam ten sam wegiel co w zeszlym roku. Rok temu udalo mi sie go kupic w najwieksze upaly w sierpniu 30+ stopni i faktycznie podajnik mialem suchy. W tym roku podajnik jest pokryty kropelkami wody, ale jak widze nie przeszkadza mi to w paleniu stosuje te same ustawienia co rok temu i wszystko pieknie sie pali. jak kociol sie wygrzal i to eko jakby zdazy sie osuszyc zanim dojdzie do palnika. fakt ze podajnika szkoda bo woda napewno mu nie bedzie slyzyc. Ale juz powoli  wygrzewa mi sie tez kotlownia teraz tam mam 25 stopni wiec niedlugo i eko bedzie schnac w trakcie grzania. 

 

A tym czasem zawsze bede kilka workow otwieral i stawial blizej pieca coby sobie dosychal eko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.